Uusi Suomi / Kotimaa Torstai 9.2.12 Aseta US kotisivuksi

H1N1-rokote: 87 sai sivuvaikutuksia

H1N1-rokote: 87 sai sivuvaikutuksia
Julkaistu: 17.11.2009 12:48
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Kuva
Kolmasluokkalaista tyttöä rokotetaan Vantaan Kuusikon koulussa.
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Kolmasluokkalaista tyttöä rokotetaan Vantaan Kuusikon koulussa.
Suomeen on saatu lähes miljoona annosta sikainfluenssarokotetta, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL kertoo. Näistä lähes 800 000 on jaettu lääkekeskuksiin ja sairaala-apteekkeihin.

THL on saanut tähän mennessä sikainfluenssarokotteesta 87 haittavaikutusilmoitusta. Haittavaikutukset ovat odotetunlaisia ja hyvin samanlaisia kuin Ruotsissa raportoidut: paikallista kipua, päänsärkyä, lieviä mahdollisesti allergisia hengitystieoireita ja ihottumaa.

Sikainfluenssa on epidemiana lähes koko maassa, ja jatkunee kahdesta kolmeen kuukautta.

Suomessa on varmistettu kaikkiaan 3960 sikainfluenssatartuntaa. Arviolta tartuntoja on kuitenkin kymmeniätuhansia, sillä vain osa tartunnoista varmistetaan. Suomessa on tähän mennessä varmistettu yhdeksän sikainfluenssaan liittyvää kuolemantapausta.

Menehtyneistä kahdeksan on kuulunut perustautinsa vuoksi riskiryhmiin. THL kokoaa jatkossakin tiedot Suomen kaikista varmistetuista kuoleman- ja tautitapauksista pandemiakatsaukseensa.

 
Uusi Suomi
Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

 
 
 
 

Yllättävä tieto: Likaisen veden sivuvaikutuksia - 4300 lasta...

kuollut eilenkin likaisen veden bakteereihin ja viruksiin. Joka päivä - vuosien ajan - vuodessa 1,6 miljoonaa kuollutta lasta.

Olisi kannattanut lisätä tuohon otsikkoon että "VAIN...."

Näin siksi, että media ja kommentoijat ovat ajoittain luonneet kuvan, jonka mukaan rokotus on liki hengenvaarallinen.

eipä ongelmista kaikki

eipä ongelmista kaikki ilmottele, en ainakaan minä, paljon kiinnostanut raportoida että kuume nousi, etenkään kun tästä jo etukäteen sairaanhoitaja varoitteli.. syvä uuuh

tilastojen kaunistelua

Tilastojen kaunistelua...
Ainoa syy ilmoitaa sivuvaikutuksista on sairasloman tarve.

Itselläni 3 työkaveria, jotka ovat saaneet sivuvaikutuksia, mutta yksikään ei ole mennyt oireidensa takia lääkäriin,
koska lääkäreillä ei ole sivuvaikutuksiin lääkettä.
(yksi vanhempi rouva työpaikallani oli kaksi päivää naama ihan valkoisena, mutta silti töissä, koska omaa periksiantamattoman luonteen.)

Meitä on firmassa 27 työntekijää (,joista kaikki eivät edes ole hakeneet rokotetta) ja kolme sairastui sivuvaikutuksiin.
Eli vähintään 10% on saanut sivuoireita!!

Liikaa provosoitu

Omat kokemukset ovat aina parhaat, tuttavan kaverin kokemukset useimmiten keksittyjä.

Ei sikainfluenssarokote ole sen kummempi kuin muutkaan rokotteet; 99 %:lle ei tule mitään oireita. Ei tullut minullekaan, eikä ole tullut aiempina vuosina muistakaan rokotteista.

Eikä se jonottaminenkaa pidä paikkaansa; meillä Espoon Leppävaarassa järjestelyt ovat hyvät, ja rokotukseen pääsee muutaman minuutin jonotuksella. Hoitajat ovat mukavia ja hyvällä päällä.

Ei ole olemassa lääkettä

Ei ole olemassa lääkettä josta kukaan ihminen ei koskaan saisi mitään sivuvaikutuksia.

Olettekos esim. koskaan lukenut tavallista buranan selostetta? ...siitähän voi saada vaikka minkälaisia sivuoireita!

