Sunnuntai 27.5.2012

Kappas, Vanhanen päätti antaa tukijalleen 16 miljoonaa

Luotu: 
23.9.2009 08:17
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi

Pääministeri Matti Vanhasen (kesk.) yhteys hänelle runsaasti vaalirahaa jakaneeseen Nuorisosäätiön ei päättynyt siihen, kun hänet huhtikuussa 2003 valittiin puolustusministeriksi ja pari kuukautta myöhemmin pääministeriksi.

Vanhanen siirtyi tuolloin sivuun Nuorisosäätiön johdosta, mutta Iltalehti paljastaa Vanhasen olleen mukana jakamassa säätiölle pääministerikaudellaan yhteensä 16 miljoonaa euroa RAY:n rahaa.

Valtioneuvosto on päättänyt Raha-automaattiyhdistyksen vuosittaisten avustusten jakamisesta Nuorisosäätiölle.

Nuorisosäätiö oli Vanhasen vuoden 2006 presidentinvaalikampanjaa rahoittaneen Kansainvälinen Suomi ry:n kolmanneksi suurin yksittäinen tukija 23 300 eurolla.

Vanhanen ei suostunut kommentoimaan jääviyttään rahanjakoasiassa lehdelle.

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

Näitä uutisia tulee riittämään!

Eiköhän vaalirahoitusta tulisi kehittää siten, että VAIN ÄÄNESTÄJÄT voivat osallistua ehdokkaiden rahalliseen tukemiseen!

Vieras

Olen samaa mieltä kanssasi. Laki sellaiseksi ettei ketkään muut kuin yksityis henkilöt voi tukea poliitikkoja.Niin eipähän käytetä enää VERORAHOJA moiseen kampanjointiin.
Pahimpia HARMAAN TALOUDEN pyörittäjiä taitaa löytyä Mannerheimintien varrelta siitä pyöreiden pilarien rakennuksesta.Eli EDUSKUNNASTA.

virtanenv

Yhteen paikkaan jaetaan tukia 15 miljoonaa, mutta onko se paljon vai vähän jos ei selviä muita tukien saajia tai ko. järjestön aikasempien tukien määriä? Jos toimenkuvani olisi suunnata/ jakaa varoja eri tahoille, niin melko varmasti oma näkemykseni olisi aika vahvasti esillä myös tehdessäni ratkaisuja koska siitä viimekädessä vastaisin. Ikävää tietenkin kun Vanhasen asemassa olevaa arvostelevat menettävät inhimillisyytensä.
Uusien vaalien järjestäminen ja pääministerin eroaminen olisi varmasti paras ratkaisu oppositiolle. He olisivat saaneet "jotain aikaan", mutta heidän taustojaan ei liiemmin ehditty kaiveleen.
En kyllä hyväksy korruptiota, mutta kyseenalaistan myös keinon jolla eduskunnassa heikommalle jääneet pönkittävät asemaansa. Seuraavissa vaaleissa tuet hajotetaan niin pieniin osiin että niiden alkuperaa ei tarvi selvittää, mutta kuka pääsee korkeimmalle pallille!?

Antero P

Lähinnä oikeistopoliitikkojen äänestäjänä tämä olisi henkilökohtaisesta näkökulmastani positiivinen muutos. Kuitenkaan demokratian kannalta ei liene tasapuolista että vain rikkaat kansalaiset tukevat poliitikkoja.

Ulmo

Jos pääministerillä on enää yhtään vastuuntuntoa, tekee hän ihan itse johtopäätökset ja esittää eroanomuksensa.

Kukaan ei voi pitää uskottavana pääministerin toimintaa leikkausten ja menojen karsijana, kun hän on oikeudettomasti kähminyt lähipiirilleen varoja, jotka on tarkoitettu esimerkiksi nuorien asuntoihin tai sosiaaliseen toimintaan.

julius48

olen samaa mieltä mutta politiikon kannattaa olla tyhmä kuin jääjä kiinni kähminnästä tyhmyydestä ei sakoteta mutta kusetuksesta voi jäädä kiini??

Oxensuxenstjärna

kysehän on pelkästään ehdokasasettelusta, ei voi henkilöt vaihtua jos samat vaan on ehdolla, muutenhan ei ole mitään merkitystä sillä missä asemassa valitut ovat...yksinkertaisesti pitää lopettaa äänestäminen. Joku älähtää nyt että se ei ratkaise mitään, mutta jos ihan ääritapaus on että vain ehdokkaat itse äänestävät, ei muut, niin vaikeaa on kansaansa edustaa. Suurin osa tännekin kirjoittavista on varmaan uurnilla käynyt joten mitäs tilasitte?

tim

Rakennuksilla oli se tapa tilattiin 10% enemmän tavaraa hävikin ja hajoamisen takia. Nämä sitten myytiin nimellishintaan jos jäi. Eikä kovin usein duunarille menneet.

boso

Johan tuo on tullut selväksi ettei tuo ymmärrä erota oma toimisesti. Ei muutakun tarpeeksi kansalaisten nimiä paperiin uusien vaalien järjestämisen puolesta. Tarkat raamit pitää sitten määrittää miten tuo vaalirahoitus tullaan järjestämään. Esim valtion rahoista ne mainokset jossa on kaikkien puolueiden ehdokkaat jos joku omista rahoistaan haluaa oman naamansa johonkin laittaa niin laittakoon omistaan.

Vieras

Pääasia olisi, ettei mädänäinen politiikan teko estä oikeita ja välttämättömiä ratkaisuja. lainaus:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Virkamieshallitus

"Virkamieshallitus on eräs nk. presidentinhallituksista: valtionpäämies nimittää käytettävissään olevia asiantuntijoita ja virkamiehiä tällaiseksi toimitusministeristöksi toimitettavien asioihin hoitamiseksi, siksi kunnes poliittinen ongelmatilanne laukeaa."
"Virkamieshallitus ei yleensä tee mitään pitkän aikavälin suunnitelmia, vaan hoitaa ainoastaan juoksevat päiväkohtaiset asiat."

Suomen virkamieshallitukset:
Cajanderin I hallitus (2.6.1922-14.11.1922)
Cajanderin II hallitus (18.1.1924-31.5.1924)
Tuomiojan hallitus (17.11.1953-5.5.1954)
Von Fieandtin hallitus (29.11.1957-26.4.1958)
Kuuskosken hallitus (26.4.1958-29.8.1958)
Lehdon hallitus (18.12.1963-12.9.1964)
Auran I hallitus (14.5.1970-15.7.1970)
Auran II hallitus (29.10.1971-23.2.1972)
Liinamaan hallitus (13.6.1975-30.11.1975)
-Niin ja Miettunen listalle mukaan.
Muistan tuon ajan, Kekkonen julisti "Kansalllisen Hätätilan" työttömyyden edessä, 50 tuhatta työtöntä.
___

Presidentti voi vapauttaa koko ministeristön tehtävistään pääministerin esitettyä hallituksen eronpyynnön tai
yksittäisen ministerin tämän omasta pyynnöstä tai pääministerin aloitteesta.

Hallitus pyytää normaalitilanteessa eroa aina eduskuntavaalien jälkeen.

Muuna ajankohtana eronpyyntö voi johtua eduskunnan ilmaisemasta epäluottamuksesta tai hallitusyhteistyön jatkumisedellytysten päättymisestä.
Presidentin tulee vapauttaa hallitus tai yksittäinen ministeri tehtävistään ilman eronpyyntöä,tai pääministerin aloitetta eduskunnan ilmaistua, ettei hallitus tai asianomainen ministeri nauti eduskunnan luottamusta.
_

JOS TUO PROSESSI EI NYT LÄHDE LIIKKELLE OMAEHTOISESTI, SUOMEEN KUTSUTAAN KANSAINVÄLISIÄ JÄRJESTÖJÄ NEUVOMAAN.
_
Rahoja veivattiin jo Maalaisliiton aikana, törkeästi NKP: ltä
Dosentti Hannu Rautkallion kirja Moskovan päiväkirja
Maalaisliiton rahanpesu. 21. marraskuuta 2008.

Maalaisliiton sisällä oli salainen "Maaseudun Yhteisvaliokunnan Säätiö" Sitä pyöritti puolueen entinen puoluesihteeri Arvo Korsimo, joka pyysi rahaa muun muassa NKP;ltä.
Raision tehtailla oli kirjanpidon "musta tili".

Nämä KGB:n kierrätystilit paljastuivat vuoden 1961 keväällä Raision tehtaiden sisäisessä tarkastuksessa.
Maalaisliiton (keskustapuolueen) historiallinen paradoksi on, että puolueeseen kylvettiin vierasta rahaa sekä
Moskovasta että Washingtonista.
Moskovan asiakirjat sisälsivät muun muassa Arvo Korsimon rahapyyntöjä Urho Kekkosen vaalikampanjaan ja maalaisliiton
K-linjan toimijoille vuoden 1962 eduskuntavaaleja varten.
Moskovan arkistoista löytyi Arvo Korsimon kirje 25.1.1962, jossa pyydetään 10 miljoonan markan lisäapua.
_
Lähdeaineisto: Hannu Rautkallio Moskovan päiväkirja 1989-1993 ISBN 978-951-31-4155-4
http://suomenhistoriaa.blogspot.com/2008/11/moskovan-pivkirja.html

Totta vai tarua

Aidosti demokraattisessa maassa hallitus olisi jo eronnut. Pääministeri neuvottelee vaaliavustuksista talousrikollisten kanssa. Entä, jos Italiassa pääministeri olisi yhteyksissä mafiaan?

Soini oli oikeassa. Vanhoilla puolueilla ei ole halua eikä rahaa uusiin vaaleihin. Kansanedustajat eivät voi kaataa hallitusta, koska uudet vaalit maksavat liikaa. Myös uudelleenvalinta on hyvin epävarmaa. Raha ratkaisee.

Viime vaaleissa SAK:n mainoksessa bliikemies sikaili ja kahmi itselleen etuja. Eipä tainnut edes SAK ymmärtää, että mainos oli täyttä totta eikä fiktiota.

Mitä pitäisi tapahtua, että hallitus Suomessa eroaisi oma-aloitteisesti?

Vieras

Luulisi jo Vanhasenkin jo tajuava,että juna meni jo. Vuosia kestänyt vartion verovarojen kusetus on ollut Vanhasen mielestä jopa oikeutettua toimintaa. Eikä se kusetus jää ainoastaan vaalirahoihin ja siihen liittyvään korruptioon, vaan myös muuhun eduskunnan holtittomaan rahankäyttöön. Käydään siellä sun täällä, muka seminaareissa ja tutustumassa vaikkapa takametsien välskäriaseman terveydenhoidon tilanteeseen toiselle puolelle maapalloa. Siellä kun on ostettu uusi stetoskooppi, vau. Ooppera ja alkoholiostoksetkin ovat sellaisia asioita, jotka jokaisen tulisi itse kustantaa. Yhteiskunnan kusetus eduskuntatasolla on mitä tuomittvinta toimintaa. Eniten ihmetyttää se, että oikeuskanlerin virasto on hiljaa kuin kusi sukassa. Olisikohan sielläkin suunnassa luurankoja kaapissa? Mielesytäni ainoa oikea ratkaisu tässä tilanteessa olisi koko eduskunnan hajottaminen.

Vieras

Pääministerin ja osan hallitusta olisi erottava sekä jotkut kansanedustajat, tämä vaalirahoitus systeemi olisi uusittava, tasajako jokaiselle puolueelle joka itse päättäisi jaosta edustajien kesken. Vaalirahoitus julkiseksi.

Vieras

Ei varmaan kestä kauaan kun seuraavaa sitten jo aletaan vaatia eromaan??

Kaikissa on vikansa, joku teki sitä ja joku teki tätä.. Seuraava on varmasti tehnyt jotain mistä voi alkaa kitistä??

Eikä tässäkin asiassa pysty kukaan katsomaan metriä pidemmälle? Ei varmasti ole ainoa kohde mihin on rahaa jakanut? Voiko tästä tehdä johtopäätöksen että jos tuet vaaliehdokkaita niin turha edes kuvitella että saisi tukea?? Miksi sitten ylipäätänsä ehdokkaita tuetaan?

Miksi kansalaiset äänestää ehdokkaitaan eduskuntaan jos siitä ei odoteta
olevan jotain hyötyä itsekullekkin?

oma pesä

Vanhanen pihalle. Kehtasi laskea verotusta, mutta siirsi kansaneläkkeiden nostoa 3 vuotta - kuten hänen edeltäjänsä ovat tehneet jo 15 vuotta. No, onhan se hienoa että kansaneläke nostetaan toimeentulotuen tasolle 20 vuoden välein (toimeentulotukihan on suurempi tulonlähde kaikkine hyväksyttävin menoin (sähkölasku, lääkkeet) kuin kansaneläke, joka on 20e perustoimeentulotukea isompi. Vai onko enää sitäkään, kun aikoivat senkin nostaa kansaneläkkeen tasolle). Kansaneläkkäiden ostovoiman nosto olisi mennyt melko suoraan kotimaiseen kulutukseen, vaan onhan se tärkeämpää sponsoroida saksan kauppaa ja mersuja ulkomailta, kuin helpottaa vähävaraisimpien elämää.

ALV-sekoilu antaa normaalille 175e/kk ruokaan kuluttavalle ihmiselle 7,6e/kk lisää käytettäväksi. Hienoa, minun ei siis tarvitse enää näyttää pultsarille kun valtio sponsoroi parranajogeelipurkin kuukaudessa. Teräpaketti tosin maksaa 20e, mikä tarkoittaa 10% reaalituloista ruuan jälkeen. Ehkä minä kuitenkin mieluummin näytän pultsarille, kuin tuhlaan 15% kuukauden tuloistani karvojen ajeluun.

Vieras

Herätkää pahvit! Kaikki valtapeli on teatteria. Kulissien takana tapahtuu. Vuosikausia olen ihmetellyt miten ihmeessä Suomea on pidetty yhtenä vähiten korruptoituneesta maasta. Tämä kyseinen peli opetetaan/opitaan politiikassa jo hyvin varhaisessa vaihessa. Märkäkorvia opetetaan kovalla kädellä. Se on joko tai. Olet mukana tai ulkona. Raha se päätöksiä tekee (raha=valta). Muuten, vähän samanlaista menoa on maamme huippu-urheilusssa ollut jo muutaman vuoden. Usko puhtaisiin urheilijoihin karisee entisestään kun Matikaisenkin puhtaus on nyt kyseenalaistettu varsin voimakkaasti. Kulissit kaatuu siellä sun täällä. Kansa ihmettelee ja valittaa netissä ja yleisöosastoilla. Mutta, show must go on. Mikään ei tältä osin tule muuttumaan. Samaa peliä ne kaikki siellä pelaa.

hanari

Ilman Vanhasen ehdokkuutta, presidettinä olisi Niinistö. Yhteinen porvariehdokas olisi mennyt ensimmäisellä kierroksella läpi.

Varmasti tuo nuorisojärjestö olisi saanut miljoonansa ilman Vanhasen apuakin. Se kuuluu RAYn vakiorahoitettavien joukkoon. Mutta ei vara venettä kaada. Hyvät yhteiskuntasuhteet pitävät talouden kunnossa. Samoja yhteiskuntasuhteita NG hoiti. Bisnes on bisnes.

Vieras

Eiköhän tässä jo ole Matin lähkölaskenta aika pitkällä. Ainoa vaan, että tilalle tulee joku toinen lahjottu paskiainen.

Ogelmahan on siinä, että emme voi äänestää kuin kansanedustajia eikä kaikkia ihmisiä kulisseissa. Hommahan toimisi jos heihin voisi luottaa, mutta nuohan on läpi korruptoituneita. Varmaan kiusaus ottaa lahjuksia on melko suuri kun nämä Vanhaset, Kataiset, Väyryset ja muut tietävät tulevansa valituiksi joka tapauksessa tämän äänestysjärjeltelmän perusteella.

Sanonta "Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat" on hyvin paikallaan.
Koko systeemi vaatisi täydellisen tuuletuksen.

Nyt tässä ollaan ajautumassa hyvin epätoivottuun tilanteeseen ja ilman kansalaisten aktivoitumista ei tässä muutosta voi tulla.

perttinen

Vanhasen hallituksen aikana Suomen politiikan uskottavuus on laskenut kansainvälisesti kehitysmaiden tasolle. Miksei pääministeri kanna vastuuta teoistaan?

ksr

Näin se olematonkin kunnia voi rapista. Suomen maine "korruptoimattomana" maana saa huvittavia piirteitä. Kansa ei ehkä korruptiosta pääse nauttimaan, mutta ylätason palvelusten ja vastapalvelusten verkko on niin tiheä, että päivänvalo ei läpi näy. Loistava indikaattori maamme poliittisen mädännäisyyden tilasta on äänimäärällä mitatun kannatuksensa käytännössä menettäneen äärikansallismielisen kielipuolueen pääsy valtioneuvostoon vuosikymmenestä toiseen. Nämä mattivanhaset, tai ilmeisesti oikeammin nuorisosäätiöt, ilmeisesti arvostavat rkp:n ominaisuuksia.

Pekka Siikala

Emmekä monille muillekaan maille. Olemme perin kaukana "maailman korruptoituneimmasta politiikasta".

Meillä touhu on vielä onneksi hyvin rehellistä. Ja ne kansan kaipaamat (median kaipaamat) uudet vaalit saadaan aikaan helposti.

TakojaIlmarinen

Pekka Siikala on SUOKUSTAN messias, joka luo kirkkautta sontakuopassa makaavan pääministeri Lahnasen ylle! Osa valosta lankeaa myös Kukkaisrahastoon jonka kukat voivat hyvin tässä Siikalan loisteessa!
Herätys Siikala! Se oli prinsessa Ruusunen (hahhaa mikä sattuma) joka nukkui jne..

boso

Oikeastaan jos kaikki kävisivät äänestämässä sitä tahoa, joka ajaa kyseisen ihmisen asioita. Nostettaisiin äänestys prosentti lähemmäs huippua eikä jätetä äänestämättä. Kyllä porvarit käy äänestämässä totta kai täten saavat sellaisen eduskunnan kuin haluavat. Lisäksi kannattaisi katsoa noiden kolmen suuren ulkopuolelle ne ovat kaikki samoja paita on vain eri.

Tätähän ne niille puolue tuillaan yrittävät estää. Eikös sitä äänimäärä prosenttiakin nostettu ettei vain pienemmät puolueet pääse eduskuntaa?

Vieras

Tälle pitää saada jo loppu jotenkin. Eihän tuollainen toiminta ole tästä maailmasta?

Rahavirta menee siis näin: RAY->NUORISOSÄÄTIÖ->VANHANEN.

Haluan myös oman osani RAY:n rahoista. Ne saa kierrättää vaikka sotaveteraanisäätiön kautta.

Vieras

Ministerin ja kansanedustajan toimi ovat luottamustehtäviä, eivät työpaikkoja. Siksi olisi vähintään tarpeellista mittauttaa luottamuksen taso eikä jääräpäisesti kertoa omalla suulla että kaikki on kunnossa.

Ei ole, Kansa ei luota enää. Miten silloin voi toimia luottamustehtävässä? -Tätä on eduskuntalaisilla mahdoton ymmärtää, ne kuvittelevat että neljän vuoden pesti on kiveen kirjoitettu.

toisinajattelija2008

Valitettavasti Vanhanen ei eroa koskaan. Hänen missionsa ei liity Suomen sisäpolitiikkaan vaan Venäjän ulkopolitiikkaan.

Se on syy, miksi Vanhanen on pääministeri.

kultaraha

Absoluuttinen valta = raha * politiikka

Ilman politiikkaa rahan valta on rajallista. Ilman politiikkaa rahan valta rajoittuu ainoastaan vapaaehtoisiin sopimuksiin. Pelkällä rahalla ei voi tehdä mitään sellaista, mihin toiset eivät vapaehtoisesti suostu. Politiikka poistaa vallalta nämä rajat. Se muuttaa vallan absoluuttiseksi väkivallaksi, joka pannan toimeen monopolisoidun ja ylivoimaisen väkivaltakoneiston voimin.

Politiikka on absoluuttisen vallan markkinat. Poliitikot ovat sen myyntimiehiä ja eduskunta markkinapaikka. Kuin kansaa pilkatakseen politiikot myyvät absoluuttista valtaa pilkkasummilla. Muutamilla tuhansilla euroilla saat ylivoimaisen väkivaltakoneiston ryöstämään kansalta puolestasi miljoonia euroja.

Absoluuttisen vallan markkinoita ei voi lopetttaa ilman demokratian lopettamista.

Vieras

niin mitä Uuniperuna69:n pitää saada tehdä?

EROA!

On se nyt kummallista, kun Lahnanen on ollut koko pääministerikautensa käytännössä virkamieshallituksen vetäjä ilman minkäänlaista visiota, mutta korruptio rehottaa. Vai onko kepulaisuuden visio juuri tämä?

EROA!

Paremmatkin miehet ovat joutuneet eroamaan, ja paljon vähäisemmistä syistä. Kanerva joutui eroamaan tekstiviestien takia, ja hän oli sentään hyvä ulkoministeri. Kiesi erosi yhden lehtihaastattelun, käytännössä mielipiteidensä vuoksi. Lahnanen se on todistetusti korruptoitunut ja epäpätevä, eikä muka tunnu missään!

EROA!

Vieras

Hyvä hyvä!

Näin se raha kulkee ja kavereilla on kivaa! Seminaaritkin järjestyvät lähes itsestään, kun on sopivasti pätäkkää.

Erittäin hyvää esimerkkiä kasvavalle nuorisollemme!

Gösta

Vuosikymmeniä vallanhuipulle hampaat irvessä pyrkinyt Paavo Lipponen ymmärsi lopulta, että

-Ei rahan edessä pidä kumartua, mutta pitää ymmärtää kaiken riippuvan rahasta.

Koivisto oli oppinut sen paljon aikaisemmin, samoin kuin muut sdp:n laaja ekonomistikunta. He ovat kaikki sisäistäneet myös että iso raha tykkää edelleen kuulla myönteisiä sanoja ruotsinkielen asemasta Suomessa.

Vieras

Barrikadeille menemistä tehokkaampi vaihtoehto on levittää sanaa koko hallintojärjestelmän kattavasta lahjontaskandaalista kansainväliselle medialle mahdollisimman täydellisinä tietopaketteina. Näin Suomen kansainvälinen uskottavuus vakaana sijoituskohteena toimivine hallintotapoineen heikkenee, josta seuraa se että kansainväliset sijoittajapiirit ja suuryritykset vaihtavat hallituksen säilyttääkseen Suomeen tekemiensä sijoitusten arvon. Tämä toimintamalli on koettu toimivaksi myös muissa Suomen kaltaisissa banaanivaltioissa.

Vieras

Perhanan Lahnanen. Ensin oli nettiruusut ja sms:t, ja nyt on sitten vaalirahasuhmuroinnit.

Mitä pahaa me kansalaiset olemme tehneet ansaitaksemme tällaisia poliittisia broilereita jotka pystyvät vain änkyttämään että e-e-ei tämä anna aihetta e-e-eroamiseen?

ktsalmin

Tää on niin PERS..... ettei jaksa enää kommentoida.

No sen verran että mistä Kepulla riittää näitä "Kekkosia" - lista on pitkä.

Kansalliskukka

Kerta kiellon päälle ja kaksi Kielon päällä
mutta luojan kiitos pääministeri on aina noudattanut
avoimuuspolitiikkaa niin Euroopan unionissa
kuin varsinkin kotimaassa:
Tämä on laillinen yhteiskunta,
Kielo

Vieras

Törkeää arvostella pääministeriä tuollaisista pikkurahoista. Pääministerin kuukausipalkkakin on isompi kuin joku pikkuruinen taulukaupan tuotto. Hyvää ja kansainvälistä johtajaa kannattaa tukea myös nuorisorahastoista kun kerran meillä semmoinen on. Ei Matti Vanhasta voi tästä sotkusta syyttää. Hän on kuitenkin pääministeri ja entinen Euroopan pääministeri. Ei häntä tuommoiset pikkurahat kiinnosta eikä se hänen politiikkaan vaikuta. Kateelliset pikkupoliitikot vaan huutelevat kun eivät itse ole yhtä karismattisia johtajia.

kai45

Kyllä näitä rakennettuja poliittisia kanavia rahanjakoon riittää, ei KEPU ole poikkeus. Hallitus on jakanut elvytykseen rahaa ja valtio velkaantuu. Verotuksen rakenteita ollaan sorvaamassa uusiksi. Ensisijaisina kohteina verovähennykset. Jos nyt kuitenkin ensin leikattaisi poliittinen piilotuki ja jätettäisiin mm. erilaiset säätiöt ja vastaavat toistaiseksi selviämään tähän asti saamillaan tuilla. Ai vai, että ollaan jo nyt kanavoimassa elvytykseen varatuista menoista rahaa puolueita lähellä olevaan vuokrarakentamiseen, vai ollanko?
Miten on Katainen, kuinka elvytysrahat on tarkoitus kohdistaa? Menevätkö ja mikä osuus kilpailutettuna?

Tässä medialle elvytysaiheita ilman poliittisesti kohdistettua tukea. Kyllä kansa lukee, kun paljastuksia kaivetaan ja kun lukee niin kassavirrassahan se näkyy. Ei muuta kuin työn iloa!

Salvator

Nyt olisi eduskunnan puhemiehistön ja oikeusasiamiehen aika toimia ja saattaa maahan uudet vaalit. Hallitus on johtanut Suomen pattitilanteeseen, pääministeri on joko tyhmä tai ylimielinen, valtiovarainministeri on edesvastuuton kun antaa pelin jatkua, vihreät ymmällään, lähteäkö vai olla poterossa, jonkun pitäisi ottaa komento, maasta näyttää puuttuvan JOHTO, siis mikä...?...HENKILÖ, kun media ja yleinen mielipide on yhtä tyhjän kanssa, joka taluttasi nämä rahanpesijät korvalehdestä kiinni pitäen tuomion alttarille ja tietenkin ne joilla on pientäkin vaalirahasotkua eivät saisi asettua uudestaan ehdolle kansanedustajain vaaleissa.

Jouko Heyno

Vihdoinkin uutinen, jossa edes sivutaan korruption mahdollisuutta. Nyt kytkös pitäisi vain todistaa, so. osoittaa, että ilman Vanhasta säätiö ei olisi saanut rahaa. Kas, sitä kun ei jaa Vanhanen.

Urpo

Uusien vaalien lisäksi Suomeen pitäisi saada laki joka asettaa kaikkien eduskuntapuolueiden budjetit täysin julkisiksi asiakirjoiksi jotka jokaisen on pystyttävä
netissä tarkistamaan. Samoin vaalibudjettien pitää olla täysin julkisia.

Lisäksi jokaisen rahavirran lähteen pitää olla tarkistettavissa. Selkeästi.

Vieras

Hirvee haloo "korruptiosta". Minusta korruptiota olisi jos nämä tyypit olisivat laittaneet rahat omiin liiveihinsä.

Nythän ne on jaettu Sanoma-yhtymälle Alma Medialle,
mainostoimistoille jne.( Vaalivuosina mediayhtiöt tekee aina hieman normaalia tulosta, vaalimainokset kun on extraa)
Pikkurahoja kaffina,pullana ja hernekeittona ja heijastimina vaalikarjalle.

Oikeaa korruptiota kaipaavat voisivat ruveta tonkimaan esim valtion omaisuutta "yksityistäviä" Senaattikiinteistöä, Spondaa jne. Kuvio menee niin että ensin hinataan vuokra niin korkeaksi ettei valtion oma laitos tms pysty siinä enää majailemaan, sitten myydään kiinteistö pilkkahintaa sopivalle ostajataholle "markkinahintaan". Kun noita kauppoja on sivusta seuraillut, niin vahvasti näyttää, että joku pelaa ja joku hyötyy. Tutkivan journalismin paikka?

Vieras

Terve vaan Matti Vanhanen. Ja kiitos sulle kun omalla esimerkilläsi olet näyttänyt minulle suuntaviivoja, siitä miten Suomessa pitää toimia. Lopetan siis verojen maksamisen ja alan tekemään "harmaata taloutta". Sillä lailla se oma talous alkaa siitä nousemaan taas. Tuumasinpa vaan, että ethän sinäkään ole varmaan ilmoittanut verottajalle tukiasi ja maksanut niistä sivutuloveroa tai mitään muutakaan veroa? No, ei se minua haittaa, otanpahan vaan mallia sinusta. Kiitos Matti.

Eugen Schauman

Jos on lapsuutensa viettänyt Tatun vaatekaapissa, niin tuskin siellä oikein on pääkoppaan iskostunut moraalin merkitys. Matti ei myönnä koskaan mitään, vaikka kädestä löytyisi. Kepuli porukkaa kaikki tyynni nämä "kansan" edustajat. Edustavat vain kahtasataa samankaltaista ahnetta ja itsekästä pahvihattua. Olen päättänyt elää niin kauan, että näen vielä Matin kusivaipoissa Nurmijärven kroonikko-osastolla. Lycka till bara!

Vieras

ei ihmekään, ettei Vanhanen halua puhua jääviysasioista. Hänhän olisi ollut jäävi osallistumaan äänestyksiin.

Mutta osaavat ne demaritkin: Tuomiojan ulkoministerikaudella demarien Kansainvälinen Solidaarisuussäätiö sai miljoonan euron vuotuisen budjettituen ulkoministeriöltä.

Kim Lindblom

Nyt kun aselakia käsitellään Eduskunnassa tuli mieleen kuinka pääministeri Matti Vanhasen lausui jokin aika sitten, suuressa viisaudessaan, että, Suomen aselakia pitää tiukentaa huomattavasti. Käsiaseiden kohdalla pitää Vanhasen mielestä harkita, voidaanko niitä sallia yksityishenkilöille ollenkaan.

Itse jäin ihmettelemään mitä muuta Matti Vanhasen mielestä ei voida sallia yksityishenkilöille ollenkaan.

Mihin yksityishenkilö voi tarvita moottoripyörää? Bussilakin pääsee. Englannissa, jossa muuten yksityinen aseenomistus ja veitsienkin myyminen alaikäisille on jo kielletty, tosin ilman, että väkivaltarikollisuus olisi vähentynyt, tällekin tielle ollaan jo menossa

Mihin tavallinen ihminen voi tarvita autoa joka kulkee yli 120 km/h?

Mihin tavallinen ihminen tarvitsee kamppailu-urheilua esim. nyrkkeilyä?

Mihin tavallinen ihminen tarvitsee voimaharjoittelua? Miksi tavallisen ihmisen pitäisi voida nosta penkistä 150 kg? Eiköhän tämäkin ole paras jättää viranomaisille.

Mihin tavallinen ihminen tarvitsee internettiä? Eikö ole parasta, että viranomaiset ja Helsingin sanomat kertovat mitä kulloinkin pitää olla mieltä kustakin asiasta.

Mihin tavallinen ihminen tarvitsee yli 1.500 euro kuukaudessa? Eiköhän parasta, että sen ylittävä määrä maksetaan kokonaisuudessa veroina viranomaisille. Tosin Suomessa tällä tiellä ollaankin edetty jo valmiiksi aika pitkälle, ainakin palkkatulojen osalta.

Mihin tavallinen ihminen tarvitsee muita vaatteita kuin tuulipukua?

Mihin tavallinen ihminen tarvitsee juustoa pitsassansa?

Mihin tavallinen ihminen tarvitsee seksiä. Sekin on vaarallista. Eikö voitaisi harkita järjestelmää jossa viranomainen hoitaa tarvittaessa lasten siittämisen ja yksityishenkilöiltä se kielletään kokonaan.

http://lindblomkimi.blogit.kauppalehti.fi/