Suurin osa suomalaisista haluaa kieltää käsiaseet tavallisilta kansalaisilta. Kansalaisista 57 prosenttia poistaisi ne muiden kuin viranomaisten saatavilta, ilmenee Kalevan, Turun Sanomien ja Etelä-Suomen Sanomien teettämästä kyselystä.
Ehdotusta vastustaa noin 40 prosenttia suomalaisista. Naiset suhtautuvat käsiaseisiin selvästi kielteisemmin kuin miehet, ja vankimmin kieltoa tukevat ikäihmiset.
Aseluvan saaminen on jo vaikeutunut Kauhajoen koulusurmien jälkeen. Työryhmä pohtii parhaillaan, pitäisikö tietyt käsiasetyypit kieltää kokonaan, mutta sisäministeri Anne Holmlund (kok.) on pitänyt täyskieltoa epätodennäköisenä.
Taloustutkimus haastatteli kyselyyn tuhatta suomalaista.

Kommentit
Yli puolet suomalaisista kieltäisi ilkeät ajatukset
Suurin osa suomalaisista haluaa kieltää ilkeät ajatukset tavallisilta kansalaisilta. Kansalaisista 57 prosenttia poistaisi ne muiden kuin viranomaisten saatavilta, ilmenee Kalevan, Turun Sanomien ja Etelä-Suomen Sanomien teettämästä kyselystä.
Poliisiltahan nämä aseet pitäisi ottaa pois
Suurin osa suomalaisista haluaa kieltää käsiaseet tavallisilta kansalaisilta. 57 prosenttia kansalaisista poistaisi ne muiden kuin viranomaisten saatavilta, ilmenee Kalevan, Turun Sanomien ja Etelä-Suomen Sanomien teettämästä kyselystä.
Ehdotusta vastustaa 39 prosenttia suomalaisista. Naiset suhtautuvat käsiaseisiin selvästi kielteisemmin kuin miehet, ja vankimmin kieltoa tukevat ikäihmiset.
Aseluvan saaminen on jo vaikeutunut Kauhajoen koulusurmien jälkeen. Työryhmä pohtii parhaillaan, pitäisikö tietyt käsiasetyypit kieltää kokonaan, mutta sisäministeri Anne Holmlund (kok) on pitänyt täyskieltoa epätodennäköisenä.
Taloustutkimus haastatteli kyselyyn tuhatta suomalaista.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200812308839758_uu.shtml
Hiukan ihmetyttää taas. Viimeaikaisten uutisten perusteella sanoisin, että juuri poliisiltahan nämä aseet pitäisi ottaa pois.
1000 vastaa koko kansaa?
Tuhannen otos on täysin riittämätön tällaisen asian kartoittamiseen. Ennen viimeisiä presidentinvaaleja julkaistiin gallupeja (noin 1000 otoksia nekin), että Tarja Halosen kannatus on yli 80% ja että hän voittaa kenet tahansa 1. kierroksella näytöstyyliin.
Gallupit ovat tapa ohjailla sokeaa ja ajatteluun kykenemätöntä kansaa.
Odotan seuraavaa gallupia, jonka mukaan enemmistö kansasta haluaa nuuskaa ja lisää rikollisia Somaliasta Suomeen.
Tarkoitushakuisuutta
Massiivisen asevastaisen mediakampanjoinnin jälkeen nämä luvut ovat aika hämmästyttävän myönteisiä ampumaharrastuksen jatkuvuuden kannalta. Rekisteröityjä aseluvan haltijoita on Suomessa noin miljoona, eli alle 20% kansasta. Loppuosalle kansasta (yli 80%) asia on joko herttaisen yhdentekevä tai siihen reagoidaan väkivaltaviihteen ja sensaatiohakuisen median opetusten mukaisesti tunnepohjalta.
Taisi olla aika hikinen urakka saada kieltoa kannattajiksi rimaa hipoen yli puolet vastaajista? Joka tapauksessa 57% ei ole missään tapauksessa "suurin osa kansasta", se on vain reilu puolet.
Todenmukaisempi otsikointi olisi: "Suurin osa median edustajista kieltäisi käsiaseet"
Luojan kiitos toimittajilla ei ole tämän kummempaa valtaa yhteiskunnassamme kuin räksyttää.
Haarukat, voiveitset
ja miksei myös lusikat on kiellettävä alle 18 vuotiailta brittien tapaan.
Katsokaa kohdasta 19.30 holhousyhteiskunnan naurettavuuksia.
http://www.youtube.com/watch?v=7HNio_LGaR4
http://www.flickr.com/photos/11490053@N08/3084176591/sizes/l/
Mitä isot edellä, sitä suomen hyssälät perässä. Ennen pitkää ruokailuvälineetkin vaaditaan rekisteröitäväksi ja säilytettäväksi lukitussa ruokailuvälinekaapissa. Kunnes ne joku päivä kielletään kokonaan.
Orjilta on kerättävä kaikki välineet, joiden avulla ne voivat vaatia vapauttaan takaisin.
Aseista kysellään viikottain..
Ampuma-aseista on tullut mielenkiintoinen aihe lehdille, koska se jakaa vahvasti mielipiteitä. Siksi kyselyitäkin on viikottain useammissa lehdissä.
Suomessa lienee noin 650.000 laillisen aseen omistajaa, joista puolet metsästäjiä. Loput ovat kilpa-, ym. urheiluampujia, reserviläisiä, keräilijöitä jne. Heillä tuskin lienee mitään erityisempiä harhakuvitelmia ampuma-aseiden vaarallisuudesta. Nykyään ollaan tarkkoja siitä kenelle aseen lupia voi myöntää. Pienetkin rikokset ja rikkomukset(jopa liikennerikkomukset)ovat aseluvan esteenä, joten aseenomistajat ovat yhteiskunnan rikkeettömimpiä, töissä käyviä kunnon kansalaisia. Samaan mieltä ovat varmasti heidän perheenjäsenensä ja ystävänsä. Jonkinlaisen tuntemuksen ampuma-aseista saavat kaikki asepalveluksen suorittaneet varusmiehet. Kaikkiaan tätä kansanosa lienee yhteensä n. 1.5 - 2 miljoonaa. Siis vajaat puolet suomalaisista.
Sitten on se toinen ryhmä kansalaisia, joilla ainoa kosketus todelliseen tietämykseen ampuma-aseista tulee tiedotusvälineiden kautta. Heillä itsellään eikä tuttavillaan ole aseita, eikä sellaisia harrastuksia (metsästys, urheiluammunta, reserviläisharrastajat jne.) joissa aseita yleensä tarvittaisiin. Lehdistön runsaan uutisoinnin kautta heille on muodostunut vankka käsitys ampuma-aseista ja niiden omistajista. Sieltä löytyy vankat perustelut sille että heidän mielestään aseita tarvitsee ainoastaan poliisit. Kaikilta pahoilta aseenomistajilta, "rosvoilta", aseet voitaisiin mainiosti kieltää. Se lienee totta että tällaisia kansalaisia on kaikista suomalaisista yli puolet.
Onneksi päättäjilläkin on tietämystä asiasta. Ei demokraattisessa yhteiskunnassa voida kieltää monella tavalla hyväksyttävää, tarpeellista ja hyödyllistä harrastustoimintaa. Siitäkään huolimatta että enemmistö kansalaisista, käytännössä tietämättömyyttään, ei koe niitä tarpeelliseksi.
Jep
"Kaikilta pahoilta aseenomistajilta, "rosvoilta", aseet voitaisiin mainiosti kieltää."
Ja he naivisti kuvittelevat, että pahat aseenomistajat noudattavat asekieltolakia. Nämä naivit ihmiset saavat aikaiseksi yhteiskunnan, jossa vain pahoilla ihmisillä on aseet.
Käsiasekielto
Taas suomalaiskansalliseen tyyliin "hoidetaan" oiretta, ei ongelmaa.
Laki hätävarjelusta sallii puolustautumisen tarvittaessa myös käsiaseella. Joku, tai jokin, haluaa kovasti poistaa tämän mahdollisuuden...??
Myyrmanni, Jokela ja Kauhajoki olivat ns pehmeitä kohteita. Niissä tekijät tiesivät, ettei varmasti kukaan ammu takaisin. He olivat terveiden kirjoissa, ja ainakin omissa porukoissaan suosittuja ja ihailtujakin.
Vain Helsinki shooting Clubi oli ns kova kohde. Uhrien kohtalaoksi koituikin heidän pinttyneet maneerinsa ampumaradalla. ainoa selvinnyt (fyysiseti) toimi toisin...
Nythän tiedetäänkin,että tekijä oli mieleltään oireillut aikaisemmin ja "kilahti lopullisesti" hieman ennen tekoaan.
Virginiassa kouluammuskelun jälkeen hakeutuminen asekursseille, joka sallii aseen kantamisen peitettynä, kasvoi suuresti.
Siunatuksi lopuksi: - EI PIDÄ HEITTÄYTYÄ LAMPAAKSI. SIITÄ ON SEURAUKSENA, ETTÄ JOUTUU KERITTÄVÄKSI. Kuten niin osuvasti todetaan trlogiassa, Täällä pohjantähden alla...
Mikä oli vastanneitten ikä
Mikä oli vastanneitten ikä ja sukupuoli? Koska ja kuinka tutkimukset tehtiin? Mikä oli vastanneitten poliittinen kanta?
Näillä asioilla voidaan saada tieto siitä kuinka luetettava tutkimus oli. Esimerkiksi jos teen tämän tutkimuksen pistooliammunta kilpailuissa varmasti saan eri vastauksen kuin rauhanmarssin yhteydessä tehtävästä.
Olisi kiva saada jokin selvitys kuinka tutkimus tehtiin. Minkälainen oli kysymyksien asettelu ja mikä oli tutkimuksen virhemarginaali?
Selvitettiinkö vastanneiden tietomäärää aseista esimerkiksi kuinka kielto on vaikattunut UK:ssa tai kuinka he ovat tutustuneet asioihin valtamedien ulkopuolelta?
Itse olen nähnyt tutkimuksia monessa paikkaa
http://www.uusisuomi.fi/kysely/onko-hallitus-tehnyt-riittavasti-kasiasei...
http://www.radiorock.fi/ohjelmat/ohjelmat_paivavuoro.html
Kaikkien tulokset noudattavat varmasti sitä mitä halutaan nähdä.
Nettiäänestyksistä voi olla montaa mieltä... itse äänestin jossain 40 kertaa poulesta ja 40 vastaan :)