Matkalle lähdössä ollut helsinkiläisnainen ennätti juuri ja juuri jättämään lottokuponkinsa lentoaseman R-kioskille ennen lähtöportille juoksua. Puoliso patisti jo kioskin ovella, mutta kupongin jättäminen onnistui ennen lennon lähtöä.
Pariskunnalla oli ollut jo jonkin aikaa aavistuksia lottovoitosta, joten kuponkia ei voinut jättää pelaamatta edes kiireessä. Pikainen pelaaminen kannatti, sillä pariskunta sattui voittamaan kierroksella normaaliarvonnan lisäksi tarjolla olleen 500 000 euron ylimääräisen päävoiton.
Pariskunta oli leikitellyt ajatuksella lottovoitosta jo pitkään ennen täysosumaa. Edellisen kuukauden tiliotetta tutkiessaan oli rouva katsonut varovasti viimeistä riviä miettien, olisiko tilille tullut vaikka lottovoitto. Vielä siihen tiliotteeseen ei Veikkaus-kortilla tilille pelattu voitto kuitenkaan ennättänyt.
Samantapaisia ajatuksia oli myös miehen mielessä, kun voitokasta arvontaa seuraavana maanantaina posti oli tuonut kotiin valkoisen kirjekuoren ilman merkintää lähettäjästä. Mies ei voinut vastustaa kiusausta avata vaimon nimellä tullutta kirjettä. Mielessä kävi, josko Veikkaus on lähettänyt tiedon suuresta voitosta.
Tässä vaiheessa pariskunta ei vielä tiennyt, että voitto oli jo osunut kohdalle eikä mainoskirjekään tätä tietoa heille paljastanut. Uskomaton uutinen selvisi seuraavana päivänä Veikkauksesta soitetussa puhelussa. Voitto näkyi tilillä kolmen viikon kuluttua arvontapäivästä, ja silloin oli aika korkata vuosia kaapissa oikeaa hetkeä odottanut samppanjapullo.

Tilastot ja todennäköisyys
Kuinkakohan monta ihmistä löytyy joka viikko, jotka miettivät samalla tavalla lottovoittoa, mutta eivät voita? Veikkaisin että aika moni lottoaja. Kyllä ennen pitkää joku sellainen ihminen voittaa ja näköjään jos tekee asiasta numeron, pääsee nettimedioihin asti.
Oikein kirjoitettu
Toisesta ketjusta kopioin:
**
Toimittajat haluavat palkkansa eteen pitää huolta siitä, että lukija ei jää paitsi mistään päiväkohtaisesta ylättävästä tai mielenkiintoisesta asiasta tai tapahtumasta
**
Tämä "uutinen" todistaa.
JJ
Sponsoroitu mainos?
Otsikkoni on tyhjentävä.
Jep, Minullakin on aina sama
Jep,
Minullakin on aina sama etiäinen, että nyt nappaa. Eipä ole vielä napannut ei, mutta kai sitten kun nappaa pitää siitä ilmoitella näille uutisoijille.
Ei hömppäpömppää, kiitos.
Tätyykö tätäkin uutispalvelua ajaa iltapäivälehtien tasolle? Hesarin lukemisen lopetin, kun joka toinen uutinen käsitteli BB-Mattia tai Idols-Maijaa. Jatkakaa asialinjalla, kiitos.
Kirjoita uusi kommentti