Sunnuntai 27.5.2012

Onko eläkepommi laskuvirhe?

Luotu: 
16.2.2010 19:22
  • Kuva: Petteri Paalasmaa

Vanhuksien kansoittamasta tulevaisuudesta maalaillaan usein synkkää kuvaa. Kauhuskenaarioissa huoltosuhde muuttuu sietämättömäksi, kun suuret ikäluokat jäävät työssäkäyvien eläteiksi.

Ikäihmisten tulevaisuutta pohtinut vaikuttajaryhmä kyseenalaistaa synkät visiot. Kolumnisti, asiantuntija Jukka Relander katsoo, ettei laskelmissa ole huomioitu iäkkäiden positiivisia vaikutuksia kansantaloudelle.

–Eläkkeet palaavat tehokkaasti kiertoon, koska uusi eläkeläissukupolvi kuluttaa ja käyttää palveluita aiempia enemmän. Syntyy aivan uudenlaisia palveluyrityksiä, uskoo Relander.

Hän muistuttaa, että sotien jälkeen syntynyt suuri ikäluokka on tottunut tekemään hyvin erilaisia ratkaisuja kuin vanhempansa. On odotettavissa, että heistä kasvaa myös nykyistä vaativampia ja aktiivisempia vanhuksia.

Vanhusten asemaa pohtineeseen ryhmään kuuluivat Relanderin ohella varatuomari Eira Palin, Vanhus- ja lähimmäispalveluliiton puheenjohtaja Vappu Taipale ja akatemiatutkija Mika Pantzar. He kertoivat teesinsä lääkeyhtiö Leiraksen järjestämässä tilaisuudessa Helsingissä tiistaina.

Ryhmä esittää lainsäätäjille, että kaikilla pitäisi olla työuran lopussa mahdollisuus tehdä kevyempää työtä pienemmällä palkalla eläkeputken sijaan. Loppuajan pienemmät tulot eivät saisi pienentää tulevaa eläkettä.

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Jouko Heyno

Totta, ei se ole virhe. Se on tahallista harhaanjohtamista. Rahaa riittää aina ja kaikkeen, se on rahan perusluonne. Rahasta ei tule koskaan pulaa, koska sitä luodaan jatkuvasti tyhjästä.

Kannattaisi perehtyä kansantaloustieteen perusteisiin, ennen kuin ottaa kantaa yhteiskunnallisesti niinkin tärkeään huijaukseen, kuin "eläkepommi" on - sinunkin, siis.

Vieras

Kyse on huijauksesta.

Samoilla tempuilla ratsastetaan yhä uudestaan. Parhaita paljastavia esityksiä manipuloinnista on amerikkalaisen talousprofessori Wernerin kirja "The Princes of Yen". Karu kertomus siitä miten Japanin keskuspankki osin loi ns Aasiankriisin poliittisista syistä ja jymäytti jopa omia poliitikkojaan.

Useinkaan en kyllä ole Heynon kanssa samaa mieltä...

Eki54

Tel-maksuja on talletettuna rahastoihin ynnä muihin tuottaviin noin 125 miljaardia. Nousukausi alkaa ja tuotot samoin alkavat kasvamaan, käänne on jo tapahtunut. Paljonko 5% tuotolla ko. sijoituksesta katetaan tel-maksuja vuodessa? Siitä riittää vielä kasvattamaan pääomaakin kun palkansaaja maksaa yhä enenevässä määrin suoraan maksuunpantavat työeläkkeet. Rahaa on niin paljon että pääomaakin voidaan purkaa huonoina aikoina eläkkeiden maksatukseen kunhan se nousun aikana palautetaan.

Eliniän piteneminen voidaan hitaasti huomioida maksettavien eläkkeiden suuruudessa. Se on järkevämpää kuin viedä eläkkeellepääsy joillekin saavuttamattoman kauas tai nautinta-aika hävyttömän lyhyeksi verrattuna säästöaikaan. Eliniän piteneminen on keskiarvoikä. Työt ovat jatkossakin erilaisia ja niihin sidottu elinikä on aivan muuta kuin keskiarvo. Suurten ikäluokkien pullonkaula kestää vain joitakin vuosia ja tulee muistaa että sinä ajankohtana myös kuolleisuus kasvaa. Tällähetkellä Ek:ssa ahneus vaan kasvaa.

Tel-rahalla pelaaminen tulisi muuttaa Saksan mallin mukaiseksi luotettavaksi turvaavaksi toiminnaksi. Samaa huijausta kuulee kunnistakin. Verovaroin pelattuja ( jopa lainoin ) sijoituksia "ei kannata" purkaa joten annetaan niiden ostovoiman kuihtua samalla kun raha ei palvele kuntalaisia, maksetaan lisää veroa riskipelien kustantamiseksi. Eläkeyhtiöiden rooli takaisinlainauksessa kotimaisten investointien rahoituksessa lienee aika pieni kun taas ulkkomaisten sijoitusten osuus lienee suuri. Niiden alkuperäinen oikeutus ja tarkoitus on menettänyt merkitystään. Laman luomaa pelkoa ja ahdistusta hyväksi käyttäen halutaan kupata kansalaisten tel-säästöt ulosmittaamalla niitä etukäteen ylisuurten eläkkeiden maksatukseen ja myöhentämällä eläkkeelle pääsyä suojaamaan rahastopääomia. Työllisyys on pitkässä juoksussa ainoa ratkaisu eläkkeisiinkin mutta hallitus vaan seisoo tumput suorina odottaen vaaleja. Pitää olla yrittäjiä ja palkansaajia jotta eläkkeitä voidaan jatkossa maksaa. Ja tilanne ei muutu tuomalla ulkomailta matalapalkkaista työvoimaa pitäen oma työväki kalliilla kortistossa. Ennenkuin työnteko ja yrittäminen muuttuvat kannattavaksi tällä maalla ei enää ole toivoa. Muuta tietä ei ole.

Vieras

Ay-liike pois eläkeyhtiöiden hallinnosta johtajan paikoilta! 4,5 %:n työntekijän eläkemaksuilla kustannatte eläkkeenne vain 2,5 vuodeksi.

Olitte sitten akavalaisia julkisen sektorin valkokaulusrosvoja tai muita ay-duunareita. Ei teidän elättäminen maistu kenellekään

Mikkomäenpäät, erkkikangasniemet ja joukoahoset pois eläkeyhtiöistä niin alkaa eläkerahat riittää!!

Vieras

työntekijöille ne kuuluvat. Työeläkkeet ovat jälkikäteen maksettavaa palkkaa. Työnantajat tulisi saada eläkeyhtiöiden hallinnosta pois. Ainoa järkevä toimintamalli olisi tulevien eläkkeensaajien omistama keskinäinen eläkevakuutusyhtiö.

Työeläkevarojen automaattinen takaisinlainausautomatiikka työnantajille tulisi purkaa riskialttiina välittömästi.
Kaikkinainen kekkulointi eläkevaroilla tulisi kieltää ja sijoitusten tulisi olla turvallisia ja kaikkinaiset hedge fundailut tulisi kieltää.

Mila F

Vappu Taipaleen sosiaalihallitus keksi itselleen tehtäviä ja ongelmia, jotka valtio rahoitti. Tämä on tosi. Heillä oli täysi vapaus keksiä, mitä tärkeää tänä vuonna tehtäisiin. Yleensä tuotos oli julkaisusarjaan opus. Pakollista oli ainoastaan joidenkin tilastojen pitäminen. Itse Vappu Taipale oli naiskerhojen kukkahattutäti ja tilaisuuksien pakollinen koriste. Sosiaalihallitus olikin täysin sosialidemokraattinen laitos, joka paisui sitä mukaa kuin päätettiin tehdä lisäkivaa.

marko.lehti

niin ikävää kun se onkaan niin 30v kuluttua ei suurista ikäluokista ole kuin muisto jäljellä.
vaikka velalla voimme vanhuksemme rajoitetun ajan hoitaa.

toki miten rahamme riittävät pakolaisongelman hoitoon?
500 miljoonaa euroa per vuosi jo nyt ja moninkertainen määrä elätettäviä tulossa.

Vieras

Nyt eläköityvät ryhmät kuuluvat niihin ikäluokkiin, jotka ovat koko työikänsä maksaneet eläkemaksuja, siten että niillä rahoilla on maksettu aiempien ikäluokkien eläkkeet ja osa on rahastoitu juuri näiden ikäluokkien eläkkeitä varten. Laskin silloin, kun tämä eläkepommi keskustelu alkoi, että näitä rahastoja hiukan purkamalla vältettäisiin niin eläkepommit kuin myös eläkemaksujen korotukset.

Näyttäisi kuitenkin siltä, että nämä rahastoidut varat ovat jonkinlainen tabu tässä yhteiskunnassa, josta ei voida edes keskustella. Näiden rahastojen käyttäminen olisi raamatullisten sanojen "seitsemän hyvän ja seitsemän huonon vuoden" kaltainen asia, ja jos niitä ei käytetä suurten ikäluokkien eläköitymisen tasaamiseen, niin ihmettelen, mihin tämä pääomalinnake oikein on tarkoitettu, jos ei niiden varojen kartuttajien eduksi. Eikä tällöin ole kyse rahastojen purkamisesta, vaan niiden käyttö rajoitetusti eläkemenojen tasaamiseen tietyllä ylimenokaudella, jossa tulevien eläköityvien ikäluokkien tiedetään olevan selvästi pienempiä.

Eläketurvakeskus on käsittääkseni laskenut yhtä ja toista eläkkeiden riittävyydestä. Niistä raporteista, joita olen lukenut, ei ole löytynyt mitään eläkepommia. Koko eläkepommi on jonkinlaista populismia, jonka poliittiset taustat on jossakin muualla. Ministeri Kataisen 3 miljardia on tällainen kumma väite, että yhden työssä olevan ja eläköityvän ikäluokan merkitys kansantaloudelle olisi niin suuri, että jos tuo 3 miljardia kerrottaisiin 40 ikäluokalla, oltaisiin lähes 3 kertaisessa valtionbudjetissa. Jos eläkepommin laskennat juuret johtavat samaan laskukoneeseen, on koko eläkepommi luultavasti suuri laskuvirhe.

Hiukan samankaltaisia kysymyksiä on ne julkisenhallinnon työpaikat, jossa joko ikäluokkien pienenemisen tai muun hallinnon rationalisoitumisen vuoksi työpaikat vähenevät. Jos näissä viroissa pidetään ihmisiä pakolla töissä, aiheutuu siitä julkiselle sektorille suurempi meno kuin että nämä viranhaltijat laitettaisiin ennenaikaiselle eläkkeelle. Yhtä kaikki rahat menevät julkisista rahoista oli ne sitten palkkoja tai eläkkeitä, mutta eläkkeet ovat tunnetusti pienempiä. Itse asiassa julkisen hallinnon suuren rationalisointitarpeen hoitaminen saattaisi jopa olla järkevää eläkejärjestelyjen kautta, mutta nyt iso osa politiikoista on naulannut itsensä sillä tavoin eläkepommin taakse, että he eivät oikein voi perääntyä ilman kasvojensa menetystä.

Kazakstan

Sampo Terho ja Pauli Vahtera totesivat käytännössä saman jo viime syksynä Aamulehdessä julkaistussa kirjoituksessaan "Työvoimapulaa ei tule koskaan". Vaan eivät olleet silloin muut mediat hereillä.

Tuon poikkeuksellisen ansiokkaan kirjoituksen voi lukea vaikkapa täältä: http://mediaseuranta.blogspot.com/2009/11/sampo-terho-tyovoimapulaa-ei-t...

Hyvä, että muutkin alkavat heräillä totuudelle, mutta harmittaa kovan työn tehneen Terhon ja Vahteran puolesta, ettei heidän tutkimustaan noteerattu kuin pienissä piireissä.

Kaija Kuopila

Laskeskelin tuossa eri lähteistä, että pelkät somalien moninaiset kustannukset ja jopa Somalian valtioon eri"hyviin tarkoituksiin" lähetettyine tukineen on vähintään 3 miljardia. Meillä on myös pari vuosikymmentä puolueet jakaneet avokätisesti rahaa kannattajiensa kaiken maailman yhdistyksille. Jos noita rahahanoa ei suljeta, vaan ne vielä paisuu, seuraavat sukupolvet joutuu tekemään työtä 102 vuotiaksi. Meillä on yksinkertaisesti suuruudenhullut päättäjät, joilla ei ole käsitystä tavallisen ihmisen asioista.

Vieras Laurent B

Suuret ikäluokat eivät enää ole niinkään suuria, väestötilastot vahvistavat että joukko on merkittävästi harventunut. Vilkaisu suuren sanomalehden kuolinilmoitussivulle vahvistaa käsityksen, että "baby-boomereita" kaatuu niinkuin heinää (ja on kaatunut jo jonkin aikaa). Eloonjääneet varmaankin kaunistavat kulutustilastoja ja osaltaan elvyttävät taloutta, vain pieni joukko on yhteiskunnan todellisina elätteinä.

Eläkkeensä saa jokainen sukupolvi maksaa itse "pay as you go", sopiihan sitä rahastoida ym., mutta emme voi tietää millaisessa yhteiskunnassa ja talousjärjestelmässä tulevat eläkkeensaajat elävät. Näin on aina ollut ja tulee olemaan.

Ola

Kauhukuvaa on maalailtu parikymmentä vuotta ellei kauemminkin. Eläkeyhtiöille olisi kauhistus mikäli eläkkeet maksettaisiin normaalin vanhan indeksikaavan mukaan. Ne joutuisivat laskemaan ylisuuria katteitaan ja suorittamaan eläkkeet täysimääräisinä taitetun indeksi mukaisesti.

120 miljardista €:sta on kyllä jakaa kunnon eläkkeet. Sijoituspelurit pitää panna kuriin ja eläkkeet niille maksuun, joille ne on tarkoitettu.

Vino Pino

Siinäpä vasta asiantuntijapaneeli vakuutusmatemaatikkojen sijaan.
Palin, joka jäi 58-vuotiaana eläkkeelle Nordeasta Nordean osakkeet salkussaan.
Taipale, joka sos dem...jonka mies hommaa eläkkeitä työkseen ...punavihersokeus...
Relander, valmistelee väitöskirjaa taistolaisen opiskelijaliikkeen psykohistoriasta...
Pantzar, kuluttajatutkimuskeskuksen tutkimuspäällikkö...

Onneksi Leiraksella on lääkkeet krapulaankin.

Vieras

Eläkekatto 1500 euroa työeläkkeille.

Maksakoon kukin itse ylimenevän osan omilla rahoillaan.

Ensi vuonna kaikkiin eläkkeisiin katto.

Jos ei entisillä pääjohtajalla ta ay-"johtajalla raha riitä niin menköön kerjäämään.

ETTE ole ansainneet eläkettänne.

Vieras mies

Kun oikein mietitte, vanha eläkeläinen kuluttaa vain sen verran mitä hän syö ja mitä hänen asuntonsa lämmittämiseen ja sähköihin kuluu. Loppu raha menee kiertoon ns. kalliita lääkärimenoja myöten.

Varsinaisia kuluttajia ovat ulkomaille rahansa haaskaava keski-ikäinen keskiluokka!

ROOSTER

Päättäjät ovat joskus sopineet erikoisjärjestelyn jossa suomalaiset maksavat kansalaistensa sosiaaliturvan ja terveydenhuollon Espanjassa asuville mutta verotulot saavat hispaanit pitää.

Miksiköhän näin on sovittu?

mistä rahat

Olen ollut eläkkeellä kohta seitsemän vuotta. Eläke noin 3000 kuussa. Jos elän "suvun miesten mukaan" eläkkeeni on moninkertainen maksettuun verrattuna. Ei tarvitse olla enempää kolumnisti kun asiantuntijakaan kun voi todeta, että nykysysteemi ei voi mitenkään olla kestävällä pohjalla. Täytyy olla mies Marsista, jos nykysysteemiä puolustaa sen kansantaloudellisella hyödyllä (?).

Terveisiä /c:stä

Työskentelen siellä ainoassa sektorissa, joka tälle maalle tuottaa todellista tuloa eli vientiteollisuudessa. Nytkin on YT:t niskassa.
Olen siinä ikä- ja tuloluokassa, jota rangaistaan (suhteellisesti) kaikkein eniten eli tavalla tai toisella 'kaikki viedään'. Jos jollain ihmeellä saan pitää työni on aktiivisia työvuosia edessä vielä n. 25.
En aio sietää sitä, että verovaroista maksetaan enemmän ja enemmän, suoraan tai kiertäen, suurien ikäluokkien (yli)suuret eläkkeet, kulttuurinrikastajille ilmaista rahaa, sosiaalipummeille asunnot, kodinkoneet käyttörahat yms. täysin vastikkeetta jne. jne. jne.
Tavalla tai toisella, salaa tai avoimesti aion järjestää asiani niin, että omaan käyttöönkin jää omista tuloista kohtuullinen summa.
En ole saamassa suuria perintöjä (paitsi valtion jättivelat jotka nämä nykypuupäät meille hoitelevat) vaan revin kaiken omasta selkänahastani.
Koulutusvelkani olen tälle maalle jo maksanut. Sitä paitsi, en ole valinnut syntyä Suomeen tai ollut päättämässä 'ilmaisesta' koulutuksesta.
Toivon, että lähitulevaisuudessa pääsen muuttamaan tästä pikkulasta itse valitsemaani sivistysvaltioon, jossa verojen maksajaa arvostetaan ja verotetaan sopivasti, muttei liikaa (huom! En siis haaveile veroparatiisista 0-verotuksella, liika vain on liikaa!).
Tämä maa ei muutu kuin pakon edessä. Silloin kun jotain olisi vielä tehtävissä kohtuullisin muutoksin eivät nämä vellihoususosiaalipoliitikkomme (puolueesta riippumatta) uskalla tehdä mitään.
So long suckers.

Vieras

mutta totta joka sana. Jos olisi varaa lähteä vek koko maasta, niin en epäröisi enää. Ikä ei paina, eikä maat ahdista. Päättäjät tekee musta kohta hullun, l. tappaa henkisesti.

pennie

Tämä jatkuva edestakainen vänkääminen onko pommia vai ei. Lisäksi kun eläkesääntöjä ropataan parin vuoden välein aiheutetaan se että yksikään ihminen ei voi tehdä minkäänlaisia suunnitelmia. Luulisi että kun on väestölaskennan tiedot, kuolintilastot sekä eläkeyhtiön tiedot on vaivatonta LASKEA mikä tilanne oikeasti on. Mutta ei. Mielipide vaihtuu joka toinen viikko. Oma epäilykseni: eläkeikää nostetaan muutamalla vuodella siksi että kun eläkeyhtiöiden vastuut täten pienenevät 20 mrd voidaan vastaava summa eläkeyhtiöistä pumpata parempiin suihin. Tähän syyhyää poliitikkojen sormet. Samoin eilen tullut ehdotus naisten "asepalveluksesta" on kömpelösti naamioitu yritys saada palkattomia tekijöitä tulevaan vanhustenhuollon kriisiin jotta siihen varatut rahat voitaisiin jättää politrukkien syötäväksi. Sillä lailla. Eikö ole mitään tolkkua silmään sahaamisessa?

MURSU

Varsinainen pommi olisi ehkä TOTAALISELVITYS, mihin muuhun eläkerahoja haihtunut kuin eläkkeisiin, sitä selvittäessä voisi löytyä miinojakin. Tämähän nyt ei mitään uutta että johonkin nimikkeeseen tai jollain verukkeella kerätään tiettyyn asiaan varoja erityisveriolla tai maksuilla, jotka sitten hupenevat johonkin muuhun "...mutta kun.."-selityksillä.

Vaikkapa kun erilaisia autoon liittyviä veroja selitettiin että teiden kunnossapitoon tarvitaan rahaa, ja kuitenkin tiet kehnossa kunnossa. yms.
Se nyt ainakin on tiedossa että yksi miina laukeaa koska tahansa kun eläkerahastojen sijoituksissa sattuu moka.
Onhan näitä kaikenlaisia varoja jotka tarkoitettu tiettyyn asiaan, mutta päätyy johonkin muuhun, tämän minulle myönsivät olevan "tiedostettu ongelma" kokoomuslainen ja kepun kansanedustajat eräässä käymässäni keskustelussa

jaakkookojo

Työeläkevakuutusyhtiöiden sijoitukset, yli 120 miljardia, tuottavat enemmän, kuin eläkkeisiin menee. Taitettua indeksiäkään ei tarvita, vaan voidaan palata ansiotasoindeksiin, joka eläkkeiden indeksi olikin alun perin. Menneiden sukupolvien keräämien rahojen sijoitukset ovat nyt turvamme. Työmarkkinajärjestöt yrittävät pienentää eläkkeitä ihan turhaan. Niitä himottavat vain miljardit.

ete

Uusia palveluita tosiaan tarvitaan: parkkipaikat täyttyvät harrastavien suurten ikäluokkien autoista. Uimahallit, hotellit, elokuvateatterit, teatterit, kaikki paikat on varattu vanhenevalle väestölle. Ja alennetuun hintaan, koska se on ansaittua. Palvelua hakevat löytyvät etelän rannoilta. Maksattavat melanoomansa meillä kotimaassa.

Sitten tulee tämä palvelu. Palvelua saamaan tottunut -lue röyhkeät- kiilaavat nuorempiensa edelle. MOlemminpuolinen kunnioitus väistyy.
Kauhukuvaa voi maalailla miten pitkälle haluaa, koska kaikki tuo on jo arkipäivää.

Matti O Koskela

Tämän vaikuttajaryhmän pohdinta osuu kohdalleen. Eläkepommista puhuminen ja sillä pelotteleminen on ollut suurimpia huijauksia valtakunnassa iät ajat. Nyt olisikin syytä selvittää, ketkä ovat tätä kampanjaa lietsoneet.

Keski-ikää lähentyvästä joukosta pieni osa on omaksunut ahneen ja katkeran jankutuksen suurten ikäluokkien etuoikeuksista, mitkä he omasta selkänahastaan ovat luoneet ja rakentaneet omin käsin nykyisen hyvinvointiyhteiskunnan.

Nyt eläköityvä väestö on terveempi, omatoimisempi ja osaa pitää oikeutetusti puoliaan tätä manipulointia vastaan. Ja mitään muuta uhkaahan ei ole tältä väestön osalta ole laukeamassa.

Tulevan huoltosuhteen suurin uhka ovat nämä räjähdysmäisesti paisuvat humanitääriset, lähinnä islamistiset maahanmuuttajat. Heidän koko mukanaan vetämät suvut eivät tule ikinä pääsemään plussan puolelle. Heidän kulttuurinsa työnteon osaamisessa ja halussa lienee pahiten pakkasella kaikkien muiden maahanmuuttajien ryhmässä.

OIKEAT työperäiset maahanmuuttajat ovat täysin tervetulleita maahamme.