Faktakulma
Olli Ainola on palkittu journalisti
- Työskenteli ennen Yleisradiota Suomen Kuvalehdessä, Helsingin Sanomissa ja Iltalehdessä.
- Tuli tunnetuksi Yleisradion MOT-ohjelmasta, jossa selvitteli Stasi-listoja.
- Saanut kaksi Tutkivan journalismin yhdistyksen Lumilapio-palkintoa: vuonna 1995 Suomen Kuvalehdessä julkaistuista pankkikriisiä käsittelevistä artikkeleista ja vuonna 1998 yhdessä Boris Salomonin kanssa MOT:n kaksiosaisesta ohjelmasta Lääketieteen musta historia
Lähde: Wikipedia
Kansanedustaja Marja Tiuran (kok.) puoliso Olli Ainola jättää tehtävänsä Yle Uutisten politiikan toimituksen päällikkönä. Ylen verkkosivujen mukaan vetäytyminen johtuu Tiuraan liittyvästä vaalirahakohusta.
Miksi Ainola eroaa juuri nyt, Yle Uutisten uutispäätoimittaja Jouni Kemppainen?
- Viime päivinä Tiura on ollut siinä määrin esillä, että Ainolan toimintamahdollisuudet ovat rajoittuneet ja Tiuran asema on tullut esiin toisella tavalla.
Kemppaisen mukaan Ainolan kanssa on keskusteltu jo vaalirahakohun käynnistyessä vuonna 2008, miten jatkossa toimitaan. Silloin päätettiin, että toimiin ryhdytään, jos Ainolan toimintamahdollisuudet työssään rajoittuvat tai Tiuran asema nousee pelkästä rivikansanedustajasta merkittävämmäksi.
Kemppainen kertoo, että Ainola on ollut sivussa tähänkin asti paitsi kaikesta Tiura-uutisoinnista, myös jossain määrin kokoomukseen liittyvästä uutisoinnista.
- Aina silloin, kun Tiuralla on voinut olla joku intressi, Kemppainen kuvaa rajanvetoa.
Ylen politiikan toimituksessa ollaan Kemppaisen mukaan oltu "tarkkoina Tiuran kanssa". Mitään ei ole Kemppaisen mukaan jätetty uutisoimatta Ainolan takia. Ainolan ollessa sivussa muut ovat hoitaneet hänen tehtäviään.
- Tähän on totuttu ja tätä on hoidettu jämäkästi. Ei tämä muuten ole juurikaan [toimituksen tunnelmaan] vaikuttanut, Kemppainen sanoo.
Julkisen sanan neuvoston puheenjohtaja Pekka Hyvärinen on aiemmin sanonut, että Yleisradion pitäisi arvioida uudelleen politiikan toimituksen päällikkönsä Ainolan asema vaalirahoitusuutisten välittäjänä ja kommentoijana Tiura-yhteyden takia.
Tiura sai vuonna 2007 vaalirahoittajayhtiö Nova Groupilta lentolipun lomamatkaltaan Thaimaasta takaisin Suomeen.
Viime eduskuntavaaleissa Tiura sai pääasiassa Nova Groupin rahoittamalta KMS-yhdistykseltä tukea 20000 euroa.
Nova Kiinteistökehityksen toimitusjohtaja Arto Merisalo paljasti tänään Iltalehdelle, että Tiura soitteli yhteen aikaan päivittäin Nova Groupin toimitusjohtajalle Tapani Yli-Saunamäelle.
Tiura selvitti eilen Thaimaan-matkasta syntynyttä kohua.
-Olen avoin ihminen ja minä luotan ihmisiin. Se on pohjaluonteeni, Tiura perusteli puhelimessa STT:lle, miksi hän tarttui Yli-Saunamäen avuntarjoukseen.
Tiura kertoi maksaneensa matkan takaisin kaksi viikkoa sitten. Tampereen yliopiston valtio-opin professorin Heikki Paloheimon mukaan Tiuran toimet näyttävät rumilta.
