- Jos uskomus kaipaa lain suojaa arvostelua vastaan, siinä on jotain selvästi vialla. Ainakaan tällaisia uskomuksia ei pidä pykälin suojata, toteaa liiton puheenjohtaja Jussi K. Niemelä tiedotteessa.
Vapaa-ajattelijoiden mielestä päätös ei ole edes linjassa aiempien ratkaisujen kanssa. Suomen Sisun julkaisemista Muhammed-pilakuvista ja vapaa-ajattelijoiden Jeesus-pilakuvista tehty jutut typistyivät syyttämättäjättämispäätöksiin.

| 05:02 | Armeijan säästölista julki — YLE Uutiset |
| 05:01 | HS: Nokia vähentää yli tuhat työntekijää Salossa — MTV3 Talous |
| 04:49 | Nokian salolaiset työntekijät kuulevat tulevasta — YLE Uutiset |
| 04:04 | Argentiina valittaa YK:lle Britannian toimista Falklandinsaarilla — MTV3 Ulkomaat |
| 03:41 | Kreikan neuvotteluja tarkoitus jatkaa tänään — YLE Ulkomaat |
| 03:41 | Kreikan neuvotteluja tarkoitus jatkaa tänään — YLE Uutiset |
Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Joulupukistakin saa tehdä
Joulupukistakin saa tehdä pilkkaa, on se kumma että jumalilla on eri oikeudet. Satuhahmoja kaikki tyynni.
mielipide
Mielestäni isoin ero on että näemmä eri jumalilla on eri oikeudet. Kristinuskoahan on saanut pilkata ihan miten haluaa jo pidemmän aikaa Suomessa.
Jussi K. Niemelä (ent.
Jussi K. Niemelä (ent. PerusS, nyk. Vihr.) on Halla-ahon entinen kannattaja ja nykyinen poliittinen vastustaja.
Pisteet Niemelälle, että pyrkii tällä kertaa unohtamaan henkilökohtaisen kaunansa ja ottamaan kantaa asiasisältöön, eikä Jussi Halla-ahon persoonaan, kuten viime kuntavaalien jälkeen.
Suomen laki Ver. 0.99 Beta
Samaa mieltä. Jumalanpilkkalaki on jäänne pimeästä menneisyydestä jolloin muutenkin uskottiin maahisiin keijuihin ja tonttuihin. Nykyään vastaavista höpötyksistä pääsee pitkälle sairauslomalle jos oikein yrittää.
Uskoa voi mihin haluaa mutta miksi jonkin uskomus saa lain suojan ja jokin toinen ei? Miksei magneettiterapia hoitoja suojata lailla?
Millä perustelette että huuhaa magneettiterapiat olisivat sen enempää eriarvoisessa asemassa kuin uskominen Jumala-nimiseen näkymättömään kaikkivoipaiseen henkiolentoon johon ei saa yhteyttä millään modernin teknologian välineellä.
Eiköhän ryhdistäydytä ja aleta elämään niinkuin teknisesti kehittyneeltä sivilisaatiolta odotetaan eikä roikuta edistystä hidastavissa heimouskomuksissa.
Pitää paikkansa
Kristittynä olen samaa mieltä. Yhteiskunnan lait on tarkoitettu suojaamaan henkilöitä, ei aatteita. Toisekseen koko laki ei edes toimi, koska kristinuskoa on saanut herjata mielinmäärin vuosikymmenet, mutta nyt islam on päässyt sen erikoissuojelukseen.
Ainoa tapaus, jossa tämäntapainen laki voisi olla paikallaa, olisi jonkin uskonnollisen ryhmän vainon estäminen. Silloinkin tosin laki kansanryhmää vastaan kiihottamisesta toteuttaa saman tehtävän.
Kristittyjen, naisten ja homoseksuaalien asema Islamissa?
Tarvitseeko sanoa enempää?
Tunnen tilanteen, mutten
Tunnen tilanteen, mutten ymmärrä pointtiasi.
Suvaitsevaisuus, Islamilaisen maailman sisäinen asia?
Suvaitsemattomuuden suvaitsemisesssa ei näytä olevan minkäänlaista ongelmaa, kunhan suvaitsemattomuus tapahtuu meidän maantieteellisten rajojemme ulkopuolella?
Ehkä meidän pitäisi luovuttaa Jussi Halla-aho ja Iso-Britannian Salman Rushdie vaikkapa Iraniin vastaamaan teoistaan oikeuden eteen, niin suvaitsevaiset voisivat luottaa siihen, että jatkossa suvaitsemattomuus alueillamme on paremmin hallinnassa.
Jahas..
Kaikki lait mistä tahansa pilkoista on kumottava.
Eikö tässä rikota uskonrauhaa?
Ateistien esitys on selvästi kiihoitusta anti-ateistien kansanryhmää vastaan ja uskonrauhaa vastaan.
Tervetuloa 2000-luvulle
Naiset saavat kulkea vapaasti kaavussa tai housuissa, ihan miten tahtovat. Miehet saavat kulkea kaavussa tai housuissa, miten vain. Uskovaiset saavat kokoontua kirkoissaan tai moskeijoissaan ilman että toimitusta menee kukaan häiritsemään.
Kotonaan saa kukin harrastaa uskontoa miten tahtoo, kunhan ei uskonnon varjolla tee muille henkistä tai fyysistä välivaltaa. Siinä ainekset uudelle laille, jonka nimi voisi olla laki uskonrauhasta.
Muuten uskontoja saa toki arvostella, jos aihetta ilmaantuu. Maksammehan me ateistit tahtomattamme yhteisöveroa kirkolle, ja kustannamme muslimienkin uskonnonopetuksen kouluissa. Laki jumalanpilkasta joutaa siis vanhentuneena romukoppaan.