Uusi Suomi / Kotimaa Keskiviikko 8.2.12 Aseta US kotisivuksi

Kohudosentti löysi puolueensa

Kohudosentti löysi puolueensa
Julkaistu: 21.4.2009 15:24
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Kuva
Johan Bäckman
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Johan Bäckman
Oikeussosiologian dosentti Johan Bäckman on löytänyt puolueen, jonka listoilta hän pyrkii europarlamenttiin. Asiasta kertoi Leena Hietanen, joka yhdessä Bäckmanin kanssa ilmoitti eilen Tampereella pyrkivänsä europarlamenttiin Suomen Työväenpuolueen riveistä.

Bäckman ja Hietanen olivat aiemmin ilmoittaneet paljastavansa puolueen eilen. Hietasen mukaan näin tehtiinkin, mutta tiedotusvälineille asiasta ei vielä kerrottu.

- Halusimme tehdä julkistuksen pääsiäisen jälkeen, kun lehtiä alettiin jälleen kantamaan, mutta nyt tuli Medvedev kaatamaan suunnitelman, Hietanen sanoo.

Hän kieltää kuitenkin, että tietoa olisi pantattu tarkoituksella. Julkistustilaisuus venyi hänen mukaansa eilen myöhään iltaan ja aamupäiväkin on ollut kiireinen.

Bäckman ja Hietanen eivät kuulu Suomen Työväenpuolueeseen, joka on kertomansa mukaan vanhan SKDL:n kaltainen yhteistyöpuolue.

Puolueen tavoitteet vaaleissa on selvittää ”kansalle EU:n todellista luonnetta suuren rahan laajentumisen välineenä sekä Nato- jäsenyyden vahingollisuutta maamme turvallisuuspolitiikan suurimpana uhkatekijänä”, puolue kertoo verkkosivuillaan.

 
Ossi Kurki-Suonio
Ossi Kurki-Suonio
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

Henkilöt: Johan Bäckman
Paikat: Suomi, Tampere
 
 
 
 

Oikea paikka Bäckmanille

"Suomen Työväenpuolue" on oikea porukka venäläismieliselle dosentti Bäckmanille. "STP" on yksi vanhan kommunistisen liikkeen poliittisista ongelmajätteistä. Se koostuu lähinnä katkeroituneista eläkeläiskommareista ja muista hörhelöistä, joille "STP" on jo 4. tai 5. puolue.

Onneksi olkoon!

SKDL:n jäämistö on tälle dosentille ja toimittajalle aivan oikea koti. Karismaattinen puoluejohtaja Tanski on myöskin täsmälleen oikea henkilö vetämään tätä kampanjointia. Onnea ja menestystä!

Kiitos näistä kauniista sanoista!

Pitääkin kertoa kotoväelle, että minä olen karismaattinen - hip hurraa!!!

Kiitos näistä kauniista sanoista!

Pitääkin kertoa kotoväelle, että minä olen karismaattinen - hip hurraa!!!

Unohduksen suosta se

Unohduksen suosta se pienikin ponnistaa. Ihan oikea puolue Dosentille. Kuopattu kommunismi pysyköön haudassaan. Dosenttikin voisi siirtyä maailmanhistorian tuhoisimman "aatteen suohon".

Toisaalta nämä kommunismissa räpiköivät ansaitsevat sääliä, päähän taputusta ja hyvän yön toivotukset pimennysverhojen takana pois miljoonien tapettujen haamujen silmistä.

Dösentti parka.

Linkkejä Ossille

http://www.suomentyovaenpuolue.blogspot.com/
http://www.tyovaenpuolue.org/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_Ty%C3%B6v%C3%A4enpuolue_(2006)

Joko voi veikata äänisaalista?

Arvaan 170 ääntä.
Ai niin, montako niitä äänioikeutettua venäläistä jo onkaan
Suomessa? No sanotaan 470 ääntä ...

HYvässä lykyssä 300 äntä

Bäckman voi saada hyvässä lykyssä 300 ääntä. "STP:n" saalis viime vuoden kunnallisvaaleissa oli yhteensä 700.

Tällä äänimäärällä Bäckman voi sulkea lärvinsä Suomessa. Hänellä ei ole kannatusta.

Miksi ihmeessä luulet,

Miksi ihmeessä luulet, että venäläiset äänestäisivät häntä?

Eivät taatusti äänestä

Herran maine on kyllä levinnyt itänaapuriinkin. Siellä hänet on leimattu mielenvikaiseksi jo aikapäiviä sitten.

Kohudosentti?

Eiköhän Bäckman ole lähinnä saladosentti, koska Helsingin yliopisto(kin) sanoutuu irti hänen puheistaan ja tekosistaan. Trollit ja trullit olisi voinut käsitellä jo pääsiäisenä ja unohtaa jälleen vuodeksi.

Julkitohtori

Onhan Tatu Vanhanenkin julkiapulaisprofessori ja käyttää rotututkimuksissaan Tampereen punaisen yliopiston tieteellistä arvovaltaa.

suomen työväenpuolue

Yllättävä veto! Lähti ehdokkaaksi työväenpuolueeseen, Kokoomukseen.
Rukkaset käteen ja rysseliin.

elämme demokratiassa

mielenkiintosta tosiaan nähdä äänimäärä, vaikka itse en ole 20-v:n äänestänyt.

Tutkija-Dosentti

Bäckman on palkittu Venäjällä uuden historian tulkintojen selittäjänä.
Hänhän voisi kertoa minne ovat kuopatut, "Viron vapauttajien" NKVD:n tuhoamat, itsenäisen Viron valtionpäämiehet. Noista yhdeksästä teloitetusta 5 on jossakin Venäjän gulageissa ja 4 on jossakin Viron alueella.

Rohkea mies

Johan Backman uskoltaa sanoa oma mielipidetta. Se on todella hyvä Suomen edustajaksi: pistää EU:n parlamentti tuulettumaan.
Turha nauru: historialla on monta tulkintaa. Ja kaikki sodat kotoisin lännestä, muuten.

Bäckman ja historia

Kyllähän Bäckman on oikeassa,että neuvostojoukot saapuivat Eestiin sopimuksen mukaisesti laukaustakaan ampumatta.
Eestin johdolla oli vapaaehtoinen pakko tehdä sopimus,tai hypätä Saksan syliin. Sen taas esti Molotovin Ribbentropin
sopimus. Mitä tulee Pronssisoturi kirjaan,on sanottava,että se on totta. Eestissä paikallisten osanotolla surmattiin tuhan-
sittain juutalaisia (tuhat)ja kommunisteja sekä muita. Sofi
Oksasen palkitseminen oli skandaali totuuden edessä.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely