Sunnuntai 27.5.2012

Uskonnottomien kohumainoksia repivät kuljettajat?

Luotu: 
22.6.2009 15:21

Bussikuljettajat kertovat, ettei Vapaa-ajattelijain liiton kohumainoksista ole tullut palautetta vielä asiakkailta. Vapaa-ajattelijain liiton ja Humanistiliiton aloittama kampanja kehottaa lopettamaan murehtimisen ja nauttimaan elämästä, koska ”Jumalaa tuskin on olemassa”.

- Eilen kollega kertoi, että jostakin autosta oli revitty sitä (mainosta), mutta muuten ei ole tietoa asiasta. Luultavasti se oli yksittäisen kuljettajan repimä, koska kyseinen auto on kuitenkin varikolla seissyt. Tuskinpa ne asiakkaat menevät sinne niitä repimään, sanoo linja-autonkuljettaja Jukka-Pekka Ranta.

Myös linja-autonkuljettaja Risto Laine uskoo, että uskonnottomien mainoskampanja häiritsee vain yksittäisiä kuljettajia.

Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Trent

Yhteiskunnassa pitäisi pystyä toimimaan siten, että antaa sijan toistenkin ajatusmaailmoille. Jos aletaan repimään, niin mennään satoja vuosia taakse kuvainraastamisen aikoihin.

Eletään nyt vaan, annetaan sija toiselle uskoa tai olla uskomatta. Ei sen pitäisi olla tätä yhteiskuntaa heiluttava asia ja ei olekaan.

Viilit on pytyssä. Yksittäisellä läikyttämisellä ne ei sieltä lähde. Turhaa äkkäilyä.

semi

pelkästään autolla, on nimittäin sellaisia busseja joissa ikkunatkin on peitetty mainoksilla. Sitä on varsin mukava koettaa varsinkin pimeällä katsoa ulos ja arvuutella missä mennään.

tapio_o_neva

Minkä kuljettaja sille voi, jos joku epähuomiossa repäisee mainoksen irti? Revitäänhän ja potkitaanhan vaalimainoksiakin.

Ehdotan, että koko poliisivoima keskitetään mainosrikollisuuteen ja kaikki muu jää tutkimatta.

Kun saadaan lisää "ilkivaltaa", saadaan lisää lööppejä ja ilmoittajien tahto kohusta lisääntyy.

Kuljettajien syyttäminen ilman todisteita on kunnianloukkaus tai törkeä kunnianloukkaus. Siitä pitää järjestää oma tutkintansa.

Toivottavasti oikeuslaitos tukkeutuu asiasta!

semi

mainosten repiminen on kuin ylimääräisen kalapuikon ottaminen kouluruokailussa. Tämähän iskee suoraan kapitalistien lompakkoon ja jumalattomat siirtävät toimintansa Kiinaan yhdessä Nokian kanssa.