Sunnuntai 27.5.2012

Koululaisille entistä parempia numeroita matikassa

Luotu: 
13.7.2009 07:34

Peruskoulusta päässeet ovat saaneet jälleen aiempaa parempia numeroita matematiikasta. Kuilu matematiikan ja äidinkielen arvosanojen välillä on kaventunut, mutta äidinkieltä osataan numeroiden perusteella edelleen paremmin kuin matematiikkaa.

Tulokset käyvät ilmi Etelä-Suomen Sanomien, Keskisuomalaisen, Savon Sanomien ja Karjalaisen selvityksestä.

Tänä keväänä jo 54 prosenttia yläasteista saavutti matematiikan keskiarvokseen vähintään 7,50. Viime vuonna osuus oli niukasti alle puolet.

Äidinkielessä vähintään 7,50:n keskiarvon saavutti lähes 73 prosenttia yläkouluista. Luvut perustuvat Opetushallituksen tietoihin.

Matematiikan parantuneita numeroita saattaa selittää se, että aineen opetusta lisättiin opetussuunnitelmauudistuksen yhteydessä.

Paikat: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: