Sunnuntai 27.5.2012

Lakimuutos: Tuomio lyhenee tunnustamalla?

Luotu: 
19.11.2009 08:24
Päivitetty: 
19.11.2009 12:58
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi

Oikeusministeriö pyrkii lyhentämään oikeusjuttujen käsittelyaikoja harkinnassa olevalla lakimuutoksella, jonka mukaan rikoksesta syytetty voisi saada normaalia lievemmän rangaistuksen tunnustamalla rikoksensa. Asiasta kertoo Yle.

Pitkistä käsittelyajoista ovat huolestuneet sekä valtakunnansyyttäjänvirasto että oikeusministeriö. Ministeriö on Ylen mukaan jo ilmoittanut eduskunnan perustuslakivaliokunnalle harkinnassa olevista vaihtoehdoista.

Oikeusministeri Tuija Braxin (vihr.) mukaan tunnustaminen voisi tulla kyseeseen esimerkiksi hankalissa talousrikoksissa.

-Yhteiskunnan kokonaishyöty voisi olla, että tunnustamalla rangaistus vähän lievenee. Rangaistus tulee ja juttu saadaan käsiteltyä, Brax sanoo Ylelle.

Englannissa rikoksesta syytetty voi tunnustamalla saada normaalia lievemmän rangaistuksen ja välttää tuomioistuimen käsittelyn.

Ylen aikaisemman uutisen vastaisesti viranomaiset eivät kuitenkaan harkitse Suomeen käytäntöä, jonka mukaan rikoksista tuomittu voisi saada lievemmän tuomion maksamalla määrätyn korvauksen.

Oikeusministerin mielestä ongelmaksi voisi tuolloin muodostua se, etteivät rikkaat ja köyhät saisi samanarvoista kohtelua.

Suomi on Ylen mukaan saanut Euroopan ihmisoikeustuomioistuimesta jo 40 langettavaa tuomiota ylipitkistä käsittelyajoista.

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

Kysymys lienee siitä, että tunnustamalla tehneensä väärin tuomio lievenisi ja kaikki säästyisivät pitkiltä oikeusprosesseilta. Minusta erittäin kannatettava ajatus ja sopii hyvin oikeustajuuni.

Otsikko on minusta harhaanjohtava. Kysymys ei olisi siitä, että rahalla tuomio lievenisi vaan tuomio lievenisi tunnustamalla rikoksen.

Vieras

Eli syyttömällä jää sitten kaksi huonoa vaihtoehtoa: Tunnustaa tekemätön rikos ja kärsiä lievempi tuomio tai kiistää syyllisyytensä ja kärsiä pidempi rangaistus. Kuulostaa todella oikeudenmukaiselta? Tuohon maksamiseen ei kannata edes lähteä.

Taitaa tosiaan olla "yhteiskunnan hyöty" se että saadaan ja säästetään rahaa, sekä saadaan tilastot näyttämään hyviltä kun ensimmäisen syytetyn kannattaa tunnustaa rikos oli tehnyt sitä tai ei. Hyvästi oikeusvaltio, jos sitä nyt enää edes oli...

Toni Laurila

Oon sun kans samaa mieltä tosta.. ite virunu monta kertaa putkassa syyttömänä ja ahtaanpaikan kammon takia ottanu syyt niskoille.. ei o kivaa maksaa sakkoja tekemättömistä rikoksista. Täytyy varmaan alottaa joku hirvee rikoskierre.

Vieras

Hyvä uudistus. Nyt rikolliset tehneet kaikkensa, jotta eivät saisi tuomiota. Ja monesti hyvän asianajajan ja uhrin lyttäämisen avulla jääneetkin helposti tuomiotta.
Toisaalta jos rikoksen tekijä on kilttinä tunnustanut, hän onkin saanut todella suuren kakun.

Vieras

Oikeus on aina ollut vallanpitäjän ja rahan puolella.

Mutta se ihmetyttää, että kun ay-järjestöissä on kavallettu sääntöjen vastaisesti rahaa puolueista riippuvaan toimintaan - niin poliisi ei edes tutki rikosta.

Johtuuko se siitä, että koska tuomiovaltaa ei tältä osin rikoksen tekijää kohtaan olisi tulossa, niin rikosta ei ole edes tutkittu.

(Esim. USA:n presidenttiä ei syytetä CIA:n tekemistä salamurhista).

askoniskala

sitä parempi maksukyky. Meneeköhän nyt aivan oikein. Että rahalla voisi suoraan ostaa oikeutta.

Sen sijaan myötävaikuttamisen(esim tunnustus))palkitsemisessa rikoksen ratkaisuun voisi olla ideaa.

hanari

Ammatti- ja taparikolliset ottavat maksun vastaan siitä, että tunnustavat vähän ylimääräistäkin samaan kakkuun ja maksamalla oikeuslaitokselle saavat tuomion ilman suurempia tutkimuksia. Uusia liikeideoitahan hallitus on peräänkuuluttanut. Tukkukauppa voittaa vähittäiskaupan, jep jep.

Tommi Jansson

Jos varakkaamman pitää maksaa samasta rikoksesta enemmän, niin eikö samalla voida hyväksyä varakkaalle lyhyempi vankeustuomio? Varakas todennäköisesti kärsii vankilassa enemmän samassa ajassa kuin esimerkiksi koditon.

Ei rikoksesta enempää yhteiskunta kärsi teki sen rikas tai köyhä. Listahinta kuulostaa hyvältä.

tunnustuksen lyhentävä vaikutus tuntuu myös fiksulta.

Vieras

köyhä joutaakin menettää elämästään päiviä ja rikas ei.

Miten mittaat elinpäivän hinnan? Onko se 1000, 2000 vaiko miljoona, kyllä ovat elämänarvosi pielessä jos kerran hinta mitataan vain ja ainoastaan rahassa.

Entäs jos sillä kodittomalla on vaikkapa perhe ja rikkaalla ei, niin kumman elämä on mielestäsi arvokkaampaa, ja pistetäänkö perheen isä putkaan kun ei ole rahaa? Siis voiko mielestäsi omantunnon ostaa, et voi olla tosissasi, ja jos olet niin onneksi et ole minun ystävä tai edes hyvänpäivän tuttu.

erkkilaakso

Ei kyse ole siitä, että "rikoksilla alkaisi tienaamaan", vaan herrat ja rikkaat ovat aina kautta historian onnistunut pakoilemaan oikeutta ja vastuutaan RAHALLA ja VAIKUTUSVALLALLA, jota influenssaksi kutsutaan ja sitä ON liikkeellä SIKA -nimisenä!

Miilu

Siis vihreät ovat tietoisia siitä, että lakimuutoksen jälkeen rikkaat ostavat itsensä vapaiksi, mutta köyhillä siihen ei ole mahdollisuutta. Ja silti ajavat muutosta.

Miksei koskaan tehdä uudistuksia, jotka helpottaisivat edes kunnollisten köyhien alamaisten asemaa?

Miilu

Järkyttävät ovat Braxin perustelut: Suomen oikeuslaitoksen hitautta on moitittu EY-tuomoistuimessa, ja ratkaisuksi ehdottaa Brax oikeudenkäyntien jättämistä väliin, kun rahalla voisi ostaa mukavan pikaratkaisun.

Eiköhän syy näihin Suomelle häpeällisiin viivästyksiin ole mm. valtionhallinnon säästöohjelma, jolla leikataan välttämättömiä toimintoja, kuten tuomioistuinten toimintakykyä.

Hannu Mikael

Jo nyt oikeuden saanti on varsin tehokkaasti rajattu vähemmän varakkailta pois, kun oikeuskäsittelyn hävinnyt osapuoli joutuu automaattisesti maksamaan myös vastapuolen asianajokustannukset.
Täysin varattomat saavat maksuttoman oikeuskäsittelyn, mutta jonkin verran omaisuutta omistavat eivät usein voi asiaansa viedä oikeuteen ollenkaan, kun hävitessä voi mennä koko omaisuus asianajajille.
Varakkaalle kynnys on paljon alhaisempi.

Näin ollen jo nyt oikeuden saanti on Suomessa rajoitettu varakkaammille.

Nyt Brax haluaa laajentaa rahan valtaa lisää, kun varakas voisi maksamalla vapautua oikeuskäsittelystä. Ei muut.

Tällaistako on Braxin mielestä oikeudenmukaisuus?

Tässä kehitellään myös uutta porsaanreikää talousrikollisille, kun vapaaehtoisesti maksamalla valtiolle voisi välttää oikeuskäsittelyn, ja sieltä mahdollisesti tulevan isomman tuomion.

Hyvin outo keino oikeuskäsittelyjen nopeuttamiseen, kun oikeiskäsittelyjä ei pidettäisi ollenkaan.

Rahalla saa ja hevosella pääsee.

3141592

Nykyisin oikeus ostetaan rahalla, mutta se tehdään selän takana kähmimällä. Olisi reilu peli, jos kuka tahansa voisi ostaa haluamansa tuomion rahalla ihan avoimesti. Tunnustamisesta ei liene mitään iloa, sillä poliisi kyllä taputtelee ja istuttaa tunnustamaan syyttömätkin ja syyllisyyskysymys on kärsinyt inflaation maassa, jossa kaikki ovat syyllisiä kunnes toisin todistetaan.

