Poliisi sai viime viikolla Tilkan torille näkyneestä natsilipusta useita ilmoituksia ja poliisipartio kävi lauantaina paikan päällä. Viranomaiset eivät kuitenkaan voineet tehdä asialle mitään, sillä parvekkeen sisäpuolelle ripustettu lippu ei ole rikos.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
DDR
Saako vanhan DDR-valtiolipun laittaa a. kaiteen sisäpuolelle, b. kaiteen ulkopuolelle tai c. lippusalkoon?
Suomi on vapaa maa
Miksi kansalainen ei saa pitää halumiaan lippuja kuivamassa parvekkeella?
Miksi joku rikollinen nuori tunkeutuu toisen parvekkeelle ja käy poistamassa lipun?
Miksi Suomessa pitäisi kieltää aseveljen lipun omistaminen tai hallinta?
Miksi Suomessa pitäisi ilmaisunvapautta rajoittaa niin kuin totalitaristisessa Itävallassa ja Saksassa, jossa sananvapautta ei voida vieläkään sallia?
Nimenomaan, jos joku
Nimenomaan, jos joku änkeää väkisin toisen parvekkeelle, eikös se ole jo rikollista toimintaa, kotirauhan rikkomista tms?
Välillä tuntuu, ettei eletä enää Suomessa, vaan jossain juuri tapio_o_nevan mainitsemissa Saksassa tai Itävallassa...
Siis parvekkeen ulkopuolella
Siis parvekkeen ulkopuolella se olisi rikos. Onko kyseessa nimenomaan lippuja koskeva asetus vai koskeeko se myos muuta aatteen tai henkilon palvontaa. Saanko siis liputtaa Adolf Hitlerin, Joseph Gobbelsin tai Ernesto Guevaran kuvalla?
hakaristilippu
Voimassa oleven yleisen järjestyslain mukaan parvekkeelta ei saa ulottua tai roikkua mitään sen kaidelinjan ulkopuolelle. Esim. lakanoita voi puistella vain parvekkeen sisäpuolella.
Järjestyslaki uudistui ja tuli voimaan muutama vuosi sitten.
Hakaristin asiassa meidän tulee muistaa että olemme sodan hävinneitten puolella.
40luvun luppupuolelta saakka meille on ollut tarjolla vain voittajavaltojen propagandaa ja heidän totuutensa maailman asioista.
ystävällisin terveisin HAKARISTI
Valtakunnanmarsalkka Herman Göringin lippu
Kyseessä ei ole vain "rautaristi", vaan valtakunnanmarsalkka Herman Göringin ilmailuaiheinen lippu. Lisää vaikka Wikipediassa.
Sananvapaus Yksilöllä
Sananvapaus
Yksilöllä mielestäni tulee olla oikeus liputtaa mikä ikinä sitten tahtoo, kunhan nimenomaan ei mene sitä lippuaan kenellekään sen kummemmin tyrkyttämään. Sensuuri on ihmisen aliarviointia, normaaliälyinen ihminen ei tuosta provosoidu saati ota vaikutteita.
Sen sijaan ihmettelen ihmistä joka tuon lipun viitsii esille laittaa, se kun jokatapauksessa joitain ärsyttää eikä edusta mitään järin nykyaikaisia tai suvaittavia arvoja.
Suurin osa ihmisistä on
Suurin osa ihmisistä on selkeästi valmis leimaamaan toisia natseiksi tai juutalaisten vihaajaksi pelkän lipun perusteella. Monen ajatusmaailma tuntuu olevan melko ahdas ja syyllistytään samanlaiseen rasismiin kuin natsi-ideologian takanakin on ollut. Hakaristilippu on sinänsä komea, enkä koe sen houkuttelevan ketään uuteen "Kristallnacht":iin. Luulisin että samanlaiset ihmiset tuomitsevat tällaset liput kuin Leninin kaavaillun patsaan Lenin-puistossa. Ei tunneta historiaa tarpeeksi ja tehdään johtopäätöksiä mutu-tuntumalla. Vielä loppuinformaationa kerrottakoon että:
1. Kaikki saksalaiset eivät ole natseja.
2. Toisen maailmansodan aikaan kaikki Saksan armeijan sotilaat eivät olleet natseja.
3. Symbolina hakaristi kuvaa auringon mukaista liikettä, elämää ja onnea.
No haloo!
Mietitään nyt ensin että minkälainen heebo ketä lähtee tuollaiseen provokaatioon... Tuskin tuossa nyt maailmoja syleillään, vielä vähemmän uskottavaa että vapaan sanan lähettiläskään hän..
Millainen liinaletti provosoituu asiasta?
Millainen ihminen hermostuu moisesta asiasta ja vaivaa sillä vielä kaiken lisäksi poliisiakin.
Siionistinen propaganda ja länsieurooppalainen poliittinen korrektius on sekoittanut monen Hollywood-katsojan pään:
1) Saksan valtakunta oli Suomen kanssasotija ja sotilastasolla aseveli.
2) Suomen armeijassa palvelivat myös juutalaiset ja ainakin yksi heistä olisi saanut rautaristin, mutta kieltäytyi, vaikka oli ollut pelastamassa neuvostoliittolaisilta SS-miehiä motistal.
3) Ilmaisuvapaus on ihmisoikeus. Saksassa ja Itävallassa ei voi väestölle myöntää täysiä ihmisoikeuksia, koska ne kääntyisivät ihmisoikeuksia vastaan.
Euroopan unioni ja Hollywood tuottavat Suomeen ja Pohjoismaihin sopimatonta totalitarismia.
varsinainen ajojahti saatu
varsinainen ajojahti saatu aikaiseksi. suvaitsevaiset multikulttuuri ihmiset taas vauhdissa....tosin laittomin keinoin
Ihmettelen miksi asunnon
Ihmettelen miksi asunnon omistaja ei ole laittanut parvekkeensa kaiteisiin lasimurskaa ja piikkilankaa.
Toivottavasti tämä "liputusaate" leviää piikkinä monikulttuurin rakastajiin. Taidankin ostaa itse samanlaisen lipun. Tervetuloa vaan repimään, asun seitsemännessä kerroksessa!
Ei lipun
Omistaminen tosiaan kerro vielään poliittisesta sitoumuksesta, kuten ei jonkun tietyn lehden lukeminenkaan. Kyseisen lipun esille laitto on kyllä mautonta, mutta se kertoo jostakin muusta. Ainakin kaverilla on yksi Suomen seuratuin parveke.
Asunnonhaltijan haastattelu
Miksi Sanoma tai Alma Media ei haastattele asunnonhaltijaa? Hänestähän voisi leipoa helposti uuden julkun. Minusta olisi oikein, jos koko arvokas lippukokoelma julkaistaisiin lehdissä. Julkaistaanhan se sensaation vuoksi nytkin, mutta yksi lippu kerrallaan.
Toivottavasti 25.12.2008 monet liputtavat Neuvostoliiton lipulla parvekkeillaan edesmenneen edesmenon muistoksi.
En pidä tuota liputusta
En pidä tuota liputusta kovin fiksuna tekona, mutta puolustan sitä, sillä meillä on oltava sananvapaus ja vapaus julkituoda oma mielipide.
Sirppi ja vasara -lipun saa
Sirppi ja vasara -lipun saa laittaa? Punaliputkin liehuu vapaasti??
piratismi?
Syyllistynkö piratismiin, jos laitan merirosvolipun riehumaan?
niimpäniin
Liittoutuneiden propaganda tuntuu täälläkin iskostuneen vähän turhan hyvin ihmisten mieleen. Eivät natsit historian valossa mitenkään erityisen ilkeitä olleet, he vain onnistuivat toteuttamaan sen, mistä monet hallitsijat ovat vain haaveilleet - tuhota vastenmieliseksi näkemänsä ihmiset.
Luuletteko esimerkiksi että Bush kumppaneinen jenkkilässä miettisi hetkeäkään jos löytyisi joku keino pyyhkäistä kaikki muslimit maan päältä niin ettei kukaan hoksaisi..siis ilman jälkiseuraamuksia?
Uskontoihinhan nämä kaikki vainot yleensä perustuvat, olihan Adolf-setäkin harras kristitty ja kristityillähän on perinteisesti jotain kränää juutalaisia kohtaan (mestasivat jonkun tärkeän kristityn joskus tai jotai?)
Jättäkää tyyppi huomiotta.
On niitä kaikenmaailman muitakin sankareita. Aatelkaas, jos joku heiluttelee muniaan ja lapset katselevat ikkunoihin, poliisi ja kukaan ei silloinkaan voi yhtään mitään. Tollasille kaikille ominaista on huomion hakuisuus melko varmasti. Antakaa jo olla, niin asia varmaan unohtuu ja jää kohta silleensä.
Suomen lippu
Mita, jos joku hapaisisi Suomen lipun omalla parvekkeellaan. Onko se laitonta vai onko se mielipiteen vapautta.
Ihmisoikeudet menevät nationalistisen valtiokunnian edelle
Yhdysvalloissa Yhdysvaltain lipun polttaminen mielenosoituksessa on osa ilmaisun vapautta. Näin ollen ihmisoikeudet menevät ahtaasti tulkitun nationalistisen valtiokunnian edelle.
Suomessa ilmeisesti lipun häpäiseminen on edelleen rikos, vaikka se itse asiassa olisikin vain nurjan hallituksen vastainen oikeutettu mielenosoitus.
Woman's lib-aatteen ollessa
Woman's lib-aatteen ollessa hurjimmillaan, naiset polttivat julkisesti rintaliivinsä ja polkivat jalkaa vaatiessaan vapautta.
Häpäisemällä sukupuolensa lipun tai vaakunan kaltaisen heraldisen symbolin, he syyllistyivät samalla tavalla rikolliseen tekoon kuin säästeliäs emäntä, joka luuttusi vanhalla kellastuneella Suomen lipulla lattiaa. Emäntä jäi kiinni teostaan ja sakothan siitä rapsahti.
Paras tapa hävittää aikansa palvelleet rintsikat on polttaa ne. Jos polttaminen ei ole mahdollista, voi rintsikat hävittää leikkaamalla ne niin pieniksi palasiksi, ettei niitä enää rintsikoiksi tunnista. Sen jälkeen palat voidaan poistaa muutamassa erässä tavallisen talousjätteen mukana.
Rintaliivien häpäisy
Mistä kuppikoosta alkaen rintaliivien ja sotilaspassien polttaminen julkisesti alkaa olla törkeä teko?
Mutta misä on Sofi Oksanen
Mutta misä on Sofi Oksanen kauhistelemassa hakaristi- ja neuvostolippujen käyttöä?!?!
Pietarissa runoilemassa
Ilmeisesti hän on Pietarissa runoilemassa prosaistien sarjassa.
Tai
Tai entä jos laittaa tämän Suomen presidentin (tai mikälie) lipun roikkumaan...hakaristihän se siinäkin on HYVÄÄÄNENAAAAIKA!
Hakaristi
Hakaristi on todellakin Meidän lähi historiaa!! Ja se kenelle se tuottaa vaikeuksia, nii HÄPEE!!Tuskin ihmiset ajattelivat sen häpeeksi 39-44
1941-1945
Nyt täytyy muistaa, että hakaristi oli ilmavoimissa jo 1918 alkaen, kun taas maavoimiin se tuli vasta jatkosodassa kansalisuustunnukseksi.
Talvisodassa panssarivaunujen tunnus ei ollut hakaristi, vaan valkoinen-sininen-valkoinen viiva.
Hakaristista luovuttiin aprillina 1945. Se on vieläkin ilmavoimien joidenkin joukko-osastjen tunnus.
olut ja hakaristi
Hakaristi oli myös Tuborgin olutpulloissa vielä v. 1940, mikä ihastutti saksalaisia miehittäjiä. Heidän poistuttuaan etikettiä jostakin syystä muutettiin.
lippuja
Pitäisiköhän etsiä jostain parit kunnon angsti-teini-pentagrammiliput ja merirosvoliput ja pistää liehumaan. Katsoos jos vaikka ylittäisi uutiskynnyksen!
On teillä murheet
Ei juuri muuta voi sanoa. Läntinen maailma syöksyy lamaan ja konkursiin, niin joku vielä jaksaa kantaa huolta jonkun yksilön lipuntuuletuksesta. Tietämättä mikä on tuulettajan tarkoitusperä arvaan, että se on jo nyt saavutettu. Senkin arvaan, että juutalaiset ja kommunistit ovat kiivaimpina kaverin kimpussa. Juutalaisia ymmärrän (vähän) mutta en noita kommunisteja. Aikanaan Hitler oli vielä oppipoika Stalinin ja ylipäätään kommunismin rinnalla. Yksin venäläiset tappoivat toisiaan omissa puhdistuksissaan enemmän kuin Hitlerin sotajoukot yhteensä koko 2. maailmansodassa. Venäläisten into tappaa toisiaan edesauttoi ainakin talvisodassa Suomen selviytymistä itsenäisenä kansakuntana. Olkaamme kiitollisia Stalinille ja koko kommunistiselle järjestelmälle sillä jos Venäjä olisi saanut kehittyä ilman kommunisteja, niin meidän olisi jo aikoja sitten käynyt huonosti eikä siihen olisi tarvinnut ampua laukaustakaan. Putin tulee vielä näyttämään meille närhen munat ja alistamaan Suomen muun Euroopan mukana taloudellisen ylivaltansa alle. Mitä lippujen tuulettamiseen tulee, niin ainakin NL:n ja työväenyhdistysten punalippuja näytetään tuuletettavan ainakin vappuna. Jos nyt sitten joku tuulettaa muita lippuja näin syksyn korvalla, niin mitä sitten...?
Unohditte presidentin lipussakin on hakaristi
Unohditte presidentin lipussakin on hakaristi
Kuten myös sotaveteraanijärjestöjen lippusalkojen päässä, ilmavoimien Pirkkalan kentällä jne
Seppo Olai Lehto Tampere
Oma lista kunnallisvaaleissa hakaristitunnuksin