Sunnuntai 27.5.2012

Kova väittely TV1:llä klo 14:05

Luotu: 
24.2.2009 06:53
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi

Eduskunnassa on odotettavissa tänään vilkasta keskustelua, kun esitys sähköisen viestinnän tietosuojalaista on ensimmäisessä käsittelyssä.

Niin kutsuttu Lex Nokia antaisi esimerkiksi työnantajille, taloyhtiöille ja kouluille oikeuden valvoa yhteisen verkon käyttäjien sähköpostiliikenteen osoitetietoja.

Lisäpontta keskustelulle antavat tiedot, joiden mukaan lain valmistelussa on harjoitettu painostusta.

Tuorein käänne jutussa on, että työministeriölle ja STTK:laiselle Toimihenkilöunionille väitetään kerrottaneen vuonna 2006, että Nokia lähtee Suomesta, jos uutta sähköisen viestinnän tietosuojalakia ei saada aikaiseksi. Väitteen esittää työministeriön nykyinen alivaltiosihteeri Helsingin Sanomissa.

Yle TV1 näyttää Lex Nokia -käsittelyn suorana lähetyksenä klo 14:05 alkaen.

Eduskunta äänestää lain sisällöstä huomenna.

Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

tim

Ensin kiitos alivaltiosihteeri Markku Wallinille rehellisyydestä. Sitten moitteet näille muille kuuroille ja sokeille.Ek:n Laatuselle miten se voi loukata,kun teidän sähköpostinne julkaistiin.Ajatuksenne mukaan muiden sähköpostit on vapaata riistaa,mutta ei teidän eikä Ek:n.Hallituksessa on myös paljon näitä kuuroja ja sokeita....

immole

Kertokaapa miten taloyhtiöt pääsisivät asukkaiden sähköposteja nuuskimaan uuden lain myötä. Eihän se nyt mitenkään ole mahdollista, kun kellään ei ole taloyhtiön postilaatikkoa, ja jos olisi, kannattaisi harkita siitä luopumista.

General Motor

Jotkut progressiviset ja valveutuneet taloyhtiöt ylläpitävät omaa sähköpostipalvelinta jolloinka asukkaat voivat saada esim. katuosoitten sähköpostiosoitteeksi.
Laki antaisi siis ylläptäjälle (taloyhtiönhallitus/isännöitijä) mahdollisuuden tarkkailla asukkaiden s-posti liikennettä.

Vieras

Minkä takia yksityistä kirjeenvaihtoa ei voi hoitaa kotona kuten ennenkin? Miksi se pitää nyt panna työnantajan piikkiin? Miksi työtehtäviin liittyvä kirjeenvaihto pitäisi hoitaa salassa työnantajalta?

askoniskala

Ei näköjään savua ilman tulta. Alivaltiosihteerin kertomus on yhtä painava kuin EK:n johtajankin. Enää ei voi sanoa, että kysymys olisi jostain hevosmiesten tietotoimistoon verrattavasta lähteestä. Epäily joka tapauksessa jää asian ympärillä elämään. Rumaa peliä.

Tuo EK:n rooli välillä kummastuttaa muutenkin. Kenen asialla se oikein on? Suuryritystenkö? Yrittääkö se olla paavillisempi kuin paavi itse?

Paljon kysymyksiä mutta vähän vastauksia.

EKL13

Itse laitoi testimielessä Kauppalehden keskustelupalstalle "politiikka" 18 pnä kuluvaakuuta e-mailia käymästäni postailusta HS:n päätoimittaja Meriläisen kanssa, niin jo HETI lähti kirjoitukseni pois ja laitettiin 2 viikon karanteeni päälle! Moderaattori perusteli poistoaan ym. sillä, ettei "henkilökohtaisia e-maileja saa julkistaa"? Eikä tästä nimenomaan ole puute tai kyse Lex Nokiassa..?

Toivotaan, että järki voittaa ja ko. laki nostetaan "huilille", sekä tarkistetaan ja korjataan yrityksille sopivaksi.

Ilkka Luoma

[orig. maanantai, syyskuu 11, 2006]

Markkinatalous on jatkuvassa sotatilassa kilpailunsa vuoksi. Sähköposti on liian helppo tapa jopa vahingossa levittää liikesalaisuuksia. Vasemmisto haluaa suojata yksilönoikeuksia ja karsastaa henkilökuntavalvontaa. Yrityksen kilpailukyky voidaan menettää yhden ainoan väärän sähköpostiliitteen varomattomalla/ tahallisella lähetyksellä.

