Tänään ilmestynyt Hymy-lehti yhdistää jutussaan ulkoministeri Ilkka Kanervan (kok.) tekstiviestitapauksen pääministeri Matti Vanhasen taannoiseen oikeudenkäyntiin, joka koski ex-naisystävä Susan Ruususen kirjoittamaa kirjaa.
Hymy kritisoi poliitikkojen halua käyttää luottotoimittajiaan korostamaan imagoaan ja perhearvojaan, ”mutta sitä kirjoittamista, kun isketään naisia netistä tai vongataan tekstiviestillä, poliitikko pitää törkeänä yksityisasioihinsa puuttumisena”.
”Valehtelusta kiinni jääneen pääministeri Matti Vanhasen oikeudenkäynti ex-naisystäväänsä ja tämän kirjan kustantajaa vastaan kertoo nimenomaan halusta ylläpitää vaikka väkisin poliittista kulissia”, laukoo Hymyn päätoimittaja Esko Tulusto Hymyn jutussa, joka käsittelee syitä Kanervan kohuviestien julkaisemiseen.
Vanhanen on toistuvasti antanut tukensa ulkoministeri Kanervan työskentelylle hallituksessa.
Hymy muistuttaa, että lain mukaan valtioneuvoston jäsenten on oltava ”rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja”.
”Uskomme, että Hymyn paljastus tulee muuttamaan pysyvästi politiikan moraalia”, kirjoittaa Tulusto.
Hymyn mukaan lehti ei julkaise kaikkia tekstiviestejä, koska se ei ole tarpeen. ”Emme halua tehdä asiasta tirkistelyä, vaan antaa vastauksen kysymykseen, mitä on tapahtunut todella ja onko Kanerva valehdellut tekstiviestejä selittäessään”, Hymy kirjoittaa. Lehden mukaan valikoima edustaa koko viestimassan sisältöä.

Kommentit
pääministeri
Miksi Pääministeri ei eroa, jos ulkoministeri joutuu eroamaan?
-
Olen yksinkertainen äiti.
-
Disconnecting People
Koska naisen saa jättää tekstarilla, mutta hänelle ei saa tekstata tuhmia.
AA'EEH TE'H!
Tässähän asiassa on kansa puolensa jo valinnut,
pääministeri joutaa mennä samaan syssyyn.
"Tämä on nyt tässä."
Lama-Peikko on lyönyt tassut €uroopan rannikolle
ja velikullat painii "pimppi"-sektorilla kun pitäisi jo
tehdä jotakin palkkansa eteen.
tekstarit
Pääministeri erotettava myös,kun Kanervakin joutuu eroamaaan.
Vanhasen käytös on yhtä tuomittavaa,luulee olevansa kaikkien yläpuolella.
Ei pääministerin erota tarvitse
Mutta jos hän on viisas, hän vetää valituksensa hoviin pois. Tai ei taida voidakaan vetää. Alun alkaen olin tätä mieltä ja olen yhä:
http://helanes.blogit.kauppalehti.fi/2007/10/06/raottuuko-pandoran-pahvi...
Ihmettelin -ja ihmettelen - naisväen ristiriitaisia kantoja tapauksissa Kanerva/Vanhanen.
Jätteenmäki Vanhasen tilalle.
Stubb ulkoministerinä, Jätteenmäki pääministeriksi Vanhasen tilalle.
Korhonen Kepun uudeksi puheenjohtajaksi, niin tulisi järkeä maan asioiden hoitamiseen.
Vanhanen edustaa ylimielisyydessään ihan samaa patakonservatiivien kaartia Kanervan kanssa.
Jäätteenmäki näytti jo kykynsä
Joten ei nyt sentään enää vallankahvaan kaunaista naista.
Korhonen säntäilee hullun lailla. Kyllä hieman diplomatiaa pitäisi kuulua repertuaariin.
KANERVA
VÄRITÖN NAISSANKARI VANHANEN POIS PELISTÄ!!!!!!!!!!
EIKÖ TÄSSÄ MAASSA OLE ENÄÄ KUNNON JÄTKIÄ????
Surullisen Suomen Surullinen lehdistö..
Oikeusvaltioissa vapaan lehdistön (tai median) tehtävä on valvoa hallitusta/eduskuntaa ja pitää huolen ettei se lähde tekemään mitään typerää ilman, että kansa tietäisi siitä. Tai suoranaisesti huijaa kansaa. (Jätteenmäen ero oli yksi saavutus, mutta vain yksi joka jäi samasta asiasta kiinni)
Suomessa ei näin yleensä ole. Harvoin näkee yhtä orjallista lehdistöä (ehkä Venäjä tai Yhdysvalloissa ennen hyökkäystä Irakiin).
Meillä lehdistö ja media (varsinkin näyttäisi sinivihreän hallituksen aikana) keskittyvät siihen mitä poliitikot varsinaisesti tekevät kun eivät ole töissä.
Ehkä sitä saa mitä tilaa, jos kansa on kasa pullamössöä, joka haluaa lukea vaan Kanervan viesteistä tai Vanhasen oikeuden käynnistä niin hiiteen koko tutkiva journalismi missä yritettäisiin edes toteuttaa sen tehtävää.
Onneksi olkoon Hymy, saitte ministerin eroamaan tekstiviestien lähettelyn takia (ei hän varsinaisesti valehdellut, vähätteli viestiensä sisältöä). Milloin se Presidentin Seta tausta tutkitaan? Ai niin se vaatii tutkimista, siihenhän ei näytä kukaan oikein pystyvän.
Porvarit-Media: 0-3 ?
Yhtyneet Kuvalehdet voisi erottaa samalla Vanhasenkin. Jos Yhtyneet Kuvalehdet olisivat saaneet Kaarinan arkiston käsiinsä, olisi Vanhanen ehkä erotettu jo Seura-lehden hotelliyö-artikkelin perusteella.
Vanhasen keskustalainen perhemoraali on tietenkin keskustaliberaali peruskysymys, jota arvokonservatiivisen ja uskonnollisen maalaisliittolaisen ei ole helppoa virallisesti ja julkisesti ymmärtää. Jos Yhtyneillä Kuvalehdillä olisi Kaarinan arkisto, olisi Vanhanen jo mennyttä. Toimittajaliittolaiset ovat todella tehokkaita.
Kanerva voisi ryhtyä uuden teleliikenteen lobbariksi. Tunnettuus on hyvä. http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1512782
Pannaan ranttaliks
Nyt kun pää on saatu auki, niin aletaan heittän ukkoa pihalle. Vanhanen ensin. Oikea ketku. Valehteli heilan löytyneen Ikeasta.
Tosi törkeä valhe. Hellu löytyi netistä.
Ja sitten tämä törkeyden huippu. Antoi TEKSTIVIESTILLÄ hatkat tyttöystävälleen. Ja se että tarjoilee uuniperunoita ja marjamehua on raskauttavaa. minä ainkin suuttuisin moisesta kohtelusta.
Tekopyhää
Kyllä Hymyn päätoimittaja on ansainnut selityksillään vuoden-tekopyhä-palkinnon.
Lehden avointa kansalaisyhteiskuntaa peräänkuuluttava uutisointi on lähinnä lapsellista.
Hymy mielestäni toimii Korsettiosastossa paremmin.