Faktakulma
Olli Ainola on palkittu journalisti
- Työskenteli ennen Yleisradiota Suomen Kuvalehdessä, Helsingin Sanomissa ja Iltalehdessä.
- Tuli tunnetuksi Yleisradion MOT-ohjelmasta, jossa selvitteli Stasi-listoja.
- Saanut kaksi Tutkivan journalismin yhdistyksen Lumilapio-palkintoa: vuonna 1995 Suomen Kuvalehdessä julkaistuista pankkikriisiä käsittelevistä artikkeleista ja vuonna 1998 yhdessä Boris Salomonin kanssa MOT:n kaksiosaisesta ohjelmasta Lääketieteen musta historia
Lähde: Wikipedia

Kommentit
Ja Suomea
edustaa Marja Tiura, versiollaan Final Countdown...
Marja Tiura
Marja Tiura on tullut poliitikkona tunnetuksi lähinnä näyttävistä iltapuvuista linnanjuhlissa, ei niinkään poliittisesta aktiivisuudesta.
Mä luulen että Tiura on
Mä luulen että Tiura on inhimmillisen erehdyksen vuoksi näpytellyt aina väärää numeroa puhelimeen ja siksi puhelut mennyt Tapanille uudelleen ja uudelleen.
Yllätyksenä ja pyytämättä
Samalla tavalla kuin Anneli Jäätteenmäki sai Martti Manniselta 1200 sivua faxeja yllätyksenä ja pyytämättä, on Tapani Yli-Saunamäki ilmeisesti saanut satoja puhelinsoittoja Marja Tiuralta.
Matkapuhelimeen kannattaa laittaa näppäinlukko, jotta ei joudu lähestymiskieltoon.
Novan taustat
Eiköhän tämä Tiura tapaus ole hyvä esimerkki tavasta jolla Nova koko olemassaolonsa aikana maasutti poliitikkoja.
Itse asiassa koko Novan olemassaolo perustui bulvaanin asemaan.
Nova toimi kunnan/kaavoittajan ja taustalla toimivan rahan välissä. Nova teki likaisen työn ja opetti lähinnä kepulaiset kunnallispamput uimaan hain kitaan.
Kaikki tapahtui esim. näin:
Tehdään etukäteen sovittu hanke, jolle toimitetaan kaavoitus. Välittömästi kaavan hyväksynnän jälkeen kohde myydään rahoittajalle, joka pilkkoo kohteen useaksi eri kohteeksi ja myy edelleen kiintreistösijoittajille, jotka laskevat saavansa hyödyn pitkäaikaisena vuokrana.
Paikalliset junailijat kuittaavat välistä oman osuuteansa ja irrottavat näin itsensä kaikesta. Tällainen kuvio mahdollistaa ainakin teoriassa harmaan rahan pesemisen lailliseksi liiketoiminnaksi.
Juuri tämä kannattaa tutkia. Nova kaatui kun taustaraha eli EU-Invest kotoutti Tanskaan täällä keräämänsä miljoonat, eikä maksanaut Novalle tämän osuutta ja Nova kaatui.
Mistä tanskalainen EU-Invest A/S on saanut peruspääomansa?
Koettakaapa googlettaa sellaisilla sanoilla kuin Eu Investi A/S, Nova Group, Oka, KMS, Kehittyvien Maakuntien Suomi, Toivo Sukari, Kyösti Kakkonen, Pekka Lind, Jorma Kosunen, Timo Töykkä, Suomi-Soffa jne.
Kaikki liittyvät yhteen. Esim. Sukari on toiminut em. tavalla, Mitä Sukari omistaa tänään. Myös Sukarin venäjäsuhteet ovat kiinnostavia.
Taustaraha on siis se mitä pitäisi tutkia. Nyt on päähuomio vaalirahoituksessa vaikka se on vain seurausta löysästä rahasta.
Täh!
Ainolako sen korruption kohteena olikin?
Ainolalla on valta myöntää työrauha
Ainolalla on Yleisradion valta myöntää työrauha puoluerahoittajille, mutta myös talousrikollisille.
Sanoa vai eikö sanoa
Tapsa. Sulla on jotain "hampaan kolossa". Tottakait politiikan toimituksen esimiehellä jotain valtaa on. Hänen pomonsa (päätoimittajan) tehtävänä on puolestaan valvoa sitä, ettei tätä valtaa väärin käytetä.
Päätoimittajan pitäisi
"Valvoa" mutta valvooko ja pystyykö hän valvomaan jos ei itsekkään aina tiedä mitä valvoa.? Tiura on kääntynyt kerta kerran jälkeen Novan ruokkivan käden puoleen muutenkin kuin raha asioissa ja miksi, saadakseen ehkä toiminta ohjeita päätöksenteosta.
Onko Tiuran avommies ollut tietämmättömän tietämätön kaikesta tästä, toimittajana ja pallinsa päältä hän on siis kykeneväinen ohjaamaan tietynlaisia uutisia vaikka olisi jäävännyt itsensä joistakin asioista. Mutta toimittaja joka salaa mahdollisesti valtiollista korruptiota on ainakin vastuullinen johonkin. Miksi sitä sitten kutsutaankin.
Yleisradion ja eduskunnan avioliitto purkautuu
Sananvapauden kannalta tämä voi olla hyvä tai huono asia. Kannattaisi selvittää, mitä muita symbiooseja on.
Nova Groupin lempilapsi Tiura
Voisi ottaa mallia miehestään eroamalla itsekkin.
Luottamus ei palaa, vaikka kuinka selittelisi.
Selityskin on
Mitä huonoin, arkaluontoisia papereita käsiin saadessaan Tiura levittää ne FSB,lle CIA,lle Mossadille ja mikä pahinta Ruotsalaisille, koska luottaa niin paljon ihmisiin.
Ei Ainolan tarvitse erota
Ei Ainolan tarvitse erota vaan Tiuran.
Ainola on nähtävästi ryhdikäs mies
Kun jokainen voi vain páätellä maan nykyisesta tilasta, että gansterithan tätä johtaa, niin Ainola on suorastaan marttyyri. Tiura on sinisilmäisyyttään antanut vaalirahapyörittäille mahdollisuuden , mutta sosiasiassa isoja rahaimureita ei ole vielä nostettu esille. Myös Ainolan ero kertoo ryhdikkyydestä. Ja ketkäs sitten olikaan pa***n heittäjät, jotka hyötyvät jutusta.
Ainola ei eroa työstään
vaan vaihtaa tehtäviä. Lukekaapa toimittajat ja muut komemntaattorit vähän tarkemmin mitä yle kertoo asiasta.
Sinänsä kurjaa, että mies kärsii, kun vaimo töpeksii.
Outoa?
Tiura sotkee omat ja vieraiden rahat, niin ukko joutuukin eroamaan!. Tiurana eroaisin itse!.
Ei kannata erota. Hyvä
Ei kannata erota. Hyvä liksa, helppo työ. Seuraaviin vaaleihin asti työpaikka turvattu. Kohu menee ohi muutamassa viikossa. Eikö kansanedustaja pääse vielä kaiken lisäksi eläkkeelle kautensa lopuksi...
Uutishankinta helpoksi
Kyllä Ainolan uutishankinta on ollut helppoa ja mainetta on kertynyt itsestään eduskuntaan ja politiikkaan ovelasti järjestetyn suhdetoiminnan avulla. Linevätkö ohjelmat olleet julkisenpalvelun edellyttämällä tavoin tasapuolisia vai tuliko jotain salattua ja jotain liikaa korostettua.
Kolmiodraama?
Olisko tässä jopa kolmiodraaman aineksia? Tapani maksaa Marjan lipun jotta saa tämän nopeasti takaisin Suomeen. Nyt heti 7-päivää lehti asiaa tonkimaan!
Kokoomuksen ongelma
Mitä Katainen voi tässä tilanteessa tehdä ? Kuuma pallo sylissä ja imago vaarassa romahtaa. Kansanedustajaa ei voi erottaa moraalisin perustein. Kokoomuksen toive voi olla että Ainolan siirto muihin tehtäviin vaimentaisi kohua. Medialla on niin mahtava voima nykyisin että Tiura on tulisilla hiilillä vielä pitkään. Ainoa pelastus on uusi skandaali joka peittää tämän nykyisen.
Kokoomus pyrkii pesemään kasvojaan
Palauttamalla 'pieniä nokareita' saamastaan korruptiorahasta.
MJT-klubi ry, reknro
MJT-klubi ry, reknro 196.938, ensirekisteröintipäivä 09.08.2007.
Ehdokkaan ilmoittama MJT-klubi ry ei ole voinut rahoittaa kansanedustaja Marja Tiuran vaalikampanjaa, koska sitä ei ollut olemassa vaalien 2007 aikoihin, vaan vasta puolisen vuotta vaalien jälkeen.
Näyttää siis siltä että ensin on saatu rahaa jostain ja sitten on päätetty piilottaa rahojen lähde perustamalla yhdistys. Tiuralla järjestys mennyt väärinpäin. Mitä sanoo Tiura? Kysykää häneltä hänet paremmin tunteva.
http://www.vaalit.fi/uploads/jn7b0hkm.pdf
MJT-klubi ry 34.338 euroa (tilaisuudet ja tapahtumat)
Kyllä yhdistys on ollut olemassa ainakin 7.10.2006 lähtien
Yhdistyksen ensimmäinen rekisteritieto on kirjattu verohallinnossa 7.10.2006, mutta se on voinut olla olemassa jo aikaisemmin, koska yhdistystä ei tarvitse merkitä edes yhdistysrekisteriin, elleivät jäsenet ja vastuuhenkilöt pidä sitä aiheellisena.
http://www.ytj.fi/yritystiedot.aspx?yavain=2027565&kielikoodi=1&tarkiste...
Poliittista toimintaa tai vaalien rahankeruuta varten perustetut yhdistykset katsotaan myös yleishyödyllisiksi, joten ne eivät ole verovelvollisia varainhankinnasta ja siksi niiden ei tarvitse ilmoittaa itsestään verottajalle mitään, ellei verottaja kehota jättämään veroilmoitusta.
Rekisteröimätön yhdistys ei voi ottaa lahjoituksia
Yhdistyslain mukaan rekisteröimätön yhdistys ei voi ottaa vastaan lahjoituksia (lahjuksia) tai hallita omaisuutta. Tämä juttu haisee pahasti.
Lahjuksia ei saa ottaa vastaan kukaan eikä mikään
Siltä osin yhdistyksen rekisteröinti ei vaikuta mitenkään.
Rekisteröimättömältä yhdistykseltä ei ole kielletty lahjoitusten vastaanottamista, vaan se voi aivan hyvin kerätä esimerkiksi jäsen- ja kannatusmaksuja, jotka ovat yhdistyksen näkökulmasta ajatellen sille toimintaa varten tulevia lahjoituksia. Samoin se voi ottaa vastaan vaalitukia.
Rekisteröinti tekee yhdistyksestä vain oikeushenkilön, joka voidaan esimerkiksi haastaa oikeuteen yhdistyksenä, kun taas rekisteröimättömän yhdistyksen nimissä toimineet ihmiset on haastettava luonnollisina henkilöinä yksitellen.
Tarkoitat ehkä sitä, että julkisia avustuksia ei makseta yleensä rekisteröimättömille yhdistyksille? Se johtuu siitä, että rekisteröimätön yhdistys on vain jäsentensä joukko, olematta itsenäinen oikeushenkilö, eikä julkisen tuen antaminen jollekin ihmisjoukolle olisi sopivaa. Avustusta olisi myös vaikea periä takaisin sellaisessa tapauksessa.
Työministeriön
Työministeriön yhdistysoppaassa lukee:
"Rekisteröintiin kuluu aikaa parista kuukaudesta
noin puoleen vuoteen. Sinä aikana yhdistys voi toimia,
mutta sillä ei vielä ole oikeuskelpoisuutta."
PRH:n sivuilta:
K: Milloin yhdistys saavuttaa oikeuskelpoisuuden?
V: Yhdistys tulee oikeuskelpoiseksi, kun se on rekisteröity. Yhdistys ei siis saavuta oikeuskelpoisuutta vielä silloin, kun se on tehnyt perusilmoituksen yhdistysrekisteriin, vaan vasta silloin kun se on merkitty rekisteriin.
K: Mitä tarkoittaa yhdistyksen oikeuskelpoisuus?
V: Oikeuskelpoisuus tarkoittaa kykyä saada nimiinsä oikeuksia tai tulla velvoitetuksi. Oikeuskelpoinen yhdistys voi esimerkiksi omistaa irtainta ja kiinteää omaisuutta, tehdä kauppoja ja muita sopimuksia sekä ottaa vastaan lahjoituksia.
Patentti- ja rekisterihallituksen mukaan:
Rekisteröity ja rekisteröimätön yhdistys
Aatteellinen yhdistys voi toimia rekisteröitynä tai rekisteröimättömänä. Rekisteröidyt yhdistykset ovat oikeuskelpoisia. Ne voivat omistaa omaisuutta, tehdä sopimuksia, laatia tarvittaessa erilaisia anomuksia ja hakemuksia. Rekisteröidyn yhdistyksen jäsenet eivät vastaa henkilökohtaisesti yhdistyksen velvoitteista
Rekisteröimätön yhdistys ei ole oikeuskelpoinen, se ei voi hankkia nimiinsä omaisuutta eikä voi olla toisen yhdistyksen jäsenenä. Sen perustaminen ja toiminta on vapaamuotoista eikä hallitus voi toimia yhdistyksen puolesta sen muita jäseniä sitovasti. Rekisteröimättömän yhdistyksen toiminnasta vastuun kantavat ne henkilöt, jotka ovat osallistuneet vastuun aiheuttavaan toimintaan.
Ei tukiyhdistys yleensä teekään sopimuksia
Ne eivät myöskään tapaa omistaa mitään, koska ne on perustettu vain välittämään yksittäisiltä ihmisiltä ja yrityksiltä saadut tuet verovapaasti painotöiden, lehti-ilmoitusten ja muiden vaalikulujen maksuihin.
Yhdistyslaki tai mikään muu laki ei estä rekisteröimättömän yhdistyksen rahaliikennettä.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1989/19890503
Viime keväänä eduskunta tosin laajensi ehdokkaiden verovapautta niin, ettei kannatusyhdistystä tarvitse enää perustaa, ei edes rekisteröimätöntä. Lakimuutoksen jälkeen vaaleissa ehdolla oleva voi perustaa vaikka autokaupan ja myydä täysin verottomasti autoja rahoittaakseen vaalikampanjansa. Tai ehdokas voi alkaa myydä autoja verottomasti jopa perustamatta autokauppaa erillisenä yrityksenä.
aivopesu-uutiset haluaa vielä lisää rahaa
Ylen uutisissa ei kohuttu Marja Tiuran lentolipuista.Aviomies piti vaimonsa puolia,todellista välittämistä ja rakkautta.
YLEn uutistoimitus on
YLEn uutistoimitus on todella Kokomusta hallitsema sylttytehdäs, jossa hyysätään korruptuneita kokoomuslaisia!
hahah oohoo hohohoh
:)
Upea iltapuku tuolla kokoomusibiksellä
Ihan kuin olisi Tut - Ankh- Amonin hautaa kaiveltu...
Waltarin Sinuhen tapahtumat korruptiopuhdistukseen Atoniin ajasta ja siitä sitten rappion kautta takaisiin korruptoituneeseen Amonin aikaan sopivat tähänkin päivään.....
tiukkapipoiset tiuraatikot ja punapaavot
hallitsevat politiikan formaatteja. Valehdella saa, mutta ei jäädä kiinni! Arhimäki kutsuu poliittiseksi kulttuuriksi rahan kierrätystä/ pesua ammattiyhdistysliikkeeltä ja Tiura pyytämäänsä rahapalvelusta privaattifirmalta lainaksi! Samaa satoa korjataan kikkailulla politiikan pelloilta. Ostamme luotettavuutta äänillä, mutta keneltä ?
