Sunnuntai 27.5.2012

Haloselle rajua kuittia: ”Itsepäinen presidentti ei tunnusta tosiasioita”

Luotu: 
29.11.2009 09:35
Päivitetty: 
29.11.2009 10:10
  • Kuva: www.arjaalho.fi

Sdp:n entinen kansanedustaja, valtiotieteen tohtori Arja Alho kertoo blogissaan olevansa järkyttynyt presidentti Tarja Halosen toiminnasta lautaskiista-asiassa.

Alhon mukaan "alkaa olla kyse laittomasta menosta", jos presidentti, jolle ei ole perustuslaissa rakennettu edes muodollista asemaa EU:n toimivaltaan kuuluvissa asioissa, edelleen "pitää päänsä ja änkeää taas EU-kokoukseen".

-Kaikki ovat tienneet, että Lissabonin sopimuksen hyväksymisen jälkeen Suomea edustaa huippukokouksissa vain pääministeri. Muut tulkinnat ovat perustuslain ja perustuslakivaliokunnan omaksuman tulkintalinjan vastaisia, Alho ihmettelee.

-Kaiken lisäksi presidenttimme on koulutukseltaan juristi, joten ymmärtämättömyydestäkään ei voi olla kyse.

Presidentti Halonen ilmoitti perjantaina pitävänsä yhä kiinni oikeudestaan edustaa Suomea EU:n huippukokouksissa, vaikka ensi viikolla voimaan tuleva Lissabonin sopimus korostaa pääministerin asemaa EU-asioiden hoitajana.

Arja Alho ihmettelee, miksi Halonen vetoaa lautaskiistassa aina siihen, ettei kaksi lautasta aiheuta keskustelua muualla kuin Suomessa.

-Miksi pitäisikään? Suomessakin keskustelua ylläpitää vain itsepäinen presidentti, joka ei suostu tunnustamaan tosiasioita. EU:ssa Suomea edustavat ne, joilla on parlamentaarinen vastuu. Kyse ei siis ole pääministerin vallanhalusta, vaan eduskunnan ja sitä kautta Suomen kansan asemasta ja päätöksenteon oikeutuksesta, Alho kirjoittaa.

Alhon mukaan presidentin valtaoikeuksiin takertuminen ei ole Halosen edeltäjien Mauno Koiviston tai Martti Ahtisaaren syytä, vaan "taakka on pelkästään Tarja Halosella".

Myös europarlamentaarikko Anneli Jäätteenmäki (kesk.) ottaa Keskustan verkkosivuilla kantaa lautaskiistan uusiin käänteisiin. Jäätteenmäen mukaan "tasavallan presidentille riittää töitä, vaikka hän ei EU:n huippukokouksiin osallistuisikaan".

-Ja heikko olisikin sellainen presidentti, jonka arvovalta olisi kiinni siitä, että hän näyttäytyy muutaman kerran vuodessa EU:n huippukokousten perhekuvissa, Jäätteenmäki kirjoittaa.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

>> myös puoluetoveri Ulf Sundqvistin velkojen kuittaaminen ministerin päätöksellä. Kuka mahtoi ollakaan? <<

Olisi ihan mukava tietää, kuka käski Alhon kuittamaan Sunkun velat? Ja mistä syystä, sekin olisi hyvä tietää...

Jouko Heyno

Tosiasia, jota sen enempää Halonen kuin suurin osa muistakaan suomalaisista ei tunnusta on, että Suomi ei ole enää itsenäinen valtio, ei ole ollut vuodesta 1995, ja että Suomen perustuslailla ei ole EU-aikana merkitystä, mikä eduskunnan ratifioimissa ja kansanäänestyksellä hyväksytyissä sopimuksissakin selvästi sanotaan.

Sitä saa, mitä tilaa.

Matti O Koskela

Nostan hattua omilla aivoillaan ajattelevalle demarille, Arja Alholle. Juuri tälläiselta Alhon huomioimalla tavalla tämä Presidentti Halosen änkyröinti on sivullisillekin näyttäytynyt.

Valitettavaa, että demari- ja ay-aktiivi presidentti ei ole osannut muuntua koko kansan presidentiksi, vaan yrittää kiukutella joka suuntaan olemattomissa asioissa. Substanssi on hukassa, ja kuokkiminen kokouksissa virnuilemassa näyttää olevan itsetarkoituksellista Vanhasen nolaamista.

Isojakin tehtäviä kun olisi. Mm tukea taustalla valtiovaltaa yhteistyössä hallituksen kanssa, kansalaisten eduksi. Tärkeimmäksi asiaksi näyttää tulleen liehua internationaalin nimissä pallo hukassa pitkin maailmaa sekoilemassa.

Pidetään pikaiset ennenaikaiset pressan vaalit, ennenkuin instituutio on nolattu nolla tasolle. Vai sekö lienee väistyvän Halosen tarkoituskin.

Tynkä-Karjalan Antti

"Pidetään pikaiset ennenaikaiset pressan vaalit, ennenkuin instituutio on nolattu nolla tasolle."

Kun tuolla sukulaismiehellä kesti aikoinaan sulka selkeämmin kädessä, niin lainaan hänen rivejään:

"Mut noinpa mietin mie:
Katso, kerran koko maailma herää.
Susi lammast' ei syö,
veli ei veljeä lyö
eikä miesi tahko tapparan terää.
Mut kaikki kauniit aatteet, joit' täällä aatellaan,
ne silloin täyttyy töiksi ja peittävät maan.
Siis ihanteita, ihminen, kerää!
Vaiko valhetta lie?"
(Eino Leino)

Ulkosuomalainen392

..joskus olevani Demaritantta Arja Alhon kanssa samaa mieltä juuri mistään. Mutta nyt iso hatunnosto suoraselkäisestä oman puolueen liturgian vastaisesta kommentista. Hyvä Arja!

HICE

A. Alho aivan oikeassa. Halosen olisi syytä myöntää muutama muukin tosiasia. Esim. Afganistan "informaatio" katko lähtöisin Halosen kyvyttömyydestä sietää sotaan liittyviä asioita. Sodat on realismia ja niihin nyt Suomikin välillisesti osallistunut.

tapio_o_neva

Halosella on pasifistin identiteetti. Toisaalta sotaa pidetään pahana niin kuin se onkin yksi ihmiskunnan suurimmista sosiaalisista onnettomuuksista kaikissa esiintymismuodoissaan, toisaalta puhutaan kuin karriäärissä kiinni oleva nuori yleisesikuntamajuri, että "meidän pitää valmistautua tappioihin". No eiväthän puolustusvoimien tappiot osu omaan vertaisryhmään: naisiin, vasemmistolaisiin tai pasifisteihin, koska joukoissa matalan intensiteetin sodissa, jossa koko väestö ei ole mukana, kuolee pääasiassa vain konservatiivisella mielenlaadulla varustettuja porvareita.

Toinen Halosen piirre on se, että hän on epämiellyttävistä asioista "henkisesti poissa". Joukkoyksikköjen, oleellisen aseistuksen ja toimintatavan ymmärtäminen on ilmeisesti henkisesti niin vastenmielilstä, että pikemminkin asettaudutaan toiselle taajuudelle kuin seurataan, missä rintama kulkee.

Toisen maailmansodan aikana tasavallan presidentti Risto Ryti seurasi koko ajan, miten sota menee yhdessä C. G. E. Mannerheimin kanssa, jolle hän oli luovuttanut ylipäällikkyytensä. No syytä olikin, koska Neuvostoliitto oli aivan erilainen voima kuin talebanit - ainakin toistaiseksi.

Tasavallan presidentin tulee ymmärtää, että lähettää vaikka toisen adjutanttinsa asumaan puolustusministeriöön ja toisen puolustusvoimiin, ja pitää itsensä joka aamu tilanteesta selvillä niin kuin katsoisi lämpömittariin aamulla lehtiä lukiessä.

Ei ylipäällikkö voi olla "poissa oleva" ulko- ja puolustuspolitiikasta, vaan hänellä on velvollisuus olla ajan tasalla rintaman tapahtumista myös muistakin kuin mielikuvasyistä sanomalehdistön edessä.

Halonen aivan oikein puolustaa tasavallan presidentin asemaa, jotta se olisi samankaltainen kuin Ahtisaaren aikana. Ongelmana on vain se, että kun tämä puolustus perustuu nimenomaan ylipäällikkyyteen, ei ylipäällikkyydessä saisi osoittaa olevansa "koomassa".

Talvisodan aikana tasavallan presidentti Kyösti Kallio oli kriittisinä aikoina vuodepotilaana, mikä tietenkin salattiin taistelumoraalin säilyttämiseksi.

Olisi hyvä, jos Uusi Suomi kirjoittaisi myös tämän osan historiasta.

Vieras

täällä suomessa on kyllä menty heikko-osaisten ja köyhien kustannuksella niin mediassa kuin poliitikassakin pitkään. ja ehkä hieman liian pitkään. ja ihmeellistä syyllistämistä ja vihjailua koko media täynnä. sekö luo ystävyyden ja yhteisöllisyyden harmonista ja positiivista Suomi-kuvaa?

kyllä minä haloseen luotan noin ylipäänsä enemmän kuin alhoon

Vieras

Kenestä on kenestä ei. Ei ole Alho vieläkään oppinut sitä, että ei pitäisi puhua toisen puheen päälle. Oli todella ärsyttävää katsoa ja kuunnella hänen päällekäyvää tapaansa esittää asiansa, antamatta suunvuoroa toisille.

Momem

Ymmärtääkseni Halonen pyrkii osallistumaan mahdollisimman moniin kansainvälisiin tapahtumiin, koska hän näin haluaa luoda kansainvälistä verkostoa presidenttiyden jälkeiselle ajalle. Tätä hän tarvitsee tullakseen valituksi johonkin merkitykselliseen kansainväliseen yehtävään. Eli kyse on oman uran edistämisestä.

Armas Kumpulainen

Joku kirjoitti, että Kyösti Kallio ryhtyi presidenttikautensa jälkeen kansanedustajaksi. Tässä lipsui suksi. Kallio kuoli Helsingin rautatieasemalla virasta luovuttuaan ja ollessaan lähdössä Muhjalaan Nivalaan eläkepäiville. Ainut presidentti, joka on ollut kansanedustaja presidenttikautensa jälkeen on Kaarlo Juho Ståhlberg. Että semmonen historia.

Salaneuvos

Suomi-nimisen valtion presidentti-instituutiolla ei ole juuri mitään väliä enää vuodenvaihteen jälkeen, sillä kun Lissabonin sopimus (tunnetaan myös nimellä EU:n perustuslaki) astuu voimaan 1.1.2010, valtioliitto nimeltä Euroopan Unioni lakkaa olemasta ja tilalle perustetaan liittovaltio nimeltä Euroopan Unioni.

Suomen - joka ei ole enää itsenäinen valtio vaan liittovaltio - presidentillä ei ole juuri mitään valtaa. EU:n presidentti Herman Van Rompuysta tulee myös Suomen hallitseva presidentti. Samalla tavalla EU-perustuslaki syrjäyttää Suomen perustuslain.

Käytännössä Suomen itsenäinen valtio siis liitetään osaksi suurempaa valtiota. Mahtaa sotaveteraaneja kylmätä, jos enää edes ymmärtävät, mistä on kyse... 2. maailmansodassa kuoltiin Suomen itsenäisyyden puolesta, ja nuoremmat myyvät sen EUvostoliitolle käytännössä vastikkeetta :-)

Jouko Heyno

Valtio-opillisesti ja -oikeudellisesti Suomi lakkasi olemasta itsenäinen valtio 1.1.1995. Mitä Lissabonin sopimus siinä suhteessa sitten muuttaa? Ei mitään.

Mitä tulee EU:N "presidentin" virkaan, kannattaa ottaa selvää, mitä siihen kuuluu. Ylipäätään yksi keskeinen ongelma Suomen poliittisessa keskustelussa on termien huolimaton ja ymmärtämätön käyttö. Tämä koskee niin "parlamentarismia", "presidenttiä" kuin vaikkapa Lautasen "sotakorvauksia".

marttirokka

Ole mies ja ilmoita karhuryhmän tulevan lentokentälle, jos Halonen änkeää hovinsa kanssa matkaan. Holmlund mobilisoisi mielellään mellakkapoliisin asemiin.

Gesär

...tässä asiassa olen hänen kanssaan samaa mieltä.

Osallistumalla presidenttinä hommaan, jota muualla tekevät vain pääministerit, Halonen alentaa Suomen presidentti-instituution arvostusta ulkomailla. Mitä seuraavaksi? Änkeääkö Halonen mukaan, kun presidentinlinnan matot täytyy pyykätä?

Löytyisiköhän mitään keinoa haastaa Halosta leivättömän pöydän ääreen tästä asiasta? Ts. onko rike riittävän suuri?

tapio_o_neva

Niin valtioneuvosto kuin tasavallan presidenttikin voisivat siirtyä leivättömän pöydän ääreen tutkittavaiksi. 2006 nimittäin Afganistanin rauhanturvaoperaatio ISAF yhdistettiin yhdysvaltalaisten sotaoperaatio Enduring Freedomiin Afganistanissa.

Jotenkin tuntuu siltä, että Suomen tasavalta olisi jo kolmatta vuotta käynyt sotaa Afganistanin islamilaista tasavaltaa ja sen talebanhallintoa vastaan julistamatta sotaa.

Kun sotaa ei olla julistettu, ei ole olemassa mitään laillista perustetta olla aseen kanssa ulkomailla ilman maan hallituksen myöntämään aseen hallussapitolupaa tai tappaa tarvittaessa itsenkin suojaamisksi maan kansalaisia: tarkoituksellisesti kyse voi olla Suomen kansalaisen ulkomailla suorittamasta murhasta.

balidomi

presidenttikautta Halonen on nyt painanut suomalaista presidentti institutiota maan rakoon. Hän ei ole sormeaan nostanut suomalaisten hyväksi.
Maailmankansalainen Halonen petaa omaa jatkokarriääriään huitelemalla milloin missäkin maailmankolkassa. Paikoissa jossa häntä ei kaivata, eikä kunnioiteta.
Kotimaassa olisi hommia yllin kyllin, mutta ne eivät ole niin sexyjä mediamielessä. Ei siis kiinnosta.
Alkaa varmaan todellisuus valjeta Tarja manian toitottajillekin vaikka olisivat kuinka pesunkestäviä ja hurahtaneita.

Vieras

Lissabonin sopimuksen tarkoituksena on yhtenäistää EU:n politiikkaa. Siksi sille valittiin presidentti ja ulkoministeri. Tällä sopimuksella eri maiden vastaavien institutioiden valta on mennyt. Nyt esim. USA:n vastaava instituutio tietää kenelle soittaa.EU:ssa ei jatkossa katsota hyvällä,jos jonkin maa pressa tai ulkoministeri huseeraa maailmalla mielipiteineen.Turhakkeita ovat. Senhän jo osoittaa sekin,että Suomessa lähestyvän EU-kokouksen agendan tärkeimmäksi asiaksi on noussut lautanen.Vain turhakkeet kinastelevat moisesta.Aika noloa Suomelle.Onneksi Lissabonin sopimus lopettaa tämän menon jatkossa.

snadi

Tarkoitus taitaa päteä vain EU:n pienten valtioiden ulkopolitiikan osalta? "Lissabonin sopimus tuo EU:lle myös ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan (niin sanottu EU:n ulkoministeri), joka vastaa EU:n ulkosuhteista ja edustaa EU:ta"
Britannia, Ranska, Saksa ja Italia (ja kuinka monimuukin väkirikas "osavaltio") tullevat sooloilemaan suhteissaan EU:n ulkopuolisiin valtioihin.(kuka USA:n vanavedessä ja kuka omista kauppapoliitiisista syistään lähtien).
Voihan presidenttimme , ulkoministerimme ja pääministerimme toki matkailla, kuten ennenkin, EU;n ulkopuolisissa valtioissa, mutta uskottavuus ja luotettavuus "kyläpäälliköillä" saattaa olla entistä vaatimattomampi? (Kun korkealla edustajalla taitaa olla laillisia valtuuksia sopia ja neuvotella pienten puolesta enemmistöpäätöksiin nojautuen?)

Lempi

mielestäni Eurooppa-tiedotuksen www.eurooppa-tiedotus.fi sivuilla on helposti ymmärrettävää ja taustoitettua tietoa mm. Lissabonin sopimuksesta

Lissabonin sopimus
http://www.eurooppa-tiedotus.fi/Public/default.aspx?contentid=97339&node...

Linkissä mm. ulkoasiainministerin haastattelu Lissabonin sopimuksesta www.formin.fi.

MTV3 uutisoi eilen mielestäni myös selvästi sopimuksen vaikutuksista. Keskustelu on helpompaa, kun sopimuksista ja kyseisten vaikutuksista viestitään ihmisille mielekkäästi.

snadi

Ulkoministerin kannaotot asiasta ovat "tavoitteellisia"?
"– Ehkä se on pikemminkin osoitus
siitä, että Naton ja EU:n puolustus
kulkee käsi kädessä. On muistettava,
että EU:n 27 maasta 21 on Naton
jäseniä. Eli 95 prosenttia EU:n väestöstä
kuuluu Natoon. Olisi siten aika
epäloogista, jos EU:lla ja Natolla olisi
suuria päällekkäisyyksiä. Ranska tekee
kuten pitääkin; lähentyy Natoa ja
vahvistaa samalla EU:n puolustusta." Ja puolustusministerien neuvostolla on sitten oma roolinsa.
Näillä taitaa olla melkoinen vaikutus siihen kuka päättää mistäkin ? (Suomen ulkopolitiikkaa johtaa? Tasavallan presidentti (yhteistyössä valtioneuvoston kanssa). (Ja on puolustuvoimien ylipäällikkö). Joten "Afganistan sekoilu" oli jo toimintaa Lissabonin sopimuksen hengessä? Asia sovittiin ja päätettiin ja informoitiin (jos muistettiin).

Lempi

kyseinen on juuri keskustelua, eli mielestäni on mielekkäämpää, että keskustellaan konkreettisesti asioista, siten että ihmiset mieltävät keskustellun asian sen sijaan, että julkisuudessa vuorotellen haukutaan ihmisiä.

Kuinka paljon esimerkiksi Lissabonin sopimuksesta on ollut asiallista viestintää tiedotusvälineissä?

Materiaalia uutisointiin on viranomaisten sivuilla esimerkiksi paljon. Kyseisiin uutisiin voitaisiin myös lisätä taustoituksia. Esimerkiksi Lissabonin sopimus www.eurooppa-tiedotus.fi.

Onko suomalaisissa viestintävälineissä tabu kehua suomalaisia ihmisiä ja suomalaisuutta?

Mielestäni ihmisiä, sekä suomalaisia, että ulkomaalaisia ihmisiä voitaisiin myös kehua hyvin tehdystä työstä, eli julkisuudessa on tärkeää olla myönteisiä kulttuurisen identiteetin rakennuspalikoita sekä lapsille, nuorille, aikuisille ja vanhuksille. Hyvä kansallinen ja kulttuurinen identiteetti vahvistaa myönteistä suhtautumista sekä suomalaisuuteen, että ulkomaalaisiin ihmisiin.

Miten mielestänne ihmisten olisi mielekästä suhtautua kyseiseen kommentissasi olevaan vuorovaikutukseen?

Suomi on esimerkiksi EU:n, Etyj:n ja YK:n jäsen. Suomi ei ole Naton jäsen. Kansainvälisistä organisaatioista, kuten www.un.org, www.eurooppa.eu ja www.osce.org on mielestäni kohtuullisen vähän asiallisesti taustoitettua viestintää.

snadi

Liekö menneiden aikojen perintöä, niin meillä kuin balttienkin keskuudessa, että joistakin tärkeistä asioista ei voida puhua, vaan viestit kätketään "rivien väliin"?
Jos ulkoministerin "EU-tiedotetta" luetaan "rivien välistä" on vihje Nato jäsenyydestä melko selkeä? Merkittävä osa kansasta ei taida olla kovin innostunut rauhanturvaoperaattioiden optiosta muuntua rauhaan pakottamistoiminnaksi ja liittymisestä USA vetoiseen (päätösvaltaiseen) Natoon? (Eikä monikaan suomalainen taida olla innostunut edes osallistumisesta EU:n siirtomaavaltojen jätösten rauhaanpakottamisoperaatioihin?) Eesti kokenee maksavansa etukäteen sotilaalista tukea, osallistumalla vaikeimmalla alueella afgaanien sisällissotaan ja USA:n edunvalvontaan? Suomalaiset ollevat asialla YK:n asettamien yhteiskunnallisten "utopioiden"? perusteella. Entinen puolustusvoimien komentaja yritti jossain määrin vedättää julkista keskustelua operaatioihin osallistumisesta ja maamme roolista sotilaallisissa asioissa, mutta keskustelu hyytyi? EU:n sotillaallinen yhteistyö ja ulkopoltiikka ovat kaikkea muuta kuin selkiytyneitä asioita? (Jokainen pakertaa omilla "komentokielillään" omista lähtökohdistaan ja "perimistään" asioiden parissa. Eikä osa ole edes kiinnostunut , vaan haluaa nimenomaan tukeutua ulkopuoliseen tahoon).EU:n ulkopolitiikan ja oman puolustuspolitiikan puuttuessa, meidänkin olisi syytä arvostaa osaamistamme säilyttäen oma itsenäinen ulkopolitiikan hoito unionin ulkopuolisiin maihin? (Ainakin niin kauan kuin EU ja sen jäsenmaat pääsevät järjestelmästä ja päätöksien teosta yksimielisyyteen. Joka ei olle näköpiirissä?) EU:n sisäpolitiikka toimii joten kuten kompromissejä tehden , mutta kriisivalmiudessa ei olle luottamista toimintakykyyn? Olkaamme mukana sitä muovaamassa ja rakentamassa, säilyttäen omat päätöksemme ja johtojärjestelmämme kunnes asiat selkiytyvät?

Väinöilmar

Naisen kunnianhimolla ja kyynärpäiven käytöllä ei tunnu olevan mitään rajoja. Ainoa asia, josta olem hänen kanssaan samaa mieltä on Natosta erillään pysyminen. Muuten en voi hänen käytöstään ymmärtää. Antaisi pääministerin rauhassa hoitaa tehtäviään ja pysytellä kotona.

Vieras

Sen sijaan, että kokouksiin lähetettäisiin sattumaministeri tai vahinkopresidentti, niin laitetaan matkaan mies, joka osaa seurustella tasavertaisena muiden edustajien kanssa, tuntee henkilöitä, osaa asiansa ja hoitaa enemmän isänmaan asioita kuin puolueen tai omiaan. Pannaan ulkoministeri yksin matkaan, niin saada jotain positiivistakin välillä aikaan.
Meinasi jossain vaiheessa nauru päästä kun Halosta esitettiin EU:n presidentin virkaan. Esittäjä oli Rita Tainola. Että silleen! Tällä tasolla mennän nykyään.

Partiohavyton

Pääministeri on meillä onneksi ykkönen
27.11.2009 8:26 Adolf Reinhold Viktor Ehnrnrooth
(Partiohavyton)

Parlamentaarisessa järjestelmässämme onneksemme pääministeri on ja pitää olla ykkönen. Tarja Halonen oli ensimmäinen naispresidentti. Erkki Tuomioja huomautti eduskunnassa juuri tästä samasta tärkeästä asiasta. Tarja Halosen aika on väistyä sivuun ja vahvistaa kansainvälispoliittista asemaamme maailmassa.

-

Lokakuussa 2009 Arja Alho nimitettiin Ydin-lehden uudeksi päätoimittajaksi. Alho aloittaa päätoimittajuuden lehden vuoden 2009 neljännestä numerosta. Ydin on vuodesta 1966 ilmestynyt rauhanpoliittinen aikakauslehti, joka ilmestyy neljä kertaa vuodessa. Lehteä julkaisevat Sadankomitea ja Suomen Rauhanliitto. Se käsittelee turvallisuuspolitiikan lisäksi globalisaatiota, demokratiaa, ihmisoikeuksia sekä kotimaista ja kansainvälistä politiikkaa. Lehden päätoimittajana on toiminut lokakuusta 2009 Arja Alho. Ydin on Kultti ry:n jäsenlehti.
-
Eero Heinäluoman näkyvä esiintulo ärsyttää meitä myös, kuten Arja Alho oikein myös tässä uudessa blogissaan kirjoittaa: "Kyllä on järkyttävää lukea presidentti Halosen tai kansanedustaja Eero Heinäluoman kommentteja presidentin asemasta saati sosialidemokraattien valtiosääntökannanottoja perustuslain tarkistamistyön suhteen..

KAIKKI ovat tienneet, että Lissabonin sopimuksen hyväksymisen jälkeen Suomea edustaa huippukokouksissa vain pääministeri. MUUT tulkinnat ovat perustuslain ja perustuslakivaliokunnan omaksuman tulkintalinjan vastaisia. Tilanteen täytyy olla enemmän kuin kiusallinen hallitukselle. Kaiken lisäksi presidenttimme on koulutukseltaan juristi, joten ymmärtämättömyydestäkään ei voi olla kyse.

Presidentti vetoaa aina siihen, ettei kaksi lautasta aiheuta keskustelua muualla kuin Suomessa. Miksi pitäisikään? Suomessakin keskustelua ylläpitää vain itsepäinen presidentti, joka ei suostu tunnustamaan tosiasioita."

Jouko Heyno

Yksi suomalaisen poliittisen keskustelun ongelmista on, että termejä käytetään melko lailla miten sattuu. Näin mm. "parlamentarismi" tai Lautasen viimeisin, "sotakorvaukset".

Suomen hallitusmuoto EI ole parlamentarismi. Iso-Britannian hallintomuoto on parlamentarismi.

outoa

Miksi Tarja Halonen niin väen väkisin haluaa kokouksiin, ja miksi häntä EI MISSÄÄN nimessä sinne päästetä?

Siis sanokaa ensin MIKSI, jotta asiaan voisi ottaa edes kantaa.

Jos nyt vedotaan lain noudattamiseen tai oikeuteen tai moraalin - nauran itseni kipeäksi.

tapio_o_neva

Halonen tuskin tunkee kokouksiin saadakseen hyvän lautasen. Matille sen sijaan vaihtelu uuniperunoihin voi tehdä vaikutuksen. Stubbkaan ei ahmi liikaa, mutta hän on narsisti ja haluaa harjoittaa name droppingia siitä, miten tärkeitä ja hienoja ihmisiä hän on taas nähnyt.

Halonen on nyt vain vahtimassa, mitä pojankoltiaiset ja sattumamiehet ovat saaneet aikaiseksi.

simo L

Ja tällainen todellisuudesta irronnut änkyrä (Halonen) sitten haikaili EU:n huippuvirkoihin!
Nyt varmaan haluaakin lähteä kuittailemaan väärin kohteluaan.

Vieras

Meillä on kaikkien aikojen kyvyttömin hallitus. Joutuu käyttämään kaiken ajan vaaliraha, Afganistan skandaalin selvittämiseen ja nyt lautaskiistaan.

