Pääministeri Matti Vanhasen (kesk.) suosio on kovassa laskussa. Sanomalehti Kalevan Suomen Gallupilla teettämän kyselyn mukaan vain noin kolmannes suomalaisista ilmoittaa olevansa tyytyväinen pääministeriin. Lukema on huonoin Vanhasen lähes kuusi vuotta kestäneen pääministeriyden aikana.
Huhtikuun alussa tehdyn kyselyn mukaan Vanhasen suosio on laskenut marraskuun mittauksesta yhdeksän prosenttiyksikköä.
Tampereen yliopiston politiikan tutkimuksen laitoksen johtaja Heikki Paloheimo selittää suosion laskua sillä, että keskusta ja pääministeri ovat hävinneet imagokamppailun kokoomuksen kanssa. Selvä vaikutus on ollut myös Susan Ruususen suhdekohulla sekä tuoreella 69-jupakalla.
Myös tyytyväisyys Vanhasen johtamaan siniviherhallitukseen on laskenut alimpiin lukemiinsa. Hallituksen suosio laski marraskuusta peräti kymmenen prosenttiyksikköä. Nyt 37 prosenttia kansalaisista on tyytyväisiä hallitukseen, kun aikaisemmin sitä tuki lähes puolet. Taantuma on suurin yksittäinen syy suosion laskuun.
Kyselyyn vastasi 943 suomalaista.

Kommentit
Tutkimatta tiedetään
Taas on Gallup saanut duunia kysymällä sen, jonka jokainen suomalainen tietää 69 pääministeristä ja hänen puolueestaan.
Totuus tulee myös esille seuraavissa vaaleissa kun kannatus romahtaa.
Toisella kirjoituspalstalla SuoKustan kannattajat
kuitenkin haluavat kertoa puolueen olevan kannatukseltaan suurin puolue.
Makeat naurut moiselle pilvilinnalle :D
Hetkinen, hetkinen....
Huomenta kansalaiset,
Näin media teitä vie: "Vanhasen suosio jyrkässä laskussa" ja "Vanhanen putosi pohjalle".
Itse asiassa Vanhasen ja hallituksen suosio on samaa tasoa, ja hallituksen suosio kyselyssä oli laskenut enemmän kuin Vanhasen.
Samalla selitetään että "Keskusta on hävinnyt imagokamppailun kokoomuksen kanssa".
Eivätkö Keskusta ja Kokoomus ole hallituksessa, yhdessä, suurimpina puolueina? Häh? Miten hallituksen suosio silloin voi laskea enemmän kuin Vanhasen?
Näin media meitä vie.
Pekka Siikala
http://www.parempimaa.net/
Uskon asiaa
Pekka Siikalassa henkilöityy tämä sokea usko SuoKusta puolueeseen. Hän ei osaa erotella asioita toisistaan vaan tunnustaa uskoaan, kuten kirkon miehet joilta puuttuu näyttö.
Hallitus vastaa
Matti Vanhasen erehdykset yksityiselämässä (lue: suhde naiseen ihmisenä)nostetaan julkisuuteen, kun pitäisi puhua hallituksen politiikan epäonnistumisesta. Siinä ministeri Katainen ja Kokoomus ovat yhtäläilla vastuullisia.
Tässä maailmantilanteessa jaetaan vero- ja maksukevennyksiä varakkaammalle kansan osalle. Ja sitten tullaan kysymään duunaria talkoisiin. - No, kyllä heitä vapaana on mm. metsäteollisuudesta. Ei paljon naurata.
Imagokampanjat ja mainostoimistotko Suomea ja suomalaisia johtavat?
On aihetta
Jotenkin tuntuu että tältä hallitukselta puuttuu
se jokin asioiden hoidossa.
Se hapuilee milloin minkin asian kanssa saamatta
mitään aikaan.
Rottelö rottelön perään.
Puuttuu arvovalta koko porukalta.
Media menestyy vain humpuukilla!
Kalevakin syyllistyy samaan kuin kaikki muutkin lakastuvat lehdet ja TV-mediat: annetaan kansalle sirkushuveja ja toivotaan, että myynti kasvaisi.
Aikoinaan Kalevakin markkinoi itseään koko Pohjois-Suomen valtakunnallisena lehtenä. Nyt on totuus edessä ja levikkilaskee.
Markkinavoimat vievät Mediaa hupijuttujen tekoon, koska kansa haluaa lukea vain likasangosta vedettyjä juttuja. Pas...ka myy hyvin.
Odotan päivää kun nämä hörhöjuttujen mediat yksi kerrallaan menevät konkkaan ja Suomeen nousee uusi media, joka ei tee rahaa kaunaisuudella, ilkeydellä ja valheilla.
Se päivä koittaa pian.
Sitä ennen en tilaa yhtään lehteä, puutkin syttyvät paremmin tuohella ja tervaslastuilla kuin näillä likajuttujen lehdillä.
Kuplat puhkeavat
Ennemmin tai myöhemmin kaikki kuplat puhkeavat. Outoa on vain, että Vanhanen on saanut paistatella näinkin kauan myönteisessä julkisuudessa. Naisjuttuihin panostamisessa on riskinsä, mutta ne on ollut otettava, kun miehessä ei ole varsinaista substanssia. Terve menoa, Vanhanen.
Suurin syy ulkomaalaispolitiikassa
Ihmiset alkavat heräämään siihen, että nykyhallitus ei aja Suomen etua holtittomalla ulkomaalais- ja eu-politiikallaan. Terve kansallinen itsetunto on heräämässä joka puolella Eurooppaa, eikä vähiten Suomessa. Hienoa! Ei olisi kovin yllättävää, vaikka joitain nykyhallituksen henkilöitä tultaisiin joskus syyttämään maanpetturuudesta.
No ei ihme, kun Vanhanen
No ei ihme, kun Vanhanen alueellistamisidiotismia kannattaa ja nyt sen vaikutukset alkavat todellisuudessa näkyä: http://zachrishaaparinne.wordpress.com/2009/03/30/aluestalinismin-haitta...
Kyllä joutas koko hallitus
Kyllä joutas koko hallitus vaihtoon, sen verran järjettömiä päätöksiä tehdään. Ne asiat jotka oikeasti pitäisi tehdä niin jätetään tekemättä. Tämä hallitus ajaa vain rikkaiden ja omaa etuaan. Sitten on tämä järjetön mamu asia, kohta on suomessa enemmän työttömiä kun työtä tekeviä ja silti tänne hamutaan vain lisää porukkaa ulkomailta, ei se mitään jos tänne töihin tullaan, mutta ei nämä pakolaiset tänne työn perässä tule. Täällä on ilmainen ylläpito pakolaiselle, ja Suomen omat kansalaiset on unohdettu.