Myrkyllistä homeenestoainetta dimetyylifumaraattia sisältäviä farkkuja voi olla myynnissä myös Suomessa, kerrotaan Kuluttajavirastosta Yle Uutisille.
Ruotsin television Plus-kuluttajaohjelman testeissä ainetta löydettiin seuraavista farkkumerkeistä: Cheap Monday, Crocker, Lee, Miss Sixty, Nudie ja Wrangler. Vastaavia merkkejä on myynnissä myös Suomessa. Kuluttajavirasto selvittää asiaa yhteistyössä Ruotsin viranomaisten kanssa.
- Tietysti meillä on hyvin yhteiset markkinat EU:ssa. Todennäköistä on, että joitain näitä saattaa meiltäkin löytyä, kommentoi Kuluttajaviraston tuoteturvallisuusvalvonnan lakimies Pauliina Kanerva.
Ainakin Kesko ja SOK selvittävät parhaillaan, onko heidän valikoimissaan myynnissä myrkkyfarkkuja.
- Leeltä on tullut kuittaus, ettei ole toimittanut näitä farkkuja Suomeen. Wranglerilta tarvitsemme Ruotsin päästä lisätietoja. Kuluttajilta ei ole tullut reklamaatioita, SOK:n käyttötavarakaupanjohtaja Leena Laitinen kertoo.
Myöskään Kuluttajavirastolle ei ole tullut ilmoituksia myrkkyfarkuista kuluttajilta. Ensisijaisesti kannattaa olla yhteydessä myyjään, jos epäilee farkuissaan olevan myrkkyä.

Kommentit
No voisiko joku kertoa,
No voisiko joku kertoa, että lähteekö myrkky esim. pesussa pois, vai mitä voi tehdä jos epäilee omistavansa "myrkkyfarkut". Mitä oireita tai terveysriskejä kyseinen homeenestoaine aiheuttaa? Onko riskiryhmiä? onnetonta klik-uutisointia ilman sisältöä.
Farkut
Pelkäänpä, että lähes kaikki muodinmukaiset reilusti väriä päästävät lukeutuvat samaan kategoriaan!