Uusi Suomi / Kotimaa Perjantai 10.2.12 Aseta US kotisivuksi

Suomessa tapetaan naisia keskimääräistä enemmän

Suomessa tapetaan naisia keskimääräistä enemmän
Julkaistu: 3.8.2009 8:50
Suomessa kuolee henkirikosten seurauksena puolitoista kertaa enemmän naisia kuin EU:ssa keskimäärin, kertoo Helsingin Sanomat. Vuosittain yli 20 naista kuolee puolisonsa, miesystävänsä tai entisen puolisonsa surmaamina.

Oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen tilastojen mukaan vuosina 2002–2007 surmatuista 15 vuotta täyttäneistä naisista noin 70 prosenttia oli parisuhdeväkivallan uhreja. Tekijä on yleensä naisen oma mies. Lähes puolessa parisuhteessa tapahtuneista surmista mies oli uhkaillut tai pahoinpidellyt kumppaniaan aikaisemminkin.

Naisiin kohdistuneissa henkirikoksissa parisuhteen ongelmat mainittiin motiiviksi yli 40 prosentissa ja mustasukkaisuus noin 30 prosentissa teoista.

Kehittämispäällikkö Helena Ewalds Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta sanoo, että Suomesta puuttuu kunnollinen seuranta henkirikosten taustoista. Tämä vaikeuttaa parisuhdesurmien estämistä.

 
STT - Uusi Suomi
STT - Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

 
 
 
 

Suomessa tapetaan miehiä keskimääräistä enemmän

Miksi tämä salataan?

Se ei sovi kuvaan

Feministit yrittävät luoda mielikuvaa naisen alistamisesta, eikä tieto siitä, että miehia tapetaan suhteessa vielä enemmän, sovi tähän kuvaan.

Jaa-a

Siis, että naisten tappaminen on ihan jees ja ok kunhan tapetaan miehiäkin..?

Ihan tilastollisen vertailun

Ihan tilastollisen vertailun vuoksi, Suomessa teki itsemurhan ko. tarkastelujaksolla keskimäärin 260 naista vuodessa.

Miesten itsemurhaluku oli n. 800 / vuosi.

Väkivallan uhrina (kaikki väkivalta) kuoli ko. jaksolla n. 35 naista ja 85 miestä / vuosi.

Vertailuna mainittakoon, että tarkastelujaksolla Huonekaluun liittyvä kaatuminen tai putoaminen oli kuolinsyynä naisten kohdalla suurin piirtein yhtä yleinen (35/vuosi) kuin väkivalta.

Tilastollisesti keittiöjakkara on siis Suomalaiselle naiselle kohtalokkaampi kuin oma puoliso.

Sairas mieli

Vain sairas mieli voi vetää tuollaisen johtopäätöksen.

Jos uutisoidaan biasoidusti, niin ihmisille syntyy biasoitunut mielikuva. Biasoitunutta mielikuvaa voi käyttää hyväksi poliittisten tavoitteiden ajamisessa. Onko tämä niin ylivoimaisen vaikea ymmärtää?

Suomessa muutenkin tapetaan

Suomessa muutenkin tapetaan ihmisiä enemmän kuin EU:ssa keskimäärin. Miten tämä nyt on erityinen uutinen? Suomi on hyvin väkivaltainen maa verrattuna muihin länsimaihin.

Onko noin?

Ovatko tilastot luotettavia? Ovatko tilastointimenetelmät vertailukelpoiset? Kaunistellaanko joissain maissa tilastoja kansallisista häveliäisyyssyistä? Onko väkivaltarikoksen tunnusmerkistö kaikkialla sama? Miksi Suomessa itsemurhat tilastoidaan sekä itsemurhiksi että henkirikoksiksi kun taas Etelä-Euroopassa itsemurhat kirjataan onnettomuuksiksi tai mielisairaudesta johtuvksi kuolemantapauksiksi? Miksi Suomessa tehdään väkivaltatilastoja feministien määrittelyjen mukaan, eli nainen joka saadaan johdattelevilla kysymyksillä sanomaan että hän on ehkä joskus saattanut tuntea itseensä kohdistuvaa uhkaa, kirjataan väkivallan uhriksi?

Semmosta se on.

Niin. Onnea vaan femakot. Tähän sitä on tultu kaikenlaisella "tasa-arvo"-hömpötyksellä.
Kun nainen on nainen ja mies on mies, niin homma toimii.

Muuttakaa Afrikkaan tai lähi-itään, siellä sitä vasta naista arvostetaan.

juokaa siis viinaa

Suomessa juodaan keskivertoa enemmän viinaa, ei ole siis sattumaa että naisia piestään keskivertoa enemmän

Tilastoja

EU:n tilastojen mukaan 2003 keskimääräinen kulutus (100% alkoholi) oli EU:n alueella 9,1 litraa / asukas / vuosi.

Suomessa kulutus oli 7,7 litraa / asukas / vuosi.

Edellämme 26 maasta oli 19. Yhdessä kulutus oli samaa luokkaa kuin Suomessa. Kuudessa maassa alkoholia kulutettiin vähemmän.

Kansalliset propagandaorganisaatiot luovat mielellään tilastomielikuvia tietäen, että harva viitsii tilastoja tarkistaa tai vertailla.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely