Sunnuntai 27.5.2012

Suomi on Pohjoismaiden ykkönen - alkoholinkulutuksessa

Luotu: 
16.11.2009 11:16
Päivitetty: 
16.11.2009 11:26
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi

Suomi on saavuttanut kyseenalaisen kärkipaikan Pohjoismaiden välisessä vertailussa. Suomessa kulutettiin tilastojen mukaan viime vuonna ensimmäistä kertaa enemmän alkoholia kuin missään muussa Pohjoismaassa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos.

Perinteisesti alkoholia on kulutettu eniten Tanskassa. Vuonna 2008 alkoholin kokonaiskulutus oli Suomessa 12,5 litraa sataprosenttista alkoholia 15 vuotta täyttänyttä asukasta kohti laskettuna, kun vastaava luku oli Tanskassa 11,7 litraa.

Suomessa kulutetaan runsaasti enemmän väkeviä alkoholijuomia kuin muissa Pohjoismaissa. Vuonna 2008 Suomessa kulutettiin sataprosenttiseksi alkoholiksi muutettuna 2,7 litraa väkeviä alkoholijuomia 15 vuotta täyttänyttä asukasta kohden, kun muissa Pohjoismaissa kulutus jäi 1,1-1,7 litran välille.

Suomessa väkevien alkoholijuomien osuus alkoholinkulutuksesta on noin 26 prosenttia, kun muissa Pohjoismaissa se on 16-20 prosenttia.

THL muistuttaa, että maissa, joissa alkoholin kulutuksen taso on korkea, todetaan yleensä paljon alkoholiperäisiä terveydellisiä ja sosiaalisia haittoja. Suomessa on tilastojen mukaan alkoholiperäisiä haittoja enemmän kuin muissa Pohjoismaissa. Etenkin alkoholiin liittyvät kuolemat, alkoholiperäiset maksasairaudet ja alkoholimyrkytykset, ovat yleisimpiä Suomessa.

Uusi Suomi kertoi eilen Varsinais-Suomen poliisin moittineen osan suomalaisista omaksuneen "eurooppalaiset" juomatavat väärin. Toisin sanoen alkoholia ei juoda enää vain viikonloppuisin, mutta perisuomalaisesta ryyppäämisestä ei ole osattu luopua.

Pohjoismainen alkoholitilasto tehdään vuosittain pohjoismaisten tilastoviranomaisten yhteistyönä.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Alkkis

Onneksi lopetin. Kulutus suomessa jatkaa kasvamistaan niin kauan kuin alkoholismia ei hoideta sairautena. Niinkauan kuin sitä ei hoideta oikein. Useat kaverit alkoholisteja, joille on määrätty masennus ja unilääkkeet vaikka ne pahentavat päihderiippuvuuta alkoholisteilla. Hoidetaan seurauksia, ei syytä.

OnSlow

"Hieno kun taas jaksoit perustella käsittämättömän höpinäsi!"

Yritin kirjoittaa selkeästi ja lyhyesti kun tiesin, että varmaan luet kirjoitukseni. Koska se jäi kuitenkin sinulle epäselväksi tarkennan mitä tarkoitin.

Tarkoitin: On naivia olettaa, että valtiovalta yrittäisi aikuisten oikeasti vähentää kulutusta koska se saa valtavasti rahaa alkoholiveroina ja maksuina. Näitä rahoja tarvitaan mm. eduskunnan urheilukerhoon ja muihin tärkeisiin asioihin.

Vieras

Oikein kyyneleet herahtaa silmiin,kun jälleen olemme saaneet ansaitun kultamitalin.

Peruskuntokausi jo lupasi hyvää ja korkean paikan leirillä jo huomasi, että huippukunto tulee olemaan ennätysmäinen.

Nyt tuntuu tosi mahtavalta kaiken sen harjoittelumäärän jälkeen.

Soittakaa Porilaisten marssi!

Vieras

Vale, emävale, tilasto?

Linkistä: "vaikka ns. tilastoimaton alkoholinkulutus ei sisälly lukuihin."

Arvataan ja arvotaan lukuja, pitäähän saada uusia "tieteellisiä" tutkimuksia julkaisuihin etteivät määrärahat laske.

Antti-Johannes

Onhan se hyvä, että ollaan paremia jossain asiassa kuin ruotsalaiset - eiks niin? Ja kuskas täällä selvin päin kestäiskään.

