Malmin mukaan tasa-arvolla tarkoitetaan edelleen vain naisten yhteisöllisen aseman parantamista, kun taas miesten kokemasta sukupuolisesta syrjinnästä vaietaan. Esimerkiksi asevelvollisuudesta ei ole vielä ollut laajaa julkista tai poliittista keskustelua, vaikka se on näkyvin tasa-arvon vastainen laki. Vaikenemisen takana ovat Malmin mielestä historialliset syyt – alun perin juuri naisasialiike alkoi vaatia sukupuolista tasa-arvoa, ja sen takia yhä keskustellaan pääasiallisesti ainoastaan naisten syrjimistapauksista.
Tutkimuksen mukaan miehiin kohdistuu syrjintää sekä työpaikalla että vapaa-ajalla. Syrjintä näkyy esimerkiksi yksityisten ja julkisten organisaatioiden naisille suunnatuissa alennuksissa tai ilmaisissa sisäänpääsyissä, joita perustellaan kampanja- tai tempausluonteisuudella.
– Asiakkaisiin kohdistuva sukupuolisyrjintä on sellainen sukupuolisyrjinnän muoto, jota varten tasa-arvolaissa ei ole olemassa selkeitä pykäliä, Malmi sanoo.
Väitöstutkimuksen perusteella noin neljäsosa työelämässä tapahtuvasta syrjinnästä kohdistuu miehiin. Erityisesti naisvaltaisilla aloilla mieheen kohdistuva syrjintä on moninkertaisesti todennäköisempää kuin naiseen. Sama ilmiö pätee naisiin miesvaltaisilla aloilla. Malmin mukaan tietyille aloille syntyy hyvä veli -verkostoja, tietyille hyvä sisar -verkostoja.
– Myös miehille pitää antaa oikeus vaatia tasa-arvoa itselleen.
Malmin tutkimus toteutettiin tarkastelemalla 800:aa tasa-arvovaltuutetulle tehtyä valitusta sekä useita tasa-arvotilannetta kartoittavia tilastoja.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Toivottavasti tästä herää hyvä ja hedelmällinen keskutelu
Tämä tutkimus antaa varmasti hyvää pohjaa Vasemmistoliitolle, joka on ensimmäisenä puolueena ilmoittanut tekevänsä miespoliittisen ohjelman. Tämä on tarpeellista ja onneksi Vasemmistoliitto on päättänyt tarttua tähän haasteeseen.
Uusi Suomi uutisoi asiasta juuri tämään:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/49066-miesten-asem...
Jos syntyisi keskustelun tasa-arvo, tässä mies on alakynnessä
[orig. lauantai, lokakuu 21, 2006]
Keski-ikäisten miesten kiirastuli jaksamisessa ja luopumisessa
Tilastokeskus kertoo joka kolmannen kuoleman kohtaavan alkoholisyistä 45-49 vuotiaissa miehissä. Vuonna 2004 alkoholikuolema kutsui 1.860 suomalaista, joista työikäisiä (15-64-vuotiaita) oli 1.545. Sukupuolen mukaan jakauma työikäisissä kaikissa kuolemansyissä on miesten tappioksi 7.541 / 3.282. Luvut ovat tylyjä miehille.
Naiset eivät aloittaneet
Naiset eivät aloittaneet tasa-arvokeskustelua vaatimalla että naisten täytyy luopua synnyttämisestä koska miehetkään eivät synnytä.
Ilmeisesti nyt aletaan keskustella miesten tasa-arvosta kun on huomattu että tuota keskustelua voidaan käyttää perusteena epäisänmaallisen toiminnan edistämiseen, eli asepalveluksesta luopumiseen ja puolustuskyvyn alasajamiseen.
Minä kannatan miesten tasa-arvoa, mutta tasa-arvon itsensä takia, en sen takia koska asevelvollisuuden dissaaminen on taas niin eurostoliittolaista ja 2000-lukua.
Olet oikeassa
Mutta voisihan sitä vaatia vasemmistolaiseen tapaan myös miehille oikeutta synnyttää. Synnyttäminen voitaisiin kiintiöittää, jotta tasa-arvon toteutuminen voidaan varmistaa.
Tasa-arvovaatimuksessahan ei ole kyse siitä, soveltuuko mies synnyttäjäksi, vaan siitä, että tasa-arvo toteutuu.
Synnyttäminen ei ole välttämätöntä
Maailmalla riittää adoptoivataa ja siirtolaisia.
iltapäivälehtien mukaan se on mahdollista
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200810068382110_u...
Maailman pisin mies sai lapsen
6.10.2008 17:13
Poikavauva on hieman keskivertovauvaa pidempi.
Valoja päälle
Eihän kukaan puhu epäisanmaallisuudesta, ja ehdota esimerkiksi yleisestä asevelvollisuudesta luopumista. Luonnollisesti asevelvollisuustapauksessa kyseessä olisi velvoitteen laajentaminen myös naisiin. Eli naisille pakollinen paveluvelvollisuus, esim vanhainkodeissa, sairaaloissa, tai armeijassa. Tämä myös vähentäisi ko. alojen reusrssipulaa, ja laajentaisi Suomen reservejä. Tasa-arvo kunniaan, ja naiset töihin!
epäisänmaallista
*snip*
... käyttää perusteena epäisänmaallisen toiminnan edistämiseen ...
*/snip*
Ei se asepalveluksesta luopuminen (hekilötasolla) tee kenestäkään epäisänmaallista, monen kohdalla kyseessä on eettinen päätös.
Moinen etiikka ON
Moinen etiikka ON epäisänmaallista.
Moinen
Isänmaallisuus ON epäeettistä.
etiikkaa on monenlaista...
etiikkaa on monenlaista...
Armahtakaa jo idealismista
"Ei se asepalveluksesta luopuminen (hekilötasolla) tee kenestäkään epäisänmaallista, monen kohdalla kyseessä on eettinen päätös."
Minun etiikkani käy aina villiksi, kun kuulen moista.
Naiset armeijaan ja sillä hyvä, kun osa pojista ostaa lipun ruotsinlaivalle, jos rytinä alkaa.
Rytinää ei tule
Mitään rytinää ei tule, koska balttilaistunut Suomi liittyy federaatioon Latvian, Liettuan ja Viron tapaan ollen järkevä.
Eiköhän ole aika kohdella
Eiköhän ole aika kohdella naisia niinkuin miehiä, kuten he itse "tasa-arvoa" haluavat. On turha suojella naisia, kun he käyttäytyvät kuten käyttäytyvät.
Asevelvollisuudessa ei ole mitään isänmaallista
Jep jep,
Naiset valittavat AINA epätasa-arvosta ja surin kitinän aihe on palkka. Kuitenkin unohdetaan se, että mm. huoltajuuskiistoja ratkottaessa nainen voittaa 99% tapauksista eikä syy todellakaan ole se, että nainen olisi jotenkin parempi huoltaja. Syy on puhtaasti yhteikunnallinen ja menettely täysin tasa-arvon vastaista.
Tähän asevelvollisuusasiaan on myös pakko heittää kommentti. Mitä isänmaallista on siinä, että parhaassa iässä olevat nuorukaiset tetsaavat munat turpeessa ja riutuvat yhden parhaista vuosistaan kasarmilla, kun he voisivat esimerkiksi olla töissä tai opiskella ja näin vaikuttaa yhteiskunnan kehitykseen varmisti positiivisemmin kuin ryönäämällä metsässä. Koko asevelvollisuus on täysin punaniskajunttien touhua. Se on aivan sama onko meillä reservissä 40000 vai 400000 miestä jos nyt vaikka veli venäläinen päättää tänne hyökätä. Sieltä kun tulee samantien 4 miljoonaa ja kalustokin on aivan eri luokkaa.
Armeija ei ole omilla aivoillaan ajattelevan paikka eikä sinne ketään pitäisi isänmaallisuuteen vedoten pakottaa. Mikäli asevelvollisuudesta ei päästä eroon tulisi sen minun mielestä olla pakollinen myös naisille.
Otan osaa
Tutkija Malm ryhmitteli väitöskirjansa beta-versiossa miehiin kohdistuvan syrjinnän neljällä eri elämänalueella eli:
1. Kotitalous ja ajankäyttö: miehiä painostetaan tekemään kotitöitä mutta ilman päätäntävaltaa esim. lasten kasvatuksessa, ruuanlaitossa ja kodin sisustuksessa.
2. Seksuaalisuus ja lisääntyminen: miehillä on vain tiettyjä velvollisuuksia ja puheet tarpeista ja oikeuksista on silkkaa retoriikkaa esim. miesten seksuaalinen hyväksikäyttö ja raiskaus on yhteiskunnassamme tabu, miehiä syyllistetään kohtuuttomasti naisten orgasmikyvyttömyydestä, mies voi tulla isäksi vasten tahtoaan.
3. Huoltajuus ja avioero: lapsen huoltajuus myönnetään pääsääntöisesti äidille.
4. Parisuhdeväkivalta: miehiin kohdistuvaa väkivaltaa vähätellään ja ilkutaan.
Synnyttäminen on
Synnyttäminen on yhteiskunnan varoilla tuettu oikeus.
Asepalvelus on velvollisuus. (Paitsi naisille, joille se on oikeus, ei velvollisuus)
Kaksi täydellisen eri asiaa.
Lapset usein äideille erossa.
Useasti naiset ovat päättämässä eroon sattuessa lasten huoltajasta ja näinollen miehillä ei ole mitään mahdollisuutta saada lasta itselleen, vaikka tasa-arvon toteutuessa lukeman pitäisi olla lähellä 50-50.
Synnytys = asevelvollisuus?
Synnyttäminen ja asevelvollisuushan ovat täysin rinnastettavissa olevia, biologian sanelemia ominaisuuksia molemmat? Loistava vertaus kertakaikkiaan, ja kliseisyydessään vetää vertoja natsikortille (jota toivottavasti ei tässä keskustelussa tulla näkemään). Nähdäkseni artikkelissa ei myöskään millään tavalla tuoda esille yleisen asevelvollisuuden saati armeijan alasajoa, tavat millä tasa-arvoa voidaan ko. asiaan liittyen ajaa lienevät mitä moninaisimmat.
hoijaa
No olipas väitös. Olisi hemmo voinut edes perehtyä hiaman asiaan.
"Esimerkiksi asevelvollisuudesta ei ole vielä ollut laajaa julkista tai poliittista keskustelua, vaikka se on näkyvin tasa-arvon vastainen laki."
Sellaista ei tarvita, koska poliitikot ovat päättäneet ettei tasa-arvo vaadi naisille asevelvollisuutta.
Suffrageteistä telaketjulesboiksi
Tasa-arvokeskustelua rasittaa akateemisten telaketjulesbojen nenäkäs esiintyminen naissukupuolen nimissä.
Samoin miesten tasa-arvoa rasittaa homojen rinnastaminen miehiin.
Ei miehiä haittaa naisten, lesbojen ja homojen narina. Mutta tehkää se omilla rahoillanne älkääkä verorahoilla.
Tasapainoisten ihmisten keskuudessa ei ole epätasa-arvoa miesten ja naisten välillä.
En ymmärrä, miksi tämä
En ymmärrä, miksi tämä synnyttäminen vedetään aina mukaan keskusteluun asevelvollisuudesta. Synnyttäminen ei ole kenellekään rangaistuksen uhalla pakollista. Naiselle ei myöskään kohdistu synnyttämisestä tulojen menetyksiä samalla tavalla kuin meihille asevelvollisuuden suorittamisesta, koska äitiyslomalta maksetaan täysi palkka. Synnyttäminen ei myöskään velvoita sota-aikana osallistumista maan puolustamiseen (=tappamaan toisia ihmisiä).
Koska olet mies, et tiedä
Koska olet mies, et tiedä synnyttämisestä mitään
Kyllä tiedän synnytyksestä vaikka olen mies
sen, ettei yksikään nainen synnytä yhtään lasta ellei miehen siittiö tunkeudu naisen munasoluun. Ette te naiset niin itseriittoisia ole, miehiä te kumminkin tarvitsette jotta lisääntyisitte.
Tarkoitin tietysti. ettet
Tarkoitin tietysti. ettet ole kokenut synnytystä, kuten nainen... Silloin voisit hyvinkin rinnastaa sotaväen ja synnytyksen. (Miehelle ei edes keinohedelmöityminen onnistu - jotta ei totuus unohtuisi) Miehellä on eri tehtävät kuin naisella. En lainkaan vähättele miehen osaa. älä sinäkään naisenosaa vähättele.
Hyvää jatkoa
En toki vähättele
Enkä väitä tietäväni mitä raskaus ja synnytys on. Mutta nehän ovat hienointa mitä ihminen (siis nainen) yleisesti ottaen pystyy elämässään tekemään. Me miehet voimme reilusti tunnustaa olevamme teille kateellisia moisesta kyvystä. Pientä on joku tärkeäkin duuni tai maailmanmestaruus verrattuna kykyyn tuottaa uusia ihmisiä. Se on todella ihmeellistä. Mykistyn kunnioituksesta ja tämän tarkoitan täysin vilpittömästi. Oikein hyvää....!
Tiedän
Tiedän synnyttämisestä ainakin sen, että se on vapaaehtoista. Myös armeijan käyminen pitäisi saada vapaaehtoiseksi, sukupuoleen katsomatta.
Voiko 9:lla kuukaudella
Voiko 9:lla kuukaudella oleva nainen siis jättää vauvan sisäänsä ja olla synnyttamättä? Synnyttäminenhan on vapaaehtoista...
Jos armeijaan joutuisi jo 17 vuotiaana tämä koko keskustelu armeijan vapaaehtoisuudesta voitaisiin lopettaa, 17 vuotiashan on juridisesti edelleen holhouksen alainen ja näin ollen hänelle voidaan määrätä asioita joita aikuiselle ei.
Ei neuvottelukysymys
Jos vauva päättää tulla masusta pois niin se voi tapahtua vaikka McDonaldsin vessassa (ja ko. tapauksessa ilman äidin tietoa raskaudesta).
http://abclocal.go.com/kabc/story?section=news/biz...
Tuleeko synnyttämisestä kieltäytyjälle kuolemantuomio?
Tuleeko synnyttämisestä kieltäytyjälle kuolemantuomio niin kuin sotilaskarkurille?
Pitäisikö perustuslakia muuttaa? Lain henki ei toimi.
2 luku
Perusoikeudet
6 §
Yhdenvertaisuus
IHMISET OVAT YHDENVERTAISIA LAIN EDESSÄ.
Ketään ei saa ilman "hyväksyttävää perustetta" asettaa eri asemaan SUKUPUOLEN, iän, ALKUPERÄN, kielen, USKONNON, VAKAUMUKSEN, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.
Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.
Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.
Mielestäni perustuslain henkeä loukkaavasta "hyväksyttävää perustetta"-porsaanreiästä tulisi käydä asiallista yhteiskunnallista keskustelua. Jos perustuslaillisia kansalaisoikeuksia ollaan Lex-Nokian myötä rajoittamassa, niin jehovalaisuutta tunnustamattomien manner-Suomessa asuvien mieshenkilöiden oikeudet voisi tuoda muiden kansalaisten tasolle.
