Sunnuntai 27.5.2012

Mies menehtyi Helsingin käräjäoikeudessa - hyppäsi

Luotu: 
8.1.2010 15:02
Päivitetty: 
8.1.2010 16:58
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Helsingin käräjäoikeuden aula suljettiin itsemuhatapauksen vuoksi.

Henkilökuntaan kuulumaton mieshenkilö hyppäsi tänään iltapäivällä Helsingin käräjäoikeudessa viidennen kerroksen aulasta ala-aulan lattialle ja menehtyi.

Poliisin tietojen mukaan hyppääjää koskevaa asiaa ei ollut käsittelyssä oikeustalossa perjantaina.

Keski-ikäisen hyppääjän henkilöllisyys on poliisin tiedossa.

–Tähän ei liity rikosta. Olemme katsoneet asian valvontakamerajärjestelmästä, rikoskomisario Kari Martikainen kertoi.

Poliisilla ei ollut käsitystä siitä, miksi mies teki itsemurhan juuri oikeustalossa.

Oikeustaloa ei suljettu, mutta poliisi eristi sermeillä osan talon ala-aulasta ja kulku taloon järjestettiin poikkeusreittiä.

Helsingin käräjäoikeus sijaitsee Salmisaaressa.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Trent

Ikävästä asiasta on typerää viisastella, mutta siltikin, otsikossa ei ole mitään vikaa. Ehdottamasi otsikko uutiselle tuntuisi viittaavan johonkin Helsingin käräjäoikeuden viidenteen kerrokseen. Mitä yksinkertaista siinä on? Kuinka moni tuntee tuon paikan?

Ytimekkäämin asian voi ilmaista käyttämällä väliviivaa paikan ja tapahtuman välillä. Näin otsikko on lyhyempi. Verbi antaa ihan normaalilla sisälukutaidolla ymmärtää mistä on ollut kyse. Tiedote tulee alla.

RN

Protestiksi menisi eduskunnan lehterille ja hyppäisi "sukeltaisi" pääedellä kansanedustajien "pulpettien väliin". Öhöm.. siis pöytien!

Vieras

itseasiassa tää on ollu mun painajainen monta vuotta. varmaan siihen liittyy kaikki paineet, mitä pienelle lapselle voi lykätä. kun isot ei osaa hoitaa hommiaan.

tapio_o_neva

Kyseessä on tietenkin joku kokoomuksen vapaamuuarituomareiden ja demokraattisten lakimiesten uhriksi joutunut parka, jonka epätoivoisen teon motiivit salataan, jotta poliisi voisi suojella edellä mainittuja.