Eikös se joku lauluntekijä sanonut; juodaan viinaa, tulaan viisaammiksi näin... Nyt kun tarvitaan uusia innovaatioita, niin jospa se viina auttais niiden keksimisessä.

kaija kuopila

Kiitetään tilanteesta kaikkia tolloja säätelytätejä kuten Risikkoa, tosin hän ei ole ainoa lajissaan. Kaikissa maissa, joissa on ollut kieltolaki, on enemmän humaltumisjuoppoutta kuin muissa maissa. Kun kielletyn hedelmän nauttiminen on tullut sallituksi, joumistavat ovat useimmissa maissa kohentuneet. Suomalaisten säätelijät = eduskunta ovat pihalla kuin lintulauta maailman menosta. Joskus 70 luvulla arvoisa lääketeollisuuden tuotteiden edustaja Ilkka Taipale mainosti mm ; Helsingissä on alkoholisteja tuhatkunta. Kun alkoholistit muutettiin sekakäyttäjiksi, heitä lienee nyt vähintään satatuhatta, puhumattakaan pelkista mieliala lääkkeiden käyttäjistä, "mallimaassahan" ihmiset opetetaan jopa lääkkeiden avulla "oikein asennoitumaan".
Itse nauttisin, jos voisin Suomessakin saada viinini ruokakaupasta kohtuuhintaan, mutta eihän se ole
mahdollista. Jos normaali eurooppalainen juomakulttuuri leviäisi Suomeenkin, ei näillä kielto-tantoilla olisi
virkaa. Itse olen sitä mieltä, että juomatapa opetus voisi alkaa ylästeella tai lukiossa kouluissa ihan normaaliin ruokaherkutteluun verrattuna, että humaltumis juomisesta päästäisi eroon ja huomattaisi, että viinit ovat ihmisen elämää. Nyt tyóllistetään vain sosiaalitanttoja ja läáketeollisuutta.
Sinulle sanon, joka kirjoitit, onneksi viina ei ole huume, että juomiseen kuollaan nyt taatusti enemmän kuin niissä maissa, joissa alkoholi on vapaasti saatavissa kohtuuhintaisena, se on myös huumaava aine. Sitä tietenkin käyttää hyväkseen byrokraattiset tahot Suomessa. Risikko oli rangaistus vapaalle Suomelle.

qwerty

Minä ainakin kuulun ykköskaartiin.
Paitsi en maksa veroja. Keitän pontikkaa nerokkaalla ilmajäähdytteisellä, hiukan kahvinkeitintä suuremmalla laitteella.
Valitettavasti kyseinen värkki on valmistettu Kiinassa.

Vieras

Tiedote alkaa asiallisesti:

"Pohjoismainen alkoholitilasto tehdään vuosittain pohjoismaisten tilastoviranomaisten yhteistyönä.

Tilastossa julkaistut kulutusluvut, tilastoitu alkoholijuomien kulutus ja myynti, antavat hyvän kuvan alkoholijuomien kulutuksen kehityksestä eri Pohjoismaissa, vaikka ns. tilastoimaton alkoholinkulutus ei sisälly lukuihin."

Mutta sitten seuraa harhautus:

"Vuonna 2008 alkoholin kokonaiskulutus eli tilastoitu ja tilastoimaton kulutus yhteenlaskettuna oli Suomessa 12,5 litraa 100 sataprosenttista alkoholia 15 vuotta täyttänyttä asukasta kohti laskettuna, kun Tanskassa se oli 11,7 litraa."

Kun totuus on tämä:

"Alkoholin tilastoitu kulutus oli Suomessa 10,3 litraa ja Tanskassa 10,7 litraa sataprosenttista alkoholia 15 vuotta täyttänyttä asukasta kohti laskettuna."

Milloin THL lopettaa tuon MUTU-tiedon käyttämisen (tilastoimaton kulutus) propagandansa tuottamiseen?

Ja kuka oikeasti uskoo että Tanskassa tilastoimaton kulutus, esim tuonti Saksasta olisi vain 1 litra, kuin Suomessa se on laskettu sopivasti 2,2 litra per henki.

Ruotsin ja Norjan tilastoimaton kulutus on olematonta, näissä maissa onkin hyvin vahva itsevalmistuksen perinne. Ruotsalaiset keskustelufoorumit ovat todella monipuolisia ja opettavaisia.

Vieras

Viinan kulutuksen järjetön kasvu on yksi EU:n pahimpia suoria vaikutuksia Suomeen. Tulee erittäin kalliiksi, tappaa tuhansia ihmisiä vuosittain. Jos Suomessa olisi vähänkin isänmaallista henkeä jäljellä, niin nyt ryhdyttäisiin EU:sta riippumatta rajuihin sääntelytoimiin. Viinan hinta ylös, maahantuonti uudelleen kuriin, alkoholismin hoitoon satsattava kunnolla rahaa, oluen alkoholipitoisuutta alennettava.
Unohtakaa kaikki "eurooppalaiset juomatavat"-höpinät. Suomalaiset ovat perinnöllisesti alttiita liikajuomiselle ja siinä auttaa vain säätely.

