Uusi Suomi / Kotimaa Keskiviikko 8.2.12 Aseta US kotisivuksi

Tässä H1N1-rokotteen sivuvaikutukset

Tässä H1N1-rokotteen sivuvaikutukset
Julkaistu: 29.10.2009 17:40
Kuva: EPA / All Over Press
Kuva
Kuva: EPA / All Over Press
Sikainfluenssarokotteen vaikutuksista on saatu uutta tutkimustietoa, kertoo Yle Uutiset. Tutkimus toteutettiin elokuussa yhtäaikaisesti Suomessa ja Ranskassa.

Ranskassa tutkimukseen osallistui 18-60 -vuotiaita aikuisia. Suomessa rokotetta tutkittiin 3-17-vuotiailla lapsilla.

Tutkimuksessa selvitettiin myös rokotteen sivuvaikutuksia. Tampereen yliopiston professori Timo Vesikari pitää sivuvaikutuksia melko lievinä.

- Pistospaikan reaktioita tulee yleisestikin. Reaktiot ovat yleisesti kipua, punoitusta ja kirvelyä. Mitään merkittäviä tai pahoja reaktioita ei tutkimuksessa tullut. Rokotuksen aiheuttamat yleisoireet olivat myös hämmästyttävän vähäisiä. Kuumetta rokotteesta ei tullut juuri lainkaan. Rokote aiheutti lihassärkyä, vähän huonovointisuutta ja päänsärkyä, mutta mitään vakavia haittavaikutuksia ei havaittu, sanoo Vesikari Ylelle.

Tutkimuksessa käytetty rokote ei ollut saman valmistajan tekemä kun Suomessa parhaillaan annettava rokote. Vesikarin mukaan käytössä oleva rokote on kuitenkin haittavaikutuksiltaan samanlainen kuin tutkimuksessa käytetty rokote.

Vesikarin mukaan tutkimuksessa kävi ilmi, että rokote antaa vahvan suojan. Rokote saattaa suojata H1N1-virukselta jopa nopeammin kuin julkisuudessa arvellussa kahdessa viikossa.

 

 
Uusi Suomi
Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

 
 
 
 

Ensimmäinen yö rokotuksen

Ensimmäinen yö rokotuksen jälkeen oli täyttä tuskaa. Kuume nousi yli 38 asteen ja päätä jomotti kuin pahimmassa krapulassa ikinä.

Pientä.

Se on pientä, jos sillä vältetään hengenvaarallinen keuhkokuume tai sydänlihastulehdus.
Itsellä kolmatta päivää käsi kipeänä pistoskohdan ympärillä. Silti mennään huomattavasti pienemmällä vaivalla, kuin mitä mahdollinen H1N1-tartunta tekisi.

Se on pientä kun 4300 lasta kuolee joka päivä likaiseen veteen

... ja nimenomaan bakteereihin ja viruksiin. Meidän mediaa asia ei kiinnosta - kuolleita lapsia on vuosittain yli 1,5 miljoonaa - ei edelleenkään kiinnosta. Sen sijaan pistoskohdan punoitus sivuvaikutuksena on lööppien arvoinen - hei missä mennään suomalainen media!

Helpottaisikos noiden lasten

Helpottaisikos noiden lasten tai sinun oloasi jos voisit lukea lasten kuolemista joka päivä?

Valitettavasti näin kyllä käy, mutta se ei ole uutinen vaan arkipäivää.

no jooo

eikö tuo o vähän niin kuin sainois että testasimme uuden saabin mutta myyn me uutta volvoa joka myös on etuvetoinen

aika kakki

"Tutkimuksessa käytetty rokote ei ollut saman valmistajan tekemä kun Suomessa parhaillaan annettava rokote."

eikä auton merkillä väliä ole, polkuautossakin renkaat..

Rokote toimii

kun se antaa sivuvaikutuksia: puolustusjärjestelmä on aktivoitunut. Ei siis mitään homeopatiaa.

Saan tavallisesta influenssarokotuksesta vähäisen lämmönnousun ja pinkeyttä pistokohtaan. Enkä ole saanut influenssaa sitten sen 90-luvun alun taudin joka lamaannutti minut päiviksi sängynpohjalle.

Eikös nämä rokotteet

Eikös nämä rokotteet olekkaan, niinkuin annettaan ymmärtää, loppuun asti testattuja?

Jos nyt saadaan testaustuloksia.

Suomessa oli koekaniineina lapsia!

Aikamoista touhua.

Sikainfluenssarokotus

Tauti oli vielä kesäkuussa yleisvaarallinen, epäillyiltä otettiin näytteet sairaalassa ja aloitettin Tamiflu 75 mg x 2 5 vrk ja tartunnan mahdollisesti saaneille Tamiflu 75 mg x 1 10 vrk.
Omassa perheessäni oli yksi sairaustapaus 6/2009, lääke aloitettiin 13 tuntia oireitten alusta ja taudin oireet loppuivat kuin seinään 12 tuntia myöhemmin.Kukaan kuudesta perheenjäsenestä, edes potilaan vaimo, ei saanut oireita. Lääke ei aiheuttanut oireita edes pikkulapsille 2 ja 4 v.
Potilaan näyte oli positiivinen ja lääke aloitettiin ennen näytteen valmistumista.

On meistä edes jotain hyötyä...

Saamme nyt kansakuntana uutta nostetta heikolle itsetunnollemme, on meistä, tai siis lapsistamme, edes jotain hyötyä! Kun kai ainoana maana sai täällä kokeilla testaamatonta rokotetta lapsilla, saatiin tietää ettei Ranskalaisille heti piikin päälle juuri mitään ikävää ole tulossa... Omaa rokotettamme vasta testataan, toki jo on kerrottu, ettei senyt aivan välttämättä suojaakaan, jos nyt sattuu sairastumaan piikin jälkeen, saati että suojan saa ehkä n.80% piikitetyistä, sopiva marginaali kun ei voi kun voivotella kuuluvansa tuohon vähemmistöön... Kun vielä sairastuneita ei labroilla todeta, vaan ääni puhelimessa käskee menemään sänkyyn sairastamaan, mitään tilastoja ei pystytä luotettavasti tekemään, ei suuntaan tai toiseen...
Pääasia että edes joku hyötyy!
Vanhat on tavat

Täysin riskitöntä ei

Täysin riskitöntä ei rokottaminen ole, mutta suurampi riski on olla ottamatta rokote. Toisaalta elämässä on aina riskejä, jos rokotetta ei halua ottaa, eihän ketään siihen pakoteta.

Heh teidän kanssanne. Ihan

Heh teidän kanssanne. Ihan sama otatko ibumaxin vai buranan.
mikä ihme tää rokotehysteria on?
Nyt jokainen piikkikauhuinen on uskaltautunut esiin netissä ja saanut jopa tuhansia kavereita.
Toivottavasti rokotteesta kieltäytyville ei kävisi huonosti.

Luonnonvalintaa se irrationaalisuuskin on

Ei kannattaisi tehdä tyhmiä johtopäätöksiä asioista mututuntumalla.

H1N1-rokote on käytännössä periaatteeltaan täysin identtinen kausi-influenssarokotteen kanssa. Suurin ero on viruksessa, joka on vaihdettu. Näin menetellään myös joka vuosi kausi-influenssan kanssa. Virukset kun mutatoivat sellaista tahtia, että viime vuoden rokote ei toimi tämän vuoden viruksia vastaan, jotka ovat erilaisia.

Rokotteessa säilöntäaineena käytetty tiomersaali, on orgaaninen elohopeayhdiste, jonka elohopea-osuuteen ei kannata kiinnittää liikaa huomiota. On totta, että tiomersaali-molekyylissä on yksi elohopea-atomi, mutta ei se siitä mihinkään lähde. Tiomersaalia on käytetty 30-luvulta lähtien ja sen suurin haittavaikutus on joillain ihmisillä havaittava melko vaaraton allergia. Tiomersaali hajoaa elimistössä etanolielohopeaksi ja poistuu hyvin pian, toisin kuin metanolielohopea ja alkuaine elohopea.

Kaikki anekdoottinne ontuvat, kyseessä on pikemminkin se, että testit on tehty viimevuotisella Volvolla, johon on nyt vaihdettu uusi moottori. Ei se sen vaarallisempi ole.

Tiomersaali C9H9HgNaO2S

Uusi Suomi voisi hieman linkittää Jarmo Korposen tapaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiomersaali

Kaksi yötä oli olkavarsi

Kaksi yötä oli olkavarsi hellä; ei muuta.

Kyse ei ole Tamiflusta, vaan Sanofi Pasteurn rokotteesta

Uuden Suomen kannattaisi nyt tehdä jonkinlainen tietoartikkeli siitä, mistä rokotteista on kysymys:

- Venäjällä (yksi neuvostoaikainen, joka voi vaikuttaa ja yksi kehitteillä oleva ja yksi ilmeisesti kehitteillä oleva)

- Sanofi Pasteurin rokote Ranskassa

- kaksi yhdysvaltalaista rokotetta

- yksi kiinalainen rokote

Ensiksi voisi tietenkin kysy Pekka Puskalta, mitä mieltä hän on näistä kuudesta rokotteesta vain soittamalla kännykkään, jotta hän ei ehdi luntata, vaan joutuu Halosen tapaan paljastamaan tietonsa "tilanteesta".

Jaahas! Vihdoin alkaa tihkua tietoa siitä, testataanko ...

...flunssat tätä nykyä todella labroissa H1N1:ksi vai lasketaanko sikainfluenssatilastoihin kaikki nuhat, yskät ja kuumeet ilman varmaa tietoa niiden laadusta. Kommentit Liedosta (eilen us.fi:ssä) ja tänään ilmeisesti Oulusta kertovat, että huuhaa-menetelmä on valitettavasti käytössä.
Hilda on muutaman muun joukossa huutanut neljä päivää ääni käheänä:
Jos virusoireista flunssan näköistä tautia ei laboratoriossa varmisteta H1N1:ksi, tilastotiedoilta putoaa pohja! Tätäkö THL on peitellyt? Tiedot H1N1-pandemiaan sairastuneiden määrästä eivät ole faktaa, vaan perustuvat pelotellun henkilökunnan mutuun. Tämä on kuin pahaa unta hyökkäävine arkkiatreineen. H1N1-viruksen vaarallisuudesta tai levinneisyydestä ei siis nykyhetken Suomessa, kuten ei muissakaan WHO-maissa, ole käytettävissä tosipohjaisia tietoja. Tässä pätkä nimimerkki Riitta Palatsin valaisevasta kommentista yllä:
"Kun viisihenkinen perhe sairastui flunssaan lokakuun alussa he pyysivät terveyskeskukselta, että edes yhdeltä perheen jäseneltä otettaisiin näyte niin että he tietäisivät ottavatko H1N1 rokotteen vai eivät kun ovat parantuneet.Onko heillä H1N1 tauti? Ei käy. Kaikki sille terveysasemalle yhtenä päivänä sallitut viisi näytettä oli jo otettu. Päivän näytekiintiö oli täynnä!"
Hilda K. seuraa tilannetta ja pyytää lisää tietoja eri puolilta Suomea siitä, miten usein flunssatautisen näyte varmistetaan laboratoriossa.

missä faktat?

"- Tutkimustuloksista näkyy, että yhdellä rokoteannoksella saadaan jo aikaan hyvin voimakas immuunivaste, joka on todennäköisesti on suojaava. Luulisin, että se suojaa jo aika pian pistoksen jälkeen. Voi olla, että jopa nopeammin kuin kahdessa viikossa, mistä julkisuudessa on puhuttu, toteaa Vesikari. "

"- En usko, että rokotteiden välillä on kovin suurta eroa."

todennäköisesti?
luulisin?
voi olla?
en usko?

voi olla, että todennäköisesti en ehkä luulisi uskovani näihin faktoihin.

hmmm....

http://www.youtube.com/watch?v=-VVwO_f8Zw0 <-- katsokaa tuo. voin kertoa, että ite en tuohon usko, mutta miten voi olla muka mahdollista että joku rokote tekee tollasta? meinaan ottaa rokotteen, mutta kun tässä ei enää tiedä mitä uskoa.

vähän kriittisyyttä uutisia kohtaan...

Ei kannata ihan kaikkea mitä youtubessa on uskoa...

http://www.dystonia-foundation.org/pages/dystonia_...
"Because of the concern of individuals with dystonia as to whether or not to get a flu shot because of this reported case, we have sought the opinion of dystonia experts on this case. Based on the footage that has been shared with the public, it is their unanimous consensus that this case does not appear to be dystonia."

Kahdessa rokotteessa sama antigeeni

Testatussa ja nyt käyttöönotetussa rokotteessa on sama antigeeni. Täten analogia tosiaan kuuluu burana/ibumax.

On helppo tarttua komentteihin kuten "- En usko, että rokotteiden välillä on kovin suurta eroa." ja vääntää niistä jotain suurempaa kuin mitä todellinen merkitys on.

Sikapiikki tuli otettua ja

Sikapiikki tuli otettua ja samana iltana tuli kova väsymys. Väkisin nukahdin ilta kuudelta television ääreen, heräsin tunnin päästä iltapalan syöntiin sekä suihkuun ja siitä sitten nukuin aamuun vaille seitsemään. Käsivarsi aamulla kipeänä, normaalia enemmän väsymystä ja hyvin lieviä flunssan oireita, lihaskipua ja pientä limakalvojen ärtyneisyyttä. Toivottavasti se tauti oli tässä...

Vähän jäitä hattuun

Rokotehan on kunnolla testattu vasta sitten kun on piikitetty satoja tuhansia kaikenikäisiä ja -kokoisia ihmisiä ja odoteltu jonkin aikaa..

Näytteiden otosta en tiedä, miten helppoa jossain tavan terveyskeskuksen labrassa on vertailla viruksia. WHO:han todella suositti ajat sitten ettei alkutapauksien jälkeen enää kattavaa analysointia tehdä. Kuitenkin THL:n sivuilla on sitä perättyä ajantasaista faktaa varmennetuista tapauksista (1 425 tänään klo 12.00). Mietitääs... Suomessa oli vuosi sitten 227 terveyskeskusta... jokaisesta lähtee 5 näytettä... 1135 näytettä/vrk johonkin geenianalyysiin?

Siihen en ala kantaa, ottiko THL pientä riskiä silloin kun valitsi vain yhden rokotteen.

vaikuttaako haitallisesti

olen saanut sikainfluenssa rokotteen paripäivää sitten niin heikentääkö alkoholi tai tupakka tuotteet sen vaikutusta?

Juopottele ja Tupakoi

Juopottele ja Tupakoi rauhassa ei se mitään vaikuta...

Flunssa tuli

Otin eilen sekä sikainfluenssa että kausi-influenssa rokotteet ja nyt kuumetta 37,6 ja selvät flunssan oireet.

Että näin.

Kipeytyi uudelleen

Oireet olivat lähes olemattomat. Lihas oli kuitenkin sen verran kipeä, ettei sen päällä voinut muutamaan päivään nukkua. Nyt rokotuksesta on kulunut 2 viikoa. Rokotuskohta on äkkiä kipeytynyt uudestaan. Kipu ei ole kovaa, mutta sen verran sitä on, että vasemman käsivarren hartialihaksen tiedostaa koko ajan.

Ei ongelmia

otin eilen pistoksen, pistäminen ei sattunut yhtään, mutta aineen leviäminen ''kutitti'', tämän jälkeen pistoskohta oli hieman kipeä mutta kipu hävisi, illalla kipu alkoi tuntua lievästi ja sen päällä nukkuminen oli kipeää. aamulla oli 37 ja puoli astetta kuumetta ja lihaksen kipeitä, toivon että kuume ja kipu lähtevät

Olenko uusi rokotteen uhri?

26.3 otin pandemiarokotuksen. Kaksi viikkoa myöhemmin kipeytyi vasen olkavarsi ja käsi. Kova särky aivan sormen päitä myöten, samalla kylmät sormet.
Liikerajoitteinen etenkin ylös ja taivuttaessa.Muistin jo unohtuneet kirosanat.
Huomasin lämmön nousua ja vuoteeseen mennessä voimakasta puistatusta noin 5-6 min. Siis palelua. Särkylääkkeet eivät auttaneet.(parasetam.)Vaikeinta oli asettua nukkumaan kivun ja asennon takia.Hakeuduin heti lääkäriin, röntenkuva
ei antanut selitystä. Lääkäri epäili yhden kerran käyttämääni urheilugeeliä, koska
olkavarsi ja käsi olivat punoittavaa ja kutisevaa näppylää, jatkuen selkään ja niskaan, aiheuttaen kuumotusta ja halua raapia kohdetta. Iltaisin klo 18.50 alkaa
voimakas kuumotus ja punoitus em. kohdissa jatkuen kaulan kautta kasvoihin.
Näppylät ovat punoittavia, eivätkä kuitenkaan suuria, einätkä ns. rakkuloita.
Nyt seurataan ilman lääkitystä vaivan kehittymistä. Otettu mm. verikokeita.
Iltaisin lievää lämmön nousua ja kylmän väreilyä. Nyt kolme viikkoa rokotuksesta
kipu osittain hallinnassa, mutta oireilut jatkuvat.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely