Asiantuntijoiden arviot menevät ristiin siitä, miten maanantainen tiedotustilaisuus vaikutti ulkoministeri Ilkka Kanervan asemaan.
Uuden Suomen haastattelemat Kanervaa lähellä olevat virkamiehet ja vaikuttajat eri hallinnon aloilta eivät ole yksimielisiä, miten tekstiviestikohua koskeneet kommentit tulisi tulkita.
Osa vaikuttajista arvioi, että esiintyminen vahvensi Kanervan asemaa. Toiset taas olivat sitä mieltä, että Ilkka Kanervan palli horjuu tilaisuuden jälkeen entistä enemmän.
Eräiden arvioiden mukaan Kanervalla on hyvät mahdollisuudet palata taas ulkoministerin arkeen, kunhan huominen tekstiviestimyräkkä saadaan ohitse.
Siitä asiantuntijat olivat yhtä mieltä, että huomenna alkaa Hymyn tarkka lukeminen. Ulkoministerin pesti riippunee paljolti siitä, minkälaisia huomisessa Hymyssä julkaistavat tekstiviestit ovat.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä kokoontuu huomenna aamusta. Asialistalla lienee ainakin Hymy-lehden lähilukua.
Ulkoministerin ohjelmaa hallitsee tällä viikolla Nato-maiden huippukokous Bukarestissa. Kanerva saapuu Romaniaan keskiviikkoiltana. Tämän tarkempaa tietoa ulkoministerin liikkeistä Bukarestissa ei lehdistölle ole annettu.
Kanerva on Suomessa seuraavan kerran perjantaina presidentin esittelyssä.

Kommentit
Voi jumalauta. En tunne
Voi jumalauta. En tunne yhtään ihmistä ketä olisi oikeasti kiinnostunut koko asiasta.
Ymmärtäisin kohun jos kyseessä olisi juuri demareita pursuavan STASI-listan julkaisu ja siihen liittyvä demareille tyypillinen valehtelu. Mutta kyseessä on tekstiviestit, joihin ei sisälly rikosta.
Ilkka, auta itseäsi
Tässä on kyse siitä, että Kanerva on valehdellut viestien sisällöstä sekä siitä, kenen aloitteesta viestejä on lähetelty.
Luuletko todella, että kaikki alkoi siitä, että Tukiainen lähetti Ikelle tarjouksen esiintyä hänen syntymäpäivilään? Siihen sosiaalinen Turun mies vastasi kahdellasadalla tekstiviestillä.
Minusta STASI-lista pitää julkaista myös. Se vaihtoehto, että molemmat pidetään piilossa, on kaikkein huonoin.
No comments
No comments
Sano domino muuta
Mutta nyt on kyseessä demarimedian ajojahti, jossa on mukana kaikki roskalehdet.
Pieni rehellisyys voisi roskalehtien lukijoillekin olla paikallaa: Onko kommenteista kieltäytyminen valehtelimista?
Ja näyttäkääpä se toiseksi valheeksi tituleerattu Kanervan lausuma, jossa Ike kertoi viestien koskeneen (vain!) työasioita. Sellaistakaan ei ole.
Kolme asiaa jotka ylläpitävät tätä kohua: herraviha, vasemmistolaismedia, ja feministit.
Marja Tiura sanoi Kanervan
Marja Tiura sanoi Kanervan sanoneen niin eduskuntaryhmälle. Jos se ei ole totta, niin kokoomuslainenhan siinäkin valehteli.
Ei tässä ole kyse Marja
Ei tässä ole kyse Marja Tiurasta, eikä edes kokoomuksesta. Nyt on kyse Ilkka Kanervasta, ja kummallisesta hyökkäyksestä, joka ei näköjään ainakaan asiaperusteista kumpua.
Laita toki tuo Kanervan kommentti esille, suotta pidät kynttilää vakan alla.
Taitavat Urpo Lahtisen
ajan myyntiennätykset mennä nyt nurin Hymyssä?!
Eivät mene. Jos painos on
Eivät mene. Jos painos on normaali, kuten on kerrottu, niin se ei ole lähelläkään Urpon aikojen myyntilukemia.
Katainen oli heikko - katastrofi valmis
Kun Kokoomus jakoi salkkuja, niin Kanerva olisi pitänyt poistaa huoneesta ajoissa, jotta epävarma Katainen ei olisi nimennyt tuota kävelevää mu*kkua ja katastrofia ulkoministeriksi. Olisi sopinut vaikka kulttuuriministeriksi.
Kokoomus on tehnyt suomalaisesta politiikasta naurunalaisen ja Kanerva siitä vielä pellentouhua. Kanervan arvovalta on MIINUS SATA!
Se siinä on, kun kokoomuksen mainostoimiston luoma ulkokuori osoittautuu sisältä ontoksi hötöksi.
Kauhea ajojahti
Vai niin, että huominen Hymy luetaan hiirenkorville. Tuskin siellä niin montaa sivua näitä Iken tekstareita on.
Alkaa jo tympiä koko juttu. Itse en ainakaan aio Hymyä ostaa saadakseni lukea, mitä se Ike nyt sille puputytölle lähetteli.
Taitaakin olla muuten aikamoinen "puputyttö" naisiaan tämä vastapuoli.....ainakin mitä tyylitajuun tulee, tai lähinnä sen puuttumiseen.
Pinkkiä siellä, pinkkiä täällä ja irtohiukset päässä, tekokynnet jne. Suoraan kuin jostain....no, antaa olla.
Kyllä tässä on aivan selvästi hänenkin puoleltaan aikamoinen vedätys meneillään.
