
-On todennäköistä, että virus on keskuudessamme vielä jonkin aikaa, useita vuosia, totesi Ruutu lähetyksessä.
Ruudun mukaan H1N1-viruksen tulevaisuus riippuu siitä, pysyykö virus nykyisellään vai muuntuuko se.
-Pandemian kyseessä ollen epidemia voi uusia epätavallisinakin ajankohtina, jos se muuntuu. Jos se ei muunnu, se alkaa seurata kausi-influenssan tahtia tulevina talvina, Ruutu sanoi.
Ruudun mukaan Suomi on tällä hetkellä epidemian kynnyksellä, ensiaskelissa. Epidemian huippuvaiheen uskotaan alkavan loppuvuodesta ja kestävän kolme neljä viikkoa.
Tällä hetkellä tartuntaryppäitä on Pohjois- ja Itä-Suomessa hieman enemmän kuin muualla maassa. Ruudun mukaan epidemia etenee arvaamattomasti, ja on mahdoton sanoa, miten se lähtee etenemään Lapista.

| 03:28 | YK ja Arabiliitto harkitsevat Syyria-operaation uusimista — YLE Ulkomaat |
| 02:54 | Säteilyturvakeskus: Ei kännykkäkieltoja kouluihin — MTV3.fi |
| 02:34 | Asiantuntija: Vangitut ruotsalaistoimittajat voivat vapautua huhtikuussa — YLE Ulkomaat |
| 02:18 | Kreikassa ei sopua säästötoimista — MTV3 Ulkomaat |
| 01:48 | YK: Arabiliitto käynnistää uudelleen Syyria-operaationsa — MTV3 Ulkomaat |
| 01:37 | Kuohunta armeija- ja kuntauudistusten ympärillä jatkuu — MTV3.fi |
Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Kaiken kaikkiaan
ja tämän vahvasti tiedostetun medikalisaation aikana olisi ehkä asiallista perustaa rehellisesti rikosoikeudellinen yksikko kansanterveyslaitokselle.
Yksikkö tutkisi ja tiedottaisi avoimesti esimerkiksi jo valmiiksi laboratorioissa muunnelluista viruksista,jotka syystä tai toisesta ovat päässeet karkuun.
Nythän tiedotus lähtee aina vain jostakin LUONNOLLISESTA epidemiasta jne. Emme tiedä luonnottomista uhkista mitään, vaikka tiedämme niiden olemassa olon. Miksi niitä ei voitaisi pitää tässä inhimillisten erehdysten maailmassa myös luonnollisina uhkina?
Onko lääketeollisuus yhtä kietoutunutta globaalin biologisen sodan ehtoihin kuin aseteollisuus kansainvälisiin selkkauksiin?
Likaisten vesien bakteerit tappavat uudestaan ja uudestaan!
Joka päivä kuolee 4300 lasta likaisten vesien bakteereihin ja viruksiin. Tuo kalma tulee uudestaan ja uudestaan, jo kymmenien vuosien ajan - se ei mediaa kiinnosta. Vuodessa kuolee 1.570.000 lasta, joka vuosi!
Minua huolettaa
suikutella nenääni jotakin vielä elävää,mutta vaimennettua virusta.
Ties vaikka limakalvoni ovat niin erikoislaatuiset, että niille pesitynyt vaimennettu virus löytääkin sieltä elämän lähteen ja syntyy uudelleen entistä ehompana.
Eikö tuo informaatio viesti juuri siitä mahdollisuudesta?
Sanon suoraan,että minulla on jo lääkekammo, eikä tämä helpota sitä yhtään.