Sunnuntai 27.5.2012

Yle: Rokotusjonossa rähinä

Luotu: 
6.11.2009 11:27

Vantaalla Hakunilan terveyskeskuksen rokotusjonossa ihmisten kärsivällisyys loppui perjantaiaamuna. Yle Helsinki kertoo osan jonottajista käyttäytyneen aggressiivisesti.

Paikalla olleen henkilön lähettämässä kuvassa näkyy, miten tilanne on kärjistynyt jonottajien väliseksi yhteenotoksi, jota selvittämään on tullut vartija.

Yle kertoi tänään aiemmin Vantaan päättäneen poiketa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen määräämästä rokotusjärjestyksestä. Vantaa päätti antaa sikainfluenssarokotetta tänään Kuusikon koulun oppilaille ja henkilökunnalle.

 

Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

On se hyvä että joku kunta uskaltaa kävellä tämän ylipöhöttyneen ja pyrokratusoituneen terveydenhallintokoneiston yli. Todella hienoa että joku kunta kykenee tekemään vielä ns. tervejärkisiä ratkaisuja sekä kuitenkin vielä seistä omilla jaloillaan.