TV1:n Ykkösaamussa lauantaina vieraillut arkkiatri hämmästeli median tapaa käyttää paljon "niin sanottuina asiantuntijoina sellaisia henkilöitä, jotka eivät ole mitään asiantuntijoita". "Suupalttien" käyttö sekoittaa ihmisten käsitykset kokonaan.
Pelkonen arvioi myös, ettei julkisten terveyspalvelujen ulkoistaminen yksityisille paranna hoidon laatua eikä tule maksajille edullisemmaksi. Pelkosen mukaan se, että kunnat asettavat yksityiset palvelut etusijalle on tyhmää, koska se pirstaloi terveydenhuoltojärjestelmää entisestään.
Pelkonen katsoo ongelman olevan siinä, etteivät yksityiset tuottajat ole kiinteä osa terveydenhuoltojärjestelmän kokonaisuutta. Ulkopuolisten palvelujen kilpailuttaminen ja laadun arvioiminen on hyvin vaikeaa.
Pelkonen uskoo, ettei yksityistettyjen palvelujen asiakas saa parempaa palvelua eikä ainakaan halvemmalla. Hän viittasi lukuisiin tutkimuksiin, joissa tullaan samaan johtopäätökseen.

| 02:54 | Säteilyturvakeskus: Ei kännykkäkieltoja kouluihin — MTV3.fi |
| 02:34 | Asiantuntija: Vangitut ruotsalaistoimittajat voivat vapautua huhtikuussa — YLE Ulkomaat |
| 01:48 | YK: Arabiliitto käynnistää uudelleen Syyria-operaationsa — MTV3 Ulkomaat |
| 01:37 | Kuohunta armeija- ja kuntauudistusten ympärillä jatkuu — MTV3.fi |
| 01:01 | Kreikan johto pui tuntikausia eläkekysymystä — YLE Uutiset |
| 00:25 | M-Realin ranskalaistyöntekijöille torjuntavoitto — YLE Uutiset |
Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
kapitalismi ja sananvapaus
Kaupallisen lehdistön intressisä ei ole asiallisen tiedon välittäminen, vaan voiton maksimointi. Ykisttäiset ihmiset puolestaan ovat niin tyhmiä, että eivät voi tunnustaa maksaneensa uskomushoidoista liikaa, vaan kehuvat niitä, ja haukkuvat esim. terveyskeskuksen antamaa asiallista ilmaista hoitoa. Äärimmäinen esimerkki on psykoanaaliyytikko; laskuttaa paljon, ei tee mitään. Asiakas ei voi tunnustaa itselleen maksavansa tyhjästä, vaan käy hoidossa kymmenen vuotta.
Lööppipojat jyrähtelivät saadakseen lukijoita
Ei ole niin tärkeää mitä sanoo, kunhan kirjoittaa sellaista, joka tuo lukijoita - lukijat tuovat mainostajia ja se on rahaa, rahaa ja rahaa.
Median lööppipojat eivät sen sijaan ärähdelleet likaisen veden bakteereihin ja viruksiin joka päivä kuolleista 4300 lapsesta - ei se kiinnostanut, koska sitä ei lueta ja silloin ei tule mainostajia - ei rahaa, ei rahaa eikä rahaa.
Ilkka Luoma
Kiitos Pelkonen, arvovaltaa keskusteluihin.
"Pelkonen arvioi myös, ettei julkisten terveyspalvelujen ulkoistaminen yksityisille paranna hoidon laatua eikä tule maksajille edullisemmaksi. Pelkosen mukaan se, että kunnat asettavat yksityiset palvelut etusijalle on tyhmää, koska se pirstaloi terveydenhuoltojärjestelmää entisestään.
Pelkonen katsoo ongelman olevan siinä, etteivät yksityiset tuottajat ole kiinteä osa terveydenhuoltojärjestelmän kokonaisuutta. Ulkopuolisten palvelujen kilpailuttaminen ja laadun arvioiminen on hyvin vaikeaa.
Pelkonen uskoo, ettei yksityistettyjen palvelujen asiakas saa parempaa palvelua eikä ainakaan halvemmalla. Hän viittasi lukuisiin tutkimuksiin, joissa tullaan samaan johtopäätökseen."
Keskustelut terveyspalveluista, täysin politisoituneet. Politikot sotkevat asiat täysin, ei politikoilla ole motivina ensisiaisesti potilaan etu, vaan oman puolueensa intressiryhmien taloudelliset edut, ovat aina etusijalla. Herra varjele Meitä joutumasta Pörssiyhtiöiden Armoille. Niillähän on pääasiana saada osakkailleen mahdollisimman paljon verotonta ja pääomaverotettavaa tuloa, jos jotain veroa on pakko maksaa, kyllä tässä vaihtoehdossa, vähävarainen on aika heikolla!
toimittaja ei taaskaan osaa suomea - ei lyttää, ei tyhmää
arkkiatri ei varmasti sanonut tai tarkoittanut kumpaakaan.
tämä on uutinen, ei nuorison chatti. vaikkei aina uskois...
arkkiatri oikeassa, ulkoistaminen hyödyttää yrityksiä, ei muita
miten voisi olla edullisempaa, kun palkkojen lisäksi ostohintaan pitää sisältyä voitot yrityksen omistajille.
eikä vuokralääkärit ole kokeneita, eivät työyhtiesön tai ympäröivän yhtiesön jäseniä.
esittämäni
lääkäri-sairaanhoitaja terveysasemat kyliin ja lähiöihin on paras tapa kehittää terveyskeskuksia
Arkkiatri ja ajan kulku
Arkkiatri ei ehkä ole huomannut, mutta kuljemme koko ajan kauemmaksi Yhdestä Virallisesta Totuudesta, emme sitä kohti. Jokaisen on otettava itse vastuu siitä mihin uskoo ja mihin ei.
yhtä totuuden lajia
kohti pitäisi mennä ja se on eettis-realistinen ajattelu
eikä kommentoijan ilmeinen jokainen on oman onnensa seppä ajattelu joka on naivia koska vaikkapa kukaan joka on vähänkin toisen ihmisen ja yhteiskunnan tarpeessa ei ole oman onnensa seppä - jos joku kykenee toisista ihmisistä ja yhteiskunnasta riippumattoman oman onnensa sepän osoittamaan niin haluan sen nähdä
Mielipidekirjo
Halusi sitä tai ei niin mielipidekirjo tulee Suomessakin lisääntymään, ja kyseessä on pelkästään asiantilan normalisoituminen kohti tavallista länsimaista pluralismia. Siihen ajavat monet asiat eikä vähiten internetin painoarvon kasvu tiedon välittäjänä. Perinteisten medioiden painoarvo on koko ajan laskusuunnassa.
Sepät ja sydet ovat sitten ihan kokonaan eri asia.
mikäköhän on mielipiteesi sitten kun sinä vammaudut, vaikka ensi
viikolla, vai vastako ensi vuonna, fyysisestikin.
kyllähän minäkin pärjäsin, kunnes tuli se hirvi.
ja nyt eläke pienenee ja terveydenhuolto kallistuu sekä kaikkoaa. ja amerikassa olisin jo aikoja mennyt konkurssiin milöjoonien kohtalotovierien lailla.
kannattaa ajatella ennenkuin möläyttää. se koira... ylpeys käy...
Älyllinen rajoittuneisuus
Kirjoituksestasi ilmenevä älyllinen rajoittuneisuus on riskitekijä, siitä ei mihinkään päästä.
moneenko sataan fysioterapiakäyntiin rahasi riittävät
tai kuinka moneen kymmeneen sairaalajaksoon.
tiedätkö kuinka kauan sairauspäivärahaa maksetaan?
kannattaa harjoitella sitä sisälukutaitoa jp etukäteen. kelan esitteiden ja sääntöjen ymmärrys vaatii harjaannusta.
sillä jokainen joka apua saa, sitä itse osaa myös antaa..
Medialla on kuitenkin jonkinlainen vastuu julkaisemisessaan
Olen uskoakseni samaa mieltä Pelkosen kanssa siitä, että uutisissa esitettiin aivan liikaa varsinkin Rokotusinfo ry:n kannanottoja tähän rokotteeseen ja rokottamiseen yleisesti ottaen.
Kyseinen yhdistyshän yrittää levittää varsin hämäräperäistä teoriaa, jonka mukaan menneisyyden rokotuskampanjoilla ei ole ollut vaikutusta vakavien sairauksien vähentymisessä ja joidenkin katoamisessa jopa kokonaan, vaan ansio kuuluu esimerkiksi jätevesien käsittelyn kehittymiselle viime vuosisadan aikana!