Työntekijä on yrityksen merkittävin voimavara ja pääoma. Ilman ihmistä ei toimi mikään systeemi, paitsi luonto. Yritys on jatkuvassa vaarassa sen kytkeytyessä verkkoyhteyteen helpottaakseen omaa informaatiologistiikkaansa. Kaikilla toimihenkilöillä on sähköposti, koska se on myönteisyydessään ylivoimaisen helppo tapa hoitaa tiedon kulkua.

Jokainen yksittäinen tietokone yrityksen pöydällä on tietoturvariski ja ihminen sen jatkeena tietovuodon mahdollistaja tahallaan tai tahattomasti. Periaatteessa tietovuotoriski alkaa välittömästi, kun kaksi ihmistä kohtaavat toisensa fyysisesti tai sähköisesti.

Työnantajan liikesalaisuudet kiihtyvässä maapallollisessa kilpailutilanteessa ja työn uudelleen jaossa ovat ensiarvoisen tärkeää suojata. Mm. Suomen kilpailukyky on innovaatioissa/ keksinnöissä, koska emme enää jaksa tehdä kuin osan siitä työmäärästä mitä esim. kiinalaiset tekevät, näin keksintömme ja liikeideamme ovat merkittävä tae menestyksellemme. Yrityksillä on selvä oikeus turvata kykynsä valvomalla kuinka heidän keksintöjään ja innovaatioitaan liikutellaan ja informoidaan. Paras keino tiedon säilyttämiseen yhtiössä on sitouttaa niiden keksijät/ tekijät kannusteellisuudella ja vastavuoroisuudella turvaamaan tietosuoja.

Ihmiset voivat "kuljettaa" tietoja yrityksestä myös muulla tavoin kuin sähköpostilla, useasti se on rikoslaissa määritetty varastamiseksi. Työntekijä voi innoissaan paljastaa myös tietoja puhumalla liikaa esim. ravintolassa, lentokoneessa, junassa tai bussissa; korvia on joka puolella. Lisäksi olisi muistettava tietoturvassa kannettavat tietokoneet sekä koti- ja etätyö.

Kokoomuslaisuus ja yrityselämä haluavat suojata tiedon ja ovat myönteisimpiä työntekijöiden sähköpostivalvontaan. Valvontaan liittyy myös yleinen netin käyttö työpaikalla, koska kaikilla ihmisillä on mahdollisuus perustaa omia nettipohjaisia sähköposteja, missä ja milloin tahansa.

Vasemmistolaisuus ja työntekijät itse eivät pidä työntekijöiden valvonnasta; se on jo perinteellisesti työnantaja-työntekijä vastakkain asetelmassa. Muistaessamme, että ihminen on suurin yrityksen voimavara, olisikin viisasta luoda työpaikoilla yhteenkuuluvuutta, arvostusta hyvästä työstä, tarpeelliseksi tuntemisen lisäämistä sekä kannusteellisuutta yrittää parhaansa, sillä menestyvä yritys syntyy työstä ja työn tekevät ihmiset.

Työntekijän ylpeytenä pitää olla menestyvä työnantajayritys ja menestyvän työnantajan ylpeytenä taas osaava ja motivoitunut henkilöstö. Motivoitunut, huolehdittu ja parhaalla mahdollisella tavalla järjestetty työolosuhde kiinteyttää tekijänsä yhtiöön ja työpaikkaan, jolloin kunnia-asiana on estää ja suojata kaikkinainen tietovuoto.

Markkinatalous ja rahallinen pääoma eivät tule toimeen ilman tekevää ja osaavaa ihmistä. Ihmiset ovat tietovuotojen pahin uhka. Luottamus rakentuu vain tunteesta olevansa tarpeellinen ja arvostettu osaamisestaan. Lojaalius on työntekijän suosituspassi.

Ilkka Luoma

Vieras

Kun täälläkin taas puhutaan taloyhtiöiden ja työnantajien tarjoamista sähköposteista ja niiden salakuuntelusta, niin mainitaanko tällaisia rajoituksia laissa? Käsittääkseni ei.

Taloyhtiöt, koulut, työnantajat ym. saavat tutkia kaikkia sähköisen viestinnän tunnistetietoja, jotka heidän verkossaan kulkevat. Siis myös pikaviestien ja sähköpostien, riippumatta palveluntarjoajasta. On siis aivan sama, käytätkö jotain "yksityistä" osoitetta. Suuri osa ihmisistä ottaa yhteyden postipalvelimilleen salaamattomana, jolloin tiedot ovat täysin luettavissa.