Professori Jarmo Virmavirran mukaan Suomella ei ole johtajaa pääministeri Matti Vanhasen (kesk.) ilmoitettua vetäytymisestään pääministerin pallilta.
Virmavirta kirjoittaa Uuden Suomen näkökulmassaan, että jokaisen hallituksen uskottavuuteen kuuluu olettamus, että sama hallituspohja jatkaa vaalien jälkeenkin.
Hän huomauttaa, että asialla oli nyt poikkeuksellisen suuri painoarvo, koska keskustan ja kokoomuksen yhteinen hallitus ei ole vielä kertaakaan selvinnyt yli vaalien toiselle hallituskaudelle.
- Nyt oli lupa odottaa - mutta sitten tuli se Vanhasen temppu. Hän teki porvarihallitukselle saman kuin Susan Ruususelle. Oharit, ryssän tempun tai miksi sitä sanotaankin, niin taas puhutaan, kuinka demareita tarvitaan hoitamaan porvarillista talouspolitiikkaa, Virmavirta kirjoittaa.
Virmavirran mukaan politiikan toimintakyky voidaan palauttaa hajottamalla eduskunta ja järjestämällä uudet vaalit.
Lue Virmavirran näkökulma kokonaisuudessaan tästä linkistä.

Kommentit
Eikös se...
Ruusunen tehnyt ryssäntemput Vanhaselle, ainakin yritti. Puhui naimisiinmenosta lehden kannessa. Varmaan kuvitteli, että siinä on rikas mies. Matin olisi kannattanut sanoa, että no money, velassa kuin entisen talon poika.
Luopumisen yhteydessä olisi pitänyt erota
Nythän voi tehdä niitä näitä, kun ei tavallaan ole jatkuvuudesta vastuussa.
Hallitus ulos, vaalit tilalle...
..ehdoton loppu tulos keskustan useille vehkeilyille, uudet vaalit....
Sirkka Mertala on vielä virallinen seuralainen
Ei Vanhanen häntä ole Avensiksella pysäkille jättänyt.
Mitähän otsikko tarkoitti
"Vanhanen teki saman tempun kuin Susan Ruususelle". Mitähän otsikko tarkoitti, ei se ainakaan suomalaiselle auennut. Parempaa suomenkieltä toimitus. Mitähän temppuja Vanhanen on tehnyt. Ruusunen teki temput Vanhaselle ja joskus se luopumisilmoitus on tehtävä. Aina löytyy joku pöljä asiantuntija, jolle kaikki ajankohdat ja sanonnat ovat vääriä, kun tarpeeksi monelta kysytään.
analysoikaa tuota kuvan suurta ajattelijaa
Eikö se kuva kerro enemmän kuin 10000 sanaa! Katsokaa ylös - siinä se on. Katso ihmistä! Ecce Uomo! Panaanit on poissa, muumit on menneet ja uuniperunat on palaneet. Miten ihmeessä siitä tuli pääministeri?
Katson ennemmin elokuvia
Katson ennemmin elokuvia - vaikka Woody Allenia.
Helppo vastaus
Vanhasesta tuli pääministeri voitettujen vaalien jälkeen. Näin se Lipposen pääministerivaalikeksintö menee. Kansa on puhunut, pulinat pois! Demokratia on tällaista. Ei iltapäivälehdet vielä onneksi pääministeriä valitse tai vaihda, vaikka kiitettävää yritystä onkin havaittavissa.
VANHANEN JA SOTA ,KAIKKI YHTEENSÄ!
Pääministeri Vanhanen,
Vielä näköjään aiotte olla "vallan kannassa" -eikö oikea tie ole pulinat ja höpinät pos-isrti sanoutukaa ja joku ken tietää paremmin kuin Te-hoitaa sotkut rakkauselämäsi
puolella-Ratkaisuun on pakko sanoa muu ei käy!
____________________________________________________________
vanhanen/rantakangas
Vanhanen on hokenut vaalikauden tämä ei ole laitonta,kun taas Rantakangas sanoi tämä hallitus on hyväksi Suomelle,
nyt poliittisista lähtökohdista halutaan vastuun kantoa laajentaan,missä näkyy poliittinen vastuus......
Älkää moittiko Mattia.
Älkää moittiko Mattia. Hän nyt lopulta teki sen mitä häneltä on odotettu jo pitkään eli tajusi vetäytyä.
Linjakas päätös mutta tuli muutaman vuoden myöhässä :-)
""Vanhanen teki saman tempun
""Vanhanen teki saman tempun kuin Susan Ruususelle". Mitähän otsikko tarkoitti, ei se ainakaan suomalaiselle auennut. "
Taisivat tarkoittaa, että Matti antoi Susanin asian olla kuin ei mitään ja sitten vaalien aikaan ilmoitti, että käräjille mennään.
Virmavirta sanoo, ettei Suomella ole johtajaa Matin tempausten vuoksi. Onko ollut tähän saakka?
Paljon on kohkattu, että Vanhasen tempauksen vuoksi mitään tärkeitä asioita ei viedä eteen päin ennen ensi vuoden kesää ja uutta hallitusta.
Ei siinä mitään uutta ole. Vaikka Vanhanen olisi jatkanut katkeraan loppuunsa saakka, niin tilanne olisi ollut ihan sama. Se on sitä suomalaista poliittista perinnettä: viimeinen vuosi ennen vaaleja ollaan hissuksiin ja toivotaan parasta.
