Sanat katoavat eikä päättelystä tule välttämättä mitään, jos työpäivät venyvät liian pitkiksi. Tuoreen tutkimuksen mukaan ylipitkät työpäivät heikentävät älyllistä suorituskykyä. Ylitöitä tehdään työntekijän terveyden ja toimintakyvyn kustannuksella.
Työterveyslaitos ja Lontoon yliopisto tekivät yhteistyössä laajan seurantatutkimuksen, johon osallistui yli 2 000 julkisen sektorin työntekijää. Tutkimuksen tulokset julkaistiin kansainvälisessä American Journal of Epidemiology -lehdessä.
Suomessa ylitöitä tehdään eniten kuljetusalalla ja tietotyössä. Työterveyslaitoksen aiemman tutkimuksen mukaan noin kolmannes työntekijöistä tekee Suomessa ylitöitä korvausta vastaan. Palkaton ylityökään ei ole tavatonta.

Kommentit
Palkanalennus 20%
Vapaa-ajan lahjoittaminen työnantajalle on melkoinen palkanalennus.
Tutkimuksen johtopäätöksissä on tehty paha erehdys
Tutkimuksen tekijät olettavat, että sanojen katoaminen ja päättelykyvyn loppuminen olisi johtunut liian pitkistä työpäivistä.
Varsinainen syy heikkoihin työtuloksiin selviää kuitenkin otannasta. Uutisen mukaan tutkimukseen "osallistui yli 2 000 julkisen sektorin työntekijää".
Maallikkokin voi huomata, kuinka joidenkin virkamiesten päättelykyky pätkii jo aamulla.
Vai sileen
Kanntaisi nostaa liksaa että ei tavitse painaa ylityöitä. Suomi on tunneusti sut kallis maa jos kyse on pelkästään ruuasta tai asumisesta.
Lisäksi pitäsi vielä elää.
Sama ilmiö on nähty esim
Sama ilmiö on nähty esim it-alalla. Pitkää päivää ilman korvauksia on painettu ensin kun, se on niin hienoa ja sen jälkeen ei ole uskallettu tai osattu lopettaa. Luovuus ja sen myötä tehokkuus on hävinnyt muutamassa vuodessa. Onneksi monet ovat toipuneet ennalleen ja jopa saavuttaneet suuremmman henkisen suorituskyvyn päästyään tekemään töitä paremmassa ympäristössä. Yrittäjinä monet ovat onnistuneet saamaan luovuutensa kukoistamaan.