Vieras

Älä jauha tuubaa, tätäkin on tutkittu:

"Kun Suomen historian ja poliittisen historian dosentti Irma Sulkunen tutustui 1970-luvulla raittiuskysymykseen tutkiessaan sosiaalidemokraattien uskontopolitiikkaa, hänessä heräsi epäilys. Raittiusliikkeen järjestäytyessä 1800-luvun lopulla suomalaiset joivat tilastojen mukaan vähemmän alkoholia kuin mikään muu Euroopan kansa. Mikä siis innoitti 70 000 suomalaista juomalakkomarsseille vuonna 1898, ja miksi Suomen eduskunta äänesti yksimielisesti kieltolain puolesta vuonna 1907?

Sosiaalihistorian professori Matti Peltonen löysi yhtä outoja ristiriitoja tutkiessaan Suomen maaseudun historiaa. 1800-luvulla elänyt etnografi Eljas Raussi kertoi kaakkoissuomalaista kotipitäjäänsä kuvatessaan kehittyneestä juomakulttuurista, johon kuului monia rituaaleja ja jota yhteisö itse sääteli tarkkaan. Miksi kirkkoherrat ja säätyläiskartanonomistajat samaan aikaan vaativat paloviinan kotipolttokieltoa ja väittivät viinan koituvan perheiden tuhoksi?

Suomalaisen alkoholipolitiikan myytit alkoivat järkkyä tutkijoiden käsittelyssä, aina surullisenkuuluisasta suomalaisesta viinapäästä lähtien."

Lue koko artikkeli: http://www.tiede.fi/arkisto/artikkeli.php?id=387

Ihmettelen

Vakuuttaakseen senaatin ja Venäjän hallinnon kieltolain tarpeellisuudesta kieltolakipoliitikot kehittivät suomalaisen viinapään käsitteen. Peltonen on löytänyt ensimmäisen viinapää-maininnan puheesta, jonka raittiusmies O. W. Louhivuori piti 1908.

Kun muiden maiden raittiusväki ihasteli Suomen alkoholitilannetta – raittiusjärjestöjen tilastot osoittivat suomalaisten juovan vähiten Euroopassa! – kieltolain kannattajat puolustautuivat Louhivuoren sanoin: ”Totta on, että Suomessa juodaan muihin maihin verrattuna vähän. Mutta silti näkee meillä enemmän juopuneita kuin muualla, koska suomalaiset vähänkin juovuttuaan käyttäytyvät niin perin törkeästi ja raa’asti.”

Peltosen mukaan viinapää-myytti demonisoi suomalaiset ja nimenomaan suomalaiset miehet. Pian viinapää myös tieteellistettiin. Jotkut pitivät sitä kulttuurisena ominaisuutena: suomalainen juomakulttuuri oli barbaarista verrattuna vanhojen eurooppalaisten sivistyskansojen juomatapoihin. Toiset selittivät ”suomalaisia juomatapoja” kansanluonteella, joka periytyi biologisena ominaisuutena sukupolvelta toiselle.

Alkoholi ja rikollisuus oli yhdistetty tutkimuksissa jo 1800-luvun lopulla. Perusteluksi suomalaiselle viinapäälle kävivät juopumuspidätykset, joita oli tehty vuoden 1733 juoppousasetuksesta lähtien.

– Juopumuspidätysten valtavaa määrää kaupungeissa pidettiin osoituksena siitä, että pienikin määrä alkoholia aiheutti Suomessa suuria ongelmia. Vastaavaa ongelmaa ei tietenkään ollut niissä maissa, joissa juopuneita ei rangaistu vaan autettiin, Peltonen sanoo.

TEKSTI:Päivi Parhi-Riikola

huikka

Isäni oli jäämässä kiinni pontikan myynnistä(50-luvulla) ja siitä innostuneena lähti(pakeni kuin jänis) Ruotsiin. Aivan kunnon töihin. Kehtasi vielä kertoa lapsilleen moista.

Kuka sitä keitteli ja missä, jäi kyllä hämärän peittoon.

uolevi

Onko tuossa 12,5 litrassa mukana ns. "tilastoimaton kulutus"eli Viron viinat ja muu matkustajatuonti. Tähänastiset Tilastokeskuksen kulutusluvut ovat ymmärtääkseni sisältäneet kuluttajat vauvasta vaariin. Mitenkähän on ? Voisko toimittaja kenties tarkistaa ? Ja mikä lienee Uusimaa/Helsinki osuus kulutuksesta ?