Ei tämä nyt näin mene

Uutisoinnissa sanotaan että 87 on ottanut yhteyttä sivuvaikutuksien takia. Otsikointi on siis jälleen kerran täysin älytöntä! Itselläni ainakin nousi 38,5 asteen kuume seuraavana yönä piikin ottamisesta. Lisäksi käden pistopaikka oli kipeä vielä kolme päivää myöhemmin. En minä nyt näistä mihinkään lähtenyt ilmoittelemaan. Varsinkin kun lääkeselosteessakin mainitaan, että enemmän kuin 1/10 saa tällaisia oireita. Paljonko rokotetta onkaan annettu jo suomalaisille? Tästä todellinen luku olisi paljon helpommin laskettavissa. Joka tapauksessa todellinen luku on siis moni sata kertainen. Kyllä näistä oireista ilmoituksia tekevien määrä lasketaan varmastikin ihan promille tasolla.

Roskaa koko uutinen

Kuka noista sivuvaikutuksista tosiaan muka ilmoittelee? Itsellä nosti kuumeen ja käsivartta särki 3 päivää, mutta ei tullut mieleenkään ilmoittaa. Moni tuttukin on kertonut käsivartta särkeneen kovasti. Sivuvaikutuksia on, mutta ei niillä saa pelotella! Mutta tuo "87 sivuhaittavaikutusta" on aivan roskaa ja johdattelee ihmisiä harhaan, todellisuudessa vaikutuksia on huomattavasti useammilla!

Tiomersaali hämmästyttää

Jotenkin uutisoinnissa on ohitettu tiomersaali niminen säilöntäaine, jota H1N1-rokote sisältää.
Tiomersaali on elohopeaa sisältävä seos.
Elohopea on neurotoksinen raskasmetalli, eli suomeksi sanottuna hermomyrkky.
Elohopea on myös ensimmäisen luokan ongelmajäte.
Miten ongelmajäte voi olla hyväksi ihmiselle?
Voiko hermomyrkky edistää ihmisten terveyttä?

Haittavaikutus

Noissa raportoiduissa haittavaikutuksissa on kyse isommista asioista muin pikku nuhanenästä. Tiedetään, että tämä aiheuttaa reaktioita yli 10% rokotetuista.
Osa väitetyistä haittavaikutuksista olisi tullut rokotuksesta riippumatta, mutta

Ohessa KTL:n sivuilta luettelo. Sikainfluenssarokotteessa on erillinen listansa ja EMEA kerää tietoa erituisesti tietyistä haitoista.

Esimerkiksi jep jep -nimimerkin kokemat ikävtä haitat eivät ihan taida kuulua näiden joukkoon. Kuten hän toteaa:"lääkeselosteessa mainittu haitta". Niistä uutisessa EI ole kyse.

Vakavat haittavaikutukset:
Kuolemaan johtaneet
Henkeä uhanneet
Sairaalahoitoon tai sairaalahoidon pitkittymiseen johtaneet
Pysyvään tai merkittävään toimintaesteisyyteen tai -kyvyttömyyteen johtaneet

Odottamattomat haittavaikutukset:
Kun haittavaikutus poikkeaa laadultaan tai voimakkuudeltaan rokotteen valmisteyhteenvedossa mainitusta

Muita ilmoitettavia haittavaikutuksia:
Yli 40 °C:n kuume
Paikallisreaktio rokotuskohdassa (yli seuraavan nivelen ulottuva)
Absessi (märkäpesäke)
Laaja-alainen nokkosihottuma tai muu ihottuma
Kasvojen alueen turvotus
Hengitysvaikeudet
Anafylaksia (allerginen reaktio, voimakas ja äkillinen)
Kouristukset
HHE - hypotonis-hyporesponsiivisuusepisodi (tujuttomuus, sokki)
Yli 3 tuntia jatkuva tyynnyttämätön itku

Ilmoittakaa kaikki kokemanne yllättävät haitat...

... jotta viranomaiset saavat tiedon mahdollisimman pian mahdollisista odottamattomistahaittavaikutuksista ja ja jotta viranomaiset pystyvät ryhtymään asianmukaisiin toimiin! Kyseessähän on nimittäin uusi rokote!

On aika erikoisesti

On aika erikoisesti kirjoitettu..

Ja ILMOITUKSIA on vain tuo määrä, moniko jätti ilmoittamatta komplikaatioista?

Sitten kerrotaan että 800 000:en rokote erästä on tullut tuo määrä ilmoituksia.. mutta aiemmin on ilmoitettu että rokotteita on jouduttu suuri määrä heittämään pois. ..niistähän meinasi tulla jo pula, eikö?
..eli montako tuosta määrästä todella on käytetty ihmisiin, montako erää roskiin..?

Mutta eipä olla rokote kuolemantapauksista uutisoitu ensinkään ..ei yhtään, ja niitäkin on maailmalla ollut, ei tosin kauheita määriä.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely