
Siis kuka Paavo Väyrynen?
Ulkomaankauppaministeri Paavo Väyrynen oli keskustan puheenjohtaja vuosina 1980–90. Hän toimi vuosina 1995–2007 EU-parlamentaarikkona.
63-vuotias ulkomaankauppa- ja kehitysministeri on ensimmäinen Matti Vanhasen seuraajaksi pyrkivä keskustapoliitikko. Keskusta valitsee uuden puheenjohtajan 12. kesäkuuta Lahdessa.
Väyrynen kertoi tänään keskustan puoluetoimistolla, että hänen pyrkimisessään puheenjohtajaksi ja Suomen pääministeriksi on kysymys aiemmin puoluetta kannattaneiden luottamuksen palauttamisesta ja aivan uusien kannattajien hankkimisesta.
- Viittaan tällä niihin miljoonaan uuteen äänestäjään, jotka ovat tulleet äänestysikään viimeisen 15 vuoden aikana. - - Moni on sellainen nuori, jotka sanoo että jo minun isoäitini sinua äänesti, Väyrynen sanoi ja lisäsi uskovansa nuorten luottavan isovanhempiensa arviointikykyyn.
Väyrynen, 63, oli keskustan puheenjohtaja vuosina 1980-90. Hän toimi vuosina 1995-2007 EU-parlamentaarikkona.
Väyryseltä kysyttiin, olisiko parempi, että nuoret pysyisivätkin tietämättöminä hänestä.
- Kyllä heitä voi valistaakin. Minustahan on liikkeellä hyvin paljon tällaisia urbaaneja legendoja. Ne ovat niin meheviä juttuja, että olen jo ajat sitten lakannut niitä korjaamasta.
- Tästä syystä varmasti tämän nuoren väen keskuudessa on mielenkiintoa, että mikä on tämä mies, ihmeellinen henkilö josta näin paljon kaikkea puhutaan. Toivon että nuoret seuraavat silmä kovana tapaa jolla toimin ja ratkaisevat sitten sillä perusteella.
Väyrynen korosti, ettei ole samanlainen kuin 15 vuotta sitten. Tällöin myös olosuhteet Suomessa olivat erilaiset.
Väyrynen alkoi heti linjata, miten keskustan politiikka muuttuisi, mikäli hänet valittaisiin puheenjohtajaksi. Hän painotti muista hallituspuolueista, erityisesti kokoomuksesta, erottautumista.
- Monessa asiassa kokoomus on eri kannalla.
Hän kuitenkin lisäsi myöhemmin että hänen kokemustensa perusteella yhteistyö on helpompaa kokoomuksen kuin SDP:n kanssa.
Väyrynen haluaisi palauttaa aatteellisuuden keskustan politiikkaan. Vanhasta hän pitää enemmän pragmaattikona eikä hän halua linjauksellaan arvostella istuvaa puheenjohtajaa.
Väyrynen perusteli kisaan lähtöään sillä, ettei hänellä ole mitään perustetta tai estettä, jonka vuoksi hänen täytyisi jättäytyä kisasta pois.
Väyrynen ei vielä ilmoittanut, minkä vaalipiirin ehdokkaana hän olisi seuraavissa vaaleissa.
Väyrynen on nyt ensimmäinen keskustan puheenjohtajakilpaan virallisesti ilmoittautunut. Elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen totesi tänään Uudelle Suomelle, että Väyrysen haastaminen kiinnostaa häntä.
Voisiko Paavo Väyrynen viedä keskustan vaalivoittoon 2011? Ota kantaa US-kyselyssä.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Kepu juonii.
Pave "mukaan" pj.kilpaan muka. Pekkarinen "haastaa" Paven ja Paula palaa dinojen jälkeen pressa ehdokkaaksi. "Soffa-Mauri" on seuraava pm/pj. Kysykää vaikka hjonkalta.
Keskusta juonii koko kansan eduksi ja hyödyksi
Paavo Väyrynen kantaa presidentti Urho Kekkosen perintöä
[ ... Tamminiemessä istui kaksi miestä vakavana, kun piti tehdä ratkaisuja Suomen hyväksi ja eduksi - vanha hapuileva presidentti Kekkonen ja terhakasti tanhuava nuorukainen Paavo Väyrynen keskustelivat kahden kesken työhuoneen pienessä neuvottelunurkkauksessa - oli kysymys Suomelle tärkeistä asioista --- näin kertoo sitkeä huhu Tamminiemestä ... ]
Paavo Väyrynen on ylivoimaisesti kokenein, vieläkin nuorekas poliitikko seuraavaksi Keskustan uudeksi vanhaksi puheenjohtajaksi. Väyrynen tietää pelit Suomessa ja Venäjällä - olipa Paavo riittävän kauan myös Brysselin juonitteluissakin mukana - vastustettuaan EU:hun liittymistä miltei henkihieveriin saakka.
Nyt Keskustalle on huomattava mahdollisuus päästä lautakasa-ahdingoistaan ja Kokoomuksen varjosta. Vanhanen avasi pelin mahdollisesti tietäen värisuoran odottavan jo seuraavista presidentinvaaleista.
Onnistuuko Pave ?
Siis onnistuuko laskemaan jalasmökillä cityihmisten pihaan ? Siihen tarvitaan kyllä aika monta tankerovitsiä !
PAAVO ON PELIMIES!
Nyt tarvitaan kokemusta kehiin!!!!!
Paavo yllättää nuorekkuudellaan!
Te joilla on ennakkoluuloja Paavo kohtaan käykääpä edes kerran kuuntelemassa Paavoa. Huomaatte, että kyseessä on syvällisesti ajatteleva henkilö, jolla on selvät ja tuoreet visiot.
Paavo yllättääkin tuoreudellaan.Usea kolmikymppinen on paljon vanhoillisempi mielipiteissään kuin Paavo. Hänellä näyttääkin olleen EU:ssa aikaa pohdiskella tarkoin kotimaansa Suomen asioita.
Käykääpä kuuntelemassa Paavoa ja haukkukaa vasta sitten. Kun nykyiset mielipiteenne ovat mutu-tietoon pohjautuvaa kannattaa ne päivittää ja hämmästyä kuinka raikasta Paavon ajattelu on.
Itsekin pidin Paavoa jurrikkana, mutta kantaa oli pakko muuttaa kun huomasin kuinka tuoreita ajatuksia Paavolla on. Hän kertoi kuinka nuoret ovat saaneet ajattelemaan asioita nuorten näkökulmasta ja huomaamaan etteihän Suomea voida viedä eteenpäin kuin kivirekeä.
- Tarvitaan myös nuorten ajatusten toteuttamista, muutoin taannumme.
Teeskentelee
Täysi kusihattu se on aina ollut. Ja sit on teitä hölmöjä kun uskoo sen puheisiin.
Ei se tee kenestäkään
Ei se tee kenestäkään viisasta tai raikasta jos viimeisestä julkisesta hölmöilyistä on jo aikaa jokunen vuosi.
Kepu pettää aina.
Vastaavat puolueet ...
kuin Keskusta-puolue Suomessa nyt, ovat muualla Euroopassa poistuneet puoluekartalta takaviistoon. Sama tulee tapahtumaan Suomessa muuttoliikkeen voimistuessa kohti kaupunkeja ja suuria taajamia sekä suurten ikäluokkien kuoltua.
On alkanut Kepun "joutsenlaulu".
KOKENUT POLITIIKKO
Paavo päihittää moninverroin kokemuksessa ja osaamisessa ajankohtaisia turhuuksia muotihöpinöitä pitävät nuorempansa.
Paavo on myös isänmaallinen ja se on jo harvinaista nykyaikana. Ei sovi aliarvioida myöskään hänen meppikokemustaan. Mitä taas tahan pelimies kuvioon tulee, niin kerroppa Urpo yksikin peleihin sortumaton poliitikko.
Olisi jonkun aika lyödä nyrkkiä pöytään
paavo on pesukone
pekkarinen ja kiviniemi ovat pyykkiä
Voi tätä ilonpäivää
Ehdokas joka on nuorekas,taitava,osaava,nykyihminen.Tästä on hyvä jatkaa.
Paavo ylivertainen
Suomi tarvitsee nyt kokeneen pääministerin.Paavo Väyrynen on tunettu maailmalla ,Venäjän tuntemus,lisäksi EU,ssa mies tiedetään päteväksi.
Valmiit suhteet,tuttu mies monelle ulkomaalaiselle politiikolle.Nyt ei haeta ulkonäön perusteella mister Finlandiaa vaa henkilöä joka ohjaa suomen ulos lamasta.
Paavo kehiin, niin Suomessa
Paavo kehiin, niin Suomessa alkaa tapahtua. Vanha kehäkettu osaa pelin säännöt niin itään - länteen - etelään kuin pohjoiseenkin. Antaa palaa.