Työelämän palkkauksessa ollaan jo menty ainakin osittain oikeaan suuntaan:
http://www.etla.fi/index.php?action=news&id=144
Koska on jehovalaisuutta tunnustamattomien manner-Suomessa asuvien mieshenkilöiden aika saada oikeutta?
Nimim. "Omat palvelukset palveltu"
Heps kukkuu! Viimeinkin uutisena.
Lisää vanhemmuutta ja miestä sortavaa selattavaa seuraavasta linkistä.
www.vanhemmat.com
Ari Savolainen aloitti yhden miehen protestina ja nyt "heitä"(lähinnä miehiä) on jo RY:ksi asti.
Syrjintää ehdotettu jopa lakiin!
Suomen eduskunnassakin on kansaneduustajia, jotka ovat ehdottaneet naiskiintiöitä pörssiyhtiöiden hallituksiin. Mieskiintiöitä ei ole ehdottanut kukaan. On käsittämätöntä, että näin avointa syrjintää sallitaan edes puhetasolla!
Ns. miesten ja naisten
Ns. miesten ja naisten töistä: perinteiset naisten kotitaloustyöt olisi jaettava fiftysixty periaatteella, kun taas perinteiset miesten työt, tekniikkaan, korjaukseen ja rakentamiseen liittyvät päätyy 100/0 jaolla samalle vastuunkantajalle.
Tuossa nyt olisi voinut lisäksi vähän pohtia tuomioistuimien langettamia tuomioita samoista rikoksista, terveyden huoltoa ja työelämän tehtävien jakautumista ja sen liittymistä elinikään yms. sekä mielenkiintoinen aihe on sukupuolen käsittely julkisuudessa, eli miten eri sukupuolia käsitellään median kynsissä.
Kokemuksesta voin todeta paikkansapitävyyden
Näin on ainakin huoltajuusjutuissa. Miesten on todella vaikea saada apua. Itse olen asioinut 5 lastenvalvojan kanssa Espoossa, ja vain yksi oli ei-asenteellinen.
Asiasta puhutaan julkisuudessa, mutta asenteet muuttuvat hitaasti. Sosiaalijärjestelmä on niin virheellinen, että sitä on lähes mahdoton muuttaa oikeudenmukaisemmaksi-saati tasa-arvoiseksi.
Presidentti edistää tasa-arvottomuutta
Presidentti Halonen on todennut, että naisilla on suurempi oikeus lapsiin kuin miehillä, koska on ne synnyttänyt.
Lisäksi sanoi uuden vuoden puheessaan, että naiset kokevat perheväkivaltaa, mutta ei sanonut mitään miesten kokemasta väkivallasta naisten taholta-ei henkisestä eikä fyysisestä. Tutkimusten mukaan naisten harjoittama fyysinen väkivalta on kuitenkin paljon yleisempää kuin on luultu. Myös perheväkivalta.
Se on tabu, josta ei saa Suomessa keskustella. Miehet eivät myöskään kehtaa tehdä asialle mitään eli ilmoittaa sitä.
Väkivalta
"Presidentti Halonen on todennut, että naisilla on suurempi oikeus lapsiin kuin miehillä, koska on ne synnyttänyt".
=> Sanoiko Halonen juuri noin kuten kirjoitit vai korostiko hän vain naisen erilaista roolia? Naisella on kuitenkin paremmat fysiologiset valmiudet hoitaa aivan pientä lasta. Mieheltä kun ei vielä onnistu imettäminen (lue:luomu).
"Lisäksi sanoi uuden vuoden puheessaan, että naiset kokevat perheväkivaltaa, mutta ei sanonut mitään miesten kokemasta väkivallasta naisten taholta-ei henkisestä eikä fyysisestä. Tutkimusten mukaan naisten harjoittama fyysinen väkivalta on kuitenkin paljon yleisempää kuin on luultu. Myös perheväkivalta".
