”Syy, miksi kypsyin kuusi vuotta sitten, liittyi tilaisuuden päätapahtumaan. Juuri tuo torstai-aamu oli raskasta kuunneltavaa, sillä sekä Bush että Condoleezza Rice mielestäni hakivat yleisöltä uskonnollista legitimaatiota hyökkäykselle Irakiin”, kertoo kristillisdemokraateista kokoomukseen siirtynyt Korhola blogissaan.
Hänen mukaansa syyskuun 11. tapahtumien jälkeen Washingtonissa järjestettäviä rukousaamiaisia rasitti ”aikansa ylikorostunut nationalismi ja itseensä käpertyminen”.
Käy myös ilmi, että kristillisten puheenjohtaja Bjarne Kallis ei pitänyt Korholan protestointiaikeista suoraan itse presidentille.
”Päätin painattaa valokuvausliikkeessä t-paidan, jossa lukisi ’Blessed are the peace makers, Mr. Bush’. Juttu kaatui siihen, että menin ohimennen mainitsemaan suunnitelmastani puheenjohtaja Kallikselle, joka kielsi sen”, kirjoittaa Korhola.
Lue Eija-Riitta Korholan blogi: http://eijariitta.blogit.uusisuomi.fi/2009/01/25/o...

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
sarkasmia peliin
http://www.dkimages.com/discover/previews/887/2048...
Si vic Pacem - Para bellum
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thum...
Miksi mainostaa lännen colttia, kun parempiakin aseita on keksitty ;)
Ylikorostunut uskonollinen legitimaatio.?
Sehän on asia joka kuuluu Amerikkalaiseen politikointiin, uskoi presidentti sitten jumalaan tai ei. presidentillä ei usa,s ole mitään muuta tietä kuin julistaa uskoa jumalaan, sehän kuuluu jo hänen työhönsä ja ilman sitä olisi jokainen asialista mitä presidentti ajaa vastatuulessa.
Koko paita idea on varsin typerä, olisi Korhola voinut politiikkona turvautua keskusteluun ja diplomatiaan. Näkihän sen nyt kenkien heittelijästä mitä tasoa kaveri edustaa. Kun ei ole kysymyksiä tai vaihtoehtoista ideaa turvaudutaan väkivaltaan.
Se että Yhdysvallat on tarttunut väkivaltaan tiettyjä lakana herroja vastaan voi johtua siitä että vaihtoehtoja ei ole näkyvissä.
Euroopalla on toki tämä keskustelu puoli kunnossa mutta mitään sotaa sillä ei ole kyllä lopetettu. Kuten Usa ja Venäjä kumpainenkin hyvin tietävät.
Hollantilaiset parituhatta rauhanturvaajaa voisi kertoa faktoja millaista oli rauhanturvaaminen entisessä Jugoslaviassa kun oma puoli harrastaa keskustelua yli äyräiden sovinnon saamiseksi.
EVVK
Ei voisi vähempää kiinnostaa, mitä joku turha paperinpyörittäjä politiikko teki tai aikoi tehdä 6 (!) vuotta sitten.
Olenko tuhma,
jos sanon, että ilman paitaa esiintyminen rukousaamiaisella olisi varmasti tehnyt vaikutuksen. Sellaisen protestin seurauksista on vaikea sanoa mitään, näin vuosien päästä.
Asianomaisin tatuoinnein
Korhola ei elä 2000-lukua eikä tatska-aikaa.