80 -luvulla
Paavo Väyrynen oli lähellä saada maanpetossyytteen 80-luvulla. Katsokaapas Wikipediasta: http://fi.wikipedia.org/wiki/Paavo_Väyrynen
Silloin ennustelin hänestä vielä tulevan Suomen Presidentti. No ne valtaoikeudet kun pressalla on nykyisin niin huonot niin oikeastaan pääministeriys sopiikin paremmin.
Tämä on kuin painajaista.
Paavon alla Suomen UM
sekaantui hankaliin asioihin. Mm. mainostettu "aktiivinen antifasistinen rauhanpolitiikka" kuvasi Kremlin ilmaisujen spesialistien mukaan myös terrorimurhien järjestämistä. Niiden tarkoituksena oli mm. varmistaa Saksan jako, mihin Suomi osalllistui jo DDR:n tunnustuksella. Etykissä Suomi ei taas tunnustanut "oikeuskoria," eli se toimi kuin osa NL:n strategisia pyrkimyksiä kattavaa fasaadia.
Ikävin lievejuttu em. yhteydessä oli UM:n sekaantuminen 13.5.1981 yritykseen Paavia vastaan. Se lienee tahaton, mutta kun kurat tuli housuihin & hameisiin, niin jatko ei ollut kunniakas. Osia siitä pelattiin Lahden kaupungin kaduilla 1982, missä yrityksestä syytetyt "rikolliset" esiintyivät julkisesti. Kesän puoluekokouksessa Paavon ehkä voi ottaa kuulusteluun juuri Lahdessa. Hän ei olisi ainoa, joka tulisi kuulla. Eikö min. Uusitalokin elä yhä?
Jakakaa tietoa!
Täytynee pitää huolta siitä, että nuoremmatkin saavat tietää, mitä tämä mies puuhasteli neukkujen kanssa vasta vähän aikaa sitten!
Tietoa
Jaetaan jaetaan kunhan ehditään.
Kansan poliittinen muisti
on hyvä, mutta niin lyhytkestoinen. Se jo yli kaksikymmentä vuotta sitten aktiivisesti unohtanut nuo Paavon puuhastelut neukkujen kanssa. Paavon mainitsemat miljoona äänestäjää ei koskaan niistä ole edes kuullut.
Väyrynen ja menneisyyden haamut
Tässä on turha kaivaa entisiä puuhasteluja, joita löytyy monen nykyisen poliitikon osalta. Esim. Tarja Halonen puuhasteli kovasti derkkujen kanssa 1970-luvulla ja ajoi kovin innokkaasti tämän kommunistidiktatuurin tunnustamista.
Jopa niin innokkaasti, että presidentti Urho Kekkonen poltti päreensä tähän Tarja Halosen johtamaan DDR:n tunnustamiskomiteaan.
Tämä asia on täysin unohdettu ja kukaan ei muistuta tästä hänen DDR-vouhotuksesta ja Tarja Halosta pidetään nyt lähes jumalana - ainakin demarien leirissä...
Ja mitä Paavo Väyryseen tulee, toisaalta hänessä on selvää halua ottaa vastuuta, jota pääministerin virka ehdottomasti vaatii. Lisäksi hän ei ole turhan vaatimaton, oletan, että hän ei tunne turhia alemmuuskomplekseja neuvotellessaan esim. pääministeri Putinin kanssa.
Nythän Paula Lehtomäki ei edes uskaltanut kommentoida sitä, miksi hänen venäläinen virkaveljensä ei ottanut häntä vastaan Moskovassa vaikka neuvottelujen aiheena oli niinkin tärkeä asia kuin Itämeren kaasuputki.
Tuollaiseen tölväisyyn olisi pitänyt reagoida selvästi eikä vaieta koko asiasta.
Tarjan touhut osin teatteria
tuon DDR-tunnustuksen liikkeen pitämiseksi Demarien valvonnassa, vaikka hän oli velä silloin kyllin sekä nuori että tietämätön jopa johonkin tosi (poliittiseen) uskoon. DDR:n tunnustuksen päättivät Kekkonen & Co & Sorsa. Asiasta, tai DDR:n tunnustuksen ajamisesta, informoitiin ulkovaltoja jo 1972, mikä johti eroihin hallinnoista, valitettavasti myös kommareiden vaikutuksen kasvuun niissä, ylennyksiä kaipaavien rynnäkköön DDR:n ja NL:n lähetystöihin, joista kumpikaan ei enää pystynyt käyttämään kaikkia "palveluun halukkaita." Etteivät realiteetit unohtuisi . . .
DDR:n tunnustuskomiteako Kekkosen operaatio?
Oletko siis sitä mieltä, että DDR:n tunnustamiskomitea olisikin ollut Kekkosen operaatio, jossa einouusitalona olisi häärinyt Kalevi Sorsa eikä Kalevi Sorsan operaatio, jonka tarkoituksen oli hälventää Neuvostoliiton epäilyjä asevelisosialistien toimintaa kohtaan SDP:ssä?
No olihan Kekkosella tietenkin valtaa, mutta jos DDR:n tunnutanmiskomitea oli Kekkosen diktaatti niin silloinhan myös monet muut operaatiot, kuten Zavidovon vuoto, olisivat olleet Kekkosen omia operaatioita.
Jotenkin tuntuu, että tämä Kekkonen kasvaa vallaan stalinistisiin mittoihin - näin jälkikäteen. Ei kait Suomessa 1970-luvun alussa aivan näin yksimielisiä oltu - vai oltiinko?
DDR:n komiteasta en tiedä
Mutta tiedän, miten "väittelyt" tunnustamisesta kulkivat. Sain vankan käsityksen, että se aiheutti eroja noin vuodesta 1969 lähtien, eli ennen noita Tarjan & Co:n melodraamoja. Syy oli selvä: "puolueettomuuspyrkimys" tiputettiin tavoitteista. Käytännössä eroavia voitiin - jos tarvetta oli - diskreditoida muista syistä. Mutta DDR oli vain osa jutusta. Myös Etyk toteutettiin tavoin, jotka
tekivät siitä NL:n politiikan kulissin. Sisäministerit olivat mm. "diskreditoinnin" toteuttajia, ei itse politiikan päättäjiä. Kait kaikesta taloudellista etua saatiin.
EI OO
Unohtanut yhtikäs mitään. Kyllä ne vielä muistetaan vaikka muuten vähän pätkiskin.
Mulla jo vähän pätkii...
mutta ei kait sen väliä.
Voipi olla
Kuitenkin niin, että kansa on saanut tarpeekseen ja kyllästynyt elämään Anderssenin satua Keisarin uudet vaatteet.
Eipä sitä koskaan tiijä.
Jotenkin ihailtava heppu
Paavo on kuin kissa aina se putoaa jaloilleen.
Monessa liemessä keitetty silti täyspäinen jätkä.
Paavo pääministeriksi vaikka en kepua muuten kannata.
Mitä on satatuhatta?.
Meillähän on 5 miljoonaa edelleen Lipposen tekemisistä tietämätöntä suomalaista.
Jäätteenmäki siitä kertoo joskus.
Mooses ja Moskova-kortit
Väyrysen paluumatka EU-pakolaisuudesta kohti puheenjohtajuutta ja pääministeriksi luvattuun Suomen-maahan alkaa saada jo raamatullisia piirteitä. Mooseksen edessä väistyivät Punaisen meren vesimassat paluumatkalla kohti luvattua maata. Väyrysen edestä on jo väistynyt istuva puheenjohtaja, ennakkosuosikki sekä muutama empijä. Arvaukseni on että ennen kesää pelataan kovaa poliittista peliä, jossa valltikorttien seassa on uunituoreita Moskova-kortteja.
Paavo pelastaa!
Enää en muuta Suomesta, jos Paavosta tulee pääministeri. Päinvastoin, huokaisen helpotuksesta jos niin käy. Väyrynen on kokenut kettu, joka pystyy hoitamaan maatamme vaikeissa olosuhteissa. Pelottaa ajatellakin, mitä vaikkapa Kiviniemi saisi aikaan pääministerinä. Siispä ennakkoluulottomasti peukut pystyyn Väyryselle.
Toivottavasti 1 milj. nuorta on paremmin koulutettuja
"Moni on sellainen nuori, jotka sanoo että jo minun isoäitini sinua äänesti, Väyrynen sanoi ja lisäsi uskovansa nuorten luottavan isovanhempiensa arviointikykyyn".
Ei väyrystä
Oli muuten osuva otsikko tällä jutulla. Pitänee kertoa nuorille millaista oli ennen etteivät mene vipuun-
Eivät tule jäämään
tietämättömiksi:
http://helanes.blogit.uusisuomi.fi/2010/01/19/paav...
PAAVO RULES!!!
Jos kansa sais päättää niin muut ois vaan vastaantulijoita. On tää niin herkkua. Moni Taneli aivan paniikissa käsi poskella rustaa "paavo sitä ja paavo tätä ei ikinä paavoa" legendoja ...vaan Paavopa tulee ja Paavo vie koko potin.HYVÄ PAAVO!!!!
Kalifiksiko
Alkiolaisuus on maalaisliittolais/keskustalainen monoteistinen uskonto ja Paavo on heidän profeettansa.
Paavo pyrkii pääkalifiksi kalifien joukkoon.
Mikäs on pyrkiessä, sillä onhan profeetta-Paavolla jo
oma kirkkokin.
Loppukarkeloissa Paavo siunaa nuo 1000000 uskovaista
opetulastaan seurakuntansa jäseniksi ja suojelukseensa.
Halleluja
Lopeta jo, Väyrynen
Eipä tuolla kunnianhimolla ja itserakkaudella tunnu olevan mitään rajaa,
Odotahan vaan
Kun Paavo pääsee vauhtiin niin sieltä se suoltaa sitä vanhaa paskaa mitä ennenkin nuijempaa poliitikkoa saa hakea
tai löytyy yksi samaa kastia oleva eli nykyinen Pieministeri
tämä VANHANEN samaa kastia VÄYRYSEN KANSSA.
Luuleeks toi helanes?
Että joku sen urputuksi viitti ees avata...PAAVO PELASTAA MAAILMAN!!! Mitä enemmän nyt Paavosta kohistaan niin sitä suurempi on äänivyöry keskustalle seuraavissa vaaleissa...aivan siis mieletön äänivyöry!:D
Ja Paavon mollaajat saa urpon leiman:)
Tappion karvas kalkki
Paavon valinnasta puolueen puheenjohtajaksi ja hallituksen pääministeriksi alkaa Keskustapuolueen kannatuksen kauan povattu romahdus. Sen vuoksi Paavon uutta ilmestystä voi tervehtiä ilolla.
NARSISMIN RUUMIILLISTUMA!
NARSISMIN RUUMIILLISTUMA!
Taidanpa sittenkin äänestää seuraavissa vaaleissa
sillä Paavon mukaantulo tuo pitkästä aikaa raskaansarjan poliitikon taistelutantereelle. Kaverissa on enemmän vääntöä kuin sadassa tavallissa Arkadianmäkeläisessä. Lisäksi peliäly ja valmiit suhteet. Jos Paavo keikkuu mukana loppusuoralle, ja mikei keikkuisi, äänestän takuulla häntä. Politiikka alkoi yht´äkkiä kiinnostaa uudelleen.
Milloin näistä vanhoista ... päästään
Paavo, poliittinen dinosaurus - tosin sitä lajia joka ei suostu kuolemaan sukupuuttoon...
Mies, joka osoitti että on ihan hyväksyttävää käyttää kiristystä saadakseen itselleen huippupaikan hyvällä palkalla...
Mies jonka mielestä on ihan kohtuullista maksattaa veronmaksajilla päivärahaa Lapissa asumisesta - vaikka asuikin Helsingissä...
juoksuhaudoissa
Tuntuu olevan kova paikka , kun Väyrynen ilmoittautui puheenjohtajakisaan. Suuri joukko näyttää moittivan Väyrysen tekoja -80-luvulta. Samoin syyttävät vahoilliseksi ja vanhaksi.
Voisivat nämä dinosaurukset vilkaista peiliin, kukahan siellä luuraisi? Etteivät vaan nämä konservatiivit, jotka elävät kaupungistumisen murrosikäää. Luulevat keksineensä kaupungistumisen ja keskittämispolitiikan avaimena taivaalliseen täyttymykseen. Niin kuin murrosikäinen, joka luulee keksineensä ensimmäisenä ihmisenä maapallolla seksin.
Väyrynen kuvataan maalaisliittolaisena tupailtojen heinäkenkänä. Heidän mielestään facebookit , chatit ja twitterit ovat muka jotakin parempaa kuin tupaillat. Samaa tavaraa, mutta eri levityskanava.
Suomen Kuvalehden poliittinen toimittaja, Ervasti kommentoi palstallaan Väyrysen silloin mahdollista ehdokkuutta. Syvin analyysi häneltä asiaan oli Väyrysen lentoemäntäkouraisu. Tälläkö tasolla on poliittinen analyysi Suomessa?
Kansa saa ilmeisesti sellaiset toimittajat kun se on ansainnut. Kun toimittajilla ei ole itsekritiikkiä eikä oman ammattitaidon kunnioitusta, niin eikö edes kansa (lukijat) voisi vaatia ja esittää parempaa?
Historiallisesti tarkasteltuna
Opettakaa nuorisollenne historiaa:
- jalasmökki
- Vladimirov
- palatsihevonen
- lentoemojen pyllyt
- porvarisopimus
- kehittyvien maakuntien suomi
- väyrystely, takinkääntö
Eihän
Eihän tämä vasta ollut, kuin kepulien pelinavaus. Paavo avasi pelin ja kohta alkaa tulla lisää pelaajia. Tulee varmasti vielä loka lentämään ennen kenenkään valintaa. On monta mielenkiintoista pakan sekoittajaa. Yhtenä pottukuoppa-Korhonen,ei nyt ihan jokeri, mutta kuitenkin pystyy vaikuttamaan peliin.
MEDIA PISTI PUUKON VÄYRYSEN SELKÄÄN !
Uutispäällikkö Timo Haapala, Te olette puukottaja!
"Eikös ole hyvä että on hieman edes "pyrkimystä" uudistamiseksi"?
Kun olen kuunnellut Teidän arvosteluja-ei Keskusta ole lainkaan puolue-jota Te rakastatte-vaikka puhutte / viestitätte kuin Keskustan "vara-puoluesihteeri!
Sanon suoraan-ei puukottamisella mitään voiteta-vaan teoilla!
Kyllä Paavo Osaa - Niin Pitääkin !
Kylmää Talvipäivää !
Onnittelen Paavoa siitä, että lähti Kepun puheenjohtajakilpaan. Paavoa ei ole koskaan saatu kiinni, niin suuresta valheesta kuin Anneli Jäätteenmäkeä. Kannatan Paavoa, että Jäätteenmäki heitettäisiin pois vallan kuvioista. Tosivalehtelija.
Paavo osaa ainakin puhua niin, että kokematon putoaa kärryiltä. Onko puhe tosiasiaa. Se on juttu erikseen.
Pitäisi antaa Paavolle kovasta yrittämisestä kahdeksan (8) kuukauden pääministeriys. Sitten hän putoaa.
Onnittelen Paavoa, vaikka inhoan Kepua kuten Jari Tervo. Minut rokotettiin jo lapsena maalaisliiton - Kepun kieroiluihin. Vedetään kaikki välistä omille !
Huudellaan fosforit ja typet järviin ! Kuten Kepu !
Maaton
blogi aiheesta
http://ejv54.blogit.uusisuomi.fi/2010/01/19/paavo-...
Hyvä Pave!
Nyt alkoi politiikka kiinnostamaan. Hyvä Pave!
Tietämätöntä miljoonaa ei kauan ole.
Jos Väyrysestä tulisi puheenjohtaja, ei olisi pitkään tietämätöntä miljoonaa. Media hyökkäisi kaikin käytettävissä olevin voimin, maalta, mereltä ja ilmasta Paavon kimppuun. Toimittajien lomat peruutettaisiin. Esille tulisi kaikki mahdolliset ja mahdottomat pienimmätkin mokat, todelliset ja todettomat, mitä vuosikymmenten aikana Paavolla on ollut tai väitetty olleen. Väyrysellä on lisäksi yksi paha vika, hän ei tule toimeen Kokoomuksen kanssa. Muuten hän olisi kokemukseltaan, tiedoiltaan ja taidoiltaan ehkä paras mahdollinen pääministeri Suomelle, mutta ei tule kysymykseen, ei valita.
Äänestäkää lappalaiset toki Väyrystä
Kannattaa muistaa, että kepulaisuus pyrkii ryöstämään kaikki kaupunkikeskukset ja siirtämään rahat kotikunnille vaikka ne on Ansaittu muualla. Yhteisöverot pitää käyttää siellä missä yhteisö eli yritys on ne voitoistaan maksanut. Niiden yritysten hyödyksi lisää rahaa tuottamaan.
Tähän päälle, kun ottaa huomioon jalasmökkivarkauden, jossa rahat hankittiin Väyrysen omalle tilille paljastuneessa valheessa, eduskunnalle valehdellussa osoitteessa, jotta sai tukirahat ja matkakulut, niin tämän henkilön äänestäminen eli kannattaminen ei onnistu järkevältä ihmiseltä.
Paavo ja puutullit
Kovin monta kertaa on Paavo maalaillut positiivisia näkymiä kulloistenkin Venäjän puutullineuvottelujen alla. Mitään ei ole kuitenkaan asiassa aikaansaatu, ei minkäänlaisia myönnytyksiä Venäjän puolelta.
Alkaako taas siltaarumpujen ja iltalypsyn aika?
Paavo on liian vahva vastustaja demarien ja vihreiden kapea-alaisille johtajille, tulee oikein Lipposta ikävä...
Kokoomus kyllä pärjää, siellä on monipuolisesti yrityksiä ja talouselämää ymmärtäviä ministereitä.
Säälittää hieman demarien jälkipolven kapealaisuus, pelkkiä tupo-miehiä ja julkisen sektorin virkanaisia.
Heinäluomasta on ehkä pikkuhiljaa kehittynyt yhteiskuntamme moottoria ymmärtävä ministeri-ainesta?
Vihreät on pääosin noita tyhmänvihreitä ekomystikoita, muutama soininvaara ei paljoa auta.Ydinvoimavastaisuus on suurta tyhmyyttä kansantaloutemme vakavaassa kriisissä.
Veikko Vennamo jyrä meitin.
Veikko Vennamo jyrä meitin.
kokenein politiikko
Sanokaa mitä sanotte, mutta Paavo on ylivoimaisesti fiksuin ja kokeinein kaikista nykypolitiikoista. Toinen asia on, että pääministeriksi pitäisi päästä vain EU-parlamentin kautta. Tämä korostuu nyt vielä kun ollaan Lissabonin sopimuksessa. Keskustalla järkeviä vaihtoehtoja on Väyrynen, Rehn ja Jäätteenmäki. Jäättenmäkikin olisi varteenotettava vaihtoehto. Paavo on kuitenkin lisäksi jo sen ikäinen, että osaa oikeasti ajatella Suomenkin etua. Todisteena liimailen tuohon pätkän 18.10.2007 esitetystä A-talkin tuoteselosteesta. Jos jollakin on tuo kyseinen ohjelma tallessa, niin kannattaa katsoa.
http://yle.fi/aohjelmat/atalk/arkisto/id72556.html
"Suomi satsannee ensi vuonna kehitysyhteistyöhön 830 miljoonaa euroa. Mihin nämä rahat menevät ja onko niistä apua kehitysmaissa?
Tuore ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paavo Väyrynen yllätti laatimalla Kehityspoliittisen ohjelmaluonnoksen, jossa korostettiin erityisesti ympäristöasioita. Suunnanmuutos sai kipakkaa kritiikkiä. Liki kaikki kansalaisjärjestöt vaativat köyhyyden poistamisen säilyttämistä ykkösasiana YK:n tavoitteiden mukaisesti. Väyrynen veisi kehitysmaihin erityisesti suomalaista osaamista. Arvostelijoiden mielestä hän haluaa vain suomalaisyritysten hyötyvän kehitysmaiden markkinoista."
Väyrynen valittava kansallisen edun vuoksi!
Suomen sähköveturi -ja junateollisuus alasajettiin aikoinaan Väyrysen hengenheimolaisten voimin 'maamme kansallisen edun' (= kepun, kommunistien ja imperialistisen naapurimme edun) vuoksi. Kun aika on onneksi toinen, niin nyt voitaisiin maamme kansallisen edun vuoksi valita Väyrynen kepun johtajaksi.
Se olisi kepulle vahingoksi ja maalle onneksi. Parhaassa tapauksessa se voisi merkitä Kekkosen (Korsimon ja K-linjan) juonikkuudella ja röyhkeydellä, imperialistisen Neuvosto-Venäjän naapuriavulla, naapurin pelkoa ylläpitämällä hankitun kepun luonnottoman valta-aseman vähittäistä loppua ja siirtymistä länsimaiseen normaalidemokratiaan maassamme.
Tunteeko joku ihmisen
joka oikeasti olisi muuttunut viidessätoista vuodessa.
Kateus ja kierous on perusluonteessa. Sitä ei voi muuttaa kuin harhautuksen harjoittelulla. Moni valitettavasti menee retkuun. Hyväntekijä Paavo, opisto, kirkko yms...
Mitä moraalitonta oli Pohjanrannassa?
Osaisiko joku sanoa, mitä moraalitonta oli siinä, että Paavo osti itseleen Keminmaan vanhainkodin?
http://www.pohjanranta.com/
Kyllä Matti Vanhanenkin saa ryhtyä yrittäjäksi vuonna 1879 perustetulla elinkeinovapaudella niin kuin Paavokin. Ei aina ole välttämätöntä esiintyä mediassa sisältötuottajana niin kuin Matti Nykänen.
pappa kääntyy haudassaan jos paavo pomoksi
80-luvulla pohjanmaan kunnallispolitiikassa mukana ollut pappani purskahti itkuun, kun paavosta ei tullutkaan presidenttiä.
Jos paavosta tulee nyt pääministeri, pappani pyörähtää haudassaan. Tämän jälkeen keskustan päivät on ohi. Paavoa kiinostikin oikeasti valta. Patoutumat yhdistyvät vanhan ketun kierouteen, joka ajaa koko puolueen ja hallituksen kriisiin.
Mitä tämä jengi horisee?
Onkohan minulta mennyt jotakin ohi?
Käsittääkseni ensi kesänä on Keskustapuolueen vaalit, jossa valitaan puolueelle uusi puheenjohtaja. Vanhasen jäädessä kait sairaslomalle, ainakin PJ:n toimesta.
No joo, ehkä valitusta sitten tulee pääministeri tai sitten ei. Kepulaisista kun ei koskaan tiedä.
Nyt kuitenkin Väyrynen horisee jostakin miljoonasta uudesta äänestäjästä. Siis täh? Haloo
Kuinka paljon kepulla on jäseniä, kun tuohon miljoonaan lasketaan entiset jäsenet lisäksi.
Siis jumalauta onko meillä kaksi puolue järjestelmä, koska ei kukaan kunnon rehti rehellinen sosiaalidemokraatti kepulaista kelmiä äänestä kuitenkaan. No joo, kyllä se minulle sopii, että Kokoomus katoaa puoluekartalta, mutta sitä minä ihmettelen, millä kepu on saanut esmes ruottalaiset äänestämään kepulaista, olipa se sitten kuka tahansa.
Onhan toki mahdollista, että Väyrynen tarkoittikin Eduskuntavaaleissa saavansa miljoona uutta äänestäjää. Niin, jos noin on, niin tämähän onkin tuttua Paavoa, koska ei se ensimmäinen kerta ole kun Paavo Väyrynen unohtaa, että ihan oikeasti, hänen pitää ansaita jokainen ääni.
Jyrki paljasti Paavo on paras !
Jyrki Katainen kommentoi Brysselistä tekevänsä kaikkensa, jotta Paavo Väyrynen ei voittaisi vaaleja. Samalla Jyrki
paljsti, että Paavo ei ainakaan ainakaan kuulu Vapaamuurariverkostoon joka taustalta komentaa monia kokoomuslaisia.
Kun Paavo oli pääministeri Suomi oli todellinen hyvinvointivaltio, eikä "fraasilinko-politiikkojen" maannekeeraus ja leikkikenttä.
Mitä eroa on O.W.Kuusisella
Mitä eroa on O.W.Kuusisella ja Väyrysellä:
Vastaus: Väyrynen on palvellut MYÖS Suomea...
Paavo Väyrysestä tulee hyvä puheenjohtaja ja pääministeri
Eihän Paavo Väyrysessä mitään vikaa ole. Yritteliäs mies
ja tänä päivänä jo paljon politiikassa kokemusta saanut.
Minun mielestäni politiikon on hyvä ollakin hiukan vanhempi
niin historia on kirkastunut eikä tee samoja virheitä uudestaan.
Paavo palaa Maalaisliiton juurille!
Kun Maalaisliitto, Kepun edeltäjä, perustettiin runsaat 100 vuotta sitten, niin perustajajäsenenä oli myös korkeat tavoitteet itselleen asettanut Matti Klemettilä. On hienoa, että Paavo haluaa näin ottaa oppia puolueensa historiasta ja myös pitää omat tavoitteensa korkealla eikä olla turhan kaino.
Paavo tuo ilahduttavaa väriä ja hauskuutta tylsään talveen. Kiitos Paavo!
Paavo - Paavo - Paavo
Kun Paavo Lipposesta päästiin - toivottavasti - niin Paavo Väyrynen jatkaa.
http://city.porvoo.fi/runeberg/draama3/tarina.htm
Saarijärven salomailla asui tilallansa hallaisella Paavo,
perkas, hoiti ahkerasti maataan, mutta Jumalalta kasvun toivoi.
Vaimoineen ja lapsineen hän siinä niukkaa leipäänsä söi hiess' otsan,
ojat kaivoi, kynti, touon kylvi.
Tuli kevät, nietos suli mailta, myötänsä vei puolet ohrahista,
tuli kesä, raekuuro kulki, kaatoi maahan puolet tähkäpäistä;
tuli syksy, kaikki ryösti halla.