Tärkein sana jutussasi on
Tärkein sana jutussasi on KEHTAA. Asia on siis miehestä itsestään kiinni.
Ne alat, jotka joutuvat naisten valtaan,
Menettävät merkityksensä! Näin Raija Sollamo.
Ne, jotka joutuvat naisten valtaan
Ne, jotka joutuvat naisten valtaan, menettävät ymmärryksensä.
Espoossa edes yritetään
http://www.kunnat.net/k_perussivu.asp?path=1;29;66...
Miehiä pelätään työmarkkinoilla
Kyllä miehiä syrjitään työmarkkinoilla.
Tuleekos se Hjalliksen DIILI-ohjelma näin laman aikaan lainkaan? Ainakaan siinä amerikkalaisen Strumpfin ohjelmassa ei ollut yhtään miestä vaan sellaisia pelkkiä kosmetiikkahomoja.
Miehiä ei uskalleta palkata, sillä pomo pelkää menettävänsä asemansa ja vain hiiriä päästetään organisaatioihin. Siinä monen suomalaisen firman ongelma.
Hohhoijaa
Kuinka kauan tota synnyttämistä oikein jaksetaan verrata asepalvelukseen? Laki pakottaa asepalvelukseen (tai sivariksi) mutta ei synnyttämään. Naista vaatii synnyttämään biologia, jos nyt siis lapsia haluaa. Aivan eri asioita. Anyways, kiva että vihdoinkin ollaan pääsemässä oikeille raiteille tasa-arvokeskustelussa.
Niin
"Naista vaatii synnyttämään biologia, jos nyt siis lapsia haluaa."
Ja sitten voidaankin kysyä, että onko se oikein? Että biologia tuolla tavalla vaan asettaa vaatimuksia juuri naisille... Miehille pitäisi kenties saada vastaavat olosuhteet vaikka sitten lainsäädännöllä :)
Nyt kun sitten mieskulttuuria muutetaan haluttuun suuntaan ja miehet voivat myös "vapautua", eli lopettavat sohvalla röhnöttämisen ja oluenjuonnin ja sen sijaan käyvät pilateksessa ja itsensäkehittämiskursseilla, niin tilanne voi muuttua. Eli kohta ne perkeleen miehet saattavat suorastaan vaatia oikeutta synnyttää. Että ehkä tätä synnytyskysymystä on myös hyvä pitää agendalla.
Faktoja ja uussyrjimistä
Huomasin, että joku vieläkin jauhaa synnyttämisestä? Voi herran jumala ollaan me miehet naisia vahvempiakin, muttei kukaan ole vaatimassa meidän (tai naisten) geenimanipulointia? Nainen synnyttää, joten hän "sijoittaa" lapseen enemmän sekä energiaa, että myös välillä uhraa terveytensä. Tämä asia ei muutu.
Nykyaikana ihmiset eivät ajattele lisääntymisnäkökulmaa he ajattelevat enemmän rahaa, tavaraa ja kunnioitusta(valtaa).
Olen aina uskonut, että paras henkilö pitää palkata ja maksaa ansaitsema palkka. Tämä hoituu sillä, että aletaan ilmoittamaan palkat hakemuksissa ja puhumaan niistä avoimemmin. Se mitä en tajua on, että jos joillain aloilla on liian vähän naisia, yritys alkaa suosimaan palkkauksessa naishakijoita vaikkeivat he olisi parhaita?
Uusi tasa-arvo ehdotus sanoo (vastasi kysymykseen miten saada naisia johtajiksi), että pitäisi myös huomioida johtamispotentiaali eikä vaan työkokemus. Siis johtamispotentiaalia on enemmän naisilla? ja miehillä vaan kokemusta?
Syyttäkää sovinistiksi, mutta keskimäärin miehet ovat parempia johtajia. Se on puhdasta biologiaa.
