Uusi Suomi / Kotimaa Torstai 23.2.12 Aseta US kotisivuksi

”Vihreiden voitto vuoden 2015 vaaleissa varmistui”

”Vihreiden voitto vuoden 2015 vaaleissa varmistui”
Julkaistu: 20.5.2009 13:37
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Kuva
Suomen hallitus.
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Suomen hallitus.
Hallituspuolueet pääsivät eilen sopuun eduskuntavaalien äänikynnyksestä. Vihreän Langan mielestä sopu takaa vihreille vaalivoiton vuoden 2015 eduskuntavaaleissa.

”Jos tänään sovittu uudistus olisi ollut voimassa viime eduskuntavaaleissa, esimerkiksi vihreät olisi saanut 15 eduskuntapaikan sijaan 17 paikkaa”, perustelee Vihreä Lanka näkemystään. Uudistus tulee voimaan vuonna 2015.

Hallituspuolueet kokoomus, keskusta, Rkp ja vihreät sopivat eilen, että eduskuntavaalien äänikynnykseksi tulee vastedes 3 prosenttia. Vaalilakityöryhmä oli aiemmin ehdottanut 3,5 prosenttia. Hallitus päätti luopua kokonaan vaalilakityöryhmän ehdottamasta vaalipiirikohtaisesta äänikynnyksestä.

 
Uusi Suomi
Uusi Suomi
 
 

Politiikka

 
 
 
 
 

Eikös Annin tavoitteena

Eikös Annin tavoitteena ollut 15 % kannatus seuraavissa vaaleissa => sehän tekee vaatimattomat 30 paikkaa eduskunnassa. Ja kun leikkuri jättää muutamat minipuolueet pois eduskunnasta, niin pistetään samantien vihreille pari paikkaa päälle. Eli 32 paikkaa seuraavaan eduskuntaan!

"muutamat minipuolueet pois eduskunnasta"?

Ei eduskunnassa ole tällä hetkellä ainoatakaan sellaista minipuoluetta, joka ei olisi saanut edustajia, jos äänikynnyt olisi ollut käytössä viime vaaleissa.

Pienin osuus äänistä oli Perussuomalaisilla (4,1 %), toiseksi pienin RKP:llä (4,6 %) ja kolmanneksi pienin Kristillisillä (4,9 %). Ne kaikki olisivat siis päässeet eduskuntaan kolmen prosentin äänikynnyksestä huolimatta.

Ahvenanmaalla annettujen äänten määrä oli vain 0,4 % koko maan hyväksytyistä äänistä, mutta sillä maakunnalla on lakisääteinen paikka eduskunnassa, joten niihinkään ääniin ei leikkuri vaikuta.

Etunimi

Jos vain Jyrki tai Matti, tai ehkä Jutta, eivät nosta kannatustaan.

Kumma, että Sinnemäestä käytetään etunimeä uutisissa (IS). Median lemmikki?

Koska vaalipiirikohtaisesta

Koska vaalipiirikohtaisesta äänikynnyksestä luovutaan, tulee RKP olemaan suurin häviäjä.

Ai kuinka?

Jos vaalit pidettäisiin nyt uuden kaavan mukaan, niin RKP saisi samat paikat kuin nytkin. Keskimäärin RKP häviää kyllä jonkin verran, koska se on hyötynyt äänten keskittymisestä muutamaan vaalipiiriin. Kolme suurta häviävät myös, ksoka ne tasauspaikat menevät pienemmille. Näiltä kaikilta saattaa myös poistua ääniä sillä tavoin, että ihmiset uskaltavat nyt äänestää pienehköjä puolueita, jotka ovat turvallisesti tuon kolmen prosentin rajan yläpuolella.

Kielipuolue RKP:n kannatus

Kielipuolue RKP:n kannatus tulee jatkuvasti pienenemään. Trendiin voi tutustua täällä: http://fi.wikipedia.org/wiki/Ruotsalainen_kansanpu...

Maahanmuuttajien houkutteleminen äänestäjiksi perinteisten rantaruotsalaisten lisäksi ei taida onnistua.

Suuria puheita

Suuria puheita eivät Vihreät saa kunnon vaalivoittoa ennen kun puoleella jotain utta sanottavaa.

Tyhjää uhoa

Miten vihreät ajattelivat tuplaavansa vuoteen 2015 mennessä äänestäjiensä, eli Helsingissä asuvien alle kolmekymppisten akateemisten sinkkunaisten ja samanikäisten hompahtavien humanistimiesten määrän?

Aika pilvipäinen kuvitelma että äänirajan alapuolelle jäävien ryhmien kannattajat siirtyisivät automaattisesti vihreiden äänestäjiksi. No, realismista ei ole vihreitä tarvinnut ennenkään moittia.

Vihreät on puhdasverinen tunnepuolue joka tekee hörhöilevää politiikkaansa suurella tunteella mutta pienellä viisaudella. Siksi vihreiden on tyytyminen nykyisiin kannatuslukuihin, elleivät sitten jollain lehmänkaupalla saa alennettua äänestysikää viiteentoista vuoteen, kukaan aikuinenhan ei heitä äänestä. Yleensähän vihreidenkin äänestäjät aikuistuvat joskus viimeistään kolmekymppisenä ja siirtyvät oikeiden puolueiden äänestäjiksi. Tämän vuoksi vihreät ovat olleet, ovat ja tulevat olemaan pieni marginaalipuolue.

Vihreiden vaalivoitto olisi demokratian tappio

Vihreät ovat viimeaikaisissa hallituksissa kunnostautuneet lähinnä kansalaisten perusoikeuksien jatkuvassa heikentämisessä ja totalitaristisen valvontakoneiston puolestapuhumisessa. Jos he saisivat ison vaalivoiton, Suomeen ostettaisiin Kiinasta koneet ja ohjelmat, joilla internet saataisiin pitävästi isonveljen valvontaan.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Pirjo Larm, palvelujohtaja, underwriting ja riskienhallinta
Pirjo Larm, palvelujohtaja, underwriting ja riskienhallinta, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 

Kysely