Sunnuntai 27.5.2012

Laki voimaton: ärsyttäviä lappuja saa pudottaa postiluukusta

Luotu: 
31.8.2009 08:34

Kouvolassa koteihin jaettu uskonnollinen lentolehtinen suututti paikalliset vanhemmat. Uskonnollisen yhteisön jakaman lehtisen sävy koettiin uhkaavaksi ja lapsille sopimattomaksi.

Lehden haastattelemien viranomaisten mukaan uskonnollisten tekstien kotiin jakamista ei voida estää. Ei, vaikka jakelun kieltäisi oveen teipatulla lapulla.

Asiasta kertovan Kouvolan Sanomien mukaan ainakin seuraava tekstikatkelma on ärsyttänyt vanhempia:

"Olin laittamassa kranaattia raskaaseen heittimeen kun ampuja samalla painoi laukaisinta. Tapahtui ns. kaksoislataus. Kranaatti räjähti ja silpoi käteni. Menetin myös näkökykyni. Olen ollut täysin sokea siitä turma päivästä lähtien."

Poliisin mukaan laki ei kiellä esimerkin kaltaisen tekstin jakamista kotiin, vaikka sitä voidaankin paheksua.

Samoilla linjoilla on myös eduskunnan apulaisoikeusasiamies Jussi Pajuoja, joka on todennut ratkaisussaan, ettei seurakuntalehtien jakelulle ole sanan- ja uskonnonvapauden kannalta estettä. Lehtisiä voidaan siis lain mukaan jakaa myös niille talouksille, jotka eivät niitä halua.

Myöskään Kuluttajaviraston säädökset eivät pure uskonnollisiin tiedotteisiin.

 

Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

Luulisi, että mainosten jakelun kieltävä lappu riittää? Jos ei, saavatko kaikki muutkin uskomuksiin uskovat tai uskomattomat ryhmät jakaa vapaasti omaa propagandaansa?

Tsemppari

Lapsille sopimattomia ovat jaetut mainokset, ei uskonnolliset tekstit. Eikä prosyyrien jako ole mikään ongelma, jos kerran kymmenessä vuodessa tulee uskonnollinen esite.
Nämä valittavat vanhemmat todennäköisesti kuuluvat siihen alati kasvavaan tolkuttoman tyhmien ihmisten ryhmään, joita tosiasiat ärsyttävät. Nämä vanhemmat eivät hyväksy, että tosiasiat tuodaan julki opettavalla tavalla tai yleensä ollenkaan. Ilmeisesti näiden tyhmyrivanhempien mielestä lapselle täytyy mieluummin valehdella ja kertoa huuhaa-juttuja elämästä.

tapio_o_neva

Suomen suuri ongelma on se, että maassa on yhä enemmän maailman tosiasioista irrallaan olevia vanhempia. Näitä on erityisesti vihreissä ja kokoomuslaisissa, joiden pitäisi kasvattaa soturilapsia, poikia ja tyttöjä, Afganistanin ja Irakin sotaa käymään ammattisotilaina puolueidensa virallisten linjojen mukaisesti, mutta jotka estävät realistiset sotakuvaukset lapsiensa ulottuvilta.

Mitä pahaa siinä on, jos joku kertoo realistisesti, miten käy kun 120 mm raskas kranaatinheittimen kranaatti räjähtää putkessa aivan vieressä? Sirpaletta tulee ja voi olla vain Jumalalle kiitollinen, että sai pitää henkensä. Ennuste nimittäin ei ole aina hyvä.

Suomessahan ilmeisesti kaksoislataukset johtuvat siitä, että on pyritty 12-15 laukaukseen minuutissa, jolloin joka neljäs tai viides sekunti lähtee yksi kranaatti. Jos siis laukaisija tai lataaja hetkeksikään sekoaa tahdista, tapahtuu kaksoislataus, joka voidaan laittaa varusmiesten syyksi, vaikka syynä on tappotahti.

Luulisi, että Suomessa pantaisiin kranaatinheittimeen räjähtämättömiä kranaatteja, jos tulinopeutta harjoitellaan äärimmilleen, mutta kun ei.

Yksikään puolustusministeri ei tai puolustusvaliokunnan jäsen ei ole asiaan puuttunut, vaan everstit saavat jatkaa niin kuin ennenkin.

OMAKOTI

Mitä sanokaa lakimme KOTIRAUHASTA ?

- antanee varsin hyvän suojan, jota jokaisen myös uskonnollisten ryhmien tulee kunnioittaa.

- jokainen valitkoon uskonsa ; älköönkö tyrkyttäkö oppejaan'
niitä ei haluaville eikä niistä edes kiinnostuneille.

- jos joku jakaa luvatta yksityiskotiin ilmoittakoon lähettäjä/jakajanimensä ja osoitteensa johon voi pyytää noutamaan lähetyksensä takaisin tai palauttamaan ei toivotun
jakelun, tilaamatonta informaatiota tulee jo ihan liian paljon muutenkin.

Vieras

Kotirauhaa ei rikota, jos mainoksia laitetaan postiluukusta, vaikka siinä kieltolappu olisikin.

Itselläni on tapana työntää extra-lappusia näihin "ei mainoksia"-kotitalouksiin. Ei ne mainostajat välitä vaikka saavatkin valituksia, tietävät, että suomessa vaan kansa vaahtoaa "boikotoin varmasti, kele, tana", mutta mitään eivät saa oikeasti aikaan.

Vieras

Heti kun ateistit jakaa omaa materiaaliaan, niin se on loukkaavaa ja pitää kieltää. Mutta kun hihhulit tekee samaa, niin se on aina ihan ok.

Piks?

Kyllä se nykyään on toisinpäin. Varsinkin kristinusko on melkoisessa pilkkakierteessä. Islamia ei munattomat uskalla arvostella ja ateismista on tullut oma uskontonsa, jolla on suhteellisen fanaattiset kannattajat.

Reiska

" Heti kun ateistit jakaa omaa materiaaliaan, niin se on loukkaavaa ja pitää kieltää. Mutta kun hihhulit tekee samaa, niin se on aina ihan ok. "

Toiset ovat selvästi toisia tasapuolisempia.

Hohhoijjaa

Siihen Sdp:läiseen propagandaan verrattuna, mitä esimerkiksi Yle lähettää päivittäin joka kotiin, muutama uskonnollinen lehtinen tuntuu melko vähäiseltä.

En kannata uskonnon(kaan) pakkosyöttöä, mutta niin kauan kuin Sdp herrastelee Ylen uutisissa ja muissa "asiaohjelmissa" sekä ns. viihdeohjelmissa (tv + radio), en käsitä syytä, miksei suomalaisille saa jakaa lehtisiä, jotka kertovat vaihtoehtoisesta todellisuudesta.

Yle pois Sdp:ltä. Ylestä koko kansan viestin. Sdp:läinen Yle on konkurssifirma. Kun Yle "kansallistetaan", siitä voi tulla elinvoimainen ja koko kansan kannattama viestin.

tapio_o_neva

Ateisteilla vain on tuo usko niin herkässä, että he eivät herkästi näe vaivaa olemattomasta olemassa olostaan tiedottamieksi.

"Jumalaa tuskin on olemassa...."

Vieras

Samapa tuo mitä mainoksia tulee...tuohonha ne tipahtaa eteiseen. Siitä poimii mitä haluaa kattoa ja kerää yhteen pinoon ja vie kerralla pois. Samalla voi penkoa mitä lehtiä muut ovat vieneet. Kivaa ajanvietettä =)

yypee

Kaksoislataushan on ihan ammattikieltä. Vaan jollain on tarpeeksi rahaa laittaa sitä tämmöiseenkn. Ja toiset vaan jakavat lappuja sen enempää uskomatta tekstiinkään jos siitä maksetaan. Ja huomioimatta mitään kieltolappuja.

Ei sen puoleen, se kaksoislataus ei ainakaan jakajan kohdalle osunut? Vaikka minusta niin olisi oikeastaan saanut käydäkin. Yhdentyyppistä roskaa kaiken muun seassa.

joukoakoskinen

Kuten on huomattu - mainosten jakaminen on kaupunkivihreiden nuorten tapa
tehdä pimeetä rahaa. Hassin ja ottopoikien siunaamana.

Tuhansia tonneja paperia kaatopaikalle. Se selittää myös jätteen polttokiellon.
Lappusissa on raskas myrkyllinen painoväri molemmin puolin. Joku voisi laskea
paljonko kasvavaa tukkipuuta kaadetaan paperiksi turhaan.

tapio_o_neva

"Olin laittamassa kranaattia raskaaseen heittimeen kun ampuja samalla painoi laukaisinta. Tapahtui ns. kaksoislataus. Kranaatti räjähti ja silpoi käteni. Menetin myös näkökykyni. Olen ollut täysin sokea siitä turma päivästä lähtien."

=> Kaksoislatauksen varominen on tärkeä asia jokaisessa perheessä. On hyvä, että tämä tieto jaetaan koteihin jokaisen tulevan varusmiehen ja varusnaisen tiedoksi.

=> Myös rauhaanpakottamissa käytetään raskaita kranaatinheittimiä. Kun Afganistanin sota kiihtyy niin on mahdollista, että myös suomalaiset pääsevät käyttämään raskaita kranaatinheittimiä tositoimissa.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaksoislataus

On todella järkyttävää, miten tynnyrissä kasvaneet aikuiset pyrkivät estämään lapsia tietämästä, miten maailma oikeasti toimii. Ennenhän sotavammaisia isiä ja setiä tuli sodasta hengissä järkyttämään eläviksi jääneitä lapsia.