Sunnuntai 27.5.2012

Suomalaisilla erilainen huumeongelma

Luotu: 
6.11.2008 11:11
  • Kuva: Creative Commons/nicolasnova

EU:n huumeviraston tuoreen vuosiraportin mukaan suomalaisessa huumekulttuurissa on poikkeuksellisia piirteitä. Muihin Euroopan maihin verrattuna poikkeuksellisia ilmiöitä ovat alkoholin vahva asema oheispäihteenä, buprenorfiini-korvaushoitolääkkeen – kuten Subutexin – väärinkäyttö ja mielenterveyden häiriöt. Jo joka kolmannelle hoitoon hakeutuvalle buprenorfiini on kaikkein ongelmallisin päihde.

Suomi on ainakin toistaiseksi säästynyt heroiinibuumilta, mistä on havaittu viitteitä useissa Euroopan maissa. EU:n vuosiraportin mukaan heroiinin uusia käyttäjiä on ilmaantunut ja hoidon tarve on kasvanut. Heroiinin tarjontaa on lisännyt Afganistanin ennätyksellisen suuri oopiumisato. Suomessa heroiinin yleistymisestä ei ole vielä havaintoja, ilmenee Stakesin tekemästä Suomen huumetilanneraportista.

EU-raportin mukaan kokaiinin käyttäjien määrä on Euroopassa yhä kasvussa. Suomessa kokaiinin raportoidaan pysyneen toistaiseksi pienen piirin huumeena.

Yleisimmin käytetyn huumausaineen, kannabiksen, käytön laskusta on viitteitä Euroopassa, mutta Suomessa kannabiksen kokeilijoiden määrä on pysynyt suunnilleen samana koko 2000-luvun.

Suomessa kannabiksen käyttö on vähentynyt nuorison keskuudessa, mutta nuorten aikuisten käyttö näyttäisi vielä jatkuvan. Kannabiskasvien kotiviljely on havaintojen mukaan kasvussa Euroopassa. Myös Suomessa kannabiskasvien takavarikot ovat jatkuvasti yleistyneet ja suurentuneet.

Huumausaineisiin liittyvien kuolemien määrä on ollut viime vuosina hienoisessa kasvussa, kun taas muiden huumehaittojen osalta tilanne on ollut vakaa. Kymmenen vuoden jaksolla tarkasteltaessa huumekuolemien määrä on kuitenkin kaksinkertaistanut.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

jaakkookojo

Poliisin työtä huumeiden kitkemiseksi on helpotettava, eikä vaikeutettava, kuten viime aikoina on tehty. Huumeiden käytön seuraukset maksavat yhteiskunnalle niin paljon, että säästöillä kaksinkertaistettaisiin helposti poliisin resurssit kitkeä huumeongelmaa maastamme. Sodassa ja rakkaudessa kaikki keinot ovat luvallisia, niin pitäisi olla myös huumeiden jakelun kitkemisessä.

Vieras

"Huumeiden käytön seuraukset maksavat yhteiskunnalle niin paljon, että säästöillä kaksinkertaistettaisiin helposti poliisin resurssit kitkeä huumeongelmaa maastamme. Sodassa ja rakkaudessa kaikki keinot ovat luvallisia, niin pitäisi olla myös huumeiden jakelun kitkemisessä."
---
Asiaan vähänkin paremmin paneutuneet näkevät joka kerta punaista, kun tuota kaikilla mahdollisilla tieteellisillä ja taloudellisilla faktoilla vääräksi todistettua mantraa aletaan hokea silmät ja korvat suljettuina!

Missään maassa, toistan; missään maassa eivät mitkään voimakeinot ja rangaistukset (edes kuolemantuomiot!) ole pystyneet huumeongelman kitkemiseen. Pikemminkin päin vastoin. Mitä kovemmat otteet, sitä kalliimmaksi "sota" yhteiskunnalle käy ja bisnes muuttuu yleensäkin entistä väkivaltaisemmaksi. Edes koko "sodan huumeita vastaan" erittäin kyseenalaisin perustein alulle laittanut USA ei ole kyennyt kymmenistä sotaan vuosittain sijoittamistaan miljardeista huolimatta kuin pahentamaan tilannetta. Huumeongelma on suorastaan räjähtänyt käsiin ja kohta ollaan tilanteessa, jossa toinen puoli kansasta vahtii vankilassa olevaa toista puolta. Koko touhussa ei yksinkertaisesti ole mitään järkeä

Alkaisi olla korkea aika pyyhkiä kymmenien vuosien ajan hoetut mantrat mielistä ja edes yrittää tarkastella ko. ongelmaa faktojen valossa. Vääristellyn aivopesun tulokset on jo nähty! Olisi korkea aika mennä eteenpäin ja etsiä muita, inhimillisempiä vaihtoehtoja elää ko. ongelman kanssa minimihaitoilla, koska ei se tule koskaan katoamaan millään kuviteltavissa olevalla inhimillisellä ponnistuksella. Paitsi tietenkin jos evoluutio joskus tulee johtamaan sellaiseen epätodennäköiseen tulokseen, ettei kukaan vaan yksinkertaisesti halua enää käyttää mitään stimulantteja. Sitä ihmiskunta tuskin tulee koskaan näkemään...

Nollatoleranssi on jo ajatuksenakin oksymoron!!

HL

Sen sijaan, että poliisille annetaan lisää valtuuksia, olisi resurssit kohdennettava oikein. Ei ole mitään järkeä jahdata harmittomia pilvenpolttelijoita, vaan sen sijaan pitäisi kohdistaa toiminta kovaan rikollisuuteen. Se vaan on haastavampi tehtävä.

Muutenkin olisi fiksua valtiovallan tasolla pohtia nykyisen lainsäädännön järkevyyttä.

Vastaava vastaaja

Samainen EU:n huumevirasto eli EMCDDA totesi taannoisessa (kesäkuu 2008) raportissaan, että kannabis on käyttäjälleen turvallisempaa kuin tupakka tai alkoholi. Esimerkiksi tällaiset havainnot pitäisi ottaa huomioon kun puhumme suomalaisten päihdeongelmasta ja siitä mikä rooli poliisilla on sen ratkaisemisessa.

Ajatus on "huumeiden kitkemisestä" yhteiskunnasta jonkun superpoliisin voimin on tyypillinen esimerkki maskuliinisesta voimapolitiikasta, joka puuttuu järeästi oireeseen eikä itse ongelmaan.

Vieras

Huumevapaa suomi ja maailma on täysin mahdoton utopia. Huumaavien aineiden laittomuus oheisilmiöineen tulee yhteiskunnalle moninkertaisesti kalliimmaksi, kuin jos huumaavat aineet laillistettaisiin. Huumaavien aineiden laittomuus kärjistää ääripäiden ilmiöitä: se lisää väkivaltarikoksia, omaisuusrikoksia, vakavia- sekä kuolemaanjohtavia yliannostuksia ja vaikeuttaa tarpeen vaatiessa vieroitushoitoon hakeutumista.

Ongelmana eivät ole huumeiden käyttäjät, vaan asioista tietämättömät poliittiset päättäjät.

Tämä tietämättömyys asioista näkyy myös kansan "yleisenä mielipiteenä" mitä näkee muun muassa keskustelupalstoilla. Hyvät ihmiset, jotta te voisitte muodostaa mahdollisimman puolueettoman ja -oman- mielipiteenne asioista, teidän tulee perehtyä erilaisiin näkökantoihin aiheesta, myös sellaisiin jotka eivät ole sen hetkisen maailmankuvanne mukaisia. Älkää olko niin ennakkoluuloisia ja lukekaa enemmän.

Vieras

Poliisin työtä alkoholin kitkemiseksi on helpotettava, eikä vaikeutettava, kuten viime aikoina on tehty. Alkoholin käytön seuraukset maksavat yhteiskunnalle niin paljon, että säästöillä kaksinkertaistettaisiin helposti poliisin resurssit kitkeä alkoholiongelmaa maastamme. Sodassa ja rakkaudessa kaikki keinot ovat luvallisia, niin pitäisi olla myös alkoholin jakelun kitkemisessä.

Vieras

niin rikosten määrä romahtaisi vielä enemmän. Ei huumekulttuurin haitat siihen tyssää, että joku huume entisten lisäksi "vapautettaisiin" käyttöön.
Nähtiinhän tuo buprenorfiinin kohdalla, muka hoitokeino nisteille,,,
Kun pikkuvauva kakkaa ja pissaa vaippaan, on turha kuvitella, että eritteiden tulo loppuu, kun vaipat jätetään pois, täysin analoginen hokema tämä kannabiksen vapauttamisen vaatiminen.

HL

Kuinka jo käytännössä vapaata ainetta voi enemmän vapauttaa, jos käytöstä puhutaan? Olisi huomattavasti parempi ottaa aine valtion kontrolliin.

Ja siinä tuskin olisi mitään pahaa, jos laillistamisen myötä käyttö yleistyisi. Ainakaan väkivaltarikollisuuden, tappojen tai ajoneuvoilla tehtyjen hölmöilyjen suhteen.

Vieras

aika räikee vertaus verrata buprenorfiinia kannabikseen, alkoholi on kuitenkin vaikutuksiltaan monia, monia kertoja vahvempi aine kuin kannabis.ja mitä riippuvuuteen tulee, myönnän että kannabiksen käytöstä tulee laskut, jotka on ollut pahimmillaan verrattavissa 6 packin aiheuttamaan krapulaan.

mut mielestäni huumeiden vastaista työtä tulisi jatkaa! aineet kuten subu, koekemikaalit ja muut VAARALLISET aineet (opium johdannaiset yleensäkkin) pitäisi saada pois kaduilta.