Sunnuntai 27.5.2012

Maahanmuuttovirasto pinteessä - lisää työvoimaa tarvitaan

Luotu: 
20.2.2009 07:25
  • Kuva: EPA / All Over Press

Turvapaikkahakemusten käsittelyajat uhkaavat venyä jopa yli vuoden pituisiksi, varoittaa Maahanmuuttovirasto.

Käsittelyaikoja pitkittää viime syksystä alkaen noussut hakijamäärä. Maahanmuuttovirasto arvioi, että turvapaikanhakijoita tulee tänä vuonna noin 6 000, kun viime vuonna hakijoita oli pari tuhatta vähemmän.

Hallituksen elvytyspaketissa on rahat noin kymmenen työntekijän palkkaamiseksi. Viraston turvapaikkayksikön johtajan Esko Revon mukaan nykyisillä hakijamäärillä työntekijöitä tarvittaisiin kuitenkin noin 30 enemmän, jotta käsittelyajat eivät venyisi.

Viime vuonna viraston käsittelyaika oli normaaleissa turvapaikkahakemuksissa puolisen vuotta. Repo pitää tätä eurooppalaisestikin mitattuna kohtuullisena. Nyt se uhkaa jäädä tavoitteeksi.

– Tällä hetkellä me kutsumme turvapaikkapuhutteluun hakijoita, jotka ovat jättäneet hakemuksensa loppukesästä ja alkusyksystä eli juuri silloin, kun tämä suurin ruuhka alkoi.

Turvapaikkapäätöksiä saavat nyt viime kesänä Suomeen tulleet hakijat.

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

kyllä tämä rupee tuntumaan jo valtionkassasakin.Yhden turvapaikanhakijan kustannukset ovat useita kymmeniä tuhansia euroja, vaikka he eivät edes saisi myönteistä päätöstä.
kyllä on kallista odottelua.
tuntuu jotenkin ihmeelliseltä että ihminen ,jonka taustoista,asiakirjoista jne ei ole MITÄÄN tietoa,vaeltaa täällä keskuudessamme pitkiäkin aikoja,ennenkuin viranomaiset kerkeävät näitä taustoja selvittämään.
näin maallikkona ajateltuna, tämähän luo myös rikollisille helpon väylän Suomeen?
Vieläkö ministeri Vanhanen on sitä mieltä,että tämä maahanmuutto on täysin hallinnassa?

yykaakoo

Hohhohohhohoo :D. Vaikka kaikki turvapaikanhakijat/pakolaiset käännytettäisiin välittömästi, osalle suomalaisille maahanmuuttoviranomaisille annettaisiin jopa kenkää, virastojen toimintoja supistettaisiin, nämä toimenpiteet eivät näkyisi sinun rahapussissasi, ei sitten mitenkään. Pakolaiset ovat n. 10-15 pinnaa kaikista Suomeen maahan muuttavista ihmisistä. Nämä "kymmenet tuhannet eurot", ovat loppujen lopuksi yksi pieni kärpäsen kakka valtion kassassa. Jos lisäväki auttaa hoitamaan ruljanssia nopeasti ja tehokkaasti, saamme tänne toivon mukaan myös muun maalaisia duunareita ja sitä haluttua aivovoimaa. Olisi hyvä suhteuttaa asioita todellisuuteen. Tarvitsemme tulevaisuudessa (näin lonkalta heitettynä): bussikuskeja, siivoojia, sairaanhoitajia, ja niitä, jotka ovat perustamassa tänne seuraavaa huippuyritystä.

Vieras

Faktat hukassa, turvapaikkanhakijoiden takia jonot pitkät ja tämä jos joku on kallista puuhaa, tsekkaa tilastot!
Meinaatkos että Agfanistanista, Irakista ja Somaliasta on tulossa seuraavat huippuyritysten perustajat ?

Vieras

Silloin on hyvä, että siirtomaiden entiset riistäjävaltiot huolehtivat ensisijaisesta avusta. Suomi voi lähettää apua esim. yhteisvastuukeräyksellä tai erillisillä SPR:n keräyksillä.

Rajoitettu hakuaika estäisi väärinkäytöksien yrittämistä ja palvelisi todellisessa hädässä olevia.

Tietyn hakuajan tarjoaminen on täysin laillista kansainvälisesti. (vrt. Green Card)

Marko Paananan

Laitetaan portit kiinni, kun resursseista ja rahasta on pulaa. Sille rahalle on paljon tärkeämpiäkin käyttökohteita kuin maahanmuuttajat.

Ei aina ole pakko mankua lisää, vaikka Linnan tuntemattomassa niin saappaiden perään tehtiin.

Hietsuarska

Kamalaa että tuollaiset pienet lapset joutuvat virastossa raatamaan. Ei siis ihme että turvapaikkahakemuksen käsittely kestää, asiakirjojen teksteissä kun ei ole edes tavuviivoja pikkuduunarin työtä helpottamassa.

Ehdotan että valtio palkkaa tästä lähin aikuisia tekemään nuo työt!

Vieras

On ns. käsittelyn tulos mikä tahansa, tänne hakeutuva turvapaikanhakija jää maahan maahanmuuttajana. Kuinka kielteisen päätöksen saanutta on todellakaan palautettu? Kustannuksia säästyisi, jos virasto lakkautettaisiin ja todettaisiin, että rajat ovat auki. Niinhän ne käytännössä jo ovat.

Heikkiojala

Aikoinaan New Yorkiin laivalla saapuvat siirtolaiset saapuivat Ellis Islandille vastaanottokeskukseen, jossa heidän paperinsa ja henkilöllisyytensä tarkistettiin, sekä tehtiin lääkärintarkastus.
Joilla oli paperit ja terveyteen liittyvät asiat kunnossa, saivat työluvan ja matkustusluvan. Lääkärintarkastuksen tärkein tehtävä oli selvittää mahdolliset tarttuvat taudit tulijoissa.

Eikö samanlainen "Ellin saari" voitaisi perustaa Ahvenanmaalle, jolloin maahantulijat saisivat rauhallisemman ympäristön pois pääkaupungin hälinästä, jossa odottelisivat viranomaisten päätöstä.

Heimo V

Olemmeko keksineet ikiliikkujan, jopa täystyöllisyyden. Puolet porukasta kiertää eri maita anomassa turvapaikkoja ja toinen puoli käsittelee niitä.

Toisaalta kotimaassakin lomautetut ja työttömät kiertää kassoja ja virastoja, jotta saisivat rahaa, turvallista lienee vielä jonkin aikaa.

Olemme palaamassa kivikaudelle, keräilijä-kalastaja-kulttuuriin.

jaakkookojo

Muut Pohjoismaat ovat rajoittaneet maahanmuuttoa. Meilläkin voidaan hakijoita käännyttää jo rajalta, jos todetaan, ettei ole tarvetta turvapaikalle. On liian helppo maksaa tuhansia välittäjälle, joka ohjaa oikeaan junaan ja hävittää passinsa. Sitten vaan vieraalla kielellä valittamaan oloistaan. Kaikki menee Suomessa täydestä. Valtion eli veronmaksajien varoja haaskataan maahanmuuttajiin, joilla ei ole aikomustakaan ryhtyä työhön, jos sitä edes olisi.

yykaakoo

Keskustelin tässä hiljattain venäläisen kanssa, joka on muuttanut Suomeen perheineen tekemään töitä. Kaveri aloitti aikoinaan siivoojana, ja painaa nyt pitkää päivää rakennushommissa. Heidän putiikki sai juuri kahden vuoden projektin valtiolta, joten lamaakaan ei tarvitse pelätä. (ja jos rakennushommat loppuvat, hän ryhtyy bussikuskiksi). Hän on sitä mieltä, että jos ei työtä tee, Suomessa ei tarvitse ollakaan. Sosiaaliluukun käyttäjiä hän ei ymmärrä ollenkaan. Hän on tullut tänne rakentamaan tulevaisuuttansa. He hankkivat juuri mm. omistusasunnon, ja elävät nuukasti. Kohtalaisen kielitaidon hän on oppinut töitä tehdessä reilun vuoden aikana. Positiviisia esimerkkejä on, ja Suomen pitäisi pyrkiä henkiä sitä samaa unelmaa / mahdollisuutta, jonka takia amerikkaan muutetaan. Näitä duunareita me todellakin tarvitaan!

Sulo Hytonen

Kun olin vielä työ-elässä paeritehteollisssudessa, niin siellä hommat hoidettiin niin, että mies tai nainen pantiin eläkeputkeen ja jäljellejääneet jakoivat työt. Sama kätäntö oli herraportaassa. Johtajaa ja oastopäällikköä meni ovesta ulos solkenaan ja uusia ei otettu tilalle. Joku kuitenkin teki heidänkin hommansa, koska mitään häiriötä se ei aiheuttanut tuotantoon.
Paperiteollisuuden ongelmat ovat haihtumassa, kun alaa ollaan kuoppaamassa. Samaa voi suositella ulkomaalaisvirastolle. Puolet porukasta pihalle ja lopuille tulostavoite. Jos normit ei täyty,niin kenkää vaan.

Vääräuskoinen

<ul>"Turvapaikkahakemusten käsittelyajat uhkaavat venyä jopa yli vuoden pituisiksi"
"Maahanmuuttovirasto arvioi, että turvapaikanhakijoita tulee tänä vuonna noin 6 000"</ul>

Siis noin kuudelle tuhannelle ihmiselle annetaan verorahoitteinen, elintasopakol...siis tarkoitan näille oikeille turvapaikanhakijoille ilmainen täysihoito jopa vuodeksi, ei helvetti mitä tuhlausta...

Eikös verorahat pitäisi käyttää niiden ihmisten hyväksi jotka ne pääasiassa tuottavatkin?