Sanoma Newsin toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen siirtyy Helsingin Sanomien vastaavaksi päätoimittajaksi ja kustantajaksi. Hän aloittaa huhtikuun alussa.
- Helsingin Sanomat on nyt elämänsä vedossa: sisältö on ensiluokkaista, talous on terve ja sillä on enemmän lukijoita kuin koskaan, kun verkkolehden lukeminen on kasvanut ja painettu lehti on pitänyt hyvin pintansa. Lähtökohdat ovat hyvät, mutta haasteet muuttuvassa mediamaailmassa ovat suuret, Pentikäinen toteaa Sanomien tiedotteessa.
Nykyinen päätoimittaja Janne Virkkunen siirtyy projektitehtäviin Helsingin Sanomien toimitukseen. Hän jää eläkkeelle vuoden lopussa.
Sanoma Newsin vt. toimitusjohtajana toimii Pekka Soini, joka on tällä hetkellä Helsingin Sanomien liiketoimintajohtaja.
Henkilöt:
Yritykset:
Paikat:

Kommentit
Taustaltaan kepulainen
Taitaa olla eka kepulainen PT Hesarissa, sama ukko savusti ulos maataloustukia kritisoineen Iltasanomien AP Pietilän.
Nyt kohta kepulla on hallussa kaikki merkittävät mediat!
Liekö lajinsa viimeinen
Näyttää ihan HS:n viimeiseltä päätoimittajalta.
Lahja Uudelle Suomelle
Ehkäpä tämä nimitys onkin suuri lahja Uudelle Suomelle ja avaa ovet paperilehden uudelleen syntymiselle!
Jeps!
Virkkunen on 61-vuotias ja jää sopimuksensa mukaisesti eläkkeelle vuoden lopulla. Näin ne isokenkäiset näyttävät mallia miten pitää tehdä pitempiä työuria. Virkkusen päätoimittaja-aikana hesari on lukemattomia kertoja toitottanut tätä nykyään virallista totuutta mutta niinhän totuus se menee: älä tee niinkuin minä vaan niinkuin minä sanon!
Janne Virkkunen 68-vuotiaaksi
Sanoma saa jatkaa palkanmaksua vielä 7 vuotta!
Kommari...kraka paljasti.
[lainaus]- Helsingin Sanomat on nyt elämänsä vedossa: sisältö on ensiluokkaista, talous on terve ja sillä on enemmän lukijoita kuin koskaan, kun verkkolehden lukeminen on kasvanut ja painettu lehti on pitänyt hyvin pintansa.[/lainaus]
Ja heti perään kommarivalhe.
Mistä tunnet sä kommarin
Onko lastanneet pommarin
Anna lehden se selvittää
Kuka tuolille jää..
Ja kun mediapaska soi
sananvapaus vaikeroi
Miihkali ilmannin tie
Sinut tuhoosi vie.
Hesarin tilauksen voi lopettaa
Eipä tarvitse enää Hesaria tilata. Nyt on tosiaan Uuden Suomen tilaisuus tehdä itsestä uuden suomalaisen journalismin ykkösmedia. Tilaisuutta ei kannata hukata.
Saapa nähdä miten Hesarin toimittajat ottavat nimityksen.
Veikkaan katoa.
Virkkuselle kiitokset hienosta työstä, on ollut ilo lukea asiantuntevia kannanottojasi. Olet ollut arvovaikuttaja.
Tuttua ja turvallista
Jos on tullut yli-ikäiseksi jonkin yhtiön hallintoon, on <a href="http://www.sanoma.com/content.aspx?f=2534">Sanoman hallitus</a> tarjonnut näköalapaikan kehittyvään mediamaailmaan.
Hm, eiköpä lehden sisältö synny toimituksessa
päätoimittaja vaikutus siihen aika pieni. Pääkirjoitus silloin tällöin ajankohtaisesta päivänpolitiikasta.
Tietysti suurissa linjoissa johtokollegio päättää mitä mieltä ollaan esim presidentin vallasta jne
Päätoimittaja = lehden linja
Päätoimittaja määrittelee lehden linjan , jota toimituksen on työssään noudatettava. Itse asiassa raamit ovat usein hyvinkin tiukat. Esimerkiksi islamilaisuus on kritiikin yläpuolella oleva ”rauhan uskonto” ja tabu, jonka kustannuksella ei pilailla ja piste. Israel on miehittäjä jonka toimia ei puolustella ja piste. Toki useilta muiltakin sektoreilta löytyy ns. arkoja aiheita.
toimitusjohtajan paikka haussa
Liekö Jungner kiinnostunut toimitusjohtajan pestistä? Suomalaisen median saippuaooppera saisi tästä ainakin oivan käänteen.
Tietyllä lailla mielenkiintoinen valinta ainakin journalistisessa mielessä, sillä Pentikäinen on ainakin viime aikoina kunnostautunut lähinnä kummallisten lausuntojen saralla, vaikka toimittajan kokemusta onkin. Medianäkyvyys on ainakin taattu muissa medioissa, jos Hesarin päätoimittaja jatkaa samaan malliin laukomalla mitä sylki suuhun tuo. Ainakin YLE:n polkeminen taitaa pysyä Hesarin ykkösagendalla jatkossakin.
"Ainakin YLE:n polkeminen taitaa pysyä..."
STT:n takia muiden meedioiden möyhentäminen ei ole liiketaloudellisesti järkevää, Yle sopii paremmin sylkykupiksi, jolla on oma uutistoimitus
Puoluetuet juuri jaettiin.
Kepulle, kokkareille ja punahöttöläisille 9 miljoonaa kullekin.
Näistä rahoista valtaosa kulkeutuu Sanomalle. eiks niin?
jumlan terve !
ja kättä päälle läiskäsen !
Hesari leikkaa menoja ja kohottaa katseensa taivaisiin - tuleeko apua
kummastakaan ?
Ainakin YLEn mollaaminen jatkuu...
Nyt Pentikäinen sai oikein virallisesti oman valtakunnallisen palstan jota voi käyttää YLEn mollaamiseen. Pentikäisen YLEn polkeminenhan alkoi aikoinaan kun YLE lopetti STT:n uutisten ostamisen ja Pentikäinen sattui siihen aikaan olemaan STT:n toimitusjohtaja. Mikael veti tästä keilapallon nenään ja on siitä lähtien käyttänyt jokaisen mahdollisen forumin YLEn haukkumiseen. Ja tarkkasilmäisimmät lienevät huomanneet että Mikael on valjastanut myös monet HS:n toimittajat tekemään samaa. Seuratkaapa vaikka HS:n TV-ohjelmien Kanavalla-palstaa; viimeisen vuoden aikana lähes jokainen kirjoittaja on haukkunut YLEn ohjelmia ja yllätys, yllätys usein kehunut Nelosen ohjelmia. Vielä pari vuotta sitten samat toimittajat kehuivat YLEn ohjelmien laatua, monimuotoisuutta ja poikkeamista kaupallisten kanavien hötöstä!!
On mielenkiintoista seurata kuinka monessa pääkirjoituksessa Pentikäinen ehtii vielä vuoden 2010 aikana käsitellä YLEä. Itse veikkaan 5-10 kertaa!!
Punahöttölän Sanomat
Kas, Punahöttölän paikallislehden päätoimittajasta iso uutinen.
Entinen sanomalainen
Mikael Pentikäinen on sympaattinen mies ja pidetty johtaja, jonka lämpöinen ulkokuori peittää alleen kykenemättömyyden ja haluttomuuden ymmärtää muuttunutta mediamarkkinaa ja johtaa rajua muutosta.
Rivien väleistä
Hesari voi olla elämänsä vedossa, mutta ne oikeat Uutiset luetaan ihan muista medioista. Kaikki työttömät kremlologit joukolla hesaria tulkitsemaan :-)
Voi olla hyväkin veto
"Näyttää ihan HS:n viimeiseltä päätoimittajalta"; olisikohan ksr valmis lyömään isonkin vedon tästä.
Aika asiantuntematon kommentti.
Pentikäisen valinta kilpailee hyvinkin viimeaikojen printtimedianimitysten joukossa. Ehkä harmi.
Älkääkä vain väittäkö, että printtilehdet ovat kuolemassa.