Yleisradio ja MTV3 hoitavat kuntavaali-iltana televisioinnin, mutta Uusi Suomi tarjoaa verkossa täyden valtakunnallisen tulospalvelun ja paljon muuta.
Saat ajantasaisen tiedon puolueiden menestyksestä kunnittain ja läpi menevät ehdokkaat heti, kun tiedot kullakin paikkakunnalla varmistuvat. Tietoa puolueiden menestyksestä ennakkoäänestyksessä alkaa tipahdella sunnuntai-iltana heti kahdeksan jälkeen.
Koko tulospalvelumme keskuksena toimii tämä kartallinen sivu: http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/38900-reaaliaikainen-kuntavaalien-tulosp...
Sieltä löydät helposti yhdellä klikkauksella vaalipiirin, josta olet kiinnostunut. Piiristä sinulla ei ole vaikeuksia löytää kuntaa.
Samaiselta sivulta löydät aiheeseen liittyvät uutiset ja Uuden Suomen todellisen erikoisuuden: kuntavaaliblogit http://blogit.uusisuomi.fi Tällä sivustolla voit jakaa ehdokkaiden riemun ja surun tavalla, joka aikaisemmin ei ole ollut mahdollista.
Uuden Suomen toimitus liikkuu vaalitilaisuuksissa ja ottaa yhteyttä muutenkin ehdokkaisiin sunnuntai-iltana. Tunnelmia on luettavissa jo illalla, mutta yhteenvetoja tehdään myös maanantaina osoitteessa: http://www.uusisuomi.fi/asiasanat/kuntavaalit
Kuntavaalit tv-kanavilla sunnuntaina: http://www.telkku.com/telkku?p=20081026

Kommentit
Mielummin käyn oluella ja
Mielummin käyn oluella ja pidän hauskaa kavereiden kanssa kuin katson kun vaihdetaan uusi aikaansaamaton tilalle. Me olemme saaneet tarpeeksi äänestyksistä kun mikään ei muutu vaikka puolue ja naamat vaihtuisi.
Ihan nasta juttu
mutta ei nyt juuri ihan kolahda.
Sama se, ketä sinne valitaan, ei täällä mikään muutu kuitenkaan. Totuus on, että myös noiden puolueiden puheenjohtajat olivat lähes kaikissa tiukemmissa kysymyksissa pihalla kuin lintulaudat.
Sorry asenteeni, mutta tulette varmaan huomaamaan lopputuloksen hiukan myöhemmin itsekin.
-EP-
Vaalit ovat tärkeä asia
Vaalit ja äänestäminen ovat tärkeitä. Kukaan ei ole täydellinen, eivät ehdokaat, poliitikot, eivätkä varmasti puskista tai pubin tiskistä hyödyttömiä herjoja huutelevat passiiviset nukkuvat äänestäjätkään. Varmaa on se että joka vaaleissa löytyy sekä parempia että huonompia ehdokkaita ja puolueiden välilläkin on suuriakin eroja. Parempi vaikuttaa asioihin silloin, kun siihen on vähänkin mahdollisuus. Jos edes se ei sovi, niin turha sitten valittaa. Vikaa on silloin eniten itsessä, ei ehdokkaissa tai politiikassa.
Joo....
....onhan se näinkin. Mutta ihan hyvä tulos tästä näköjään kehkeytyi, vaikka en itse siellä uurnilla käynytkään.
Enkä ollut pubissa hyödyttömiä herjoja huutamassa, vaan oikein viihtyisällä perheillallisella italialaisessa ravintolassa.
-EP-