Helvetin enkeleillä, Bandidosilla ja muilla prosenttijengeillä on raju maine. Tavallinen kadunmieskin on taatusti kuullut poliisin suusta tai muuten, että näistä liivimiehistä kannattaa pysyä kaukana.
Mutta miksi pitkän linjan rikostoimittaja pyrkii ehdoin tahdoin kosketuksiin virkavallan rikollisina pitämien järjestöjen kanssa ja kirjoittaa näistä kirjan. Jengit kun eivät erityisemmin edes tykkää journalisteista.
Mika Mölsä, kerjäätkö itsellesi ikävyyksiä?
–En, eikä kenelläkään ole sellaiseen aihettakaan. Kuvaan ja kerron asiat sellaisina kuin ne ovat ilman moralisointia ja värittämistä. Jos rikoksista kirjoittaa jengiläisten yhteydessä, totta kai se voi olla jonkun mielestä leimaavaa, mutta tosiasiat ovat mitä ovat, 52-vuotias toimittajakonkari sanoo.
Mölsä on ollut Prosenttijengit-kirjaa (Johnny Kniga) tehdessään yhteydessä lukuisiin liivimiehiin aina jengien johtajia myöden. Vaikka haastattelupyynnöt on usein torjuttu, vastaanotto on silti ollut asiallista. Kukaan ei ole uhannut, painostanut tai yrittänyt estää häntä kokoamasta moottoripyörä- ja muita jengejä yksiin kansiin.
–Jengiläiset eivät ole uhkailleet – eikä myöskään poliisi, Mölsä nauraa.
Bandiitti avautui parkkipaikalla
Mölsältä on turha odottaa dramatiikkaa tihkuvaa selvitystä kirjan taustoista. Idea jengiteoksesta syntyi varsin arkisella tavalla leipätyön kautta. Mölsä on seurannut rikos- ja oikeusalan tapahtumia Ilta-Sanomien toimittajana yli 25 vuotta.
–Olen harrastanut moottoripyöräilyä 1980-luvulla, ja lupasin palata sen pariin, kun kasvihuoneilmasto on totta. Ja kohtahan se näyttää olevan, Mölsä vastaa leikkisästi, kun puhe siirtyy bikerkulttuuriin.
Ehkä mielenkiintoisin kohta Prosenttijengit-kirjassa on Bandido Nyskyksi kutsutun, tuntemattomaksi jääneen miehen haastattelu Haikon kartanon parkkipaikalla viime elokuussa. Tutun poliisimiehen kautta järjestynyttä tapaamista hierottiin kuukausia.
Nysky sanoo kirjassa, että moottoripyöräjengi Bandidos on täysin rikollisjärjestö ja että rikosten tuotosta neljännes pitää luovuttaa kerholle.
Hirsman tarina kiehtoo toimittajaa
Bandidosissa ei ole näistä väitteistä pidetty, eikä jengiä taatusti ilahduta tieto siitä, että jonkun sisäpiiriläiseksi katsottavan kerrotaan rikkoneen vaikenemisen periaatetta.
Bandidos-johtaja Tapio Haapanen korosti aiemmin tällä viikolla Aamulehdessä, ettei Bandidos ole rikollisjärjestö vaan perinteinen moottoripyöräkerho, johon kuuluvat ajavat pyörillä ja viettävät aikaa yhdessä.
Mölsä ei kiistä moottoripyöräjengien ideologista taustaa.
–Ne ovat myös harrastekerhoja.
Mölsää itseään kiehtoo erityisesti suomalaisen bikerkulttuurin voimahahmon Marko Hirsman tarina. Kirjassa kerrotaan, kuinka Bandidosin Suomeen tuonut Hirsma käynnisti verisen jengisodan entisiä veljiään Helvetin enkeleitä vastaan. Kovista otteistaan tunnettu ja ristiriitoja herättänyt mies kulki lopulta kohti omaan tuhoaan ja päätyi kahden Bandidos-miehen murhaamaksi.
–En seurannut 1980-luvulla musiikkia eikä (Hirsman prätkähenkinen bändi) Backsliders sanonut minulle entuudestaan oikein mitään. Mutta Hirsmahan oli kova rokkijätkä ja Backsliders kysytty esiintyjä, Mölsä tunnustaa.

Kommentit
bandidokset, sun muut, helvetin enkelit,
isot miehet hurahtaneet aatteeseen joka ei edes heille kuulu, jenkkibuutsit ja farkkurotsit, kuinka naurettavaksi itsensa voi jokin ihmisryhma tehda. Tavallisia luusereita ovat, rikollisia, jotka etsivat turvaa samanlaisista epaonnistujista. Kumma etta poliisi ei halua pistaa koko rikollisjarjestoa linnaan.
Luuserit ottaa jostain toisesta kulttuurista pukeutumistyylin ja muut tavat, Suomi taitaa olla niita ainoita maita maailmassa jossa vanhoilla 80-luvun nuorilla on jenkkibuutsit ja nahkarotsit, muualla pain maailmaa tollaisille pelleille nauretaan.
Kumma etta suomessa menee lapi vaikka muuten ollaan niin anti-amerikkamielisia. Olis kiva nahda kuinka tollainen pelle parjaisi Glasgowin pubeissa perjantai-iltana, mutta eiko nama helvetin enkelit ja muut bandidokset aina tarvitse aseita turvakseen kun muuten on ulkomaailma niin pelottava.
Itse kuuluin tosin Mustanaamio-kerhoon 70-luvun lopulla mutta kasvoin siita yli...
Moottoripyörät putkaan! Kuskit romuttamolle! Eikun...?
Tuo on hieman pilkkaava kommentti mielestäni, ei vain pyöräilijöitä vaan muitakin kohtaan. Tuota samaa voi sanoa politikoista, veteraaneista, presidentistä, poliiseista ja lähes kaikista ja tämän takia aika mauton lause. Ihmiset saavat olla mitä haluavat ja missä haluavat. Rikos on rikos. Harmi kun yhden henkilön idioottisuus pilaa muiden maineen.
Olikohan asia nyt niin että Mustanaamio-kerho potki sinut pois ja nyt haluat vähätellä kaikkia kostoksi? *naurahtelee*
Näitkö näistä Glasgowin
Näitkö näistä Glasgowin pojista ketään siellä pubissa?
http://www.youtube.com/watch?v=d4bkWHpS65Y&feature=related
Lapikkaat, jussipaita, pistooli(kotelossa), lierihattu, helavyö
Kyllä 1930-luvulla jengeissäkin käytettiin ulkoisia tunnusmerkkejä ja muutama kilpaileva jengiläinenkin hakattiin...
81
Helpottiko??
Kaikki mopoilu
on täysin ääliöpuuhaa teki sitä sitten tavallinen hoomoilanen tai tällainen rikollisjoukkiosta turvaa hakeva pikkupoika. Ääliöpuuhaa se on siksi, että se on ensinnäkin täysin tarpeetonta liikkumista joka kuluttaa rajallisia luonnonvaroja ja saastuttaa ympäristöä. Samalla ollaan muka hirveän huolestuneita ilmaston muutoksesta. Lopettakaa ensin mopoilu ja sitten tulkaa minulle kertomaan, että olette huolestuneita ympäristöstä.
Joo, kieltoja vaan...
Menee kyllä ihan off-topic, mutta: sillähän se maailma pellastuu että kielletään moottoripyöräily. Oletko ajatellut mitä kaikkea "tarpeetonta" ja kuluttavaa itse teet. Suurin osa liikkumisesta ja matkailusta on turhaa; yhteydet pelaa joten kaikki pysykööt kotonaan ja kaikki tarpeeton puuhailu kiellettäköön, niinkö?
Asiaan: Kyseisillä %-kerhoilla ei enää ole moottoripyöräilyn kanssa juuri mitään tekemistä. Romantisoivat vain toiminnan rikollisen luonteen "rebel"-mielikuvan taakse. Julkisrikollisten puuhiin puututtava ankarasti ja kunnon tuomioita rötöksistä.
näppärä aihe
Hyvin on hemmo aiheensa valinnut. Se voi kirjoittaa aiheesta aivan mitä haluaa ilman, että kukaan voi oikeasti olla ikinä varma mikä on totta ja mikä keksittyä.
Rotaryt ja Vapaamuurarit ja
Rotaryt ja Vapaamuurarit ja muut jengit liikkuvat keskuudessamme naamioituneina kaltaisiksimme, joten emme erota heitä muista. Kuitenkin he toimivat aina omiensa eduksi mikäli mahdollista, tehden joskus suuriakin rötöksiä.
Liiviporukat merkitsevät itsensä vapaaehtoisesti jotta kellekään ei jää epäselväksi kenen kanssa toimitaan - reilua , vai mitä.
Ilmaisuvapaus
Katselen Sananvapauslain käsikirjaa (Niiranen-Sotamaa, WSOYLakitieto2003)
Esipuhe:
Sananvapaus on yksi perustuslaissa turvatuista oikeuksista. Perustuslain 12 §:n mukaan jokaisella on oikeus ilmaista, julkistaa ja vastaanottaa tietoja, mielipiteitä ja muita viestejä kenenkään ennalta estämättä.
Jengeistä
Niin, mä itse ajelen japsi sportilla ja olen useamman kerran ollu juhlimassa kyseisiin kerhoihin kuuluvien kanssa, eikä koskaan ole ollu ongelmia. Metsä vastaa niin kuin sinne huudetaan.. Itse en kertaakaan ole kysellyt heidän tekemisistään, ne ei kuulu minulle. Hauskaa on ollu ja tulee olemaan. Rikollinen en ole ja käyn normaalisti duunissa, kannan toki liivejä, matkamoottoripyöräkerhon :)