Keskusta aikoo luopua puolueena vaalimainonnasta kaupallisilla televisiokanavilla.
– Emme tule mainostamaan ensi kunnallisvaaleissa tv:ssä, keskustan puoluesihteeri Jarmo Korhonen vahvisti STT:lle.
Keskustan kannanoton mukaan puolue luopuu myös viihdelehtien käytöstä vaalimainonnassa. Painotusta siirretään maakunnalliseen ja paikalliseen toimintaan. Keskusta haluaa näyttää esimerkkiä muille puolueille.
Korhonen uskoo, että vaalirahoituksen läpinäkyvyyden lisääminen lainsäädäntöä täsmentämällä sekä kampanjakustannusten leikkaaminen tervehdyttävät poliittista järjestelmää.
– Toivomme, että muut olisivat mukana, koska demokratian puolustaminen on kaikkien yhteinen asia.
Korhosen mielestä vaalirahoituksen tervehdyttäminen jää puolitiehen, ellei ongelman perussyyhyn eli kampanjoinnin kalleuteen puututa. Ainoa järkevä keino katkaista "varustelukierre" on luopua tv-mainonnasta.
Korhosen mukaan nimenomaan tv-mainonnan salliminen on johtanut kampanjabudjettien moninkertaistumiseen runsaassa kymmenessä vuodessa.

Kommentit
AY'E A'ITEH!
Jos tämä homma toteutuu, niin KEPU saa kyllä
hilattua romahtanutta kannatustaan ylämäkeen.
Sen verran kansa on nyt kyllästynyt tähän kivi-
reen vetämiseen.
Bonne foi! Si tu reviens, j´annule tout!
Lisäsäys 11:55: 27
HAH-HEH!
"Pekkarisen mukaan huonekaluketju SuomiSoffa osti
tukiyhdistykseltä tauluja 5 000 eurolla ja Kehittyvien
maakuntien Suomi 10 000 eurolla." (Iltalehti)
Kostaako Korhonen ?
Juuri talvellahan tämä sama Korhonen suunnitteli omia tv-tenttejä joissa puolue laatii kysymykset ja vastaa niihin. Rahastakaan tämä oman televisioajan osto ei Korhosen mukaan ollut kiinni.
Nyt, kun puoluetta "hutkitaan" tv:ssä ja lehdistössä, niin Korhonen keksi tämän säästökampanjan. Ja kuinka ollakkaan, se kohdistuu juuri televisioon ja ns. viihdelehdistöön jotka hutkivat ehkä kaikkein kovimmin.
Kostaako Korhonen?
tuskin kostaa
vaan ojentaa, kuten kurittomia kakaroita maailman sivu
Oikea suunta
Kannatettava päätös. Hatunnoston arvoinen suoritus ja kunnollinen näpäys, etten sanoisi pläjäys, roskamedialle. Hyvä !
Toivottavasti selkärankaa löytyy muiltakin puolueilta.
Lisää järkeistystä paisuvan pullataikinan suhteen. Kansanedustajien määrä pitää pudottaa puoleen, avustajien toimet lakkautetaan ja poliitikot maailman matkailuilta takaisin omiin töihinsä.
Tänään poliitikon työ on täyspäiväistä omanedun tavoittelua. Sellaisia edustajia emme tarvitse. Näin ehkä työmoraali palaisi pitkin hampain takaisin 'luumäelle'.
Vastaisuudessa puffijutut pellervolaisissa lehdissä
Osuuskaupan ja pankin julkaisuissa naamakuvat ennen vaalia on katsottava sitten "ei mainonnaksi", koska siitä eivät puolueet maksa mitään.
Toisaalta vastaava palstamillimetrimäärä ostettuna mainoksena on arvokasta vaalitukea.
Yleismainostaminen on rahantuhlausta ja siinä vain maksetaan helsinkiläisille mainostoimistolle ja toteuttajille. Keskustan linja mainostaa maakunnallisesti ja paikallisesti on rehellistä politiikkaa, jolla ei puolueen rahat ei valu Helsinkiin.
Kieltäytyykö puoluesihteeri haastatteluista viihdelehdissä?
Uskon, että moni johtava kepulainen poliitikko vastaa kyllä haastattelupyyntöihin, joita varmasti tulee syksyllä ns. viihdelehdistä (Apu, Seurta, naistenlehdet), vaikka sitten keltaisimmista kieltäytyisikin. Eiköhän tähänkin tule puolueohje.
Korhonen
pyrkii suuntaamaan mielenkiinnon pois keskustan osuudesta vaalirahoituksessa. Koko ajan paljastuu lisää, että Vanhanen ja Korhonen tiesivät ennakkoon KMS:n rahanjaosta. Myös tavoitteista? Forsiuskin on Vihdistä. Kumma kyllä.
Muutoinkin tämä koko vaalirahoitusjupakka verkostoineen osoittaa kuinka pienissä kuvioissa kuljetaan. Hallitusammattilainen ja liike-elämän vaikuttaja Soili Suonoja kertoi "Jäliviisaissa", ettei Kakkosen ansiota riitä millään vuorineuvoksen arvoon. Ainakaan aiemmat ehdot eivät täyty. Miten on mahdollista sitten, että esim. S. Niinistön ja monen muun arvostelukyky pettää asiassa.
Kullan mahti
"Ei ole muuria, mitä ei kullalla lastatut aasit ylitä".
Filip Macedonialainen
Mielestäni Kakkosen ainoa
Mielestäni Kakkosen ainoa ansio vuorineuvoksen titteliin on raha. Siihen, miksi kokeneiden poliitikkojen arvostelukyky petti, en osaa vastata.
Arvostin Sauli Niinistöä, mutta pisteet romahtivat, kun IL julkaisi kuvan Kakkosen hakemusta puoltaneista ihmisistä. Hän on ikävällä tavalla ryvettynyt tässä arvonimijupakassa. Kuin myös Tampereen äänikuningatar, jonka kuningattaruutta ihmettelin suureen ääneen heti vaalien jälkeen.
Ryvettyi siellä toki moni moni muukin "Lipposen Paavo Päivistä" alkaen, mutta heistä en jaksa nyt kirjoittaa. Suurin pettymys nimilistassa oli juuri Niinistö.
Vaaliraha on tarpeen, mutta eikö kauppaneuvoksen titteli olisi ollut sitten lähempänä oikeaa? Se olisi ollut edes vähän lähempänä kohtuutta!
Huutokauppaan
Miksei vuorineuvosten titteleitä voi laskea vapaaseen huutokauppaan? Näin rahakkaimmat saisivat maksaa valtion kassaan sen, minkä haluaisivat.
Björn Wahlroos voisi kilpailla titteleistä maakuntien kauppaneuvosten kanssa korottamalla korkeammalle.
Oikeastaan vuorineuvoksen tittelistä pitäisi tehdä hiilidioksidipäästöön verrattava asia, jonka perikunta voisi myydä eniten tarjoavalle.
Kunnia pitäisi arvopaperistaa ja noteerata. Uskoisin, että vuorineuvoksen arvonimi voitaisiin viedä OMHEX:iin. Olisi hyvä, jos olisi jokin omistajasäätiö, josta voisi suuriin juhliin vuokrata vuorineuvoksen tittelin käyntikorttia varten johonkin juhlatilaisuuteen.
mainonta "viihdelehdissä"
Eikös tuo numerolla nainitsmaton viihdelehti ole jo pitempään ollut
matti vaqnhasen pää-äänenkannattaja
Keskusta aikoo siis ilmeisesti lisätä TV-mainontaa
Jarmo Korhonen on tunnetusti ollut koko hallituskauden ajan johdonmukaisesti joka asiassa eri mieltä kuin Keskustan muu johto, ministeriryhmä ja eduskuntaryhmä.
Korhosen sanoista voidaan siksi päätellä, että Keskusta tulee tässäkin asiassa todennäköisesti tekemään juuri päinvastoin kuin Korhonen sanoo.
Totta, totta
On totta, että Korhonen on tehnyt selviä irtiottoja koko virkakautensa ajan. Välillä tuntuu kuin Korsimo ja Kekkonen vielä eläisivät, niin tuttuja Korhosen äänenpainot ovat.
Ei kukaan puoluesihteeri tällaista ehdota puhtaasta omastatunnosta, mutta siitä huolimatta ehdotus on oikein hyvä, hämmentää taas helposti tunkkaantuvaa poliittista kenttää.
Näittekö A-talkissa, kuinka vimmattuna Pekkarinen puolusti poliitikkojen omaatuntoa? Minua nauratti. Että Pekkarinenkin, joka sentään on esiintynyt viime vuosina terhakkaana reaalipoliitikkona.
Heinäluoman heikkoja heittoja lukuunottamatta ei vasemmistosta ole tässä vaalirahoitusjupakassa kuulunut kunnon puheenvuoroja. Demarien toiminnan rahoitus salakuljetetulla käteisvaluutalla on vielä 30 vuoden jälkeenkin liian monen muistissa, eikä vasemmistoliiton kintereissä paina yhtään sen vähempää Neuvostoliitosta vuosikymmeniä tulleet raharuiskeet. Vanhalla kunnon 70-luvulla kommunuisteilla oli aina valmis organisaatio mihin tahansa asiaan. Ei sellainen järjestövalmius toimi millään työväentalon buffettituloilla.
Milloinkahan vasemmiston vaali- ym. rahoitussalat selvitetään? Milloin tulee se aika, että yleensäkin pestään kommunismin ja kommunistien vanha paskapyykki edes siinä määrin kuin on tehty natsien kanssa?
Reaalisosialidemokratian käytäntö
"Milloinkahan vasemmiston vaali- ym. rahoitussalat selvitetään?"
Ei milloinkaan, koska valvonta- ja tuomiovalta on miehitetty sosialidemokraateilla ja joillain vapaamuurarikokoomuslaisilla, joilla on eurososialidemokraattinen agenda.
Tepsiikö tv-mainoksista luopuminen?
http://www.suomenmaa.fi/index.php
Ilmaista mainosta tulee ainakin Alma-Medialta
Eiköhän Alma-Kassi-Media taas tempaise pari juttua Vanhasen "onnesta", Karpelan uudesta "tyylistä", Mikko Alatalon ......
Ja ohan Ylessäkin kepulla oma ohjelma Ajankohtainen kakkonen (Kyösti Kakkonen?)
Ja Ylen uutistoimintaa johtaa Leena Pakkanen joka no kepu, ja Ylen....
Kauppakamarinainen julkisuuden riepoteltavana
Ei mene kauaa, kun kauppakamarinainenkin pääsee lady-like -imagosta tavalliseen julkisuuteen. Merja Vanhanen antaa sivusta käyttäytymisneuvoja kuin olisi Ahtisaaren kamarineito Kolbe ja Matti itse miehistelee oikeusvoitollaan Ruususesta.
Kepu ei siis tarvitse ylimääräistä puoluetukea vaaleihin ?
Kun kerta kallein erä eli tv-mainonta ja mainokset viihdelehdissä
jää pois niin kepulla ei liene mitään tarvetta sille ylimääräiselle
puoluetuelle, jota jaetaan aina vaalivuosina kampanjoihin =)
Todella mainio ehdotus
laskea puoluetukea,koskei entistä tarvetta ole.
Korhosella kova kiire
Hän petaa itselleen asemia vastaisuuden puheenjohtajakoitoksiin:
http://helanes.blogit.kauppalehti.fi/2008/05/16/k-linjalla