Samoin YLE:n A-Talk -ohjelmaan valitut keskustelijat olivat vähintäänkin erikoisia: vaihtoehtohoitoja kauppaavan yrityksen edustajan tausta mainittiin vain pikaisesti lopussa.
rokotusten merkitys
Kaikki rokotteet eivät ole olleet yhtä menestyksekkäitä. Tuberkuloosin raju väheneminen Suomessa perustuu sairaiden eristämiseen ja elintason nousuun - vielä n. 100 vuotta käytännössä kaikki saivat luonnollisen tartunnan, ja osa sitten kuoli lentävään keuhkotautiin. Tuberkuloosirokote kylläkin estää tuberkuloottisen aivokalvontulehduksen, mikä on hyvin tappava tauti. Se suojaa yllätäen myös spitaalilta, mikä on tbc:n sukuinen sairaus. Nythän tuosta rokotuksesta on luovuttu, koska se ei juurikaan suojaa keuhko-tbc:ltä. TBC:n kohdalla rokotusten merkitys on siiis ollut pieni.
Isorokko onnistuttiiin hävittämään rokotusten avulla. Lapset eivät enää kuole kurkkumätään tai aikuiset jäykkäkouristukseen. Tuhkarokko ei enää jää piileskelemään aivoihin ja tylsistytä parhaassa iässä olevia aikuisia, jne.
Rokotteiden vastustajat yleisesti ottaen vaikuttavat häiriintyneiltä ihmisiltä, jotka uskovat kummallisiin henkiolentoihin tai salaliittoteorioihin. Parhaimmillaan rokotukset ovat olleet suunnattoman menestyksekkäitä, pahimmillaan tehottomia. Haittavaikutukset ovat aina olleet hyvin harvinaisia. Huuhaateoriat skitsofreniasta, autismista etc. on kaikki osoitettu vääriksi. Sitä ikävämpää on se, että näilläkin palstoilla tietyt populistiset kansankiihottajat niitä viljelevät, omaksi edukseen, kun tosisasia on kuitenkin se, että sikainfluenssa on potentiaalisesti tappava tauti ja inaktivoidut virusrokotteet kokemusperäisesti erittäin turvallisia.
Kyllä mediaa on nyt
Kyllä mediaa on nyt loukattu. Kuinka se tästä selviää. Itkukohtausta nyt ainakin alkuun ja haukuttakoon vaikka arkkiatrin hyväkäs populistiksi.
Voih!
Kauhuissani seurasin minäkin arkkiatrin haastattelua: että media olisi jotenkin... siis... media... eiköhän kaivella vähän tämänkin herran menneisyyttä ja vedota vähän lähdesuojaan, että syyntakeeton taitaa olla tämä arkkiatri.
Järjestelmän uhrit
Arkkiatrin huoli terveydenhoitojärjestelmän pirstoutumisesta tuntuu kummalliselta. Se mitä kansalaiset haluavat on luotettava joustava ja osaava terveydenhoitopalvelu. Tällaista liian monet kunnat eivät pysty tarjoamaan ja siksi yksityinen terveydenhoito on noussut vaihtoehdoksi julkisen rinnalle. On selvää, että terveydenhoidon laatu on tärkeä asia, mutta kuinka sitä valvotaan kuntien järjestämässä terveydenhoidossa? Kansalaisen näkökulmasta näyttää jopa täällä pääkaupunkiseudulla siltä, että kunnat eivät osaa järjestää mitään kunnollisesti. Kaikessa vannotaan suuren yksikkökoon eteen ja osaaminen sellaisten toimintakuntoon saamisesta on olematonta. Terveyskeskukset sitovat lääkärinsä ajan paperitöihin raportoimaan ja ajankäyttö varsinaiseen työhön jää vähäiseksi. Työpaikkoina ne eivät tunnu enää lääkäreitä kiinnostavan ja ns. omalääkärit ovat joka toinen viikko vaihtuvia kandeja, jotka eivät uskalla tehdä mitään kutyymivirheiden pelossa.
Totuudentorvi?
Arkkiatri päästää suustaan sammakoita? Kuka määrittelee, kuka on "suupaltti", kuka "asiantuntija"..Eduskuntako?
Eikö WHO ja Margaret Chan hätiköineet "pikkasen" panepidemia asiassa?
Minä en aikakaan usko tällaisiin arkkiatreihin...
Muista käyttää kerrointa pii
Median lähtökohta on liioittelu suuntaan tai toiseen. Ilman sitä loppuu mediabisnes. Totuus löytyy kun median antaman uutisen kertoo tai jakaa luvulla pii.
" Rokotuksista tuotiin esiin
" Rokotuksista tuotiin esiin haitat, mutta ei hyötyjä. "
Mitä ihmeen hyötyjä ? Ei turhasta myrkkyrokotteesta ole tusinanuhan kanssa yhtään mitään hyötyä. Jäljelle jäävät siis turhaan kärsityt haitat ja kustannukset.
Mediakenttä muuttuu
Internet on kova haaste perinteiselle medialle, yleisöt hajoavat.Tähän mediatalot, myös julkisesti rahoitettu YLE, vastaavat asioiden paisuttelulla. uutisointia ylipäätään johtaa sensaatiohakuisuus ja tämä trendi näyttää vain vahvistuvan.
Olen samaa mieltä toisen kommentoijan kanssa, joka esitti että pitää olla tarkempi siinä, mihin uskoo. Median uskottavuus on laskussa, joka näyttää vain jyrkkeneveän.
Tavoitteena tällä sensaatiojournalisimilla on tunteiden kuohuttaminen, ei asiallinen tiedonvälitys.
Tunkiota ei ole pöyhitty lainkaan
Lääkärien vanhin kaipaa takaisin vanhaa hyvää brezhneviläisyyttä. Silloin viranomaisilla oli yksinoikeus totuuteen, ja he olivat aina oikeassa - silloinkin kun olivat väärässä.
Possunuharokotteen tuhoista Suomessa ei ole tehty mitään selvitystä. Monet täysin terveetkin ihmiset saivat rajuja sivuvaikutuksia rokotteesta. Kuinka sitten esim. niiden parin kuolleen syöpäpotilaan kohdalla, joista toinen oli muutenkin loppumetreillä? Heidän uutisoitiin kuolleen possunuhaan, vaikka todennäköisesti syy oli rokotteessa.
Hyvä arkkiatri. Median linja on ollut nanopuhtaasti...
... rokotusmyönteistä. Joku yksityisellä työskentelevä lääkäri on hiukan toki livennyt rivistä.
Voisitte myöntää medialle THL:n ansiomerkin epäitsekkäästä journalismin hyllylle panosta kansallisen rokotusohjelman läpiviemisessä. Otsikko: "Rokote ei ehtinyt vaikuttaa" julkaistiin potilaskuolemasta, jossa totuuskin joutui uhriksi, ainakin jos tapauksesta kertoviin lehtitietoihin on luottaminen. Epidemian alkuvaiheessa valtamediasta nimittäin kuulimme, että saatiin haaviin tapauksia, joissa H1N1-lasit silmillä flunssaisia potilaita katseleva henkilökunta näki H1N1-virussairaita sielläkin missä niitä ei ollut. Antibioottia, joka keuhkojen bakteeri-infektion olisi tappanut, ei annettu, kun viruslääke Tamiflu kera rokotteen oli muotia.
Ei median sanoja kannata
Ei median sanoja kannata pureksimatta niellä. Harmillisen moni kuitenkin tekee niin. Media kuitenkin pääasiassa haluaa kääriä suurilla lööpeillä paljon rahaa, sivuseikka on miten todenmukaisia jutut ovat. Pääasia, että ihmiset saadaan lukemaan lehtiä jne. Paniikin ja hysterian luonti on yks parhaita keinoja saada lisää lukijoita. Ja tätähän on Suomessa nähty jo vaikka kuinka paljon, osa ihmisistä ihan tuuliajolla omista aivoistaan median takia. Suomessa rationaalinen ajattelu alkaa olemaan hupeneva luonnonvara.
Medialle vastuusta siivu
YLE äskettäin uutisoi miten nuoriso ei ymmärrä HIV:n leviämistapoja. Tyypillisesti ei korjattu käsityksiä eikä edes ainoa linkki KTL:ään toiminut. Eli uutisen luettuaan nuori ja vanhempikin jäi miltei yhtä tyhmäksi.
(Ehkä kuvaavaa että tämä kommenttini sensuroitiin ko. uutisen sivuilta..)
Kyllä tämän närkästyksen takana
täytyy olla se, että nimimerkki Ninku muistutti sukututkijana, kuinka PUSKA nimi on voinut muuttua ajan kuluessa niin että kirjain u on sulkeutunut kirjaimeksi a.
Ninkukaan ei kuitenkaan väittänyt, että vastaavasti kirjain a olisi avautunut sukunimen ylösmerkinnässä kirjaimeksi u.
Näin ollen sukunimen PUSKA kantamuoto olisikin Pasku sen sijaan että hän vihjasi siihen itteensä eli Paskaan.
Haluaisin kannanoton?
Miksi Arkkiatri ei ota kantaa THLn ja STMn lakiesitysehdotukseen, jossa lapset voitaisiin houkutella mukaan lääketieteellisiin tutkimuksiin ilman vanhempien lupaa?