Tiura saa nyt ansionsa mukaan
Tiura oli päällepäsmärinä kun Kanervaa
erotettin tekstarikohun takia.
Valitettavasti
Tällainen muistikuva myös minulle jäi.
Vanhat sanonnat:
Minkä taakseen jättää, sen edestään löytää,
ja......
niin makaa kuinka petaa,
pitävät jälleen kerran paikkansa,
toisin kuin......
Tiuran uudelleenvalinta seuraavissa vaaleissa.
Valheiden lyhyet jäljet, vievät suoraan sylttytehtaalle.
Jämäkästi vaan Kemppainen,
mutta tässä on nyt jo muutakin takana. Koska selvänäkijälle ei ole vielä selvinnyt, niin arvataan jotakin:
Syksyn todellinen kohukirja on vasta tulossa, ja Yle ei halua olla sen paljastusten kanssa missään tekemisissä, siksi on parempi,että Ainola tekee sen ulkona.
Tiura on nyt hyvä tietolähde. Ei todellakaan mitään menetettävää.
Toisaalta Thaimaa oli niin vietävän paljon tapetilla vuosina 2004-2006, että piilossa taitaa olla ukkoja,joita vielä kukaan ei ole arvannut.
Kemppaiselle edelleen,että kovin on aikaisessa vaiheessa varauduttu mahdollisiin "muutoksiin".
Toimittajien kisa erotuskampanjoista saa jo sairaita piirteitä
Hymyn päätoimittaja käynnisti Ilkka Kanervan erottamisen järjestämisellä toimittajien keskinäisen kilpailun siitä, kuinka kukin saa erotettua satunnaisesti valitun ihmisen ajojahdillaan. Muiden lehtien toimittajat antavat suosiollista apuaan kampanjoissa, mutta alullepanija saa ilmeisesti laakeriseppeleen kutreilleen.
Anna-lehden päätoimittaja teki epäilemättä tähänastisen nopeusennätyksen painostaessaan Audin myyntijohtajan eroamaan parissa päivässä järjestettyään hänet ansaan haastattelussa.
Nyt Iltalehden päätoimittaja pani alulle sellaisen myllytyksen tutkintavankeudesta vapautuneen toimitusjohtajan sanoja käyttäen, että sai painostettua jopa kohteen avomiehen eroamaan työstään.
Uuden Suomen Huusko voisi kokeilla, saisiko painostettua jonkun julkisuuden henkilön tai aikaisemmin lähes tuntemattoman tekemään itsemurhan kunnon kampanjoinnilla. Sillä pääsisi varmaan toimittajakunnan kuninkaaksi - ainakin siihen asti, että joku toinen pistää vielä paremmaksi.
Hei Liike
".... että sai painostettua jopa kohteen avomiehen eroamaan työstään."
Olli Ainolaa ei ole erotettu, vaan hänet siirrettiin muihin tehtäviin, koska hän oli, kaikkien kansainvälisesti hyväksyttyjen kriteerien mukaan jäävi vaimonsa poliittisen aseman ja vaimon vaalirahaepäselvyyksien vuoksi. Se oli oikea ja hyvä ratkaisu eikä siinä pitäisi olla mitään uutisoitavaa.
No eikös hän silloin eronnut työstään?
Jouni Kemppaisen puheista päätellen eroaminen ei välttämättä ollut edes täysin vapaaehtoinen, mutta joka tapauksessa YLE ilmoittaa, että Ainola on eronnut Yle Uutisten politiikan toimituksen päällikön tehtävästä, eikä hänen seuraavaa tehtäväänsä edes ilmoitettu vielä.
Tulkintaa
YLE Uutisten vapaata ja riippumatonta tiedonvälitystä pitää osata lukea vähän rivien välistä. Kun esim. IS nosti uutisointinsa yhteydessä lähes heti esiin Tiura-Ainola-koalition, ymmärrettiin Ylessä saunan olevan jo sen verran tulessa, että Ainolan jatkaminen tehtävissään olisi ennenpitkää muuttunut mahdottomaksi, joten annettiin ymmärtää hänen vapaaehtoisesti jättäneen toimensa, jolla netota muutamat ryhti- ja säälipisteet.
Ennen vanhaan vastaavissa tilanteissa Ylessä tunaroineet siirrettiin "erikoistoimittajiksi" tai "asiantuntijatehtäviin". Ainolan toimistahan tässä ei ole sinänsä osoittaa virheitä mutta käytännössä tilanne on sama. Tähän viittaa jo J.Kemppaisen muotoilu "ennakkosuunnitelmien mukaan". Ainola siirtynee vähemmän näkyviin "taustatehtäviin", jollei nyt jotain uutta päällikön paikkaa johonkin osaamiskeskukseen tämän johdosta perusteta. Joka tapauksessa entisellä päällikön palkallaan ja ehkäpä pikku kannustusspidendistäkin on jo sovittu lojaalisuudesta Yhtiötä kohtaan.
Tero Turkulaisen toteamus "oikeiden" yritysten organisaatiomuutoksista ilman irtisanomisia tarkoittanee, etteivät ne koske päälliköitä, koska sellaisiahan tulee aina olla vaikka alaisia olisi vain yksi. Yleisten kokemusten perusteella, esimerkiksi mainosrahoitteisissa viestintäyhtiöissä, se on yleensä ollut suoritusporras, josta vähennetään kun väkeä on liikaa (alentuneisiin) tuloihin nähden. Yleisradion sopeuttaminen tähän on vielä aivan alussa.
Se on nyt niin,
että siihen erottamiseen ei oikeastaan tarvittu muuta kuin tieto siitä, että Ainolakin oli mukana samoilla "lukuisilla kestityksillä" kuin Tiurakin. Hänellä oli tietoa Novan vaalirahittamisesta jo paljon ennen muita, mutta hän oli hiljaa. VAIKENI.
Ainola siirtyy rikostoimittajaksi ;)
On kuulemma luvannut kunniasanalla, ettei tee juttuja puolisostaan tai Kokoomuksesta
Jos ryhtyykin argeologiksi?
Ai niin, eihän se käy, kun siinäkin joutuu,
työkseen kaivelemaan vanhoja asioita.
PS. Best oli, parasta koiranmakkaraa 1990-luvulla.
Milloin politiikkoihin ulottuu lain koura?
Kuluneen kesän aikana on media kertonut kansanedustajien
saamista avustuksista.Nyt alkaa selvitä mistä rahat ovat
peräisin.Jos kenen, niin kansaedustajien pitäsi tietää
mitä laki sanoo kiistanalaisten varojen hallussapidosta.
Kenelle kuuluu kanteen nostaminen näissä tapauksissa,
joissa asianomaiset kieltäytyvät varojen palauttamisesta,
vai ovatko he lain yläpuolella?
Eroaako ???
Outo otsikointi tämä EROAA, vähän tarkkuutta Huusko!
"Vaalirahakohun keskiöön ajautuneen kansanedustaja Marja Tiuran (kok.) puoliso Olli Ainola on omasta aloitteestaan VETÄYTYNYT YLE Uutisten politiikan toimituksen PÄÄLLIKÖN TEHTÄVÄSTÄ...
... sovimme jo kesällä 2008, että Ainolan TEHTÄVIÄ ARVIOIDAAN uudelleen, jos tilanne sitä vaatii. Nyt olemme tällaisessa tilanteessa, ...
Ainolan UUSISTA TEHTÄVISTÄ ja toimituksen mahdollisesta muusta organisoinnista kerrotaan ennakkosuunnitelmien mukaan piakkoin."
Oikeissa yrityksissä tehdään jatkuvasti tällaisia organisaatiomuutoksia ilman, että kukaan eroaa.