Vaikka

Yhteisöverotulot ovat tammi–lokakuussa jääneet liki puoleen viimevuotisesta. Jos palkansaajien pitäisi kuroa ero kokoon, jokaisen olisi maksettava yli 1 100 euroa lisää veroja. Pahiten tilanteesta kärsii valtio. Sen yhteisöverotulot ovat pudonneet 55 prosenttia.

http://www.taloussanomat.fi/uutiset/2009/11/11/valtion-yhteisoverotulot-...

Tammi–syyskuussa vienti on supistunut 36 prosenttia ja tuonti 34 prosenttia.

http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2009/11/09/vienti-jatkoi-supist...

tapio_o_neva

Suomen ainoa ongelma on vaalirahan puute. Jospa Arja Alhokin vain kiltisti ryhtyisi Olkiluoto-4:n kannattajaksi ja kuittaisi vaalitilin vaikka jonkun ruotsalaissäätiön kautta puhtaaksi pestynä niin hän voisi palata eduskuntaan televisioituihin täysistuntoihin "vaikuttamaan" ja tietenkin myös näkymään.

Vieras

Hyvä Arja, olen kanssasi samaa mieltä! Tässäkin hesari (tai toimittaja) yritti kirjoituksellaan vääntää tämän lautasasian Vanhasen syyksi. Kirjoittakaa asiallisesti!

tapio_o_neva

Helsingin Sanomia myydään 16,5 € / kk tarjouksella elil 50% alennuksella. Helsingin Sanomien toimituksellinen aineisto on supistunut ilmoitusten tahdissa: Erkko ei halua maksaa journalistile eikä journalismista, vaan sivumäärän pudotus osoittaa vain sen, miten "toimitettu aineisto" on riippuvaista siitä, miten monen mainoksen väliin sitä tarvitaan.

Reetta Meriläinen ei valvo Helsingin Sanomien tasaista laatua. Joskus Helsingin Sanomat nostaa esille Esko Antolan, Risto E J Penttilän tai Antero Jyrängin kaltaisia lentämättömien lautasten laskijoita, eräänlaisia politiikan juomanlaskijoita ja painonvartijoita, mutta kun Halonen ja Heinäluoma ovat "loukkaantuneita" siitä, että Halonen osoitti mitä suurintä välinpitämättömyyttä ylipäällikkönä joukkojamme kohtaan ja jäi siitä toimittajan vuoksi julkisesti kiinni, koko uskottavuus nyt rakennetaan Heinäluoman ja Urpilaisen eduskuntariekkumisen varaan.

SDP tekisi hyvin, jos keskittyisi Lissabonin sopimuken ongelmiin, siihen, miten paljon maalle autonomian murusia enää jää eikä tasavallan presidentin kuvitellun arvovallan puolustamiseen asissa, jossa Halonen henkisellä poissa olollaan laiminlöi ylipäällikkyytensä.

Arestirangistus Helsingin päävartiossa viikonlopuksi olisi oikea ojennus palvelusvelvollisuuden laiminlyönnistä.

SDP:n ja SAK:n monet mediaoperaatiot ovat farsseja.

Kaija Kuopila

Hyvä, että tämänlaatuinen tieto tuli juuri demarilta. Arja Alho lienee poliitikoista niitä jotka haluavat toimia oikein. Valitetavasti kaikissa asioissa ei hänen kosketuspintansa asioihin ja kansaan ole riittävä, joten ei hirveä menetys ole vaikka hän ei olekaan Arkadiannmäella. Kiitos Arjalle kuitenkin rohkeudesta tuoda asia esille, vaikka toverit eivät nyt sitten tykkäïsikään.

tapio_o_neva

Eurososialidemokraattien ja sosialidemokraattien suhteet SDP:ssä ovat jännittyneet, koska SAK:n vuoksi puolue epädemokraattisuuttaan kutistuu silmissä, SONK ja Tuomioja sen tietävät.

Kun SDP:ssä valtaa käyttävät kiintiönaisten lisäksi kiintiömiehet, on tietenkin valtarakenteen natina kuultavaa, koska päätökset tehdään Hakaniemessä jossain Metallityöväen liiton kabibetissa - ja hävinneitä demokraatteja kismittää.

SKP:n ja SKP:n vähemmistön hauskat riidat ovat siirtyneet SDP:n sisälle. Mitä vähäisemmäksi käy kannatus, sitä periaatteellisempiin yhteenottoihin on varaa.

Mihin muuten Kimmo Kiljunen on hävinnyt? Ukrainan maakaasukriisi on edessä samoin kuin Ukrainan presidentinvaalit. Tarvittaisiin substanssiosaamista uutistapahtumien kommentointiin!

Vieras

"ja ihmeellistä syyllistämistä ja vihjailua koko media täynnä"

Tiedottaminen Suomessa on ollut pitkään pelkkää propagandaa ja toimittajat painiskelevat sensuurin alla - totuutta asioista on mahdoton saada.

Suhteuttakaa, että suurista asioista täytyy olla kyse, jos tällaista vääntöä käydään näennäisen mitättömästä asiasta. Pystymmekö me edes päättämään kumpi on susi ja kumpi lammas ilman asiallista tietoa?

Mutta mikä onkaan tuon suuren asian nimi?

Vieras

Haloselle näkyvyys EU:ssa on välttämätöntä, koska hän suunnittelee poliittisen uransa jatkoa EU:ssa.

Halosen urasuunnitteluun ei Suomen perustuslakikaan vaikuttane, näkyvyys, julkisuus, maine ja kunnia.

Vieras

8 luku
Kansainväliset suhteet
93 §
Toimivalta kansainvälisissä asioissa

Suomen ulkopolitiikkaa johtaa tasavallan presidentti yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa

KalleH

Tarja on oivaltanut olevansa tällä erää viimeinen demaripresidentti suomessa, joten hän tekee kaikkensa presidentin valtaoikeuksien supistamiseksi. Kaikki oli "hyvin" kun demareilla oli värisuora: presidentti-pääministeri-ulkoministeri....
Nyt näyttäisi siltä että kokoomuksella olisi ensi kertaa mahdollisuus vastaavaan värisuoraan, joten kun ei muuta voi niin pakotetaan eduskunta viemään presidentin viimeinenkin valta.

Piski Uskii

Säälittävin on poliittinen, esiintymisen tyylin ja arvomaailmansa hylännyt takinkääntäjä: tämä muka oikeassa oleva, falskisti oppimansa omaksunut akateeminen porsastelija, jonka poliittinen juhlapuku on likaantunut vähän monella tavalla.
Toivon, että kristallikruunujen loisteessa 6 p:nä joku muukin huomaa tämän oikessa olemisen opastajan tepastelevan ilman vaatteita.

Matti O Koskela

"Hallituksen olisi aika erota
10:47 Vieras (kirjautumaton)
"Tammi–syyskuussa vienti on supistunut 36 prosenttia ja tuonti 34 prosenttia."

Selvähän tämä, hallituksesta ei ole mihinkään. Kyllä demarit olisivat hallituksessa helposti tuplanneet yo. lukemat. Ja Vanhanenhan se kävi jenkkilässä käynnistämässä tämän globaalin laman..... ai niin hää tais sittenkii olla Lipponen?
Ja sit mä heräsin ja käsi oli potassa.

Jeeeeee

machdevelop

Valiodemarit ja valiokiistat. Kyllä noilla palkoilla kelpaa kinastella roskasta, kun maa ajaaa täysillä seinään. Miten parlamentarismi kasvattaa eliittinsä hyvinvoinnin sfääreihin, siitä voivat kertoa vain vasemmistososialistit pressana ja ex ministerinä.

tapio_o_neva

Kansanedustajan olo vieraannuttaa yhteiskunnasta. Seitsemän vuotta eduskunnassa riittää tekemään ihmisestä, pätevästäkin, sopeutuseläkeläisen eli työkyvyttömän ja kelvottoman enää muun työvoiman piiriin. Eduskunta lienee näin ollen Suomen terveydellisesti vaarallisin työpaikka: ei mitään verrattuna rakennusalaan.

SDP tekee itsestään vähitellen SKP:n tapaisen farssin, jossa sisällissota on tärkeämpää kuin minäkuvan määrittäminen muihin puolueisiin tai maan asioiden ajaminen.

Mitäpä jos tehdään asiat kerralla selväksi ja aloitetaan neuvottelut jäsenyyden saamiseksi Saksan liittotasavallassa, Yhdysvalloissa tai Venäjän federaatiossa?

Piski Uskii

Olet oikeassa t.o.n.
Mutta myös poispotkittuna katkeroittaa.
Tämäkin AA:n vuodatus olisi saanut ihan toisen muodon kuin vilttiketjusta nyt huudeltuna on tapahtunut.
Nämä akateemiseen kaapuun puetut muka "suorasuut" otetaan liian vakavasti asioissa, jotka eivät ole maailmaa kaatavia.
Perheessä on aina joku henkiseltä tasoltaan rupsahtanut senioripissisteini, joka vielä ikääntyneenä jaksaa kaivaa sukuriitojen haudatut sotakirveet.

tapio_o_neva

Politiikassa on paljon katkeroituneita, jotka katsomosta vielä "osallistuvat" koko sananvapauden suomin oikeuksin. Sananvapaus on ihmisoikeus.

Pissa-Liisa eli pissis on melko naturalistinen nimi henkilöille, jotka ovat päässeet ulos, mutta virtsaavat sisään.

Kun Robert Kennedylle ehdotettiin FBI:n johtajan, Edgar J. Hooverin erottamista, hän sanoi, että on parempi, että tämä on sisällä ja pissaa ulospäin kuin että hän on ulkona ja pissaa sisäänpäin.

Tämän vuoksi jokaisella suurella puolueella pitää olla riittävä määrä hyvityspaikkoja Microsoft Corp.:ssa, Tieto-Enatorissa, Veikkauksessa, Raha-automaattiyhdistyksessä jne., jonne voidaan sijoittaa korkea-aktiivinen poliittinen jäte siksi, etteivät poliitikot mukana olleina innostuisi muistelemaan.

SYP:n pääjohtajan entinen vävy ja Nokian entinen toimitusjohtaja Kalle Isokallio on jo vuosia saanut Nokia-eläkettä siitä, että ei kirjoita muistelmiaan Nokiasta.

hoikkapoika

nahjuksia täynnä,eivät uskalla päättää asiasta.Naurettavaa pelleilyä vuodesta toiseen.Teettäkää Arabian tehtaalla sellainen kaksoislautanen,josta voivat syödä yhdessä.Nyt emme ole vielä EU liittovaltiossa.Joten asiasta on päätettävä itse.Liittymis sopimukseen EU-liittovaltiosta,tulee kirjata eduskunnan ja hallituksen eroittaja.Ettei asia jää epäselväksi.

tapio_o_neva

Ehdotan, että joku kansalaisliike lahjoittaa vadin Euroopan unionin komissiolle, jotta kattavat ruuat siihen: Tarja Halonen, Matti Vanhanen ja Alexander Stubb voivat syödä sormineen samasta kulhosta kukin mielestään oikeudenmukaisen määrän.

tapio_o_neva

Suomalaisen puolueen ruotsalaisin kansanedustaja Kimmo Sasi on aikaisemmin kukkunut kuin käkikello osallistuen yleensä operaatioihin, joilla on pyritty nakertamaan tasavallan presidenttiä.

Sen sijaan EU-lainsäädännön perustuslaillisuuteen hän ei ole koskaan puuttunut ottaen sen itsestään selvänä hegemoniana.

On mielenkiintoista nähdä, koska Sasi tulee jälleen käkikellosta esille ja ryhtyy kukkumaan ja tulkitsemaan Lissabonin sopimusta.

Uskoisin, ettei mitään Kokoomus - SDP - ottelua asiasta nähdä, vaan consiglieriksi viritetään vanhoja sosialidemokraatteja ja kansandemokraatteja, kuten Antola ja Jyränki.

Antola on kuin Monnet Cognac - aina hyvä nautittavaksi ja Jyränki on menneisyyden kaiku Kekkoslovakiasta.

Lempi

Minkälaisia mielipiteitä kommentoijilla on asioihin, kuten... Suomen tasavallan presidentin työhön, valtioneuvoston ja ministeriöiden työhön, suomalaisten kansanedustajien työhön ja meppien sekä Europarlamentin työhön?

Lisätietoa

Suomen tasavallan presidentin sivuilta
www.tpk.fi

Valtioneuvoston sivuilta ml. ministeriöt
www.vn.fi

Suomen eduskunnan sivuilta
www.eduskunta.fi

Eurooppatiedotuksen sivuilta
www.eurooppa-tiedotus.fi

Euroopan Unionin sivuilta
www.europa.eu

Europarlamentin sivuilta
www.europarl.europa.eu

Valitse kartasta maa/ihminen/tehtävät, jonka jäsenistä haluat tietoa: www.europarl.europa.eu/members/public/geoSearch.do...

Eurooppalainen portaali pk-yrityksiä varten
http://ec.europa.eu/enterprise/sme/index_fi.htm

EU-rahoitus yksinkertaistuu
http://ec.europa.eu/news/economy/070329_1_fi.htm

Vieras

Halonen on kuulemma hyvin epäkohtelias esim. alaisilleen. Minusta pitäisi olla tiedossa minkälainen presidentti valitaan, jo valintatilanteessa. Jos vaan osaa puhua hyvin ei riitä. Nyt näyttää siltä että tuo tuittupäinen pressa yrittää kahmia itselleen enemmän valtaa kuin laki sallii.
Pysy Halonen linnassa, jos et osaa käyttäytyä.

tapio_o_neva

Halosen tuittulua on aikaisemmin käytetty politiikassa hyväksi, koska sen avulla voidaan kompromettoida koko presidentin valta.

Halosen kuitenkin pitäisi oppia erottamaan poliittiset provokaatiot omista virheistä. Häkämies ei ole ollut laajentamassa eikä syventämässä Afganisanin sotaa eikä käyttämässä vaaleja keppihevosena suomalaisten joukkojen pysyvään kaksinkertaistamiseen Afganistanissa.

Kokoomusministeri on siis ollut aivan rehellisellä asialla äänestäjiä huijaamatta.

Nyt sitten, kun on toimittu "Halosen hengessä", Halonen itse asettautuu jonkinlaiseksi SDP:n propagandamannekiiniksi, jotta Eero Heinäluoma saa nostatettua Jutta Urpilaiselle poliittista profiilia kirkkovuoden alettua eduskunnassa, kun SDP:n ote muutenkin asioista alkaa olla kirvonnut.

Miksi Halonen, Heinäluoma tai Urpilainen eivät vain yksinkertaisesti häpeä tai peräti pyydä anteeksi äänestäjiltä?

Vieras

Hienoa Arja Alho. Olen kanssasi samaa mieltä. Tähän asti SDP on etenkin viimeisissä presidentin vaaleissa saanut sellaisen psykoosin aikaan tavallisissa ihmissä, että olisi suorastaan häpeällistä äänestää muuta henkilöä presidentikisi, kuin ay-järjöstöjen kustantamaa demaria. Tässä on nyt prykoosin tulos.
Varmasti Arja Alhon ajatukset tuovat vihdoin SDP:en jotain järjellistä, rehellistä ajattelua ja toimintaa.

tapio_o_neva

Alholla eläkeläisenä on SDP-koneistosta puoliksi irti päässeenä sananvapaus, jota hän individualistisesti ja porvarillisesti demokraattisesta sentralismsta välittämättä julkisesti ja jopa julkeasti käyttää.

Kun raha tulee SDP:stä riippumatta suoraan suomalaiselta veronmaksajalta, on helppo käyttää vapautta.

Lempi

On tärkeää, että ihmiset mieltävät perusasioita mm. perusoikeudet sekä itselleen, että kanssaihmisille, esimerkiksi keskusteltaessa sekä eurooppalaisuudesta, että Euroopan Unionista.

Miten www.europa.eu määritelty asiakirja vaikuttaa EU kansalaisiin?

Esimerkki Euroopan Unionin perusoikeuksista.

Kun ihminen mieltää kaikki perusoikeutensa Euroopan Unionissa, hän mieltää, että kyseiset perusoikeudet ovat kaikilla Euroopan Unionin kansalaisilla, ja siten vahvistaa sekä omia perusoikeuksiaan, että kanssaihmisten perusoikeuksia, joka osaltaan vaikuttaa eurooppalaisuuteen ja siihen, miten esimerkiksi Euroopan Unionia ja eurooppalaisuutta rakennetaan...

Mitkä kaikki EU perusoikeudet miellätte konkreettisesti?

EU perusoikeuskirjan 54§ artiklaa
www.europarl.europa.eu/charter/pdf/text_fi.pdf

Mielestäni on tärkeää vahvistaa myös ihmisten vastuuntuntoa sekä itsestään, että lähimmäisistään sekä osaamista erilaisissa asioissa. Kun ihminen esimerkiksi mieltää omat perusoikeutensa hänen on helpompi suoda kyseiset perusoikeudet kanssaihmisilleen.

"Mikä Euroopan unioni on? EU on ainutlaatuinen taloudellinen ja poliittinen yhteistyökumppanuus, jonka muodostaa 27 demokraattista Euroopan maata. Mitkä ovat unionin tavoitteet? Rauhaa, hyvinvointia ja vapautta unionin 495 miljoonalle kansalaiselle – oikeudenmukaisemmassa ja turvallisemmassa maailmassa. EU:n jäsenvaltioden välillä ei ole ollut sotia yli 60 vuoteen" www.eurooppa-tiedotus.fi

ETYJ Euroopan turvallisuus ja yhteistyöjärjestö
www.osce.org

Lempi

Kuinka hyvin miellätte kaikki EU perusoikeudet?

Vuoropuhelua eurooppalaisuudesta www.vuoropuhelu.fi

Artikkeleita Eurooppa 180 kpl
www.formin.fi/public/default.aspx?searchtext=eurooppa&app=40&ThisIsQuick...

Euroopan unionin toiminnan periaatteet
"Euroopan unionin perustana on oikeusvaltion periaate. Unionin kaikki toiminta saa oikeutuksensa perussopimuksista, joista jäsenvaltiot ovat sopineet yhdessä vapaaehtoisesti ja demokraattisesti. Sopimuksia muutetaan ja päivitetään aika ajoin yhteiskunnan kehityksen myötä.

Unionin tavoitteita ovat yhteisten arvojen turvaaminen, unionin turvallisuuden lujittaminen sen kaikissa muodoissa, rauhan ja kansainvälisen turvallisuuden säilyttäminen, kansainvälisen yhteistyön edistäminen ja kansanvallan ja oikeusvaltion periaatteiden sekä ihmisoikeuksien ja perusvapauksien lujittaminen."

http://www.formin.fi/Public/default.aspx?nodeid=15619&contentlan=1&cultu...

Euroopan Unionin sivuilta
www.europa.eu

Europarlamentin sivuilta
www.europarl.europa.eu

Valitse kartasta maa/ihminen/tehtävät, jonka jäsenistä haluat tietoa: www.europarl.europa.eu/members/public/geoSearch.do...

Eurooppa-tiedotus www.eurooppa-tiedotus.fi

Lempi

Lainsäädäntöä www.finlex.fi ja www.edilex.fi

Lissabonin sopimus
www.eurooppa-tiedotus.fi/Public/default.aspx?contentid=97339&nodeid=3776...

"Mikä Euroopan unioni on? EU on ainutlaatuinen taloudellinen ja poliittinen yhteistyökumppanuus, jonka muodostaa 27 demokraattista Euroopan maata. Mitkä ovat unionin tavoitteet? Rauhaa, hyvinvointia ja vapautta unionin 495 miljoonalle kansalaiselle – oikeudenmukaisemmassa ja turvallisemmassa maailmassa. EU:n jäsenvaltioden välillä ei ole ollut sotia yli 60 vuoteen" www.eurooppa-tiedotus.fi

Eurooppa
http://fi.wikipedia.org/wiki/Eurooppa

Etyk
http://fi.wikipedia.org/wiki/Etyk

Etyj
http://www.formin.fi/public/default.aspx?nodeid=32293&contentLan=1

Etyj vuoropuhelun foorumina
http://www.formin.fi/public/default.aspx?nodeid=39201&contentLan=1

www.osce.org

http://fi.wikipedia.org/wiki/Etyj

Euroopan neuvosto
http://www.formin.fi/public/default.aspx?nodeid=32294&contentlan=1&cultu...

Eurooppalainen portaali pk-yrityksiä varten
http://ec.europa.eu/enterprise/sme/index_fi.htm

EU-rahoitus yksinkertaistuu
http://ec.europa.eu/news/economy/070329_1_fi.htm

Mielenkiintoinen näkökulma "Jarmo Virmavirta: Eurooppalaisuuden ydin on oikeudessa olla eri mieltä"
www.uusisuomi.fi/nakokulmat/jarmovirmavirta/eurooppalaisuuden-ydin-on-oi...

quest

viime pressanvaaleissa Suomi ei saanut presidenttiä minkä se olisi tarvinnut. Suomi sai presidentin minkä se ansaitsi. Tyhmä päätös ja sen kanssa joutuu elämään vielä.

alo kirjoittaa ja sanoo ääneen vaan sen minkä monet ovat tietäneet jo pitkään.

Pisteet Alholle KYLLÄ TÄSTÄ TULEE ....!

AasiHippi

Ja tällaisten kiistojen takia saadaan asiamme kuntoon?
Jos ihmiset aidosti oikeasti puuttuisi oikeisiin ongelmiin
saataisiin mailmasta parempi paikka elää mutta ei, kiistellän sitten siitä kuka saa sanoa ja johtaa ja mitä. Pahalta tuntuu...

ollisaarinen

mutta nimenomaan juuri Kekkosen vuoksi. Kekkosen toiminta osoitti, että voimakas presidentti käy demokratialle vaaraksi, nykyisen kaltaista heikkoa presidenttiä emme tarvitse kuin mummojen iloksi.

Tietysti voisimme palata vanhaan valtiosääntöön ja kutsua Viktorian mummoja viihdyttämään vaikkei tällä olekaan Kekkosen jäntevää askelta tai Koiviston komeaa olemusta.

toinen euromies

YYA-sopimus oli presidentti Paasikiven diktaatti. Juho Kusti Paasikivi hahmotteli YYA-sopimuksen ytimen jo Tarton rauhanneuvottelujen aikana vuonna 1920. Porkkalan palautuksen Suomen ja Neuvostoliiton suhteissa alkoi suojasää, jonka keskeyttivät nk. yöpakkaset vuonna 1958 ja noottikriisi vuonna 1961. Leningradin NKP-päällikkö sanoi SKP:n kokouksessa Helsingissä keväällä 1958: "Suomi kuuluu Neuvostoliiton etupiiriin". Neuvostoliitto hajotti Väinö Tannerin johtaman SDP:n perustamalla TPSL:n ja rahoittamalla sen toiminnan vuoteen 1969 saakka. Neuvostoliitto ajoi Berliinin tilanteen maailmansodan partaalle kesällä ja syksyllä 1961 ja lähetti siihen liittyvän "sodanvaara-nootin" Suomelle. Urho Kekkonen torjui YYA-konsultaatiot Novosibirskissa ja sen jälkeen Suomi vahvisti tuntuvasti omaa puolustustaan Mig-21 -hävittäjillä, sotalaivoilla, taistelupanssarivaunuilla ja kenttätykeillä, jotka hankittiin Neuvostoliitosta.

Vuodesta 1969 vuoteen 1978 saakka KGB yritti vyöryttää Suomen "rauhan leiriin". Apunaan "immer bereit" -taistolaiset ja vasemmistodemarit, joiden kannan mukaan YYA-sopimus oli sotilasliitto.

Kenraali Lauri Sutelan muistelmat antavat täydellisen ja yksityiskohtaisen kuvan presidentti Kekkosen ja kenraali Sutelan torjuntaistelusta KGB:tä ja KGB:n suomalaisia myötäjuoksijoita vastaan. Taistolaiset ja vasemmistodemarit kannattivat "yhteisiä sotaharjoituksia", jotka Kekkonen ja Sutela onnistuivat torjumaan.

Tero Turkulainen

Alho on tässä parlamenarismin puolustamisessaan ihan oikeassa.

En ole kyllä ihan varma puolustaisivatko täällä kommentoivat tätä näkemystä yhtä ponnekkaasti, jos meillä olisi Urpilainen pääministerinä ja Niinistö pressana? Todelliset parlamentaristit puolustaisivat periaatteitaan siinäkin tapauksessa.

Kaija Kuopila

Suomessa vieläkin on ummehtunut henki, sille ei voi mitáän näköjään. Halosta puolustaa joku kiihko sosialisti, jotkut kritisoi, "Lempi" lyö tilastoa pötään ammattimaisesti.
paljon on siivoamista, jos avoimeen eurooppalaiseen valtioon päädytään.

Lempi

mielestäni on mielenkiintoista, että ihmiset keskustelevat asioista ja uutisoidaan siten, että konkreettisesti kommentointi on asiakeskustelua. Linkeissä on paljon asioita, joista voi uutisoida ja keskustella. En miellä mielekkääksi, että vuorotellen haukutaan kaikki ihmiset. Rakentavat ehdotukset miellettyihin epäkohtiin voivat edistää keskustelua ja ihmisten hyvinvointia kyseisissä asioissa.

Piski Uskii

Lasketaan veroja, nostetaan veroja, sekoillaan säätiöissä, -vuokra-asuntoyhtiöissä, käpälletään siellä ja täällä... presidettikään ei ole niinkuin ennen.
Peili on edelleen hyväksi todettu apuväline neuroottisesti käyttäytyvän uudelleen orientoimiseksi.
Hallitus voisi, tunnustamatta häveliäisyyttään ja salaista toivettaan, luvata peilikuvalleen verta, hikeä ja ikimuistettavan turska- ja ruutanakuurin alamaisilleen.
Presidentille tulisi varata vastuullinen diili hallituksen kahvinkeittäjäksi ja lankkipojaksi EU-istuntojen ajaksi.
Jotkut lienevät ihan tosissaan?

wesimies

Eikös lähetetä Halonen Etelä-Afrikkaan kaverinsa ent. presidentin Mbekin luokse parantamaan maailmaa.
Mbekihän sanoi että AIDS poistuu kun käy suihkussa!!
Ei mitään lääkkeitä kuulemma tarvita.

Armas Kumpulainen

Eilisen illan keskustelussa Arja Alho oli selkeästi tietorikkain ja asiapohjalla. Ei taida sitten tulla Demareissa paikkaa eduskuntaan ehdolle? Tuo nahistelu saisi loppua ja Lipposen olisi pitänyt jo olla jämäkkä ja sanoa Ahtisaarelle: "Stop, se paikka on minun". Mutta mitenkäs sanot näennäisesti samaa puoluetta olevalle pressalle. Siitä se lautasjupakka alkoi.
Bjarne Kallis oli aivan mahdoton. Edustaa vielä kristillistä puoluetta ja oli tuolla kannalla? Miten me tavalliset Pulliaiset uskomme enää mihinkään, kun KDL:n entinen puheenjohtaja ja kansanedustaja puhuu soopaa? Eroan kannattamasta kyseistä puoluetta.

Vieras

Huraa !! Koska kaikki ovat yhtä mieltä siitä, että Alho on nykyisin alykkäin äänenkäyttäjä (menneestä viis, ja eihän niitä nykyihmiset muista), niin otettakoon hänet Kokoomukseen ja tietty välittömästi pääministeriksi, onhan syöttökuppikin jo kovaa vauhtia vapautumassa !!