Vieras

Suomessahan on perinteisesti esim. raiskauksesta voinut hyvinkin selvitä ihan ehdollisella tuomiolla ja taposta/murhastakin ihan parin vuoden tuomiolla. Tarkoittaako tämä uudistus nyt sitten sitä, että tulevaisuudessa raiskaaja voisi tunnustamalla selvitä ihan ilman mitään tuomiota (tai saada vaikka parinkympin sakot ja lyhyen nuhtelun)? Tai murhaaja voisi tunnustaessaan saada vain ehdollista?

Jotenkin en usko, että tunnustamattomien tuomioita kovennetaan, eiköhän taas helpoteta sitä, että oikeat rikolliset pääsevät kuin koira veräjästä. Epähuomiossa lievää ylinopeutta ajanutta kelpo veronmaksajaa varmaan kohtaa kovennettu rangaistus tunnustuksesta huolimatta. Samoin jos on epähuomiossa maksanut vaikka muutaman euron liian vähän veroja, siitä varmaan myös häkki heilahtaa, vaikka kuinka kuinka tunnustaisi ja olisi valmis velkansa kuittaamaan.

Vieras

Tunnustaminen on ihan hyvä rangaistuksen lieventämisperuste, mutta silläkään ei pitäisi päästä kokonaan kuin koira veräjästä. Syyttäjän kanssa neuvoteltavaa sakkoa ei sen sijaan voida pitää järkevänä ajatuksena. Sehän johtaisi talousrikoksissa yksinkertaiseen laskutoimitukseen: jos sakko on neuvoteltavissa rikoshyötyä pienemmäksi ja sen avulla säästyy oikeudenkäynniltä, kannattaa rikos aina tehdä.

balidomi

tunnustaa rikoksen, vaikkei ole sitä tehnytkään. Istuu "lyhennetyn" kakun ja todetaan myöhemmin syyttömäksi?
Eikö syyttäjälle siis jääkään enää näyttövelvoitetta.Unohdetaan siis vanha hyvä periaate, syytön kunnes toisin todistetaan. Tätä on yritetty Suomessa kohtalaisella menestyksllä tähän saakka toteuttaa. Ainoa jota se ei ole koskenut oli aikanaan verottaja, jonka ei tarvinnut todistaa mitään. Pelkkä syytös riitti tuomioon. Verovelvollinen oli syyllinen niin pitkään kunnes todisti oman syyttömyytensä.

TommiNieminen

Tämähän on täysin oikeistohallituksen kurssin mukainen ehdotus: rikkaille eri lait kuin köyhille. Eihän nyt rikkaan sovi rahvaan joukkoon mennä vankilaan istumaan!

Kokoomus puisto-osastoineen parantaa kuin sika juoksuaan.

Vieras

Käsitykseni siitä, että kansanesustajat, joka ministerikin on ovat ääliöitä.Tähän saakka oikeus on ollut ostamatonta,
jos tämä menisi läpi kaikesta selviäisi rahalla ja laillisesti.Ajatus on kaikkien idioottimaisten ajatusten äiti.Tällaisen esittäjää ei pidä enää koskaan valita uudestaan.

Vieras

sitten tuli:(Sosiaali- ja terveysministeri. Liisa Hyssälä)
"Ministeriö päästäisi lapset lääketutkimuksiin vanhempiensa tietämättä
Alaikäiset saavat osallistua lääketieteellisiin tutkimuksiin vanhempiensa tietämättä, jos sosiaali- ja terveysministeriön valmistelema lakiuudistus menee läpi. Asiasta kertoo Turun Sanomat."

ja nyt: (Oikeusministeri Tuija Braxin (vihr.))
"Tuomio lyhenee tunnustamalla - tai rahalla?
Oikeusministeriö pyrkii lyhentämään oikeusjuttujen käsittelyaikoja harkinnassa olevalla lakimuutoksella, jonka mukaan rikoksesta syytetty voisi saada normaalia lievemmän rangaistuksen maksamalla määrätyn summan tai tunnustamalla rikoksensa. Asiasta kertoo Yle."

Minkälaisia ihmisiä me olemme eduskuntaan viimeksi valinneet?

Vieras

Lievempien rikoste kohdalla on jo nyt käytäntö, jossa rikoksen tunnustamalla tuomari antaa tuomion ilman oikeudenkäyntiä, esim rattijuopumustuomioissa. Näin puretaan jutturuuhkaa, jotta vakavat ja hieman monimutkaisemmat jutut voidaan hoitaa lyhyemmässä ajassa.