Voiko miehen raiskata?
Uussyrjimisestä tuli mieleen, että Pasi Malmi haluaa kyseenalaistaa käsitteen ”miestä ei voi raiskata” ja väittää, että miehiin kohdistuvat raiskaudet moninkertaistuisivat, jos määritelmänä käytettäisiin rikoslain sukupuoliyhteysvaatimuksen sijasta Väestöliiton suositusta “raiskaustilanne on myös se, jossa toinen osapuoli on esimerkiksi sammuneena tai muuten tiedottomassa tilassa ja toinen osapuoli suorittaa tälle jonkin seksuaalisen teon”.
Tasa-arvo työssä
Nykyään saa olla todella rohkea pomo, että nimittäisi miehen johonkin päällikkötehtävään. Meidänkin firmassa keskijohdossa on jo selkeä naisenemmistö ja naispomot ilmoittavat ylpeänä nimittävänsä aina naisen, jos se vaan on mahdollista. Jostain syystä sitä pidetään tasa-arvotekona. Auta armias, jos joku erehtyisi sanomaan noin miehistä.
Purjehtijaliiton "akkavalta"
Huomasin tänään, että Purjehtijaliittoa johtaa naiset.
Ei ainakaan yhdenkään miehen nimeä esiinny henkilöluettelossa. Toiminnanjohtaja nainen, markkinointi ja viestintäpäällikkö nainen, kenttäpäällikkö nainen ja vielä järjestösihteeri nainen.
Olisikohan paikallaan jättää koko pulju naisille ja hakeutua tarjolla olevaan vaihtoehtoon.
Siellä ne naiset sitten johtaisivat liittoa, jolla ei olisi purjehtivia jäseniä ;-)
Yli 4o vuotta purjehtineena olen kuitenkin tavannut miltei yhdellä kädellä laskettavalla tavalla naiskippareita purjeveneissä. En nyt tarkoita näitä jollia ym. pienveneitä. Siis akkavalta vallitsee ko. liitossa, kun taas Veneilyliitossa naisia edustaa vain toimistosihteeri.
Olen jo kauan sitten lopettanut naisille ovien avaamisen ja muut muinaiset kohteliaisuudet. Tasa-arvon nimissä odotan jokun naisen osoittavan minulle kohteliaisuutta. Joskus muinoin oli paljon "hulluja" tapoja. Jopa hississä otettiin hattu pois päästä jos samassa tilassa matkusti nainen. Nyt naisia edustavat pissikset ym. kummalliset ilmiöt ja kadulla röökiä imevät naiset, jotka jälkijunassa toteuttavat itselleen keuhkosyöpää ja muita sairauksia. Tasa arvon nimissä varmaan tämäkin tapahtuu.
Valkoinen heteromies on sylkykuppi työmarkkinoilla
on muotia tosiaa nimittää päällikkötehtäviin "dynaamisia naisia" - ajatellaan, että tämä nostaa yrityksen/organisaation statusta (mutta miten kävi Lapin Kansalle, kun mielessä oli vain tämä muoti-ilmiö ???) - sama pätee politiikassa - katsokaa eurovaalien ehdokasasettelua ! ilman vahvaa omaa "tukiverkostoa" on vaikea nykyään edetä miehenä tehtävissää vaikka olisi alansa paras
Paakkanen => Ihamuotila
On Suomessa tasa-arvoakin. Mika Ihamuotila pääsi töihin tekstiilialalle tehtävään, jossa oli ollut ennen nainen.
finnvera
antaahan finnvera lainaakin naisille halvemmalla. minkä takia se on miehille kalliimpaa???
Tämä aihe riepoo todella
meikäläistä yrittäjänä, että on olemassa kaiken maailman naisyrittäjyyskurssia ja -iltaa ja niin edelleen ja myös nuorille yrittäjille vastaavaa. Mutta ei miehille. Mitä ihmeen p-läjiä me miehet oikein olemme kun ei meitä tarvitse (tai edes saa) huomioida vaan me miesyrittäjät olemme aina vain sellainen välttämätön paha ja lähes haitta.
Otetaan nyt kumminkin huomioon, että suurin osa pien- ja muistakin yrittäjistä, jotka ovat jaksaneet taapertaa läpi kaikki nämä vuodet lähtien 70-luvun todella tympeistä vasemmistohegemonian ajoista ovat miehiä. Sitä joskus toivoisi omallekin kohdalleen pientä arvostuksen ja kunnioituksen kipinää, mutta turha kai on toivo. Ainoa kiitos minkä tästä koko touhusta saa on oma ylpeys ja jälkipolvien saamat perinnöt. Muuten voisin lakata olemastakin. Noin työmielessä.
Tasa-arvo
Eiköhän ole aika kohdella naisia niinkuin miehiä, kuten he itse "tasa-arvoa" haluavat. On turha suojella naisia, kun he käyttäytyvät kuten käyttäytyvät. Siis ei mitään armoa.
Feministi tarvitsee vain henkistä kuria - kuten lapsi - jotta tämä käyttäytyisi kuten normaalin ihmisen kuuluu. Kunnioitus on ansaittava. Mies on ylivoimainen niin henkisesti kuin fyysisesti, joten hänelle on osoitettava tämä, jotta hän ymmärtää asemansa mieheen nähden.
Entäs sosiaalivirastot sitten?
Tästä on unohtunut vielä pari hassua pientä asiaa.
Koittakaapa asioida sosiaalitoimistossa tai saada kaupungin vuokra-asuntoa naisena/miehenä.
Siitä on tasa-arvo kaukana millä mittarilla tahansa: Sosiaalitoimi on naisitettu kokolailla täydellisesti ja sille byrokraattijoukolle miessukupuolella ei ole mitään ihmisarvoa.
Sosiaalitoimisto ottaa aina
Sosiaalitoimisto ottaa aina automaattisesti naisen asiakkaaksi, jos hakijana perhe (isä,äiti,lapset). Eli päätökset ja tuet tulevat naisen nimissä.
Miesten puhumattomuus on epätasa-arvoa pahimmillaan
Yksinäisen miehen kuolema
(Edellinen lama 1990-luvun alusta ajoi tuhansia miesyrittäjiä epätoivossa ja nurkkaan ahdistettuina vailla riittävää lähimmäisen tukea itsemurhiin - ylpeys, kunnia ja velvollisuuden tunne olivat loppuun käytetyt)
[ ... haudalla olivat omaiset, lapset ja isovanhemmat. Ilmassa leijui kysymys: "Minkä asian me unohdimme?" Vastauksien antaja oli päättänyt tehdä viimeisen siirron pelissä, johon shakituksen oli tehnyt tunteeton ahne raha ja sen hallitsija kuin ymmärtämättömyys lähimpien joukosta ... ]
Kuolema on usein päätepiste uuden alulle. Kuolema päättää kertomuksen, jolla oli inhimillisyys, viattoman lapsen katse, odotos hyvästä, perheestä ja lapsista, jotka olisivat sitten joskus olleet lapsiensa kautta ilon ja elämän onnen tuojina. Nuo ansaitut eläkepäivät eivät koskaan toteutuneet.
hyväsisko.net
Mitä tasa-arvoa tämä on, että julkisesti on olemassa "hyväsisko" ryhmä? Ja sitä vielä mediassa mainostetaan. Jos itse ilmoittaisin palkkaavani vain miehiä varmasti maksaisin tolkuttomat korvaukset. Mutta naisten ei tarvitse näistä välittää.
http://fi-fi.facebook.com/group.php?gid=1896144999...
Ryhdy siskoksi!
Tämä on avoin ryhmä. Kuka tahansa voi liittyä ja kutsua muita liittymään.