Sunnuntai 27.5.2012

Tilanneviesti

Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.

Niinistö: ”Kävi kyllä mielessä...”

Luotu: 
6.2.2010 10:35
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Sauli Niinistö, kok.

Eduskunnan puhemies Sauli Niinistö uskoo, että puhemiesvaalin protestin laajuus yllätti myös näpäyttäjät itsensä. Niinistö epäili tänään Ylen Ykkösaamussa, että taustalla olisi ollut useampi porukka, jotka olisivat toimineet toisistaan tietämättä.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Pekka Ravi kertoi eilen julkisuuteen empineen vielä viikko sitten, lähteäkö puhemieskilpaan. Eduskunta näpäytti Niinistöä antamalla hänelle vain 89 ääntä. Tämä on vähiten 80 vuoteen.

Kansalta Niinistö kertoo saaneensa noin 1 500 tukisähköpostia.

Niinistö ei suostunut tänään Ylen Ykkösaamussa kommentoimaan, kaduttiko häntä tiistaina vaalin jälkeen päätös mukaan lähtemisestä.

- Sitä on turha nyt jälkikäteen pohtia. Kävi kyllä mielessä, että jos tämän [protestin] olisin tiennyt, niin olisinko päätynyt toiseen tulokseen, Niinistö sanoo ja vakuutti, että hänen aikomuksenaan on jatkaa puhemiehenä kauden loppuun saakka.

Henkilöt: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit