Uusi Suomi / Kotimaa Perjantai 30.7.10 Aseta US kotisivuksi

RKP veitsi kurkulla

RKP veitsi kurkulla
Julkaistu: 29.1.2009 15:58
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Kuva
Nils Torvalds
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Nils Torvalds

- Eurovaaleissa on tulevaisuus pelissä, kuvailee Ruotsalaisen kansanpuolueen meppiehdokas ja varapuheenjohtaja Nils Torvalds puolueensa näkökulmasta jopa kohtalokkaita Euroopan parlamenttivaaleja ensi kesäkuussa.

RKP on asettanut Torvaldsin lisäksi eurovaaliehdokkaiksi puolueen kaksi muuta varapuheenjohtajaa Anna Bertillsin Vöyristä ja Christel Liljeströmin Sipoosta.

Kun Suomi saa Euroopan parlamentin toimikaudelle 2009 kolmetoista edustajaa nykyisen neljäntoista sijasta, ennakoidaan viimeisen paikan putoavan pois juuri RKP:ltä.

RKP:n puoluesihteeri Ulla Achrén napauttaa puolueensa pitävän meppipaikkansa.

- Meillä ei ole suunnitelmaa B, siltä varalta, että RKP:n oma ehdokas ei pääsisi läpi, Achrén sanoo.

RKP:tä on ehditty neuvoa varasuunnitelman tekoon asemiensa varmistamiseksi keskustalaisen ehdokkaan kautta. Neuvojien mielestä RKP menettää meppipaikkansa varmuudella kokoomuksen ja Perussuomalaisten jatkaessa edelleen rynnistystään.

Mutta Achrénin mieleen mahtuu vain yksi vaihtoehto: RKP:lle oma meppi Brysseliin.

Achrén huomauttaa, että RKP on saanut eurovaaleissa ääniä edellisillä kerroilla 82 000 - 124 000, joilla on irronnut yksi meppipaikka. Jos menestys ensi kesän eurovaaleissa yltäisi entiselle tasolle, RKP saisi edelleen meppinsä europarlamenttiin, Achrén laskeskelee.

Nykyinen maahanmuutto- ja eurooppaministeri Astrid Thors oli RKP:n meppi vuosina 1996 - 2004. RKP:n nykyinen euroedustaja Henrik Lax ei enää jatka.

RKP:n uusi meppitoivo, Yleisradion entinen ulkomaantoimittaja ja Moskovan- ja Washingtonin-kirjeenvaihtaja Nils Torvalds pitää eurovaaleja puolueelleen näytön paikkana, joissa nähdään puolueen todellinen kannatus valtakunnallisesti.

- Se, että eurovaaleissa koko maa on yhtenä vaalipiirinä, tekee vaaleista RKP:n kannalta kiinnostavan. Jos eurovaaleissa ei menestytä, tulee paljon sanomista.

Torvalds huokuu isoa huolta siitä, että RKP kärsisi uuden tappiota pian kuntavaalien jälkeen.

- Nyt kysytään ehdokkaita, jotka kykenevät valtakunnalliseen kampanjaan sujuvasti molemmilla kielillä. Tiettävästi minä olen RKP:stä ainoa, Torvalds mainostaa.

- Aion kampanjoida Utsjoelta Hankoon. Olen Lapin patikoija ja minulla on Utsjoella tuttavia, Torvalds uhkuu.

RKP:n puoluehallitus nimeää eurovaaleihin noin puolet meppiehdokkaistaan 30. tammikuuta Vaasassa. Loput yhteensä 20 meppiehdokkaasta RKP nimeää 13.maaliskuuta mennessä.

 
Jyrki Karvinen
Jyrki Karvinen
 
 

Politiikka

 
 
 
 
 

Turusen blogi "yllytti

Turusen blogi "yllytti väkivaltaan", entäs tämä sitten? Melkein samat sanankäänteet otsikossa!

RKP:n ahdinko

Pyydä Nils poikasi Linus (Linux) kaveriksi kampanjaan niin suosio on taattu ihan varmasti. Eikä tarvitsisi edes kovin raskasta osallistumista. Kunhan vain silloin tällöin poika lähettelee julkisia terveisiä Ameriikasta.

RKP:n ahdinko

Hei ja kiitos! Me olemme kuitenkin itsepäistä väkeä - niinkuin suurin osa muistakin suomalaisista. Vähän samalla tavalla kuin vanhin lapseni lähti kehittämään Linuxia - eli omin neuvoin - niin minäkin ajattelin pärjätä omilla eikä lainatuilla kyvyillä. Luulen että niin on paremmin.

Tervesin,

Nicke

Sinne samaan rotkoon

Sinne samaan rotkoon putoatte kaikkien muidenkin kansanvastaisten ja monikulttuuripuolueiden kanssa. Perusuomalaiset tulee jyräämään. Kiitos Astrid Thorsin ja Vanhasen mullistavan mamupolitiikan ja rahojen jakamisen ulos maasta niin EU nettomaksuina kuin kehitysapuinakin. 1,5 miljadia euroa eli 9 miljardia vanhaa markkaa per vuosi ei ole vähän, varsinkin kun se rahoitetaan nyt ulkomaisella velalla ja vanhukset mädäntyy paskoihinsa vanhainkodeissa eikä kasvaville murrosikäisillekkään ole enää kouluaterioilla tarjolla muuta kuin 3 kalapuikkoa.

Itse olette ahdinkonne pedanneet kansan mitta on täysi.

Kansanvalta, Valtiopetos ja Thors

Astrid Thors syyllistyy lain mukaan valtiopetokseen. Astrid Thors on itse myöntänyt että hänen aluille panemansa ja älyvapaudellaan ansaittua huomiota saanut ehdotuksensa uudeksi ulkomaalaislaiksi pitäisi saada voimaan jotta voidaan jatkaa nykyistä käytäntöä. Astrid Thors on siis toteuttanut lainvastaista käytäntöä tietoisesti.

Lakeja voidaan alkaa toteuttamaan käytännössä vasta sitten kun laista on tullut lainvoimainen, ei käsittelyvaiheessa.

Vanha stalinisti RKP:n mandaatilla Brysseliin!

RKP näyttää todella haluavan jättäytyä suosiolla pois europarlamentista, kun tarjoaa vähille äänestäjilleen vaihtoehdoiksi tuntematonta, mutta varmaan kunnollista naista Vöyrin lakeuksilta, tiukkaa Sipoon puolustajarouvaa sekä vanhaa stalinistia.

RKP:ssa on kyllä jotain vialla, jos puolueen varapuheenjohtajaksi ja eurovaaliehdokkaaksi pystyy itsensä keplottelemaan mies, joka Vanhan valtauksen jälkeen vuonna 1968 julisti barrikadeilla: "liitytään kaikki SKP:hen". Hakemalla olisi RKP:sta löytynyt ehdokas, joka keräisi myös porvarillisten suomenkielisten ääniä ja selvittäisi tiensä Brysseliin.

Kuka?

"Hakemalla olisi RKP:sta löytynyt ehdokas, joka keräisi myös porvarillisten suomenkielisten ääniä ja selvittäisi tiensä Brysseliin."

Jeeee!

Poistetaanko pakkoruotsi jos RKP pudotetaan tuosta armoitettujen meppien porukasta? ;-)

Viimeistään seuraavien eduskuntavaalien jälkeen

Kunhan Perussuomalaiset tajuavat ottaa pakkoruotsin poiston yhdeksi vaaliteemakseen ja saatuaan murskavoiton, putoavat ´svedut´ Persujen tieltä vihdoinkin hallituksesta ja pakkoruoska öh, eiku pakkoruotsi saadaan meidän suomalaisten nuorten selkää vihlomasta.

"Kunhan Perussuomalaiset

"Kunhan Perussuomalaiset tajuavat ottaa pakkoruotsin poiston yhdeksi vaaliteemakseen ja saatuaan murskavoiton, putoavat ´svedut´ Persujen tieltä vihdoinkin hallituksesta ja pakkoruoska öh, eiku pakkoruotsi saadaan meidän suomalaisten nuorten selkää vihlomasta."

Tämä taas vahvistaa uskoani siihen että perussuomalaiset ovat juntteja. Omapa on tämänkin kaverin asia ellei halua oppia ruotsia ja menettää tällä tavalla monta hyvää asiaa elämässään. Jopa hyvän työpaikan, ruotsia kun tarvitaan paremmissa viroissa. Ja miten niin pakkoruotsi, itsekin jouduin lukemaan pakkomatikkaa, mutta siitä ei pidetä mölyä. Miksi?

Perussuomalaiset juntteja?

Millainenkohan on sellainen puolue, joka pyrkii säilyttämään suomenruotsin pakollisena, vaikka kyseessä on lähinnä slangi? Tai puolue jonka ministeri leimaa yhden kunnan tyhmäksi vain koska puolueen naisia humalassa kähminyt virkamies on Kopparnäsistä? Puolue, jonka ministeri pestaa parin viikon jäähdyttelyn jälkeen samaisen kourijan isoon virkaan? Puolue, jonka MEP-edustajaksi ollaan ajamassa ikivanhaa stalinistia, joka oli valmis vastaanottamaan puoluerahaa Neuvostoliitolta, ylistämässä roistovaltiota joka käänteessä ja itse asiassa jopa liittämässä Suomea Neuvostoliittoon?

Ainoa syy miksi "paremmissa

Ainoa syy miksi "paremmissa viroissa tarvitaan ruotsia" on se että niin on lailla säädetty ja nimenomaan se laki oltaisiin tässä poistamassa. Mitään todellista hyötyähän siitä ei ole, eikä useimpien virkamiesten todellinen ruotsinkielen taito edes riitä mihinkään.

Sitäpaitsi ruotsia saisivat edelleen opiskella vieraana kielenä ne jotka sitä jostain syystä haluavat oppia. Siltä vain poistettaisiin sen perustuslaillinen erikoisasema, joka ei ole muuta kuin kallis ja tarpeeton historiallinen jäänne entisiltä siirtomaaisänniltä.

Ruotsinkielisten osuus, merkitys ja valta on pienentynyt tässä maassa joka vuosi itsenäistymisen jälkeen ja tulee pienentymään jatkossakin, eikä siinä ole mitään pahaa. Ruotsalaisilla on tuossa lähellä ihan oma maansa jossa saavat riekkua.

Pakkoruotsipuolueella on nyt

Pakkoruotsipuolueella on nyt itsetutkiskelun paikka. Nöyryys ja itsekritiikin taito eivät ole, varsinkin puoluesihteerin kommeneteista päätellen, suomenruotsalaisia tai Rkp:läisiä ominaisuuksia.

Siperia opettaa.

svenska talande....

On aika tyypillistä että pakkoruotsin puolesta puhujat puhuvat heikosta
isetunnosta ym. siihen verrattavista kielikuvista. Jos et ole kannattaja kuulut tyhmään väestön osaan.Nämä suomenruattalaiset yrittävät väkisin ylläpitää tätä täysin turhaa suomenruattia. Jotkut ruotsalaiset jopa luulevat ääntämisen perusteella sitä suomeksi!
Tyttäreni, joka edustaa nuorta sukupolvea on nyt kirjoittanut kaksi ällää, toinen matematiikasta ja toinen enkusta. Hänen mielipiteensä oli kun sitä kysyin ruotsin osalta "Miksi sitä lukisin, täysin turha kieli!"
Puuttuuko siis häneltäkin itsetunto. Mielestäni hän edustaa tulevaisuutta ja on jo nuorella iällään huomannut ruotsin tarpeettomuuden. Seuraava sukupolvi lopettaa moisen hömpötyksen.
En ymmärrä miksi EU tarvitsee svensa talande betre folk edustajan?
Kyllä ruotsalaiset hoitavat omansa ohella senkin postin.

ÄRKP

kenkää koko RKPlle tuhonneet nyt tätä maata riittävästi
yksikin tuon thorssin kaltainen nuljake vielä eduskuntaan ja hallitukseen ,niin tuho on valmis, riittää että siellä on anteeks vanhanen joka sais saada tuosta hommasta kenkää ja äkkiä
mikä ihmeen molopuolue toi keskustakin nykyisin on,kaikki annetaan EUlle periksi koko maatalous sun muut

Vaaliliitto Keskustan kanssa

Anneli Jäätteenmäki ehdotti vaaliliittoa, Ulla Achrén kielsi sen mahdollisuuden. Svenska folkpartietilla on edelleen varaa olla ylpeä.

Vuoden 2004 vaaleissa RKP

Vuoden 2004 vaaleissa RKP sai 94421 äänellään Suomen 14. paikan, Keskusta 96804 äänellä 13. paikan ja Kokoomus 98192 äänellä 12. paikan.
RKP:n osuus äänistä oli 5,7%.

Pitääkseen paikan europarlamentissa RKP:n täytyy saada enemmän kuin 25% Keskustan äänimäärästä, viime vaalien luvuilla vähintäin 5,85% annetuista äänistä.
http://192.49.229.35/EP2004/s/tulos/tulos_kokomaa....
http://192.49.229.35/EP2004/s/valitut/kokomaaval.h...

Rasistisen kielipuolueen hiipuminen on selvää!

Tuskimpa kukaan tulee sitä edes kaipaamaan, lihavat rahastot pystyvät kyllä kuitenkin takaamaan "kolmen suuren" tuen suomalaisia syrjivälle kiintiö- ja pakkoruotsipolitiikalle jatkossakin.

RKP hävitköön puoluekartallta

Täältä löytyy selitykset miksi on jo korkea aika päästä heistä:
http://www.pakkoruotsi.net/

Lappi

Torvalds aikoo kampanjoida Hangosta Utsjoelle. Mitä annettavaa RKP:llä on lappalaisille? En muista heidän koskaan ehdottaneen, että saamenkieliset saisivat osan ruotsinkielisyydelle tarkoitetuista rahoista.

sama kaiku on kirjainten....

Sattuipa somasti, että Torvaldsin puolueet ovat kuin kaksi marjaa: SKP - RKP ja tavatkin samaan suuntaan: vähemmistön diktatuuri.

Pakkoruotsikeskustelu

Täällä voi keskustella aiheesta laajemmin.
http://pakkoruotsi.forumcircle.com/

Kevyet mullat

Suomalaisiahan tässä ollaan kaikki. Tuskin monikaan jää kaipaamaan yhden pienen porukan yhden asian puoluetta.

Pakkoruotsi kuolee varmasti

Pakkoruotsi otettiin kaikissa oppilaitoksissa käyttöön viimeistään vuonna 1977. Mitä enemmän vuosia tuosta kuluu, sitä suuremmat sukupolvet ovat joutuneet syömään pakkopullaa koulusta toiseen. Jos kieliorjuus on aloitettu 13-vuotiaana kaikki alle 45-vuotiaat ovat kokeneet pakkoruotsin, joka vuosi tuo luku kasvaa yhdellä ja pakkoruotsin vastustus väestössä lisääntyy.

Ulkomeppi

Mikä estää Henrik Laxia jäämästä Brysseliin.Hän voi jatkaa tarkkailevana ulkomeppinä ja saa taatusti yhtä paljon aikaan kuin ollessaan sisämeppinä.Sama tosiasia koskee suomenruotsalaisten valtaa Suomessa.Ei todelliseen vallankäyttöön tarvita sinänsä sangen lapsellista edustuksellista demokratiaa ja siihen kansalta saatua mandaattia.Raha ratkaisee.

nuoret sukupolvet älykkäämpiä

Onneksi Suomi on täynnä nuoria joilla on älyä.

Ruotsalaisen kommunistin äänisaalis jää vähäiseksi

RKP:ssä on nostettu varapuheenjohtajaksi Suomen Kommunistisen Puolueen keskuskomitean entinen jäsen, Nils Torvalds.

Täytyy vain ihmetellä, jos luulevat moisella ehdokkaalla kosiskeltavan suomalaisten ääniä, korkeintaan RKP saa laajennettua kannatustaan ruotsalaisessa äärivasemmistossa, mutta sieltä ei irtoa kovin paljon ääniä.

RKP:llä on vain yksi aate: ruotsalaisten edut Suomessa, mutta moinen aate kuihtuu sitä mukaa, kun ruotsalaisuuskin.

Pakkoruotsin poistamiseen pitäisi ryhtyä lamaelvytysmielessä heti! Ruotsinopettajat olisi saatava hyödyllisempään työhön vaikka kadunlakaisijoiksi.

> RKP:llä on vain yksi

> RKP:llä on vain yksi aate: ruotsalaisten edut Suomessa,
> mutta moinen aate kuihtuu sitä mukaa, kun ruotsalaisuuskin.

Moinen aate kuihtuu sen mukaan kun erityisesti keskiluokkaan kuuluvat ruotsalaiset käsittävät, että RKP:n uusi vihreä ja vasemmistolainen linja, kaiken muun lisäksi mm. maahanmuuton kanssa, ei ole heidän etujensa mukainen.

RKP on hylännyt sen äänestäjäkunnan, joita suomenruotsalaiset oikeasti ovat, ja muuttunut puolueeksi sellaiselle utopistiselle ja tiedostavalle äänestäjäkunnalle, jota ei ole olemassakaan.

Nyt järki käteen!

Kokoomus ja RKP heti yhteen. Kummatkin hyötyy, kun on samaa puoluetta.

Mitä maata RKP EU:ssa edustaa?

Arvaanko oikein että "ruotsalaista Suomea"? Siis ei mitään maata vaan pientä joukkoa etelä- ja länsirannikolla. Toinen kysymys on että mitä ihmeen hyötyä yhdestä mepistä tälle joukolle on? Ei takuulla mitään. Puolue ehkä voi röyhistellä EU-kontaktilla mutta siinä kaikki.

RKP voisi muuten ottaa itselleen rehellisemmän nimen. Puolue ei ole ruotsalainen kansanpuolue vaan suomenruotsalaisen kansanosan puolue,siis SRKOP. Vielä rehellisempi olisi Påkkåruåtsipuolue, PÅRP. Joka on jo aika lähellä puolueen tosiolemusta, eli BURP.

Mitä ihmeen suomenruotsalaisia?

Niin sanotut suomenruotsalaiset lienevät todellisuudessa ihan oikeita suomalaisia, jotka eri syistä puhuvat suomenruotsia. Suomenruotsi puolestaan on kieli, joka kirjoitetussa asussaan muistuttaa läheisesti sitä oikeata Ruotsissa puhuttavaa ruotsia, mutta joka suomenruotsin normaalilla puhetavalla herättää kantaruotsin puhujissa hienoista hilpeyttä. On sitä kuullut nimitettävän mm. 'kalleankasvenskaksi'...

- Nyt kysytään ehdokkaita,

- Nyt kysytään ehdokkaita, jotka kykenevät valtakunnalliseen kampanjaan sujuvasti molemmilla kielillä. Tiettävästi minä olen RKP:stä ainoa, Torvalds mainostaa.>>

Mitä ? Eikö RKP:ssä osata suomea ? Mutta silti se vaatii kaikilta suomalaisilta ruotsin opiskelua ? Tervemenoa, Rasistinen Kieli Puolue !

RKP on ollut vähän kömpelö ja epäonninen

1. Sibbofråga: hallinnollisten rajojen pyhittämisyritys vain tietyn ryhmän mielen mukaisesti
2. Sekoilu Inkoossa kuntayhteistyön ja terveydenhuoltoalueen kanssa.
3. Lukuisia siltarumpujuttuja
4. Nuuskailu
5. Tafsande J:n nimitysuhma
6. Ahvenanmaalaisten suomalaisvastenmieli, vaikkei se olekaan RKP:n vika

Ja ruotsinkieltä voi kyllä opiskella ja vähän pakottaakin; tässä suomalaisten pitäisi tulla vastaan.

Turha kieli

Minä jouduin väittelemään ruotsinkielenopettajani kanssa rkielen merkityksestä elämässä, kertaakaan en ole tarvinnut. Noh, opettaja sai osansa ja joutui vaihtamaan työpaikkaa. Ruotsinkielen 5:lla pääsin läpi peruskoulusta kun englanti oli 10.

Kansanvalta, Valtiopetos ja Thors

Astrid Thors syyllistyy lain mukaan valtiopetokseen. Astrid Thors on itse myöntänyt että hänen aluille panemansa ja älyvapaudellaan ansaittua huomiota saanut ehdotuksensa uudeksi ulkomaalaislaiksi pitäisi saada voimaan jotta voidaan jatkaa nykyistä käytäntöä. Astrid Thors on siis toteuttanut lainvastaista käytäntöä tietoisesti.

Lakeja voidaan alkaa toteuttamaan käytännössä vasta sitten kun laista on tullut lainvoimainen, ei käsittelyvaiheessa.

Uudet ryhmittymät heräävät

Suomessa on eläkeläisiä noin 1,4 miljoonaa. Jos he äänestävät omia ehdokkaitaan, puotaa useampi pieni ryhmä pois. Liittykäämme siis sankoin joukoin äänestämään omaa meppiä.
www.senioripuolue.fi

Kiintiöihin totutetut

Muistelen, että ei ole montakaan vuotta kun ruotsalaisen puolueen, mahdollisesti viimeiseksi jäävä, meppi vaati kiintiöpaikkaa EU parlamenttiin ns. äidinkieleen perustuen.

Helposti olisi mennyt läpi

...Suomessa, mutta eurooppalaisittain meikeläinen ruotsalaiskiintiö-käytäntö näyttäytyy omituisena ja syrjivänä. Niin että asiasta jouduttiin sitten vähin äänin vetäytymään suuremman "tarpeettoman" kohun estämiseksi.

Ei ainoaksi jäävä yllätys

RKP:n tippuminen ei tule olemaan ainoa "yllätys" Eurovaaleissa. Saa pari muutakin puoluetta pataansa ja todella raskaasti. Syitä on niin paljon, että ei jaksa edes eritellä.

Kirjoita uusi kommentti

Haluatko kommenttisi heti julki kaikkien luettavaksi? Rekisteröidy lukijaksi tästä. Rekisteröityminen on ilmaista ja saat tunnukset käyttöösi välittömästi.

Mikäli olet jo rekisteröitynyt, kirjaudu sisään ennen kommentin lähettämistä.

Kommentointi ei ole mahdollista ilman kirjautumista ajanjaksolla 31.5.-31.8.2010. On mahdollista, että myöskään tämän jälkeen ei kirjautumattomien kommentteja oteta enää vastaan. Sen ratkaisee saamamme lukijapalaute. Lähetä oma mielipiteesi aiheesta täällä.

 
 
 

Luetuimmat

 
 
 
 
 
 
 

Kysely

 
 

Uusi Suomi Facebookissa