Viisihenkinen perhe saa Suomessa ilmaisen majoituksen lisäksi toimeentulotukea 1277 euroa kuussa. Ruotsissa sama perhe saisi kuukausittain 531 euroa.
Saksassa, Italiassa ja Iso-Britanniassa heille ei annettaisi käteistä rahaa lainkaan, mutta he saisivat valtiolta majoituksen lisäksi ilmaista ruokaa.
Suomessa vastaanottokeskus maksaa myös turvapaikanhakijoiden välttämättömän terveydenhuollon, josta voi koitua isot kulut.

| 05:26 | HS: Nokia vähentää yli tuhat työntekijää Salossa — MTV3 Talous |
| 05:02 | Armeijan säästölista julki — YLE Uutiset |
| 04:49 | Nokian salolaiset työntekijät kuulevat tulevasta — YLE Uutiset |
| 04:04 | Argentiina valittaa YK:lle Britannian toimista Falklandinsaarilla — MTV3 Ulkomaat |
| 03:41 | Kreikan neuvotteluja tarkoitus jatkaa tänään — YLE Ulkomaat |
| 03:41 | Kreikan neuvotteluja tarkoitus jatkaa tänään — YLE Uutiset |
Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Heitä voisi jo kutsua
Heitä voisi jo kutsua "kunniavieraiksi".
Paljastus
Samalaisia paljastuksia vaaditaa todella lisåå eli kaikki pöydälle ja veronmaksajien sumutuksesta on tultava loppu.
On se kumma että politikot häärävät veronmaksajien selän takana omia kyseenalaisia pelejään kuten tahtovat.
On se kumma jottein ensivaaleissa ala päitä tippumaan.
Loisiminen
Anteeksi tyhmyyteni olen aina kuvitellut että ruotsissa olisi heipointa loisia veronmaksajan kustannuksella.
Mutta että täällä suomessa näkyykin olevan euroopan paras loisimispaikka. Herrat Kokoomuksessa olisiko RKP todella vaarallinen yhteistyökumppani miettikääpä tarkkaan ei suomalaisia voi kusettaa ikuisesti.
Neuvontaa tarvitaan
Nyt tarvitaan leipäjonoihin tieto ja asunnottomille kanssa miten pääsee pakolaiseksi Suomeen. Kai on jokin konsti kun heitä ei kohdella…. Saisivat silloin olla ilmaisessa asunnossa jne ainakin sen ajan kun asiaa käsitellään.
Lainarahaa jaetaan
Jälleen yksi syy äänestää protestina PerSuja, vaikka heiltä puuttuukin uskottavat ehdokkaat.
Kuinka suomalainen työtön sijoittuu tähän auttamispakettiin.
Ei kukaan tarjoa roppakaupalla rahaa ja ilmaista asuntoa!
Kuka tästä lainarahalla mälläämisestä oikein ottaa vastuun?
Onko se Thors RKP?
Ketkä poliitikot ja viranhaltijat ilmoittautuvat vastuullisiksi?
Tuossahan on tapahtunut skandaalimainen verovarojen väärinkäyttö.
Sisäministeriön selvityksen mukaan suomalaiset ovat maksaneet ja maksavat edelleen esimerkkiryhmälle 2,4-kertaisesti sen käyttörahan, jonka ruotsalaiset maksavat. Ajatelkaa. Poliitikot ja viranhaltijat ovat työntäneet tuollaiset summat rahaa somaleille ynnä muille samaan aikaan kun EU kustantaa ruoka-apua kantasuomalaisille.
Maahanmuuttoasioiden hoitoa tunteva toimittaja kysyisi sisäministeriön maahanmuuttojohtaja Mervi Virtaselta mielipidettä suomalaisten verovarojen anteliaasta käytöstä.
Äkkiä käännöstyöhön
Tuo selvitys käännetään pikaisesti englanniksi, somaliaksi, arabiaksi ja romaniaksi ellei niin ole jo tehty, ja levitetään internetin ja koraanikoulujen kautta maailmalle. Ainakin Suomen maine maailmalla vieraanvaraisuudestaan tunnettuna "valkoliljain maana" paranee. Tätäkö mainetta Stubbin kokoama Suomen brändityöryhmä on hakenut. Kohta saamme nauttia täysin siemauksin tämän maineen seurauksista. Nykyinen "turismivirta" on vasta pientä pisaraa tulevasta tulvasta. Asuntorakentajien tulisi jo kiirehtiä, sillä 10-20 asukkaan perheasunnot revitään kohta käsistä.
Sepä se
Meidän suomalaisten oman yhteiskunnan toimeenpanovaltaa johtavan pääministerin tehtävässä on tällä kertaa Matti Vanhanen. Edelleen, teoistaan huolimatta, koska kaikki keput ovat paljastuneet rikollisiksi tai rikoksen suosijoiksi.
Jos Lauta-Masalta kysyy, käännetäänkö tuota tekstiä joillekin kielille, vastaus on: e-e-eeii, ei, ei meillä sellaista ole hallitus todennut [Lauta-Masa hymyilee vähä-älyisesti, koska ei ole vielä saanut Konna-Korhoselta täsmäohjeita tähän valehtelun yksityiskohtaan].
Samaan aikaan todellisuudessa käännökset suhisevat sitä tahtia, jonka hidaskin nettiyhteys mahdollistaa ja me suomalaiset maksamme ensi vuonna moninkertaisesti tähän vuoteen nähden.
Hah
Tämänkin tosiasian julkistaminen jätettiin sisäministeriön eräälle harvinaisen suoraselkäiselle tarkastavalle virkamiehelle muut vastuussa olevat sekä politikot mukaan lukien lusmuilevat verhojen takaa jottei vain joutuisi vedetyksi sotkuun mukaan.
Ei edes valtakunnan ylin takinkääntjä Väyrynen uskalla ottaa ilmaisia irtopisteitä asiasta.
Että mallillaan tämän maan asita on.
Katainen
Katainen ilmoitti taannoin seisovansa vaikka päällään koskien suomea ja sen tulevaisuutta.
Olisi meinaan aika syytä aloittaa tosissaa tiiviit harjoitukset
Katainen
Oles nyt Katainen sanojesi mittainen ja kerro mitä on aikomus tehdä tämän maan pelastamiseksi.
Näillä mamu korteilla se ei onnistu, sieltä ei löydy käteen kuin pelkästään mustapekka joka johtaa suoraan oppositioon.
Jos hallitus jatkaa tätä suomalaisten suoranaisesti halveksintaa kuten eläkeläisiä ja muita vähäosaisia jotka ovat koko ikänsä maksaneet veronsa tähän yhteiskuntaa niin tuleva oppositiopaikka on varmuudella tiedossa.
Jos näin todella on niin tervemenoa, demarit takaisin valtaan
Kansallinen Kokoomus
Jos Rihtniemi eläisi niin voisitte saada turpiinne koko puoluejohto !
Mustaa
Rihtniemi suorastaan pyörii haudassaan - niin mahdottomaksi on mennyt kypäräisten politiikka.
Isänmaa halutaan syöksyvän Naton mustaan aukkoon, uskonto on mustaa huuhaata jo vanhastaan ja kohta ulosottosudet ulvoo lainakaaokseen ajetun talouden mustilla raunioilla.
sama nimimerkki
kas olet saanut rekisteröidä saman nimimerkin.
terveiset kaimalle.
ruoka-apua kantasuomalaisille.
Juttelin ministerin avustajan kanssa ennen vaaleja ostarilla. Kerroin kuinka itkettää jono, jossa ihmiset jonottaa saadakseen ruokakassin. Siinä ei ole paljon mitään ja vielä yli menneet päivät paketeissa. Sitten P:t törsää.
Myöhään heränneelle US:n toimittajalle keskustelulinkki
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/77552-suomi-turvap...
Asia voidaan korjata Saksan malliin
Jos Suomi on tehnyt virheellisen laskelman - voimme
periä rahat takaisin taannehtivasti tulevista tuloista.
Samoin periaattein toimii jälkiverotus.
Valtiolla rahaa riittää maksatuksiin
Etenkin silloin, kun rahoittajat, eli veronmaksajat eivät tiedä.
Thors ja Brax ryhtynevät selvittämään, onko Sisäministeriössä rasismia, kun tekevät tällaisia provokatiivisia tutkimuksia?
Tai muutoin kehotus selvitykseen tulee ylempää.
Näinpä
Kannattaisin suomeenkin Saksan, Italian ja Iso-Britannian mallia. Ei rahaa käteen, sillä se kuitenkin lähtee postissa jonnekin minne ei pitäisi tai sitten sitä ei käytetä niinkuin oletettaisiin. Majoitus ja ruoka ovat aivan riittäviä.
..ja kotiin
takaisin heti, jos täällä rötöstellään. Olkoot siellä sitten millaiset olosuhteet hyvänsä.
Tuli vain mieleen, kun juuri kerrottiin vastaanottokeskuksessa riehuneista. Nekin vain paluujunalla takaisin sinne mistä ovat tulleetkin. Eivätköhän loput saisi viestiä....
Käytännössä parempi toimeentulo kuin työttömällä
Suomessa on kymmeniä tuhansia suomalaisia pitkäaikaistyöttömiä, joilla on työmarkkinatukea saadessaan käyttövaroja paljon vähemmän. Kuten hyvin monilla ikänsä töitä tehneillä eläkeläisilläkin. Lasten kasvatus aikuisuuteen on työtä.
Korvaus suhteessa kulutukseen
Tässä nähdään paljonko minimielintasoon tarvitaan rahaa eri maissa. Suomi olla kallis maa.
Miettikää tätä kun pohditte missä asutte. Esimerkiksi Saksassa välttämättömyystarvikkeiden hinta on vähintään kolmasosan halvemi kuin Suomessa. Näillä tarkoitan asumista, elintarvikkeita ja liikkumista eli autoilua tai julkisia kulkuneuvoja.
Mihin valuvat Suomalaisten verovarat?
Kaiken takana on yksi ja sama puolue
Mihin valuvat Suomalaisten verovarat?
Syitä on useampia.
Esimerkiksi keinotekoinen kaksikielisyys (Ruotsi on sanonut ettei heillä ole siihen varaa) ja hallitsematon maahanmuutto.
Ei riitä
Tässä puhutaan vain kunnan maksamasta toimeentulotuesta. Jos tuohon laskee lisäksi 4h + keittiö asunnon vuokran, lapsilisät, ilmaisen terveydenhuollon ja koulutuksen, vakuutukset, erilaiset kotouttamisavustukset, päivähoitokulut, tulkit ym ym., niin sillä pääsee Suomen rikkaimman kymmeneksen joukkoon, kuten aikaisemmat laskelmat osoittavat.
Lisäksi moni shoppailee useilla eri nimillä ja henkilötunnuksilla Pohjoismaiden eri kunnissa, keräten moninkertaisesti tämän summan. Mutta tästä ei saa puhua, koska esim. SUPOa syytetään siitä, että se teki rikosilmoituksen erää turvapaikkashoppailijan KELA-tukien väärinkäytöstä.
Pelkästään Suomeen tulleiden ankkurolasten perheenjäseniä on parin seuraavan vuoden aikana tulossa Suomeen 2000-3000. Joten kaivakaa vain kuvettanne jo valmiiksi.
Tämän kun suhteuttaa siihen, että moni Suomea rakentanut eläkeläinen elää 500-600 euron ansioilla, ja maksaa siitä vielä verot ja KAIKKI kulunsa, mukaanluettuna asumisen, niin kovin on eriarvoista touhua. Ei siis ihme, että tyypillinen 5-henkinen turvapaikkashoppaileva perhe maksaa rikollisjärjestöille jopa 100.000 euroa Suomeen päästäkseen, sen summan kun tienaa takaisin muutemassa vuodessa.
Mitä jos hankkisi Somalian kansalaisuuden ja hakisi Suomesta turvapaikkaa. Mahtaisiko onnistua?
Kokeile hakea Somalian kansalaisuutta
Sen kansalaisuuden voi saada helposti, joskin kalliisti (kuten nykyään Suomen kansalaisuudenkin), mutta oletettavasti vaalea naamataulusi voi johtaa töksähdykseen, kun anot turvapaikkaa Suomesta.
Maahanmuuttoviranomaisethan toteuttavat rasismia puhtaimmillaan.
Jos tulet laivalla Ruotsista Turkuun ja ilmoitat olevasi vainottu ilman henkilöpapereita, alat saada suomalaisilta veronmaksajilta otettua jutussa kuvattua runsasta avustusta heti, jos ihonvärisi on riittävän tumma.
Jos tulet laivalla Ruotsista Turkuun ja ilmoitat olevasi vainottu ilman henkilöpapereita, et ala saada suomalaisilta veronmaksajilta otettua avustusta, jos olet valkoihoinen. Joudut pöpilään.
tästä joku muuten
tästä joku muuten kirjoitti homma-foorumilla; ajatuksena että jos matkustaisi Tukholmaan ja paluumatkalla sitten satamassa huutelisi "asylum asylum". Sinänsä hauska idea, mutta johtanee syytteisiin virkamiehen harhauttamisesta, petoksesta jne sen jälkeen kun henkilöllisyys selviää.
Tätä uhkaahan ei mm passinsa "hukanneilla" afrikansarvelaisilla ole.
Kuuntelin tuossa viikolla tullessani Ruotsista laivalla kahden mustan miehen englanninkielistä keskustelua. Toinen ehdotti että tee kuten minä, hae turvapaikkaa myös Ruotsista. Siis myös....
Eli kaveri hakee toimeentulo- yms etuudet kahdesta maasta.
Ei himpskatti minne olemme menossa tämän Viljasen, Suurpään, Tarjan et Co'n systeemin kanssa
somaliaan asumaan..
Asiaa kirjoitat!! hullu maa tämä suomi,somalit rikastuu, ja suomalaiset köyhtyy!!!
Ei anneta käteistä
On siis otettava Saksan malli ja lopetettava käteisen rahan antaminen. Annettakoon siis vain ruokatarpeita. Jos somalille ei porsaanliha kelpaa, niin menköön muslimimaahan. Suomessa syödään perunaa ja läskisoosia.
Samantien on somalit siirrettävä pois Helsingistä Kainuun vaaroille autiotiloihin. Sinne mahtuu telmimään isokin lapsikatras. Samalla oppii aitoa suomalaista elämänmuotoa kivisiä peltoja kyntäessään.
Ei tänne
Täällä on kylmät ja pitkät talvet. Parempi on Itä-Helsinki, joka kotouttaa jo tulijat mukavasti. Sitten myöhemmin rakennetaa aita kehä ykköstä myötäillen.
alusta asti
Onpa hyvä totuttaa alusta asti nämä uudet ihmiset ilmaiseen rahaan. Voidaan varmaan olettaa että nämä ihmiset joutuisivat aloittamaan työuransa suomessa pienipalkkaisista töistä, miksi mennä töihin kun tuet loppuisi ja tulotaso romahtaisi?
Saadankohan asiaan muutosta vai pitääkö rkp:n ja vihreiden joutua ensin oppositioon?
Vertaapa mamujen rahaa ja kohtelua eläkeläisiimme
Eläkerouva kaadettiin ja sai vaikean aivovamman lukihäiriöineen. Hoito on kehnoa ja ellei hanellä olisi fiksuja lapsia tukenaan, ei taatusti selviäsi 865 € eläkkeellään (ikäansä työtä tehnyt). Hän toivoisi olevansa rikas, jotta pääsisi kunnon tutkimuksiin.
85 vuotias veteraani tarvitsi hammashoidon, mutta se oli julkisen sektorin mielestä liian kallis, suku auttoi. Naapurin eläkeläiseltä loppuu ruoka (795€ eläke) aina noin viikkoa ennen seuraavaa maksupäivää. Sosiaalitoimistosta käskettiin mennä leipäjonoon, tai halpoihin kirkon ruokajonoihin. Jos katselee ympärilleen, huomaa suomalaisa kohdeltavan sikamaisesti.
Oletko huomannut mamuja leipäjonoissa ?
Näin rasismia levitetään
Juuri tämäntapainen tietous levittää rasismia parhaiten. Kun tavallinen suomalainen matalapalkkainen, työtön, eläkeläinen, vanha veteraani jne vertailee omaa tilannettaan maahanmuuttajan saamiin etuuksiin, katkeruus kasvaa ja sen mukana rasistinen ajattelutapa. Onko politiikkaa oikeudenmukaista ja tasapuolista - jos noille niin miksi ei minullekin? Miksi heille asunnot kaupungin uusimmista taloista, vanha helsinkiläinen veronmaksaja saa jonottaa vanhaa vuosikausia - jos saa sittenkään; tämä lisäkaneetiksi asuntokysymykseen.
Hyvin kirjoitettu
Osaatko esittää jonkin rasismia vähentävän tavan kirjoittaa elämän tosiasioista?
Kuvaile se.
pakolaisista
Asuin lapsuudessa alueella, jonne oli muuttanut paljon pakolaisia Vietnamista. Nämä pakolaiset varmastikin saivat alkuaikana tukea valtiolta/kunnalta, mutta he olivat erittäin yritteliäitä. Ei kulunut aikaakaan kunnes heillä oli omaisuuttakin. Jopa hienompia autoja kuin saman lähiön suomalaisilla sosiaalipummeilla. Sehän tietysti herätti katkeruutta.
Kuvaavaa oli, että kun alueella järjestettiin talkoon, jossa rakennettiin yhteistä virkistysaluetta, oli Vietnamilaisten suhteellinen osuus talkooväestä erittäin suuri. Tekivät töitä kaikkien puolesta, ahkerastikin.
Lukiossa luokallani oli yhä yksi Vietnamilainen. Hän suoritti äidinkielenään suomen, mikä varmasti oli aikalailla vaikeaa hänelle. Hän oli oppinut suomen kielen, kulttuurin jne. mutta hän ei voinut mennä meidän muiden mukana kaupungill, koska paikalliset "natsit" olisivat vetäneet häntä turpaan...
Suomalainen todellisuus on tässä tapauksessa seuraavaa. Suomalaisista osa on itse sosiaalipummeja. Yhteiskunnan loisia. He pitävät itsestään ääntä ja vaativat enemmän rahaa. Osa pakolaisista taas on erittäin ahkeria ja tervetulleita yhteiskunnan jäseniä.
Melko hyvä kirjoitus - ei Sillanpään tasoa
Kielellisesti sinun täytyy vielä opetella suomea. Noin heppoisella huijauksella et pääse eteenpäin.
Etkö halua mennä kotiin?
:D
:D
Tajuatko edes, mitä rasismi
Tajuatko edes, mitä rasismi on? Rasismi on sitä, että ajattelee jonkinväristen ihmisten olevan älykkäämpiä, arvokkaampia kuin toisen väristen ihmisten?
Tässä ei ole kyse rasismista, vaan siitä, että tämä velkarikas valtio jakaa veronmaksajien rahat suoraan ulkomaalaisten pussiin! Sillä välin taas kansalaiset itse köyhtyvät ja näkevät nälkää, eivätkä saa terveyspalveluita!
Kysyn vaan sinulta, mitenkä mikään osa tästä liittyy ihonväriin? Kerro minulle, mikä osa siitä, että toivon, etten minä, perheeni tai muut suomenkansalaiset näe nälkää, joudu maksamaan kohtuuttomia terveyspalveluista, että lapset saavat jatkossakin ilmaista kouluruokaa ja ilmaisen koulutuksen, ja loppujen lopuksi se, että pystymme suomalaisina takaamaan suomalaisille hyvän elämän, mikä osa tästä on rasismia?
Kun kerran kyseessä on Suomen valtio, eikö sen ensimmäisenä kuulu tarjota hyvä elämä suomalaisille, ja sitten, jos jää rahaa, muiden maiden kansalaisille?
Onko tämä sinun mielestäsi rasismia? Jos tämä on rasismia sinun mielestäsi, niin ole hyvä ja kerro, miten määrittelet itse rasismin.
Ei
"Kun kerran kyseessä on Suomen valtio, eikö sen ensimmäisenä kuulu tarjota hyvä elämä suomalaisille, ja sitten, jos jää rahaa, muiden maiden kansalaisille?"
Ei missään tapauksessa. Valtion pitää olla vain ja ainoastaan suomalaisten edunvalvoja. Omilla rahoillaan kansalaisjärjestöt voivat sitten auttaa ketä haluavat.
Filunki peliä arvaisin
Suomen viranomaiset kyllä tämän huikean eron näissä summissa ovat tienneet. Käsittämätöntä ja anteeksiantamatonta touhua päättäjiltä kun asia on ollut tiedossa. Summa on mieletön kun vertaa tavallisen SUOMALAISEN ELÄKELÄISTULOON joka on tässä maassa työllä ansaittu kymmenien vuosien aherruksella. Näin on kuitenkin menetelty. Kysymys kuuluu miksi. Miksi holtiton kasvu pakolaisissa ja miksi verovarojen törsääminen taivaan tuuliin jatkuu ja jatkuu.. ja vielä laman aikana kiihtyvällä vauhdilla. Koska kukaan päättäjä ei voi olla tässä asiassa näin typerä niin EIPÄ VOI MUUTA TODETA KUIN ILMEISIN SYY TÄSSÄ ON FILUNKI. JOSSAIN ON FILUNKIA. Ei muuta kuin tutkintaan mikäli puolueeton oikeustaho jostain löytyy. Ja kuten viime temput politiikassa ovat osoittaneet niin vanha perinteisten poliitikkojen ennen nauttima arvonanto on hävinnyt. Nämä nykyiset edustajat muistavat ensin itseään, sitten sponsoreitaan, sitten puoluettaan ja jos on pakko niin maan tai kunnan etua... ja hännän huippuna jos on pakko niin tavallista suomalaista veronmaksajaa, joista niissäkin voiton vie suomen-ruotsalainen. Se on tolkku mennyt koko touhusta.
Palkkaa kerjäämisestä
Suomi maksaa pohjapalkan kerjääjien lakkiin. Nyt ollaan järjestämässä heille myös asunnot.
Onko sosiaalitantoilta unohtunut, että kerjääjille pitäisi maksaa myös yrittäjän starttirahaa.
Lisää velkaa Suomen valtiolle
Tyhjästä on näköjään mahdollista nyhjästä! Valtion velalla katetaan näitä maksuja, jotka määräältään ylittävät keskiverto(itse tienatun ja poliittisesti karsitun) eläkkeen! Oikea(?)pakolainen tarvitsee ruokaa ja suojan, politikot lisäävät velaksi otettavan rahan.
Onnistunut kuvavalinta
Mukavaa, että naisiakin on löydetty kuvaan tällaisen jutun yhteydessä. Eivät kaikki turvapaikanhakijat ole sänkileukaisia lapsosia. Joukossa kerrotaan olleen myös aidosti turvapaikkaa tarvinneen naisen.
Vertailu ei ole rasismia, vaan sen kieltäminen sensuuri on sitä
Suomessa on saatava keskustella epäkohdista. Suomessa salataan monia tietoja ja Suomen sensuuri hiljentää väkisin, siis toimii Berliinin muurin tavoin. Miten ihmeessä saat suomalaisten huonosta kohtelusta rasistisen keskustelun. Eikö tasa-arvo koske suomalaisia, vaan meidät vaiennetaan.
Mutta jutta sanoi..
Juttahan se tässä taannoin kertoi meille arvailijoille pienituloisuusrajaksi 3000€.(olikohan se näin)
Jos oli, niin silloinhan sosialiDraattien malli, kaikille "riittävästi" toteutuu.(vaikka velaksi)
Ei tätä rahanjakoautomaattia nykyhallitus ole kehitellyt,
aivan turha tässä nyt on osoitella ja puhista.
Ei auta ei, kättä taskuun vaan.
Seuraavat vaalithan sen jatkuvuuden näyttää.
Nyt alkaa jo keittää
Tässähän pitää kohta lähteä barrikaadeille että tämä tavallisen Suomalaisen sortaminen loppuu ja saadaan verorahojen käyttöön joku järki. Toivottavasti äänestäjät muistavat näitä asioita ensivaaleissa. Käteinen, Vanhanen, Thors ja kaverit pitää saada heti pois vallankahvasta ennen kuin syöksevät koko maan perikatoon. Kaiken lisäksi viimeviikolla Somalit vaativat isompia asuntoja. Voi hyvä ihme. Entäs Suomalaiset työttömät, opiskelijat, asunnottomat yksinhuoltajat ja vähävaraiset perheet? Miettikää mihin verovarojamme syydetään?
Ei s**tana!
Taitaa tulla Persulle äänivyöry näiden uutisten jälkeen. Maahantulopolitiikka teemaksi seuraavissa vaaleissa.
Kulujen vuosikasvu pian sadoissa miljoonissa
Perheenyhdistämisellä tulee ensi vuodesta lähtien enemmän kuin rajalle saapuvia. Esim. somaleille tulee nyt keskimäärin 5 perheenjäsentä/ myönnetty oleskelulupa.
Näin oleskelulupien perusteella on tulossa jo noin 10 000 elätettävää vuosittain.
Erityisesti somaleilla on alkanut löytyä runsaasti ottolapsia kun DNA-testaus on otettu käyttöön.
Kun kertoo 10 000:lla yhden henkilön kustannuksen on ilmeistä että vuotuinen kustannusten kasvu on 200-300 miljoonaa, joten miljardi tulee täyteen muutamassa vuodessa.
On selvää, ettei tälläisia menoja ole hyväksytty Eduskunnassa.
Sisäministeriön virkamiehet ovat sallineet kaikki petokset tulijoille ja pettävät itse Eduskuntaa ja veronmaksajia.
Vanhaan hyvään aikaan olisi ruoskittu. Nytkin pitäisi pystyä erottamaan tai siirtämään ruumiilliseen työhön.
Ongelma on todettu - nyt korjataan se
Eikös asia mene näin demokratiassa: kun kansa huomaa sellaista tapahtuvan, joka ei suju hyvin, kansa parantaa tilanteen?
Näin demokratioissa, kuten Sveitsissä
...mutta ei suomalaisessa näennäisdemokratiassa, jossa valta on sementoitu puolueiden nimellä kulkeville rikollisjärjestöille.
Rikos ja skandaali!
Tämä on rikos veronmaksajia kohtaan! Moinen rahan holvaaminen on lopetettava heti. Viimeistään tämä saa loputkin kansalaiset kääntymään kaikkea maahanmuuttoa vastaan. Omat kansalaiset, jotka ovat tämän maan rakentaneet, saavat tinkiä kaikesta.
Nyt äkkiä
vastuullisten nimet julkisuuteen. Tästä ei selvitä selityksillä, vaan seuraksena on poliittinen eutanasia.
Kuinkas me alamaiset ketään saattaisimme vastuuseen
Asia on selvä. Vääryyttä on tehty ja sen olemme nähneet.
Entäs sitten?
Tällaisessa asiassa pitäisi löytää taas vastuulliset ...
Demokratia ei näytä toimivan Suomessa vanhaan tapaan niin, että eduskuntaan valittu ajaisi valitsijoidensa asiaa. Olkoon edustaja Helsingistä, Teuvalta tai Muoniosta - isänmaan asia olisi kuitenkin tärkein. Sellainen olisi ihanteellista.
Suomi ei ole itsenäinen
EU säädökset ylittävät oman lainsäädäntömme. Sekin liikkumavara, joka on, pienenee koko ajan EU:n liittovaltiokehityksen edetessä. Ainut kestävä ratkaisu on erota EU:sta ja huolehtia itse omista asioistaan -EU:ssa Suomelle jää aina mustapekka käteen.
Eroa Thors, kiitos
Kuinka monelle työttömälle suomalaiselle maksetaan tällaiset olosuhteet? Ilmainen ruoka, asunto, "välttämätön terveydenhuolto", diskoraha jne.
Mutta eihän tällaista saa esittää julkisesti, sillä sehän olisi RASISMIA!
Ps. Lukekaapa Sampo Terhon melko uunituore kirjoitus "Työvoimapulaa ei tule koskaan".
Nonni.
Ai tämän vuoksi naapurin somaliperhe ajelee uudella autolla ja kakaroilla on aina uusimmat adidakset päällä. Seinän toisella puolella opiskelija saa alle puolet tuosta, vaikka rahat jäävät Suomeen.
THORS edesvastuuseen, discoraha-jakajat erotettava
Eurooppalainen käytäntö jossa turvapaikan hakijoille taataan kohtuullinen majoitus sekä ravinto on erittäin hyvä malli käyttöönotettavaksi myös Suomessa. ASTRID THORSsin mallissa turvapaikanhakijoille tarjotaan parempi sosialiturva kuin keskiverto suomalaiselle veroa maksavalle yksinhuoltaja-äidille. Rahaa riittää takaisin kotimaahan lähetettäväksi rahoittamaan seuraavien vapaamatkustajien muuttomatkaa. On kaksi täysin eri asiaa olla humaani tai hölmö. Me suomalaiset olemme tuossa hölmöjen kategoriassa. Oma hulvaton osa tätä tarinaa ovat nuoret turvapaikan hakijat jotka ovat myöntäneet Suomeen saapumisen syyksi sen, että täällä annetaan ilmasta DISCO-RAHAA vastikkeetta. Miten me veronmaksajat ja äänestäjät voimme enää katsoa tällaista sormiemme lävitse samalla kun vuosikausia veroja maksaneet kansalaiset sivuutetaan asuntojonoissa.
Törkeäähän tämä on
Kotimaassa on autettavia jonoiksi saakka. Ei taida löytyä vastuuhenkilöä tälle töppäykselle. Se olisi totaalinen poliittinen itsemurha tai jos junailijana on virkakunta niin tämä täyttää jo reilusti virkavirheen kriteerit.
Rasisti en ole, mutta jos tulee ilmi kuka tämän on tehnyt niin ensääli yhtään. Enkä ymmärrä, olivatpa selitykset kuinka kauniita tahansa.
Oma pesä on kuin kaatopaikka ja rahaa syydetään ulkomaille lähetettäväksi miljoonasotalla. Pannaan nyt ensin perusasiat kuntoon täällä kotona,ennenkuin aleteen lahjoittaa niukista euroista ulkomaiden rikollisliigoille.
Mutta pitäisihän vastuullinen löytää
Jos heität kiven naapurin ikkunaan, olet siitä vastuussa.
Jos ajat vuodesta toiseen rikollisten maahantuontia, et ole siitä vastuussa?
Huima tuki laittomalle maahanmuutolle
Monet turvapaikan hakijat maksavat lähtöpäässä laittoman maahanmuuton järjestäville rikollisille joko käteisellä ja/tai osan velkana. Velan maksu Suomeen tulijoilla on helppoa, koska Suomen valtio osallistuu hövelisti kustannuksiin. Eli me kaikki olemme osallisia laittoman maahanmuuto tukemiseen.
Harmi, että vaalit ovat vasta 2011 ja 2012. Siihen mennessä tämä Halosen-Thorsin maailmoja syleilevä rahanjakoipolitiikka ehtii jo tehdä pahaa jälkeä.
Opiskelijana saan n. 450e/kk
Opiskelijana saan n. 450e/kk yhditettyä opinto- ja asumistukea, ja se menee kokonaisuudessaan asumiseen. Voinko siis ryhtyä pakolaiseksi tai turvapaikanhakijaksi omassa kotimaassani, kun taloudellinen tilanteeni on huonompi kuin heillä?
Miksi maahantunkeutujia ostetaan Suomeen?
Tällainen maahantunkeutujien ostaminen ei ole tästä maailmasta. Kuka tätä maata johtaa?
Turvapaikkapolitiikka ja sen toimeenpanovalta Suomessa on keskitetty hölmöille naisille. Nyt tuli mitta täyteen ja vaadin, että koko turvapaikka-/maahanmuutto-organisaatio on purettava ja rakennettava uudelleen vastaamaan tätä päivää.
Tänne ei pidä ostaa enää yhtään joutavia loisimaan.
Kyllä tällainen osoittaa
Kyllä tällainen osoittaa aivan selvästi Suomen päättäjien rasistisen suhtautumisen syntyperäisiin suomalaisiin.
Todella positiivisesti syrjitty kaikkia heitteille jätettyjä ja ikänsä raataneita vanhuksia. Onpahan sievä sikala.
Mistä noita ilmaisia majoituksia saa?
Onneksi hätää kärsiville alkuperäisille suomalaisille, mm. asunnottomille on epäilemättä piakkoin luvassa yhtäläiset edut (vai pitäisikö sittenkin puhua välitaksoittelulla imetyn omaisuuden palautuksesta...). Muutoinhan kyseessä olisi krooninen, kaikkien hyväksymä oman maan kansalaisten syrjintä.
Onko tämä totta
Miksi maahantunkeutuville maksetaan noin paljon kun samalla SUOMALAISIA elää köyhyysrajan alapuolella. Monella työssä käyvällä SUOMALAISELLAKIN JÄÄ VÄHEMMÄN KÄTEEN . Nyt on kyllä jossakin vikaa ja paljon !!!!!!!!
Silmät aukenevat
Kun itse eläkeläisenä ajelen 100e maksaneella Escortilla (vm. -86), jota hitsaan ja korjaan kerran vuodessa miltei viikon, olen hieman ihmetellyt, miten Kontulan ostikalla vierasmaalainen perhe tulee 2000-5000 ekua maksaneella ajoneuvolla ostoksille. Eihän siihen tarvita kuin parin
kuukauden säästöt.
Nyt ymmärrän, miten ylipainoinen äiti ja lapset saavat kaksi ostoskärryä täyteen Lidl-tavaraa (eikä sitten mitään tarjoustuotetta). Isukkia ei koskaan näy myymälässä.
Suomalaisia on höynäytetty jo 30-vuotisesta sodasta asti, siis jo silloin kun ruotsalaiset taistelivat 1600-luvulla viimeiseen suomalaiseen asti. Ehkä saamme kansainvälisessä vertailussa ykkössijan kansana, joka on aina vastannut muiden huutoon. Kuka sitä nyt huutokaupassa omaan huutonsa vastaisi, ei ainakaan suomalainen.
Ruotsissakin rahaa saa paljon
Juttu tietysti vetää näppärästi verrokin suomi vs ruotsi, mutta monissa muissa euroopan maissa tätä käteen jäävää rahaa maksetaan paljon paljon vähemmän. Jopa Ruotsi on hyvin avokätinen.
Esim Saksassa turvapaikanhakijoille maksetaan asunto, ruoka ja käteen saa noin 40 euroa. Monissa muissa EU maissa samansuuntaisia etuuksia, raha ei ole se isoin houkutin mitä se Suomessa kuitenkin on melkolailla selkeästi.
Tuon tuen lisäksi, jota Suomessa maksetaan, tulee extrana sossun muut rahat. Turvapaikkashoppaajat vievät sossutädeille "välttämättömien elinkulujen" kuitit, mm ipodit, puhelimet, satelliittikanavat, telkkarit yms. Ko instanssissa oleva kaverini on tuota kauhistellut jo pitkän aikaa, mutta käytäntö on ihan normaali. Rotia ei ole. Mutta kun on vaitiolovelvollisuus niin tästä(kään) asiasta ei saa puhua tai lähtee duuni.
Kyllä kansa tiesi ja miehet kertoivat.
Tämähän tässä on ihmeellistä,että asia on ollut nähtävissä,jo silloin kun NL:n jälkeisiä somalitoveripakolaisia alkoi tulla maahan.Kuntien asuntojonoissa pakolaiset saivat etusijan ja uusimmat asunnot.Kirpputorivetimissä kulkevat veteraanit ja eläkeläiset huomasivat ihailevansa pakolaisten muotitalovaatteita.Johtopäätös oli,että joku on oivaltanut systeemin paremmin kuin muut.
Totta kirjoitat, Jotos
Kriitikot kirjoittivat asiasta jo 20 vuotta sitten, kun somalivyöry alkoi - sikäli kuin löysivät mielipiteelleen foorumin. Media on ollut alusta alkaen tiukasti valjastettu "suvaitsevaisuuden", "avarakatseisuuden" ja "sivistyneisyyden" asialle. Kritiikki on torjuttu pääkirjoituksissa ja kommenteissa.
Ei voi olla totta, että turvapaikkajärjestelmä on toiminut kaksikymmentä vuotta ilman tilinpitoa. Ei voi olla totta, että vasta nyt Thorsin aloitteesta (kuten hän korostaa) on keksitty ruveta laskemaan, mitä tämä maksaa.
Nyt on kuljettu tie loppuun, kuten aikanaan kriitikot ennustivat. Ollaan väistämättömän edessä. Ei tullut laskutaitoisille yllätyksenä.
Joku nimesi syylliseksi Vanhasen. Tuo kuorolaulu sopii tilanteeseen huonosti. Monta hallituspohjaa on ehtinyt pakolaispolitiikkaa hoitaa. Vanhasen hallitus on ensimmäinen, joka siihen saa muutoksen - toivottavasti.
Ei ole jälkiviisautta kysyä, tuliko niitä hyviä veronmaksajia, tuliko sitä kulttuurin rikastumista, tuliko sitä työvoimapulaa, tulivatko he vain väliaikaisesti. Läheskään kaikki eivät näitä argumentteja aikanaan nielleet. Siitä on mustaa valkoisella - olisi enemmänkin, jos olisi saanut äänensä kuuluville.
Moni suomalainen joutuu
Moni suomalainen joutuu elämään paljon vähemmällä.
Hyvinvoivat eroteltu.
Suomalia on Somalille hyvinvointivaltio, mutta Somalia suomaliansomalille pahoinvointivaltio, jossa ei voi asua, -vain lomailla. Hyvinvointivaltio Suomalia kustantaa lomamatkat pahoinvointivaltio Somaliaan.
Suomalia on hyvinvointivaltio Somalille RKP:laiselle ja kokoomukselaiselle, mutta pahoinvointivaltio suomalialaiselle.
Älkää luottako ikinä.
Uutiset jo mainostavat jotain pohjanmaalaista kokkarirasisti Pöntistä eduskuntaan seuraavissa vaaleissa.
Todellisuudessa kokkarit (kokoomus) ovat samassa hyvinvointiveneessä Somalien kanssa. Todellisuudessa eivät välitä muuten, kuin populistisesti käyttää tilannetta oman kannatuksensa pöntittämiseksi, anteeksi pönkittämiseksi.
5000 kk-tuloilla pärjääkin jo ihan kivasti, kiitos päättäjät..
Sitä aina kuulee kyseltävän turvapaikkaturisteille syydettävistä tuista,
kun kukaan ei käy töissä... Monesti kuulee kuinka kantasuomalainen
yh-äippä kituuttaa yhden lapsensa kanssa ja selviää juuri ja juuri,
mutta yhdeksän jäsenen somaliperhe elelee leveästi. Siitä toki voit jo
vetää tarvittavat johtopäätökset, mutta kun niitä tukitietoja ei saa
julkisena mistään.
"Saakohan ne jostakin syystä enemmän tukia eri tahoilta kuin
kantaväestö?"
Katsotaanpas. Nyt kävi niin hauskasti, että eräs huijari on korkeimman
oikeuden kautta käynyt tukihuijauksiaan selvittelemässä ja se sattuukin
olemaan julkista tietoa.
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/2009/200900...
Pöyristyttävää
Tämä on tulosta näennäisdemokraattisesta ilmapiiristämme. Kaikki keskustelu pakolaispolitiikkamme vääristymistä on oitis leimmattu rasisitiseksi. Tämän turvin poliitikot ovat voineet häärätä kansan selän takana vapaasti. Nyt tutkivan journalismin pitäisi kaivaa esiin ne henkilöt ja puolueet, jotka ovat olleet eri hallituksissa esittelemässä ja kannattamassa tällaista holtitonta varojen käyttöä.
Elintasopakolaisten eteen on levitelty oikein punaista mattoa houkutukseksi. Pakolaisia pitäisi ottaa vain, jos nämä ovat todellisessa hengenvaarassa, ja hengen pitimiksi riittää asunto ja ruoka - ei muuta. Ei heille pidä kustantaa verovaroinn suomalaista hyvinvointitasoa.
Nykyisin valtio velkaantuu raskaasti, eläke-etuja kiristetään, tulevilla veronkorotuksilla ja valtiontalouden romahtamisella uhkaillaan. Silti ulkopuolisille elintason metsästäjille tarjotaan Euroopan mittavimpia houkutuksia ja kansanedustajien palkkoja ja muitta etuuksia korotellaan. Kansanedustajamme ovat kansanhalveksijoita. Ei ihme että luottamus poliittiseen järjestelmäämme on romahtamassa.
Rahastako pulaa?
Niinpä niin. Sellaista se on. Ja poliitikot vielä kehtaavat valittaa, että politiikkoja ei arvosteta vaan pidetään lahjuksia ruinaavina paskoina, jotka ovat kiinnostuneita ainoastaan keksimään itselleen ja toisilleen eläke- ja muita etuuksia.
Oman työnsä tuloksilla elämään pyrkivä kantaväestöön kuuluva kansalainen ei ole muuta kuin poliitikkojen halveksunnan ja jatkuvan ryöstön kohde. Veroja kerätään ja jaetaan tulonsiirtoina sekä kotimaisille että ulkomaalaisille pummeille.
Pakolaisvirkamiehiksi on haalittu jostain aivoton akkalauma, joka ymmärtää onnistuneensa viranhoidossa sitä paremmin, mitä enemmän pummeja maahan on tullut ja mitä enemmän niiden paapomisessa on saatu rahaa palamaan.
Mielenkiintoista nähdä,
Mielenkiintoista nähdä, miten pitkälle tässä mennään.
Milloin laitetaan joka ikinen veroeuro maahanmuuttopolitiikkaan? Alettaisiin hyväntekeväisyysvaltioksi, kunnon askeettivaltioksi, joka ei välitä, miten itsellä menee, vaan antaa kaikki rahansa hyväntekeväisyyteen - huom. ULKOMAISEEN hyväntekeväisyyteen.
Ehdotan, että annetaan turvapaikanhakijoille kansanedustajan palkka. Ehdotan, että kansanedustajat suurina hyväntekijöinä luopuvat ensin omista palkoistaan ja antavat ne turvapaikanhakikoille.
Opiskelijat kituuttavat naurettavalla summalla, johon on muutaman euron korotuksen pyytäminenkin rosvousta isänmaanrakkaiden päättäjiemme mielestä.
Jos haluamme tehdä hyväntekeväisyyttä, tehkäämme se perusteellisesti. Jos haluamme vetää tämän maan viemäristä alas, tehkäämme se sitten kunnolla.
Vertailu
En malta olla vertailematta tämän artikkelin kommentteja toisen juorulehden, IL, keskusteluun ja kommentteihin heidän artikkeliinsa Itä-Helsingin kouluongelmasta (suomalaiset perheet pakenevat alueelta mamujen häiriköinnin ja koulukiusaamisen takia valkoisten koulujen alueille). Keskustelu oli synkkää luettavaa: Kommentteja oli noin 900 kappaletta, joista pari kannatti monikulttuurisuutta, noin 898 vastusti koko sairasta pakolaispolitiikkaamme. Vierailuja sivulla oli noin 30 000 kappaletta.
Keskustelun tulos oli, että näillä kirjoituksilla ei ole mitään merkitystä. Vallassa oleva politiikko- ja virkamiesesivalta tekeee mitä huvittaa. Jaakko Ilkkaa ei ole, hänet hirtettiin, kun kansa viimeiksi nujerrettiin.
KOSKA SDP VASTUUSEEN?
Koska sosialistit saadaan vastuuseen tästä törkystä, hä? Koska? Perkele alkaa risoa, kun maksaa valtavia veromääriä ja tekee vielä kaiken pilkulleen oikein ettei pääse verottaja vilpistä sanomaan, ni eiköhän perkele DEMARI käy taskulla ja saatana heittele ilmaan minne tykkää. Että minua risoo ne perkeleen kuminaamat kun käskevät Suomalaisen tekemään töitä että loisivat ja määrätietoisesti JUURI SUOMEEN hakeutuneet pakolaiset ja töitä pakoilevat terveet suomalaiset elävät VERORAHOILLA. Tälle tulee muuten loppu.
Anteeksi,
mutta mielestäni Astrid Thors ei ole sosialisti.
:)
Kai sinäkin ymmärrät että paska joka tänään tulee ulos, liittyy ruokaan joka on syöty edellisinä päivinä. Eli tämä paska mitä hallitus nyt lapioi, on demarien tolkuttoman pitkän ahdistus-, petos-, uhkailu- ja kiristyskauden tuloksia.
Esim netissä julki tullut tutkimus kertoo korkeimman oikeuden julkiseen päätökseen vedoten että yksikin MAMU-perhe sai nettona lähes 40000 euroa rahaa vuodessa. Siinä pitää suomalaisella olla 90000e tulot että saa tuon kokoon. Siinä on pitkää painavalla ABC-myyjällä tekemistä.. ja joku saatanan huijaripelle saa sen vaan istumalla ja röyhkeästi vaatimalla. Ja demari puolustaa ja käy taas toisten taskuilla että saatiin noikin maksettua. Ja josset usko niin lue vaikka tuolta, paikkoja on useita:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/77183-katainen-%E2...
Totuus
Kyllä paljas tottus on että koko sotkun syy on SDP.n ja muuten kyllä Kepunkin piikissä. Nämä kaksi puoluetta ovat kahdestaan rakentaneet kymmenien vuosien aikana tämän edelleen voimassa olevan veroautomaatin jolla on ihmisten taskut vuosi vuodelta käännetty nurin viimeistä kolikkoa myöten.
Että minnekkö tässä on päädytty, täydelliseen sekasotkuun, terveydenhoito sosiaalipolitiikka ovat täysin rempallaan ( siis vain kantasuomalaisten osalta) vanhushoito, koululaiset, kunnat ja koko yhteiskunta. ainoastaan ulkomaalaisilla eläteillä tässä maassa menee todella hienosti.
Paljas
totuus on, että syy on vallassa olevan porvaripuolueiden. Kok, Kesk, Rkp, varsinkin Rkp jota kokoomus peesaa aina.
?
Mites asia niin on? Röyhkeä toisten taskuilta varastava SDP:hän on tehnyt kaikki tukiasetukset ja vaatimukset Suomessa. Jokainen täysin epärealistinen tuki, välillinen ja välitön, on demarien VARASTAMISPOLITIIKAN tuloksia. En ymmärrä miten pystyt selittämään demarien paskanlevityksen vuosikymmenien ajalta porvaripuolueiden niskaan? Tai... tietysti selkäänpuukottava ja ikipetollinen demari pystyy...
Viisihenkiselle perheelle
Viisihenkiselle perheelle 1277 euroa kuussa, eli n.250 euroa per naama. Kerrassaan pöyristyttävää hyysäämistä.
On lottovoitto syntyä Somaliaan ja tulla pakolaiseksi Suomeen
Se on siinä
Toivoa ei ole, josset juuri Sinä mene lakkoon 1.1.2010
Turha kuvitella, että tilanteeseen tulisi korjaus. BigBrotheria, Kotikatua ja Iltalehteä/Sanomia seuraava kansan enemmistö korkeintaan tuhisee, mutta äänestää silti niin kuin aikaisemmin ja uskoo taas uudet valheet, joita ehdokkaat kehtaavat ladella.
Jotta protestiääniä tulisi tarpeeksi, tai muutosta jopa jo ennen vaaleja, olisi mentävä todella isolla joukolla Eduskuntatalolle raivoamaan, tai suorastaan mennä yleislakkoon.
Ehkä HS, Yle ja jopa iltapäivälehdet sitten keskittyisivät ihan oikeeseen asiaan, kun Reuters olisi suoltamassa juttua Suomen ahdingosta.
Tosin, vaikka uusia elätettäviä ei enää niin paljoa tulisi, eihän saavutettuja etuja tässä maassa voida poistaa kuin työläisiltä. Heiksi luen kaikki palkansaajat, joilla ei ole omaa yritystä tai merkittäviä pääomatuloja.
Mistä tämä ihmeellinen oikeistovillitys ja vasemmiston halveksunta siis tulee, Propagandaministeriöltä? Millä momentilla sen määrärahat ovat budjetissa?
ei riitä!
1300 euroa ei todellakaan riitä nyky-Suomessa 5-henkiselle perheelle.
Yhdelle hengelle korkeintaan.
Taas kerran melua aivan tyhjästä.
Suomen kansalaisuuteen vaadittavia ehtoja ollaan laskemassa
Tämän kaiken hulluuden lisäksi Suomen kansalaisuuden saamista helpotetaan tulevaisuudessa esimerkiksi alentamalla kielitaitovaatimuksia. Lue lisää Juha Mäki-Ketelän uudesta adressihankkeesta: http://www.adressit.com/kansalaisuuslaki
Lottovoitto
ON todella hienoa syntyä afrikkaan ja tulla Suomeen asumaan, kun pöytä on katettu. Ensi vaaleissa toivon että ihmiset avaavat siniset silmänsä, ja äänestävät niitä ehdokkaita jotka oikeasti haluavat muutosta Suomen politiikkaan. Siis äänestetään niitä ihmisiä, jotka ajattelevat Suomea ja Suomen alkuperäisiä Suomalaisia!!!!
Vai ei riitä
"1300 euroa ei todellakaan riitä nyky-Suomessa 5-henkiselle perheelle.
Yhdelle hengelle korkeintaan. Taas kerran melua aivan tyhjästä."
Sen on vain riitettävä ja pantava suu säkkiä myöten. Niin se on tehtävä meidän suomalaistenkin. Äläkä luule, että meikäläiselle tippuisi jostain luukulta lisää. On vielä maksettava vuokrat, terveydenhoito- ja muut kustannukset.
Onneksi on vaalit tulossa. Eiköhän puhetta tästä suomalaisten päättäjien siunaamasta hullusta meiningistä silloin tule. Katsonpa erittäin tarkkaan mitä puoluetta ja ketä äänestän.
Miksi suomalaisia syrjitään ??
Suomi syrjii suomalaisia. Moni eläkeläinen ei osaa haaveillakkaan niistä tuista, joita sataa mamuille yllä esitettyjen mamutukien lisäksi. Sosiaalivirastun ylärajattomat maksusitoumukset niin vaate-, kuin ruokaostoksiin jne.
Miksi suomalaisten pieneläkeläisten etuja ei nosteta samalle tasolle ?????
Rahat jakoon ennenkuin PerSut tulevat
Suurin vääryys on että Romanialaiset kerjäläiset ei varmasti saa tätä samaa!
Riittävästi rahaa jakoon, kohta PerSut tulevat hallitukseen ja laittavat hanat kiinni. Sitä ennen niin paljon jakoon kun mahdollista.
Jo ilmainen asunto on eriarvoistava...
-moniin omiin vähävaraisiin asunnottomiin nähden.
Aikanaan yleinen mielipide oli se, että ihmiset pitää saada veneiden alta lämpimiin asuntoihin.
Lieneekö käytännössä tapahtunut niin?
Olisikin syytä tutkia / selvittää, miten valtio on järjestänyt tarvittavien asuntojen hankinnan?
Miten lisääntynyt asuntojen tarve on vaikuttanut asuntomarkkinoihin?
Luultavaa on, että muutenkin vähän salamyhkäiseltä tuntuvaan maahanmuuttajien kustannusten rakenteeseen on kehittynyt omat merisalo-lautakasa-keva-korhos-asuntosäätiö -bisnesenkelit.
Olisikin ihme jos näin ei olisi!
Pelimanneja
Koska minulla oli laaja kontaktipinta työelämässä eri ammattialojen ihmisiin, tiedän aivan hulvattomista minkkiturkkien ja autojenkin ostoista mamuille sossun kustannukseella, puhumatakaan näistä ylärajattomista kauppojen maksusitoumuksista.
Olen viestinyt mm muutamalle Hgin kaupunginvaltuutetulle, että sosiaaliviraston salailut ona aukaistava, suomalaisilla on oikeus tietää mihin fyrkka palaa. Mm yhden sossuviraton pomo sanoi minulle, että Kokoomus hermostuisi, jos tietäisi kaikista maksusitoumuksista. Nyt on kokkareet olleet vallassa ja he eivät poikkea mamujen asioissa demareista.
Sama peli jatkuu .
"...että sosiaaliviraston salailut ona aukaistava,...
-suomalaisilla on oikeus tietää mihin fyrkka palaa."
"kaijakuopila"! Lienet ihan oikealla asialla.
Kuulin tuossa päivällä oudolta tuntuvan tapauksenkulun:
Kuorma-autoliikennöitsijä oli ihmetellyt kodinkonemyyjäkaverilleen, miten on mahdollista, että hän on lyhyen ajan sisällä sosiaaliviranomaisen toimeksiantona rahdannut monta kertaa saman asiakkaan muuttokuorman paikasta toiseen.
Ei se mitään! Kodinkonemyyjälle oli tullut asiakas mukanaan naapurikunnan sosiaaliviranomaisen toimeksiantona osto-oikeus Viidelle Matkapuhelimelle!
Myyjän epäiltyä toimeksiantoa -hai, sinä soittaa virkamiehellee!
Tarkistettuaan asian, myyjä oli saanut moitteen kun oli epäillyt virkamiestä ja / tai päätöstä muutetun.
Asiakas oli saanut puhelimensa.
On hyvin todennäköistä, että soiaalitoimistoissa tehdään em. kaltaisia päätöksiä salassapito oikeuteen luottaen ja että sosiaalilautakunnan jäsenet eivät kiinnitä päätöksiin huomiota.
Terveiset kaverilleni sinne Jämsään!
Hurraa!
Suomi on taas Maailman Paras!
Ei ole ruotsaloisista kilpailijaksi, kun Oikein Tärkeistä asioista puhutaan.
Pitäisköhän oikeesti nyt
TEHDÄ jotain! Vaikka äänestää jotain muuta puoluetta kun sitä vanhaa samaa joka istuu päättämässä näistä!
Eikö edes välttämättömiä makseta?
"Suomessa vastaanottokeskus maksaa myös turvapaikanhakijoiden välttämättömän terveydenhuollon, josta voi koitua isot kulut"
Ruotsissako ei makseta edes välttämättömiä terveydenhuoltokuluja? Annetaanko siellä köyhien turvapaikanhakijoiden sairastaa ihan omissa liemissään?
Höh?
Kuka hitto noilla tuloilla töihin viitsii mennäkään, esim. jakamaan postia tuonne lumihelvetin keskelle?
Rahaa saa paremmin kun tekee 5 muksua tai hakee 10 lisää ja senkun istuu himassa. Rahaa tulee seinästä, sähköä pistorasiasta ja puhdasta vettä hanasta.
Antakaa mulle näillä eväin 1300 kuussa + vuokra neliöön tai kolmioon, niin en taatusti mene ikinä töihin.
Tämän lisäksi voisin ilmestyä terkkarillekin vähän milloin lystään, koska en ymmärrä tulla varattuna aikana, ohjatkaa minut sinne kädestä pitäen ja opettakaa mut vaihtamaan lamput itse. Itseasiassa, en viitsisi edes opetella. Miksi turhaan, koska kun painan siitä kummallisen ihmelaitteen vihreästä napista, joku tulee aina ja tekee kaiken puolestani.
Onko kaikki rasisteja vai mistä moinen kritiikki...
Asennoitukaa hetkeksi afrikkalaisen viidakkoneecerin kinttuihin.
Olette keränneet suvun kaikki vähäkään arvokkaan omaisuuden yhteen, ja maksaneet ne harvahampaiselle paksuhuuliselle ja leveänenäiselle tyypille (ei selvästikkään täältä Somaliasta vaan jostain lännempää) ja hän lupaa toimittaa serkkusi kauas pohjolaan.
Pariin kuukauteen ei kuulu mitään, elämä jatkuu chattia kärytellen ja yk:n avustusrekkaa odotellessa, välillä merimiehen uraa harjoittaen.
Sitten alkaakin yllättäen tulla tulosta: Paikalliseen Western unionin konttoriin tupsahtaa rahalähetys, sitä seuraa toinen ja kolmas jne. Sitten tuleekin virallinen kirje, kutsu tähän uskomattomaan maahan. Ei tarvi henkensä uhalla kiivetä tikkaita laivaan, vaan rahaa saa ihan ilmaiseksi.
Inequality by Design
So what "if" refugees are better of than poor Fins the first 2 years they are in Finland? Why don't we look at the next 10 years of their stay in Finland? The darker you are the more difficult it is to get a job in Finland. Why nobody of the racist screams about inequality here?
I remember Finland from the 80's when Finland had only 18.000 foreigners. Damned if you had a job as a foreigner in Finland ( because some Fin would deserve your job rather than you ) and damned you if you didn't had a job ( because Fins were paying for your social benefits ) I have noticed that countries that have 10-15 more Muslims than Finland have actually fewer rapes or homicides than Finland.
What could be the reasons why Finland has more human rights violation convictions than 15 times bigger Germany pending cases by ECHR? Pathetic