Kaija Kuopila

EUn mallioppilas / vieras kommentti viittaa siihen, että hänen mielestään säätelyä pitäisi lisätä. Arvoisa kirjoittaja katseleppa nyt ympärillamme olevia maita, miten monessa mikáán säätely on tuottanut onnellista tulosta.

Amneris

Suomalaiset taitavat juoda tätä vauhtia aivonsa pihalle. Katson lievästi kauhistuneena mitä määriä mäyräkoiria kannetaan viikonloppuisin ja viikollakin ihan tavallisista kaupoista kotiin.
Mihin ahdistukseen me oikein juodaan? Määrät eivät viittaa enää hauskuuteen.

Kaija Kuopila

EUn mallioppilas / vieras kommentti viittaa siihen, että hänen mielestään säätelyä pitäisi lisätä. Arvoisa kirjoittaja katseleppa nyt ympärillamme olevia maita, miten monessa mikáán säätely on tuottanut onnellista tulosta.

Mark

Käsittääkseni tuossa on kyse myyntiluvuista, joita sekoittaa vaikkapa suomalaisten Viron ostokset, ruotsalaisten ja norjalaisten Suomen ja Tanskan ostokset, sekä turistien kulutus ylpäätänsä. Kalliissa Norjassa esiintyy myös kotipolttoa.

Jos oikeasti tehtäisi ihan oikea tutkimus kulutuksesta, sitä ei tehtäisi myynnin kautta.

Vieras

Hinnat ylös ja EU:lta lupa korkeisiin tulleihin. Ainut keino.

Hintojen nostolla ei pystytä vaikuttamaan aikuisiin, mutta nuoriin kyllä.

Pitäisi pystyä tunnustamaan, että alkoholi on meille ongelma. Suomalainen kulttuuri vain edistää alkoholin kulutusta. Tarvittaisiin kovia päätöksiä, mutta valtiota kiinnostaa vain tulojen menetys Viroon ja yksilön oikeus juoda.

Jos yksilöllä on vapaus ja oikeus pilata terveytensä, niin onko yksilöllä oikeus laskuttaa muita ylimääräisillä sosiaali- ja eläkemenoilla?

Vieras

Ainahan meille on kerrottu, että katajainen kansamme ryyppää enemmän kuin kaikki muut yhteensä, kukaan ei selvinpäin puhu mitään ja koko kansa niin masentunutta ja huonolla itsetunnolla varustettua että meille saa tehdä ihan mitä vaan, paitsi viinan hintaa nostaa...
Syyllistäminen joka asiassa on maamme tapa, sairaudetkin on itse aiheutettuja, masennuslääkkeitä vaan liian vähän syödään vaikka lääkärit keksii mitä mielenkiintoisempia vaivoja mihin ne auttaa, sellaisia joita edes valmistaja ei uskalla paketissa valehdella vaikuttavan...
Itse olen kummajainen, alkoholia en käytä, en ole käyttänyt moniin vuosiin! Kun loppuviikolla käy Lidl:ssä, ihmiset katsovat usein oudosti, kun pelkkää ruokaa kassalle laittaa. Kun vieraiden ihmisten kanssa keskustellessa asiasta mainitsen, huumeita käyttäväksi luulevat heti... Mutta kun kerron syynä olevan paha diabetes, asenne muuttuu kerrasta! Sama on pitkän tukan kanssa, kunnes ammatikseni kerron taidekäsityön, taas jutellaan kuin normaalille...
Maamme on kyllä ihme paikka, yli 20% elää köyhyysrajan alapuolella alas ajetun terveydenhuollon varassa, samalla kun virkamiehistö porskuttaa suurilla palkoilla täysin tuottamatonta papereiden siirtelyä, maassa jossa työvoimapula on ollut nurkan takana yli 10 vuotta, samalla työttömiä tai orjatyöläisiä on yli puoli miljoonaa.
Lapsilta ja nuorilta on säästetty kaikki virikkeet pois, vain pullo on jätetty, suuret ikäluokat ovat surutta kahmineet kaikki mitä irti on ollut revittävissä, hyvää esimerkkiä ovat näyttäneet omien vanhempiensa hoitamisessa, ei siis ihme että vanhuus pelottaa!
Lisää viinaa vaan koneeseen, saadaan turhat ihmiset kuluttamasta herrojen etuihin varattuja veroja, nyt kun laitoksia ollaan lopettamassa, menetetään vaiettu lääkekokeiden testiryhmä, mutta uutena ideana onkin myydä lapsemme lääkeyhtiöiden käyttöön, muualla maailmassa se kun ei ole mahdollista, kun YK:n lastenoikeuksista tehtyjä sopimuksia jossain vielä kunnioitetaan!
Alkaa kohta täällä vienti vetämään, kun nuoret muuttavat maasta pois, jo yli 10 vuotta on nuoret herrojen velkoja makselleet eikä tulevaisuus näytä kyllä yhtään paremmalta!
Onneksi sentään Kiteellä keitellään pontikkaa Alkon myyntiin asti, tosin taitaa olla murto-osa kokonaistuotannosta joka sinne eksyy...
Viinaa vaan nuorisolle, pysyvät ehkä silloin erossa vaarallisesta huumeesta nimeltä kannabis! Nuorison puheita kun kuuntelee linja-autossa, mielialalääkkeet ovat ilmeisesti jo arkea, vaikka niiden tutkimus suoritettiin 90-luvun alussa laitoksissamme, pitkäaikaistutkimus jätettiin pois, kun olivat niin fantastisen hienon kuuloinen ratkaisu... Korruptiohan on täysin pois suljettu asiassa, maammehan on maailman korruptoitumattomin, tai ainakin maailman halvimmalla ostettavissa!

Vieras

Sääliksi käy kun lukee näin viinalla lotraajien viestejä...
Kaupat auki yötä päivää ja hinnat niin alas kuin mahdollista. Ja mitään suomalaista viinapäätä ei muka ole. Se on kyllä Matti Peltonen joka tässä on erehtynyt. Mies on näitä konstruktionisteja joka luulee että mitään oikeaa todellisuutta ei ole olemassakaan. Suomalaiset ovat nyt kumminkin geneettisesti semmoista porukkaa, että osa heistä on erityisen altista viinalle ja sen vaikutuksille. Mutta sehän ei tietenkään merkitse, että he haluaisivat että jotkut muut haluavat pitää huolta heidän terveydestään.
Onhan meillä sekin vaihtoehto: lopetetaan kaikki turvatoimet! Ei suojavöitä, ei liikennevaloja, ei nopeusrajoituksia, ei koulupakkoa, aseet täysin vapaiksi ja myyntiin viinakauppoihin, ehdottakaa lisää!

Vieras

Jää ihmettelemään yhtä asiaa. Miksi Ruotsin kulutus on pienempi kuin Suomen, sillä onhan heillä apuna jotain 400000 suomalaista. Sille tutkijalle olisi töitä.

Partiohavyton

Kiitos Uudelle Suomelle, "tästä varoituksesta" viinan vaaroista. Alkoholi, alkoholi se hänenkin elämän pilasi. TV:ssä pitäisi olla paljon hyviä iskulauseita, joissa varoitetaan viinasta. Yhtälailla kuin heikoista jäistä. Ympäristön tärvely ja roskastaminen on rikos, jota voidaan jatkuvasti vastustaa yhtälailla televisiossa ja radiossa. Kouluissa ja kodeissa on meillä luonnollisesti päävastuu, mutta onneksi kaikki seuraavat myös tiedotusvälineitä. Sanomalehdissäkin tulee olla suoraa varoitusta kaikesta pahasta. Esim. tupakka-askissa oleva varoitus päivittäin.

Käpälämäen tarkkailija

Kuten jo aikaisemmatkin lukijat ovat kommentoineet, tilastoidussa kulutuksessa olemme Tanskan jäljessä mutta onneksi joku vetää stetsonista hiukan lisälitroja, jotta pääsemme jälleen paheksumaan meitä suomalaisia. Käsittämätöntä on kuitenkin varsinaisesti seuraava yhdistelmä eri "tietoja": Me syömme maailman rasvaisinta ruokaa, juomme eniten viinaa humalahakuisesti ja vietämme muutenkin epätervettä elämää. Puoli vuotta istutaan pimeässä sohvalla ja popsitaan sipsejä salkkareita katsellen. Vihanneksia ei syödä juuri nimeksikään mutta särkylääkkeitä ja antibiootteja senkin edestä. Liikenteessä ajamme holtittomasti ylinopeutta ja vähintäänkin pikku maistissa. Ammumme ja puukotamme toisiamme jatkuvasti. Osa meistä hukkuu Juhannuksena ja jos siltä säästyy niin sitten pilkkireissulla. Miten ihmeessä siis keskimääräinen elinikäodotuksemme voi nousta koko ajan?