Sitä metodia käytti aikanaan Holkerin hallitus, mutta lama tuli syliin pari kuukautta ennen vaaleja. Nyt hallitus toivoo, että työttömyys ei räjähdä käsiin ennen vaaleja, ennuste taitaa olla vielä huonompi kuin Holkerin aikaan.
En usko Vanhasen ilmoitukseen.
Vanhanen on ilmoittanut luopuvansa pääministerin tehtävista,
mutta onkin eri juttu luopuuko hän.Kun olen seurannut
Vanhasen venkoilua eri asiayhyeyksissä,tulee mieleen, että
"ilmoitus" ei ole välttämättä tosi.Olisikohan niin, että
Vanhanen jää odottamaan polvillaan olevaa lähetystöä:
"Matti sinä olet niin ylivertainen mies pääministeriksi,
vetoamme, älä jätä meitä,sinun on jatkettava tai muuten
olemme kusessa"!
Sittenhän
Matti olisi kuin Sauli Suuri!
Uskossaan vahva
Johan nyt jotakin. Ensin kiljutaan kurkku suorana, että pääministerin pitäisi erota. Sitten kun eroaa, alkaa hirveä huuto, kun mieluinen sulhomme ei enää olekaan sylkykuppinamme.
Selvisihän se demarihallituskin, vaikka Jäätteenmäki lähti ja Vanhanen tuli tilalle. Nyt vain lähtee Vanhanen ja joku muu tulee tilalle. Ei sen kummempaa.
Vanhasta parempaa pääministeriä ei maasta löydy, vaikka vaalit pidettäisiin. Tällä hallituksella mennään ja vaalien jälkeen katsotaan vaalitulos ja tehdään johtopäätökset.
"Uskossaan vahva"
näyttä olevan valmis tukemaan "mieluisan sulhopojan"
taktikointia.
Aika pelottavaa sinisilmäisyyttä
Näköjään aina löytyy ihmisiä, joita voi kusettaa vaikka kuinka paljon ja jotka vielä kiittävät tekijää. Tällaiset ihmiset ovat kautta aikojen mahdollistaneet mm. diktatuurien synnyn.
Käsi pystyyn vain ja sokeasti johtajan perään! (Täytyy tietysti rehellisyyden nimissä todeta, ettei Vanhasessa ole kyllä pätkääkään johtaja-ainesta).
Taidat kuulua
Juuri noihin kusetettuihin. Ensin vertaat diktaattoriin ja sitten olet sitä mieltä, että ei ole johtaja-ainesta. Koita nyt päättää jo.
Hieno ja harkittu mielipide
Hienoa, että täältä löytyy teräviä analyytikkoja! Luetun ymmärtämisessä voisi tietysti olla parantamisen varaa.
Hienoa tuomonet. Pitääpä oikein ruveta seuraamaan mahtavia kirjoituksiasi.
Matti Vanhasesta..
Ajattelen asiasta aivan samoin, vaikka en ole sukulainen, enkä ole häntä nähnyt "livenä", enkä ole edes keskustan kannattaja. Ihmettelen aina sitä ilkeyden ja pahansuopaisuuden määrää mikä näissä mielipiteissä velloo. Se taitaa olla jonkinlaista kansanhuvia, kun saamme laukoa kilvan kaiken sen häijyyden mikä mielessämme on.
Uudet vaalit - JA HETI
Mielestäni hallitusen ja eduskunnan on välittömästi erottava ja pidettävä uudet vaalit ennen kesää.
Nykyinen poliittinen paskaeliitti pitää vain huolta omista eduistaan ... viisimiljoonaa suomalaista kärsii samalla tämän pienen junttiporukan idioottipäätöksistä.
Nyt pitäisi peli puhaltaa heti poikki ja pitää vaalit ...
Vaalit
Eihän se Suomen politiikka muuttuisi vaikka siellä olisi SDP hallituksessa Vasemmisto-liitolla voideltuna, samat olisi päätökset.
Nyt on vain tulossa sellaiset ajat, että joutuu Suomen Valtio, ei juustohöylällä, vaan kirveellä vestämään niitä valtion menoja!
Miksi tämä jatkuu?
Mielestäni Ruususvertaus tässä asiassa ei ole hyvä. Asia on vakavampi. Siksi hyvä, että Virmavirta puhuu siitä.
Yli puolen vuoden ajaksi vain yhdelle puolueelle jemmattu etuoikeus osoittaa kansalle,että kansa ei ansaitse kunnollista johtoa,koska heille ei ole kelvannut "maan tapa" ja kaikki muutkin keskustan sanelut.
Inhottavaa nulikointia. Jopa maan ulkopuolelle annettava kuva olisi luotettavampi, jos maalla olisi oikea vaaleilla valittu pääministeri, eikä mikään oman sisäpiirinsä kanssa värkkäilevä turhake. Mitä tässä oikein odotellaan?
Vanhanenko johtaja- kaikkea muuta
Paras huuli, mitä on aikoihin kuultu. "Suomi on muka ilman johtajaa Vanhasen ilmoittaessa erostaan". Suomi ei ole koskaan ollut näin tuuliajolla kuin tuuliviiri Vanhasen hallitusaikoina. Suomi menee paremmin eteenpäin vaikka ilman pääministeriä kuin että Vanhanen olisi "vallan kahvassa".