Minua on alkanut vähän säälittää Ike, kyse on kuitenkin 60 v täyttäneestä miehestä, jolle helposti tulee tarve vielä kerran testata omaa markkina-arvoaan täällä maan päällä.
Taisi vain olla turhan pöllyssä siellä Lapissa kun ei havainnut, minkälaisen suharin kanssa oli tekemisissä. Tai sitten kannattaisi käyttää niitä silmälaseja ihan sillä tavalla vakiintuneesti jo. Voisi olla, ettei tuollaista työtapaturmaa olisi sen jälkeen edes sattunut.
Nyt varmaan kauhistuttaa häntä itseäänkin katsella kuvista tätä honeypupujussikkaa. Varmaan hiipii mieleen ajatus, että tuolleko mä tosiaan niitä lähetin.......voi ei!
-EP-
Nyt
kyrrrrssssiii!!!
Marja Tiura
Marja Tiura nolasi itsensä tänään televisiossa, mikäli Hymyn paljastamissa tekstiviesteissä on jotain muuta kuin työasioita. Ei kansa tyhmä ole.
Hoh hoijaa
Lopettakaa typerät toimittajat sekä kansalaiset ylläpitämästä ja jauhamasta tätä tyhjänpäiväistä soopaa päivästä päivään joistain tekstiviesteistä! Eikö tästä maasta löydy todellakaan mitään tärkeämpää jankutettavaa, kysyn vaan?????
Lipponen vs. Ike
Itsensä "tekstiviestin isäksi" esittelevä Matti Makkonen (ex-Posti-Tele, Nokia, Finnet jne.) sanoo sunnuntain Ilkka-lehden kirjoituksessaan, että seurusteluun pyrkiminen tekstiviestein on
yhtä hyväksyttävää kuin muillakin keinolla. Referenssiksi hän ottaa Paavo Lipposen: "Iskikö Paavo Lipponen runsaasti itseään nuoremman naisen lastensa äidiksi ilman teksti- tai suoria viestejä vai onko Paavolla ja Ilkalla eri säännöt?... Asia onkin periaatteellinen." No, eihän Paavo silloin ollut pääministeriä kummempi ja vain yksi avioliitto särkyi...
1967-1941 = 26
http://fi.wikipedia.org/wiki/Paavo_Lipponen
http://fi.wikipedia.org/wiki/P%C3%A4ivi_Lipponen
60-29 = 31
31-26=5
En moralisoi, mutta
kyllä totuus on, ettei uskottavuus ole nyt kohdillaan.
Jos jonain hetkenä juoksee Tehtaankadulla kielimässä kavereitaan ja seuraavana juoksee mielihalujensa vetämänä hameiden perässä, on kyse siitä soveltuuko kansakunnan ulkopolitiikan operatiiviseksi vetäjäksi vai ei.
Selkäranka ja uskottavuus napsahti, kysymys kuuluu, asettaako juhlakalu oman etunsa kansakunnan edun edelle. Vaikenemisesta päätellen, oma etu on on niskan päällä.
Journalisti? -lentää kuin
Journalisti? -lentää kuin päätön kana
Poliittinen broileri? -liito lyhyt kuin kananlento
Poliitikko? -lentää kukkasesta kukkaseen
Valtiomies? -majoittuu vuorten huippujen väliin kuin kotka
Kansalainen? numerosarja väestörekisterissä
Veronmaksaja? järjestelmän orja
Äänestäjä? näennäisdemokratian jatke
Ajattelija? häirikkö
Helsingin Sanomat tekstimainostaa Hymyn
Aivan kuin ei uskottaisi, että Hymy myy itse itsensä, mainostaa Helsingin Sanomat koko levikillään pienempilevikkisen Hymyn.
http://www.nelonen.fi/kevyt/uutinen.asp?cat=1&d=28674
Helsingin Sanomien tyrkkyjournalismia Hymystä
Aivan kuin ei uskottaisi, että Hymy myy itse itsensä, mainostaa Helsingin Sanomat koko levikillään pienempilevikkisen Hymyn.
http://www.nelonen.fi/kevyt/uutinen.asp?cat=1&d=28674
Pekka Hyvärinen varmaan hyväksyy puffin täysin: onhan kysymys yhteiskunnallisesti merkittävästä asiasta ainakin toisen puffaajan, Ilta-Sanomien Tapio Sadetojan mielestä.
Tyrkkyjournalismia törkyvaariudellako? Tuskinpa. Uskoisin, että turpakäräjiä käytiin ennakkoon jo niin paljon kuin SAK:n surullisen kuuluisasta vaalimainoksesta, minkä vuoksi 200 tekstiviestistä ei julkaita kuin 24, jotka nimenomaan eivät ole yhteiskunnallisesti sen merkittävämpiä kuin muutkaan.
Porvarit - Media: 0-1 edelleen.
Luulisin, ettei tilanne muutu 0-2:een. Kannattaisi sen jälkeen koota nippuun asiantuntijat professoreista päätoimittajiin ja toimittajiin ja alkaa kysymään tieteellisen ja journalistisen uskottavuuden perään.
Miten ne, jotka eivät ole itse uskottavia, voivat antaa asiantuntijalausuntoja kokemattomuuden karvattomalla rintaäänellä esimerkiksi taisteluhelilkoptereista, NATO:sta, rahapolitiikasta tai kasvihuoneilmiöstä?
Ero
Ulkoministerin ero on ilmeisesti yleis- ja erityisesti puoluepoliittisten etujen mukainen.