"...rikoksesta syytetty voisi saada normaalia lievemmän rangaistuksen maksamalla määrätyn summan tai tunnustamalla rikoksensa."

Tässä ehdotuksessa on suomalaisen oikeustajun vastaista se, että rahalla saa lievemmän rangaistuksen mutta jo nykyäänkin epäillyn edesauttaessa rikoksen selvittämistä tämä otetaan huomioon rngaistusta määrättäessä. Joten ei sekään ole aivan uusi asia.

Jotkut irvailevat, että uudistuksen jälkeen joku syytön ottaa tuomion rahasta, niin tapahtuu jo nyt.

Vieras

Suuri säästö saataisiin siirtämällä rattijuopumukset pois oikeudesta. Eli mätkästäisiin noihin vain taulukosta sopiva määrä päiväsakoja ja ajokieltoa. Sama käytäntö, kuin ylinopeuksissa yms.

Käräjäoikeuden 67 000 rikosoikeustapauksesta 9000 on rattijuopumuksia. Törkeät voisi jättää oikeus käsittelyyn.

Vieras

Vihreät ovat alkaneet selvästi taktikoida. Vihreät jo ennakoivat, että kokoomus on seuraava pääministeripuolue.

Siksi vihreät osoittavat "yhteistyökykynsä" kokoomuksen suuntaan.

Vihreät unohtivat jo oman ja kepun linjan vaalirahakatossa ja hyväksyivät kokoomuksen rajoittamattoman kampanjan.

Ja nyt Brax järjestelee talousrikollisille rahalla sovitusta tehdyistä rötöksistä.

Kokoomus kiittää puisto-osastoaan "yhteistyökykyisyydestä".

Ja kyllä myös 1-2 ydinvoimalaa mahtuu vihreiden joustavaan linjaan. Se 3. voimalahan on vain kokoomuksen neuvotteluvara.

Kyllä näillä näytöillä pitäisi pari ministerinpaikkaa Kataisen hallitukseen.

Kaija Kuopila

Koko ajan vain uutiset pahenee ! Rahalla siis voisi ostaa paremman oikeustuomion ? Lisää vaan näitä ihan kaikessa elämässä ja oikeustajussa vihreitä Tuija Braxeja ja Liisa Hyssälöitä eduskuntaan, niin kohta varmaan kaikki rikokset ovat lillikanvarsia, kuten "kansanedustaja" Rönni mainosti ja haukkui Niinistönkin työpaikkakiusaajaksi.
Me kansalaiset sitä varmaan olemmekin työpaikkakiusaajia.
Emme tarvitse tuollaista määrää ministereitÄa, kansanedustjia, emmekä virkamiehiä. Tilanne on kuvottava.

Henry.I.Niskanen

Rikolliset kiittävät Tuija Braxia ympäri maailman.
Brax valehtelee kun väittää että tunnustamalla välttä tuomion. Talousrikolliset ja muut istuvat pidempään vankilassa muualla.Kai on muistissa hyvät lukijat aika jolloin esim Sauli Niinistön,Kari Häkämiehen ja Johannes Koskisen oikeusministeri kausien aikana kun uudistimme lainsäädäntöä eurooppalaiseksi jotta Suomen jäsenyysehdot
täyttyisivät.Vastustajien joukossa vihreät huutaen ettei Suo
mi saa koventaa rangaistuksia ja kuinka täytyy päättää itse.
Eu ei saanut silloin sanella mm talousrikoslainsäädäntöä,
poliisiyhteistyötä,terrorismin vastaista lainsäädäntöä,
sekä vielä toimia laittoman maahanmuutoon ja ihmiskaupan vastaita lainsäädäntöä.
Brax haluaa vähentää tuomioistuinten ja juristien määrää
vaikka jutturuuhkat purkaisi juuri juristien määrän kasvu.
Yksi Kari UOTI pakoili maailmalla poliisia ja oikeudenkäyntiä venytti pitkälle ja valitti sitten EIT.
Joka teki itsensä tarpeettomaksi laitokseksi anatessaan langettavan tuoin Suomelle eikä perhehtynyt syihin miksi se
kesti niin kauan. Tämä vaikeuttaa kaikkia juttuja. On korkea aika kriminalisoida DEMLA NUO RIKOLLISIA SUOSIVAT
LAKIMIEHET.

Vieras

Olisiko syytä tarkastaa syytteitään:
"Yksi Kari UOTI pakoili maailmalla poliisia ja oikeudenkäyntiä venytti pitkälle ja valitti sitten EIT."

Jussi Uoti teki henkilökohtaisen konkurssin taloussotkujen seurauksena ja pakeni ulkomaille, ei suinkaan KARI.