Uusi Suomi / Kotimaa Torstai 23.2.12 Aseta US kotisivuksi

Koko keskustan vaalitukilista verkossa - täynnä tuttuja valtion firmoja

Koko keskustan vaalitukilista verkossa - täynnä tuttuja valtion firmoja
Julkaistu: 11.8.2009 18:36
Kuva: Mikko Käkelä / Itella
Kuva
Esimerkiksi Itella osti pari seminaarilippua keskustan tilaisuuksiin.
Kuva: Mikko Käkelä / Itella
Esimerkiksi Itella osti pari seminaarilippua keskustan tilaisuuksiin.
Keskusta ilmoittaa saaneensa valtion kokonaan tai osittain omistamilta yhtiöiltä 31 000 euroa vuosien 2006-2009 välillä. Yhtiö julkaisi listan yrityksistä tänään verkossa.

Vuonna 2006 yhtiöt maksoivat keskustan seminaareista joko puolueelle tai sen ehdokkaille 8800 euroa. Vuonna 2007 keskusta sai 3600 euroa, viime vuonna 14700 euroa ja tänä vuonna 3900 euroa.

Tukisummissa on mukana myös keskustan lehtiliitteestä ostetun mainostilan myynti.

Keskustaa ovat tukeneet muun muassa VR, Itella, Patria, Gasum, Destia, TeliaSonera ja Fortum. Yhtiöt ovat pääsääntöisesti ostaneet 400-600 euroa maksaneita seminaarilippuja. VR kertoi tänään erikseen tukeneensa keskustaa noin 6000 eurolla, mikä oli enemmän kuin muille suurille puolueille annettu tuki.

Koko keskustan tänään julkaisema lista löytyy täältä.

 

 
STT - Uusi Suomi
STT - Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

 
 
 
 

Mahdollinen korruptioketju tutkittava

Seuraavaksi pitää tutkia keskustapoliitikkojen näiltä firmoilta saamat hyödyt. Sitten on selvitettävä ne eduskunnan ja valtioneuvoston päätökset, jotka koskevat yrityksiä ja selvitettävä se, ketkä keskustan poliittikot ovat olleet päättämässa näille yhtiöille annetuista hyödyistä.

valtionyhtiöt

Jos kerran hyödyn saavat yhtiöt ovat ovat valtion, siis veronmaksajien omistamia, niin hyödyn saajat ovat silloin nämä veronmaksajat jotka ovat näitä omistajia eli toisin sanoen valtio on päätöksistä hyötynyt. Onhan se kamalaa jos sellasia päätöksiä tehdään jossa hyödyn saa oma valtio ;)

Tasapuolisuutta

Jos seuraa ehdokkaiden vaalirahailmoituksia eduskuntavaaleissa, niin esimerkiksi seminaarimaksuja ja taulumyyntejä on yhdellä jos toisellakin.
Heinäluomalla on seminaarimaksuja vaalirahailmoituksessa yli 50000 euroa, josta 30000 yrityksiltä saatuja seminaarimaksuja ja Jutalla on taulumyynnistä saatuja tuloja noin 8000 euroa. Säätiöistä puheenollen niitä nyt on sitten mm. RKP:llä ja muilla on työväenyhdistyksiä ja kansallisliittoja. Ei voi syyttää yhtä puoluetta.
Kaikki sitten esiin.

Tutkitaan kokoomuksen korruptioketju

Tässä vaalirahajupakassa on syytä muistaa tasapuolisuus ja oikeudenmukaisuus. Valtion pussista riitti vain roposia joillekin pienpuolueille. Oikeudenmukaisuus ja tasapuolisuus on kaukana.

Sitten muistetaan jatkuvasti muistuttaa keskustapolitiikkojen saamasta tuesta. Eikö ollut todella miehen työ puoluesihteeri Korhoselta, että viimein vihdoin selvitetään vaalitukiasiat kaikkien puolueiden osalta. Jarmo Korhonen teki sen, mitä kansalaiset/ äänestäjät halusivat saada tietää.

Pieni summa tuo keskustan vaalituki on valtionyhtiöiltä verrattuna kokoomuksen tukisummiin. Ja koko vaalituen saajien ykköseksi on ilmennyt RKP. Rahaa on kuin roskaa, eikä lopu koskaan !

Mitä hyvää Jarmo Korhonen on mielestäsi tehnyt?

Tuossa julkaistussa luettelossahan on vain joitakin Keskustan valtionyhtiöiltä saamia avustuksia ja saatekirjeessä varaus, että muutoksia voi tulla. Tiedot eivät siis vieläkään pidä välttämättä paikkaansa.

Kyse on joka tapauksessa vain valtionyhtiöiltä Keskustalle tulleista rahoista ja niistä ainakin VR:ltä tullut tuki on yhtiön ilmoituksen mukaan suurempi kuin muille puolueille annettu. Siispä en ymmärräkään, mitä tarkoitat väittämällä kepujen saamaa tukea pieneksi verrattuna Kokoomuksen saamaan. Eikä ole mielestäni kovin järkevää edes alkaa käydä huutokauppaa siitä, mikä puolue sai miltäkin yhtiöltä, säätiöltä tai yhdistykseltä muita enemmän tukea. Kaikkihan ne pitäisi selvittää, jos epäillään tukiin liittyvän jotakin hämärää.

Provisiot seminaarilippujne myynnistä.

Hei

Katsoin ko. vaaliraha listan.

Siitä ilmenee, että esim. Timo Kalli on saanut provisiota
myymästään seminaaripaketista tai vaalituesta keskustalle.

Onko hän maksanut tästä provisiotulosta verottajalle verot?
Kansanedustajakaan ei nimittäin ole yritys ja mikäli on yritys, niin senkin pitää maksaa vähintään ALV!

Hänhän on toiminnut selvästi keskustan myyjänä, kuten heidän oma ilmoituksensa kertoo. Sama koskee kaikkia muita myyjiä...verottajan ei pidä nyt ajatella saivartelua, vaan tutkia lista ja varmentaa, että verottaja on saanut kaikilta rahat.

Voisiko Uusi-Suomi toimittaa tästä virallisen listan ja ilmoituksen veroviranomaisille?

Kiitos...harmaan talouden ylläpitäjät / Keskusta.

Todennäköisesti rahat ovat menneet Kallin tukiyhdistykselle

Puoluetta ja jopa yksittäisen ehdokkaan valintaa ajavat yhdistykset on oikeuskäytännössä katsottu yleishyödyllisiksi, josta syystä ne ovat vapaita tuloveron maksamisesta. Arvonlisäverolaissa puolestaan säädetään, että tuloverosta vapaat yhdistykset ovat vapaita myös alv:n maksamisesta.

Kunhan tukiyhdistys käyttää saamansa rahat jonkin vaalikulujen maksamiseen, eikä anna niitä sellaisenaan ehdokkaalle, ne menevät ilman verotusta aina mainostoimistolle, rintanapin painajalle tai autonkuljettajalle asti.

Ainoa rajoitus yhdistysten verovapaudessa on, että myös yleishyödyllinen yhdistys on liiketoiminnasta verovelvollinen. Verottoman varainhankinnan ja verollisen liiketoiminnan ero on vain osoittautunut usein hyvinkin vaikeasti määriteltäväksi.

Missä säätiöiden rahat?

Kepulla on monta säätiötä, missä niiden rahat.

Masa jeesustelee kun tahtoo vain yritysten ja ay-liikkeen rahat rajoitettua, säätiöt saavat olla "vapaina".

Masa alkaa olemaan todella väsynyt tapaus politiikassa.

väsynyt on itse kukin

yritysten ja ay:n rahat kulkevat juuri säätiöiden kautta puolueille, että jeesustele vaan.

Taulukaupat

Onkohan taulukaupat jäänyt inhimmillisen virheen takia listoilta pois ?

nyt meni soneran liittymä

nyt meni soneran liittymä vaihtoon.. dna voisi olla hyvä.

KPA

Kepu Pettää Aina... paitsi maajussit

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Pirjo Larm, palvelujohtaja, underwriting ja riskienhallinta
Pirjo Larm, palvelujohtaja, underwriting ja riskienhallinta, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 

Kysely