Uusi Suomi / Kotimaa Perjantai 10.2.12 Aseta US kotisivuksi

Ministeri vanhusraportista: ”Järkyttävää kuultavaa”

Ministeri vanhusraportista: ”Järkyttävää kuultavaa”
Julkaistu: 8.9.2009 9:03
Kuva: Lasse Lehtinen / Uusi Suomi
Kuva
Kuva: Lasse Lehtinen / Uusi Suomi
Peruspalveluministeri Paula Risikko (kok.) pitää vanhustenhoitoa koskevan raportin tietoja järkyttävinä.

- Kyllähän tämä on hyvin järkyttävää kuultavaa. Suurin osa suomalaisista laitoksista hoitaa vanhukset hyvin, mutta tiedämme että puutteita on ja tämä raportti on vahvistusta sille, kommentoi Risikko Yle Radio 1:n Ykkösaamussa.

Risikon mielestä nyt on aika ryhtyä uuden lain valmisteluun tilanteen helpottamiseksi.

- Ja kuntien päättäjille sanon vielä kerran, että vanhusten palveluihin ei pidä koskea taantuman varjolla, hän sanoo.

Lääninhallitusten selvitysten mukaan vanhuksia sidotaan peteihin ja teljetään lukkojen taakse paitsi heidän oman turvallisuutensa myös henkilökunnan puutteen vuoksi.

Vaippoja käytetään vanhuksilla yleisesti. Niitä käytetään liikaa jopa hyväkuntoisilla, koska henkilökunnalla ei ole aikaa auttaa vessaan.

Kaikissa selvityksissä arvioidaan, ettei hoitajilla ole missään riittävästi aikaa vanhuksille.

 

 
Uusi Suomi
Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

Henkilöt: Paula Risikko
 
 
 
 

Ministeri kovistelee kuntia

ja siirtääkin näin vastuun pois itseltään.

Nyt ei kauhistelut riitä, jotain on tehtävä, välittömästi!

Jahas..

Tosiasiallinen tilanne on tämä. Koko soppa on peruspalveluministeri Risikon syytä, hän ei ole ajoissa puuttunut etenkin kuntien laiminlyönteihin henkilökuntien palkkaamisessa.
Kunnissa käytetään epäpätevää suomen kieltä huonosti puhuvaa työvoimaa. Vanhuspotilaiden määrä saattaa olla 40 potilasta hoitaja kohti.
Peruspalveluministeri Risikko on täysin eristäytynyt omaan tynnyriinsä. Yleensä jokaisen ihmisen tuttaviin tai tuttavan tuttaviin kuuluu kunnan palkkalistoilla oleva hoitoalalla työskentelevä henkilö, jolta kuulee viimeisimmän tilanteen kunnallisessa hoitopaikassa.
Peruspalveluministeri Risikolle voisi suositella omaehtoista eroamista ministerin tehtävistä.

Risikko kovistelee itseään

Risikko on määrätietoisesti esiintyt juuri nykyisen terveyden / sairaanhoitolinjan kovana edustajana ja puolesta pouhujana.
Tilanne paljastaa päättäjien sokeuden tarkistella kriittisesti Suomen terveydenhoidon ja vanhusten hoidon tilaa.
Kiittäkööt Risikko itseään tilanteesta. Esim. Turun yliopistossa on pitkään Prof. Sirkka Kivelä puhunut karmaisevasta vanhusten hoidon tilasta, siis Risikko olisi voinut TOIMIA AJAT SITTEN TILANTEEN KORJAAMISEKSI.

" Risikon mielestä nyt on

" Risikon mielestä nyt on aika ryhtyä uuden lain valmisteluun tilanteen helpottamiseksi. "

Ei vanhuksista huolehtimiseen lakia tarvita, ihan vaan näille laki ratkaisee kaiken - byrokraateille tiedoksi.

Tosin nykySuomenkin on jo viimein herättävä siihen että nykyisellä vero - ja muulla painolastilla nykytilanteen elintaso ei yksinkertaisesti ole mahdollinen.

Niinpä taas

"tiedämme että puutteita on ja tämä raportti on vahvistusta sille"
ja vielä perään
"Risikon mielestä nyt on aika ryhtyä uuden lain valmisteluun tilanteen helpottamiseksi."

Eikös sillon jos on ollut jo tiedossa, että puutteita on, olisi pitänyt asiaan jo puuttua?

Henkilökuntaa on todellakin

Henkilökuntaa on todellakin liian vähän. Vaippoja ei siltikään käytetä liikaa. Jyväskylässä on ollut parivuotta sääntö että päivässä saa käyttää vain 2 vaippaa asukkia kohtia. Teki sitten kuinka monet tarpeet housuunsa päivän aikana...

Todellakin

Jotain on tehtävä! Kauniit puheet ja kauhistelut oikeuden puolesta ovat vain sanahelinää, ehkä jopa irtopisteiden keruuta. On se kumma, että mamuille riittää aina vaan lisää rahaa, mutta omat vanhuksemme sekä lapset ovat jatkuvasti huonommassa hoidossa. Meidän tulisi hävetä, kuinka kohtelemme omia läheisiämme!

Että kehtaa järkytellä

Risikko ei näytä olevan tehtäviensä tasalla. Kyllä hänen pitäsi tietää minkälaisia ovat hänen johdollaan tehtyjen toimenpiteiden seuraukaet.
Kierrätykseen.

Kyllä rahaa ja tahtoa riittää

hoitaa vaikka 21 miljoonaa afrikkalaista.
Vaan koska viimeksi joku ministeri tai puolue teki jotain Suomen hyvinvoinnin ja kilpailukyvyn eteen ?

Nytkin Suomen Ympäristöministeriön pääneuvottelija pyrkii Suomelle kaksinkertaisiin päästörajoituksiin muihin teollisuusmaihin verrattuna. Vaan montako sataa miljoonaa se maksaa ? 300 ? Sinne ne vanhusten rahat menee...

http://www.youtube.com/watch?v=1mwnbmaKgr4

Leikkaukset ainoa keino

Mitä ihmettelemistä tässä on? Maailman talousviisailla, joita Kokoomus erityisesti kuuntelee korvat höröllään, on kaikkiin valtioiden taloudellisiin ongelmiin vain yksi neuvo; julkista sektoria on supistettava.

Se neuvo tulee kuin apteekin hyllyltä. Ja kovin innokkaasti sitä aina noudatetaan. Joten muutaman kriisin jälkeen ei enää ole julkista sektoria, koska joskus supistettava lopulta loppuu kokonaan.

Uutisessa ja raportissa ei kerrota mitään uutta. Asiain tila on takuuvarmasti ollut kaikkien tiedossa parikymmentä vuotta. Ainakin päättäjien.

Matoja?

Radiossa just joku vanhusten hoitoihminen kertoi, että kun vanhuksia kärrätään ensiapuun, he saattavat olla niin likaisia, että heillä on matoja. Kukaan ei kuulema kotihoidossa kerkiä pesemään, miten lie laitoksissa?

Kaikki olemme vastuussa

Media voisikin vähäksi aikaa keskittyä näiden asioiden julkituomiseen esim. BB-talon asioiden ja pääministerin fiktiohenkilön tekemisten sijaan. Onhan tästä vanhusten tilanteesta kauan puhuttu, mutta tarvitaan lisää tv-ohjelmia ja muuta julkisuutta asialle. Tarja Tallgren on tuonut vuosikausia tätä ongelmaa esiin, mutta ei se yksi kansanedustaja paljoa pysty (ei tainnut paljon saada vaalitukeakaan tällä teemallaan).

Vastuuta ei voi lykätä pelkästään (yhteis)kunnan harteille vaan ihmisten on otettava itsekin vastuuta asioista. Laitoshoidossa olevien vanhusten omaisuutta on realisoitava hyvän hoidon takaamiseksi ja jokaisen on hyvissä ajoissa suunniteltava myös näitä vanhuuden päiviänsä omaistensa kanssa. Mitkään veronkorotukset eivät riitä takaamaan suurille ikäluokille hyvää hoitoa kotona hamaan loppuun saakka. Seuraavienkin ikäluokkien on otettava vastuuta tulevaisuudestaan niinkuin nykyisyydestäänkin. Säästäväinen ja vastuullinen elämä antaa turvaa myös vanhuudessa. Verovaroin on pidettävä huolta niistä, joilla ei ole omia edellytyksiä siihen, mutta ei niillä pidä kenenkään perintöjä kartuttaa.

Hoitohenkilön on tuotava vaikka nimimerkin avulla julkisuuteen huonon hoidon laitokset. Naapureiden on ilmoitettava huonossa jamassa olevista vanhuksista kunnan sosiaalitoimeen jne. Katainen jaksaa kuuluttaa koko ajan sitä, että kaveria ei jätetä. Nyt olisi hänelläkin näytön paikka tässä vanhushoidon tilanteessa.

"HYVINVOINTISUOMI"...

...rusahtelee murtuessaan, huh, huh... Terv. "Globalismi rulettaa!"

Itse työskentelen

Itse työskentelen 69-paikkaisessa laitoksessa, jossa on klo 16-07 välisenä aikana tasan kaksi (2)henkilökunnan edustajaa. Asukkaat ovat päihde- ja mielenterveysongelmaisia vanhuksia, joista monet dementikkoja. Vaipoissa n. 20 asukasta. Sijaisia ei saa mistään. Ei auta itku markkinoilla. Henkilökunta sairastaa todella vähän, vielä. Kunnallisessa laitoksessa tällainen käy päinsä, ei ole poliiseja näkynyt. Saati kaupungin työsuojeluvaltuutettua. Ei juopoista ja heidän hoitajistaan tarvitse välittää.

ikäihmiset

eikö tämä ole normaalia porvarihallituksen politiikkaa,jaetaan rahat hyvätuloisille verohelpotuksina,jätetään sairaat ja ikäihmiset heitteille.
kokoomushan kuuntelee herkällä korvalla,taitaa ikäihmisillä olla vain niin hento ääni ei tavoita kokoomusta.

Eikös meillä ole melkein 10% kansasta työttömänä??

Kyllä näistäkin ihmisistä osa voitaisiin pakottaa auttamaan vanhustenkoteihin, terveyskeskuksiin ym. Vaikka 20h/viikossa jotta saa työttömyystukea.

Pakottaa

Tuollainen sana "pakottaa", siitä saa helposti sen käsityksen, että työttömät ovat jotenkin muista ihmisistä poikkeavia ja heidän ihmisarvonsa on aivan erilainen kuin muiden.

Ei siihen pakottamista tarvita, riittää kun maksaa TES:n mukaisen palkan ja ilmoittaa paika auki työvoimatoimistossa, se taas on toinen juttu, että monellako on ammattitaitoa toimia hoitoalalla jolle vaaditaan alan koulutustakin, jos on hommia joita voi tehdä kuka tahansa, niin työntekijän kyllä saa, palkkaa vastaan.

Missä vika, että suomalaiset sairaanhoitajat lähtevät isoin joukoin ulkomaille?

"Järkyttävää kuultavaa"

Onhan tästä puhuttu ja kauhisteltu vaikka kuinka kauan.

"Vanhusten hoitoa kauhisteltu kohta kymmenen vuotta

"Kun tänne tullaan tuskalla ja kivulla,
niin pitääkö elämän päättyäkin niin"

Suomessa on viime viikot kauhisteltu vanhusten hoidon epäkohtia. Tällä kertaa keskustelu alkoi siitä, että Tampereen Koukkuniemen vanhainkodissa on lääninhallituksen mukaan ainakin sadan hoitajan vajaus.

http://hirvasnoro.blogspot.com/2006/04/vanhusten-h...

Järkyttävää kuultavaa

Ministerit tietää tasan tarkkaan tämän hoitotason, omaatuntoaan parantelevat kieltämällä sen.
Sammanlaista se oli jo 90:ntä luvun alussa herttoniemen sairaalassa kettutiellä. Muutama ihminen hoitamassa monikymmenpäistä vanhus joukkoa, ei hoitajia voi tästä syyttää, vaan päättäjiä. Toivon poliittisille päättäjille samanlaista hoitoa, vaippa lahkeesta pilkistäin.
Lienee vanhustenhoito taso nykyisin vielä onnettomampaa.

Montako hoitajaa palkkaisi Ugandan oikeudenkäynti rahoilla?

Tuo Ugandan oikeudenkäynti miljoona on tosin pisara meressä noissa mamu-kuluissa, mutta siitä olisi hyvä aloittaa ja alkaa siirtää suomalaisten varoja suomalaisten hyvinvoinnin ylläpitämiseen.

Risikko kauhistelee

Ei mikään ihme!
Risikko ja Katainen ovat kokoomuksesta.

Risikon erottava.

Tuo Risikon "järkyttävää" on kyllä järkyttävää kuultavaa. Ministerin pitää kyetä parempaan. Vanhustenhoito on porvarillisen ajattelun seurauksena ajautunut järkyttäväksi, se on totta, mutta järkyttävintä on se, että ne antavat kaiken tapahtua, eivätkä nytkään aio laittaa tikkua ristiin asian eteen.

Juuri porvarit ovat kitalaki punaisena vaatineet tehokkuutta yhteiskuntaan mm. yksityistämisen ja ulkoistamisen kautta. Sitä on tehty ja tässä on tulos.

Järkyttävää on myös se, että vastuussa oleva ministeri ei eroa,- eikä täten anna mahdollisesti tehokkaammalle ministerille hoitaa asia paremmaksi.

Laki, ei suositukset !

Poikkeuksellisen kiireellisesti on säädettävä laki terveydenhoitoon, mukaanlukien laitokset ja kotihoito. Nykyisin laitoshoito liikuntakyvyttömille, muistuttaa Irakin sodasta tutuksi tulleiden vankileirien kidutusta?

Fantastista! Aivan mahtavaa!

Meillä on hallitus jolla on korvat ja jonka äänestäminen on vähän kuin itseänsä äänestäisi. Tässä on seuraukset.

Ulkoistetaan lisää ja kilpailutetaan vielä. Sillähän kaikki ratkeaa.

Sitten voidaankin taas keskittyä veronalennuksiin, joista hyötyvät eniten suurituloiset ja paljon omistavat. Jokainenhan on oman onnensa seppä, jos ei ole varaa muuhun kuin maata tavallisessa vanhainkodissa, niin kai siitä saa syyttää itseään?

Miksei mummu ollut ahkerampi nuorena ja koonnut itselleen oman vanhuudenturvan sijoituksilla ja lisäeläkevakuutuksilla? Ei verosuunnittelu ole syntiä, vaan se jos ei niin tee.

Fantastista, Jyrki Katainen! Aivan mahtavaa, Matti Vanhanen! Hurraa koko hallitus!

Ja kiitos KMS:lle ja muille taitaville liikemiehille että saimme Suomeen porvarillisen hallituksen!

Risikolle

Hyvä ministeri Risikko

Jos te ja ministerigolleeganne ette olisi niin vieraantuneen arkitodellisuudesta, niin olisitte jo aikoja sitten tienneet sen, etä vanhuksia hoidetaa meillä huonommin kuin karjaa.
Hävetää olla suomlainen

Vanhempamme

Tämä ei ole "uutinen" niille, jotka hoitavat ikääntyneitä vanhempiaan, viikonloppuisin, matkojenkin päästä, antaakseen sen puhtauden ja elintason mikä heille, hoitajille ja hoidettaville, on vielä mahdollista. Edes lain määrämät asiat eivät toteudu, jos ei osaa vaatia. Vanhuksen lähellä pitää olla, joku täyspäinen, säännöt tunteva ihminen vaatimassa vanhukselle kuuluvia oikeuksia. Pitäkää huoli lähipiiristänne, vanhetessanne se on ainoa turvanne!

selvihän tämä

Minulla on käsitys, että julkisen sektorin tarjoama vanhusten hoito ei ole koskaan ollut eikä näillä näkymin tule koskaan olemaan loisteliasta tai edes hyvää.Tietääkö joku toisin? Toki julkista vanhustenhuoltoa on rummutettu ilmeisesti viimeiset 40 vuotta, mutta sittenkin se on verrattain uusi juttu, käsittääkseni 70-luvulta peräisin.

Jos hoito ei koskaan ole ollut todellisuudessa hyvää, niin tilanteen ei voine odottaa kuin huononevat huoltosuhteen muuttuessa. Tätä, sen enempää kuin nykyistä todellisuuttakaan ei vain poliittisesti kukaan ole voinut eikä voi sanoa ääneen. Siitä seuraa erovaatimuksia ja juuri tällaista mekastusta, mitä tälläkin palstalla on nähty. Rahaa ei kuitenkaan tule riittämään - eikä sitä ole koskaan riittänytkään - joten meno jatkuu samanlaisena. Realiteetit ovat rumia.

Vaan kyllähän tähän voi varautua samoin konstein, kuin aina ennenkin: pitäkää huolta läheisistänne ja hankkikaa lapsia tai rahaa, jolla ostaa kallis, mutta hyvä yksityinen hoito. Arvokas vanhuus on aivan yhtä paljon tarjolla kuin on aiemminkin ollut.

Minusta on himpun verran naivia kuvitella, että yhteiskunta tekee kaiken. Etenkin kun kaikki merkit kertovat, ettei sillä ole varaa moiseen.

Jos nyt aloitetaan lain

Jos nyt aloitetaan lain valmistelu niin laki tulee voimaan joskus 2-3 vuoden päästä jos koskaan. Taitaa tämäkin Risikko puhua vain lämpimikseen, ei tämä vanhusten huono tilanne hetkessä ole tullut. Vois nämä meidän poliitikot kerrankin tehdä asioille jotai, eikä vain puhua ei nämä asiat puhumalla parane.

Suomalaiset vanhukset ovat jo maksaneet veronsa

Verovaroilla on tuettu rahoitus ja finanssisektoria ja muita poliittisia opprtunistisia tavoitteita aina. Poliittinen tietoinen valinta menneinä vuosina on johtanut tähänkin kriisiin. Ei rahat ole koskaan ole oikeasti loppuneet, kyse on ollut tietoisista poliittisista valinnoista. Suomen rakentaneet ihmiset joutavat "loppuunkäytettyinä" inhimillisille "kaatopaikoille". Kiitos kuluu kaikille nykyisille puolueille. Jotka ovat olleet asioista päättämässä ja valintoja tehneet viimeisen 17 -vuoden ajan.
Vastuunkantaminen tästä on vieras ajatus poliittiselle ja taloudelliselle eliitille.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely