Uusi Suomi / Kotimaa Perjantai 10.2.12 Aseta US kotisivuksi

Tyly loppu uhkaa Sakkoturvaa – Muistatko tapaus Spiidin?

Tyly loppu uhkaa Sakkoturvaa – Muistatko tapaus Spiidin?
Julkaistu: 27.11.2009 11:03
Päivitetty: 27.11.2009 11:28
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Kuva
Sakkoturvan markkinointi arveluttaa.
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Sakkoturvan markkinointi arveluttaa.

Faktakulma

Sakkoturvan käyttöehtoja:

- Kattaa 3 ylinopeusrikesakkoa vuodessa.
- Vuosihinta nyt 49,95€ (norm. 59,95€)
- Rikesakon määrä voi olla kerralla enintään 115 euroa.
- Voimassa, kun nopeusrajoitus on vähintään 60 km/h. Rikesakko viranomaisen määräämä, jossa ilmoitettu ylinopeus on enintään 20 km/h.

Lähde: Sakkoturva.fi

Kuluttajavirasto saattaa tarjoilla kohutulle Sakkoturva-palvelulle tylyn lopun. Kuluttajaviraston lakimies Katri Väänänen kertoo Uudelle Suomelle, että Sakkoturva on hyvin samantyylinen palvelu kuin pari vuotta sitten torpattu Spiidi-matkapuhelinliittymä.

Kuluttajavirasto puuttui vuonna 2007 Spiidi-matkapuhelinliittymän markkinointiin. GSM Suomen tarjoamaan Spiidi-liittymään kuului, että yritys maksaa asiakkaansa rikesakon, mikäli tämä jää kiinni matkapuhelimen käyttämisestä auton ratissa.

- Spiidi-liittymän katsottiin olevan hyvän tavan vastainen ja tietyllä tavalla yllyttävän rikokseen. Kyllä tämä Sakkoturva on hyvin samantyyppinen palvelu, Katri Väänänen sanoo Uudelle Suomelle.

Väänänen kertoo, että Sakkoturva on herättänyt myös Kuluttajaviraston, mutta vielä ei ole päätetty, ottaako virasto asian käsittelyyn. Yhtään ilmoitusta ei ole toistaiseksi tullut.

- Spiidi-liittymän tapauksessa Kuluttajavirasto antoi yhtiölle kiellon. Jos elinkeinonharjoittaja vastustaa kieltoa, asia menee markkinaoikeuteen, ja näin siinä silloin kävi. Yleensä yrittäjät noudattavat kieltoa, eli tapaus oli sikäli poikkeuksellinen, Väänänen kertaa.

Kaava menisi myös Sakkoturvan tapauksessa niin, että Kuluttajavirasto antaisi ensin kehotuksen lopettaa markkinointi. Jos tätä ei noudatettaisi, seuraava askel olisi kielto. Siitä jatkettaisiin tarpeen vaatiessa markkinaoikeuteen.

Spiidi-liittymän tapauksessa markkinaoikeus langetti yhtiölle 40 000 euron uhkasakon, mikä lopetti toiminnan.

Väänäsen mukaan Kuluttajavirasto toistaiseksi odottelee, tekevätkö muut viranomaiset asialle mitään. Poliisi ja oikeusministeriö ovat jo ihmetelleet palvelua.

 
Jenni Tamminen
Jenni Tamminen
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

 
 
 
 

Kerrankin asiallinen teko Kuluttajavirastolta

... jos toteutuu.

Täysin moraaliton järjestelyhän rangaistuksista vapauttava vakuutus on.

Myös Fivan asia

En tunne yritystä tarkemmin, mutta jos kyseessä on ns vakuutuksenantaja eli toimialana on vakuutustoiminta, niin se on luvanvaraista. Toimiluvan myöntää STM ja toimintaa valvoo Finanssivalvonta. Yhtiölle on laskettava vakuutustekninen vastuuvelka ja sillä on oltava riittävä kateomaisuus ja vakavaraisuus.

Lailla jos kielletään elinkeinon harjoittaminen

Silloin valtio maksaa asianmukaisen korvauksen. Tuohon hyvän tavan vastaseen vois lukea montaa muutakin mainosta. Miten ois 3G palvelut DNA:lla jotka ei toimi?

Segway on loistava esimerkki tästä eräänlaisesta "riistokapitalismista". Miettikääpä kun valtio ei olisi saanut tuloa ja mopot olisi vaihdettu puhtaampaan tuotteeseen, keksittiin omia itselle laite. Poliisilla on ainoastaan käytössä tämä maanmainio vehje.

Lailla kielletään, niin

Lailla kiellettyä elinkeinotoimintaa Suomessa on mm. varastaminen, petokset, ryöstöt yms.

Haluaisitko vapauttaa ne kaikki lain kourista? Vai haluatko, että varas saa valtiolta asianmukaisen korvauksen menettämästään hyödystä?

Valtio syyllistyy itse

Valtio syyllistyy itse varastamiseen, petoksiin ja ryöstöihin jatkuvasti, itseasiassa lähes koko rahoitus saadaan mainitsemillasi keinoilla.
Sellainen taho joka itse ryöstää kansalaisia ei voi uskottavasti väittää puolustavansa kansalaisia ryöstöiltä.

Segwayn käyttö

Tietääkseni poliisi ei voi käyttää laitetta yleisillä teillä sen enempää kuin muutkaan. Sehän uutisoitiin näkyvästi, että poliisi sai laitteita koekäyttöön, mutta koska poliisin on noudatettava aivan samoja lakeja kuin muiden, se voi testata laitteita vain suljetuilla alueilla siihen asti, kun lakia muutetaan - jos yleensäkään muutetaan.

Vehje on kieltämättä mielenkiintoinen, mutta tuskin siitä olisi mopon korvikkeeksi. Ellen väärin muista, se kulkee yhdellä latauksella vain muutaman kymmenen kilometriä, eli ei sovi sellaiseen ajeluun, jota mopolla yleensä harrastetaan.

http://www.citycarclub.fi/pag

http://www.citycarclub.fi/page.php?id_page=69

Nämä ainakin väittävät vuokraavansa ja myyvänsäkin niitä Suomessa.

Mutta eivät vuokraa tai myy tieliikennekäyttöön

Ovathan ne olleet vapaassa myynnissä koko sen ajan, kun niitä on tuotu maahan. Mutta niillä ei ole saanut ajaa yleisellä tiellä.

Näinhän se menee

Moralisti nauttii siitä, kun pääsee rankaisemaan vahingosta. Moralismi ei ole kaukana sadismista.

Moralistin mielestä vahinko on aina tahallinen, mutta kyllä kaaharit ovat oma pieni vähemmistö, jonka mukaan kaikki köröttelevät papatkin leimataan.

Olisi se sitten kauheaa, jos itsensä voisi vakuuttaa vahingon varalta.

Segway

Segway on aivan loistava laite. Tallinnassa moisia pääsee vuokraamaan. Harmi ettei Suomessa niitä saa (vielä) käyttää ja hintakin kova, muuten hommaisin.

Kuluttajavirasto reagoi nopeasti, kiitos.

Koska kuluttajavirasto reagoi mokkula markkinointiin? Liittymiä kaupataan pitkillä kytky sopimuksilla jotka eivät toimi luvatulla nopeudella eikä sopimuksia ole mahdollista purkaa. Kun kysymyksessä on SONERA, ei anna aihetta, ajatellaan kuluttajavirastossa, ilmeisesti.

Ei mitään laitonta...

Mikä ihme tätä maata vaivaa? Ihan hemmetin hyvän bisneksen joku keksinyt ja uskaltanut ottaa riskin niin eiköhän ole valtio torppaamassa. Toivotaan vain että kun valtio pistää hommalle pisteen niin pojat alkavat nostamaan valtion työttömyyskorvausta!

koskahan?

Koskahan tulee tuotelaajennuksia esim. tappoturva, turpaanvetoturva ja murtoturva. Murtoturvaa voitaisiin markkinoida esim. käänteisenä varkausvakuutuksena. Jo on aikoja eletty!

SUOMI ON SIKAMAINEN VALTIO

Ihmiset (viranomaiset usein) ovat niin tyhmiä, ettei heillä ole mitään tajua laista ja juridiikasta.
Joku kuluttajaviraston "maija" tai "pekka" hoitelee ja antaa kommentteja ikään kuin olisivat jotenkin lain säätäjiä. Tyhmää !
Jos joku haluaa maksaa minun sakkoni ja haluan ostaa häneltä sellaisen palvelun - on se kuulkaa ihan minun oma asiani. Vakuutusyhtiöt myyvät kasko vakuutusta ja ottavat riskin siitä ajanko autoni metsään vai en. Minä maksan siitä että ottavat riskin. Suomi vaan on Suiomi ja sen kansalaiset käsittämättömiä kateudessaan ja ns. vääristyneessä moraalissaan.
Vakuutuksia lisää - JUURI TÄLLAISIA LISÄÄ !!!!
Minä alan kohta myydä vakuutuksia viranomaisten mielivallan suojaksi !!!

Ei hyvän tavan vastaista

[quote]Kuluttajavirasto saattaa tarjoilla kohutulle Sakkoturva-palvelulle tylyn lopun. Kuluttajaviraston lakimies Katri Väänänen kertoo Uudelle Suomelle, että Sakkoturva on hyvin samantyylinen palvelu kuin pari vuotta sitten torpattu Spiidi-matkapuhelinliittymä.
---
- Spiidi-liittymän katsottiin olevan hyvän tavan vastainen ja tietyllä tavalla yllyttävän rikokseen. Kyllä tämä Sakkoturva on hyvin samantyyppinen palvelu, Katri Väänänen sanoo Uudelle Suomelle.[/quote]

Kuluttajavirastolla ei ole mitään sitä vastaan, että navigaattoreihin on ostettavissa tai niihin on valmiiksi liitetty palvelu, jossa navigaattori ilmoittaa lähestyvästä liikennekamerasta. Tai ainakaan se ei ole millään tavalla reagoinut näihin jo vuosia markkinoilla olleisiin tuotteisiin.

Tästä on kääntäen vedettävissä seuraava johtopäätös lakimies Väänäsen lausuman sanoja käyttäen: Liikennekameroista ilmoittaminen hyvissä ajoin esimerkiksi ajonopeuden vähentämiseksi sallituksi on täysin hyvän tavan mukaista. Se, että kameroiden välillä voi ajaa sallittua tai sitä korkeampaa nopeutta, ilman että ainakaan kamera ei tätä huomaa, ei ole millään tavalla rikokseen yllyttämistä eikä tuotteeseen ohjelmoitu ominaisuus sellaista edistä.

Amen.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely