Sunnuntai 27.5.2012

Ilmastonmuutos presidentin asialistalla diplomaattien tapaamisessa

Luotu: 
17.4.2008 20:31

Tasavallan presidentti Tarja Halonen ja tohtori Pertti Arajärvi järjestivät torstaina perinteiset juhlapäivälliset diplomaateille Helsingissä. Presidentinlinnassa pidetyille päivällisille osallistui noin 200 vierasta, kertoo STT.

Vieraiden joukossa oli 83 maan diplomaatteja, kansainvälisten järjestöjen edustajia ja kotimaisia poliitikkoja sekä korkeimpia virkamiehiä. Lisäksi tänä vuonna kutsuttujen joukossa oli taiteilijoita ja muuta kulttuuriväkeä.

Halonen käsitteli pitämässään päivällispuheessa ilmastonmuutosta, kehitysapua ja Suomen roolia kansainvälisessä yhteisössä. Halonen korosti ilmastonmuutoksen vaikutusta köyhien maiden naisten elämään.

–Monissa kehitysmaissa nimenomaan naiset kantavat ison taakan ilmastonmuutoksen haittavaikutuksista – oli kyse sitten veden tai polttopuiden hankkimista tai muusta jokapäiväisen arjen sujumisen kannalta välttämättömästä asiasta. Mutta uskon kehitysmaiden naisten myös olevan voimavara, joka voi olla ratkaiseva muutoksen aikaansaamiseksi. Auttakaamme siis heitä, Halonen sanoi.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Tarkka_Ilija

"Mutta uskon kehitysmaiden naisten myös olevan voimavara, joka voi olla ratkaiseva muutoksen aikaansaamiseksi", sanoo rakastettu presidenttimme Tarja Halonen.

Ja hän tarkoittaa aivan varmasti hyvää. Mutta onko hän tutkinut sitä aineistoa, jonka perusteella ilmastonmuutoksen väitetään olevan ihmisen toiminan aiheuttama?

Tietääkö hän, että kaikki aurinkokuntamme planeetat ja niiden kuut ovat lämmenneet? Ainakaan IPCC ei sitä hänelle raporteissaan kerro.

Vai paljastavatko kehitysmaiden naiset sen, että ilmastonmuutos ihmisen aiheuttamana ilmiönä on suuri kusetus, jonka tarkoituksena on siirtää varallisuutta työtä tekevän luokan taskusta omistavan luokan taskuun sekä tuntuvasti rajoittaa kansalaisten perusoikeuksia, liikkumavapautta ja omistusoikeutta? Ovatko he se taho, joka lopulta kertoo mm. kansallisvaltioiden päättäjille sen, että heitä vedätetään ja oikein kunnolla.

He, kehitysmaiden naiset, varmaankin kertovat näille päättäjille, että tutkimusmateriaali on vapaasti myöskin heidän saatavillaan, eikä heidän tarvitse purematta niellä kaikkea sitä, mitä isommat mahdit, kuten YK heille syöttävät.

Luulenpa kuitenkin, että heistä ei ole siihen.

tapio_o_neva

Pääministeri Matti Vanhanen kuullemma vei päivällisille jonkin naisen. Kenestäköhän oli kysymys tällä kertaa?

Kirjoittakaa ennen seuraavaa kohutsunamia yksityiskohdat vaikkapa Wikipediaan.

Pysähtyneisyyden Suomen sisäpolitiikka on niin dynaamista, että siinä ei oikein tahdo pysyä perässä. Olisi hyvä, jos vaikka Wikipediaan taustoitettaisiin jo seuraava kohun aihe valmiiksi "sisään" odottamaan liikkeelle lähtöä.

http://www.iltasanomat.fi/viihde/uutinen.asp?id=1352182
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tanja_Saarela
http://fi.wikipedia.org/wiki/Susan_Kuronen
-----------------------
Sirkka Mertala, Tapiola Yhtiöt

Presidentin esittely
http://www.nelonen.fi/kevyt/uutinen.asp?cat=1&d=30111