Mielenilmaus pysäyttää koko junaliikenteen maanantain vastaisena yönä vuorokaudeksi. Työnseisaus koskee sekä henkilö- että tavaraliikennettä.
Rautatieläisten liitto ja Rautatievirkamiesliitto vahvistivat aikeensa tänään.
Vaikka veturimiehet eivät ole mukana lakossa, liikenteen pysähtyminen on varmaa, kun muun muassa liikenteenohjaajat jäävät pois töistä.
Mielenilmaus alkaa kello 3 yöllä. Näin muun muassa Seinäjoelta Provinssirockista myöhäisellä junalla palaavat pääsevät koteihinsa vielä normaalisti.
Mielenilmaus on protesti valtionyhtiöiden henkilöstöpolitiikkaa vastaan.
VR:n maanantaiyönä alkava lakko koskettaa noin 200 000:ta matkustajaa. Heistä reilut 150 000 on lähiliikenteen matkustajia ja 35000 kaukoliikenteen matkustajia.
Myös Suomen ja Venäjän välinen rautatieliikenne pysähtyy. VR järjestää korvaavan bussikuljetuksen vain Moskovaan matkustaville, jotka kuljetetaan bussilla Helsingistä Vainikkalaan.
Myös muutamat yöjunat kulkevat maanantaiaamuna perille asti.

Kommentit
OIKEIN
Oikein tehty VR:lle, luulee muiluttavansa työntekijöitään miten haluaa.
SDP, SKP, SAK; me luotamme ...
Laittomat ja yhteiskuntaa kohtaan vihamieliset lakot ovat yhä tätä päivää Suomessa, eikä näistä ongelmista päästä ennen kuin saamme isänmaallisen ja oikeudenmukaisen hallituksen sekä perustuslain meidän kansallisia etuja ja turvallisuutta suojaamaan.
VR boikottiin
Antaa heidän lakkoilla kaikessa rauhassa
VÄÄRIN
Taas joku pieni kuppikunta pönkittää itsetuntoaan tekemällä kiusaa isolle joukolle viattomia sivullisia.
Onko
Taas joku työnantaja kuppikunta tekee kiusaa ihmisille. Itsetunto kasvaa kai sillä kun antaa lopputilejä ja lomautuksia.
Ei taida olla valolla
kaikki kupit tallella kaapissaan. Taitaa olla niin että mitä enemmän kuppeja kadoksissa, sitä isompi itsetunto...
lakot
eiköhän kokoomuksen miespuolisen hyssälän eli häkämiehen kannattas kattoa peiliin löytyskö sieltä mitään vastausta tähän lakkoon.
viimeaikaiset lausunnot ja käytös viittais siihen että eräs tunnettu neste ois noussut päähän
Eihän Häkämies ole menossa lakkoon
Miksi hänen pitäisi neiti Vieraan mielestä katsoa peiliin?
Onneksi tyhmyys ei tapa
Lakkolaisille lohdutukseksi voi sanoa " ONNEKSI TYHMYYS EI TAPA"