Uusi Suomi / Kotimaa Perjantai 10.2.12 Aseta US kotisivuksi

Suuri isku Alkon monopolille

Suuri isku Alkon monopolille
Julkaistu: 5.3.2010 13:07
Päivitetty: 5.3.2010 15:17
Kuva: Creative Commons / wstryder
Kuva
Kuva: Creative Commons / wstryder
Helsingin käräjäoikeus on hylännyt syytteet niin sanotussa Viinikauppa.comin jutussa. Syytteet ammattimaisesta alkoholipitoisen aineen välittämisestä hylättiin.

- Alkon monopolin kannalta tämä tarkoittaa sitä, että nyt on useampi paikka josta viiniä voi ostaa, syytettyä Viinikauppa.comia jutussa edustanut asianajaja Petteri Snell kertoo Uudelle Suomelle.

Ostajan ei tarvitse kuin omistaa luottokortti ja nettiliittymä, niin viinaa, olutta ja viiniä voi tilata laillisesti muualta kuin Alkosta.

Valtaosa ihmisistä ostaa viinansa jatkossakin Alkosta, mutta Snell uskoo seuraavan sukupolven löytävän viinakaupat netistä.

Valtionsyyttäjä on arvioinut, että alkoholiyhtiö saa kilpailijoita, jos syytteet hylätään.

- Kyllä tässä on nyt kysymys siitä, että kuinka pitkälle Alkon monopoli ulottuu. Alkoholiyhtiö saa merkittävällä tavalla kilpailijoita jos syytteet kaatuvat. Onhan se helpompaa yksityiselle kuluttajalla jos tilaajan asema helpottuu ja alkoholia voi tilata toisesta EU-maasta miten paljon vaan, valtionsyyttäjä Anu Mantila on sanonut.

Oikeus katsoi, ettei asiassa ollut esitetty näyttöä siitä, että nettisivustoa ylläpitäneet vastaajat olisivat syytteessä mainittuna aikana järjestäneet alkoholijuomien tuontia ja kuljetusta Saksasta Suomeen ja edelleen ostajille.

Siten näyttöä juomia kuljettaneen kuljetusyhtiön omistajankaan alkoholilain vastaisesta toiminnasta ei ollut esitetty.

Syytteissä oli kyse vuosien 2007-2008 toiminnasta ja noin 450 000 litran maahantuonnista.

Alkoholilain mukaan myynti Suomeen tuotavaksi on sallittua, jos kuluttaja järjestää itse tilaamiensa juomien kuljetuksen Suomeen.

Katso tästä jutusta, miten alkoholin nettitilaus käytännössä toimii.

 

 
Valtteri Varpela, Jenni Tamminen
Valtteri Varpela, Jenni Tamminen
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

Yritykset: Alko
 
 
 
 

Ihan ookoo päätös

Kun markkinataloudessa eletään, niin miksi on edes sallittu Alkon monopolia?

koska se on valtiolle hyvä

koska se on valtiolle hyvä rahastuskeino. Veikkaan kyllä että alko/valtio ja tulli pyrkivät torppaamaan viinan omatuonnin mahdollisimman tehokkaasti vaikka kyseisestä touhusta tulisi lainmukaista. Nyt mennään ensin. korkeammat oikeusasteet läpi, kestänee sen 8 vuotta tämä touhu.

Eläköön!!

Hieman horjuva uskoni oikeuslaitokseen palasi!

Siis Alko kuin Valiokin

Siis Alko kuin Valiokin joutavat mennä vanhoina säänöstelyajan jäänteinä!

Jep

Tervemenoa pellervolaiset monopolit!

Seuraavana lääkkeet

Seuraava väännön aihe voisi olla lääkkeiden nettikauppa, ainakin nk. käsikauppalääkkeet, joihin ei tarvita lääkärin myöntämää ostolupaa (toiselta nimeltä lääkemääräys, resepti).

Samaa sakkia kun autoveropuolella,verotetaan kansa hengiltä

Verotetaan suomi niin kuoliaaksi ettei kukaan voi, yrittää, tehdä töitä, syödä, juoda, hengittää tässä valtiossa.

Asutaan sitten kaikki jossain Guatemalassa elintaso-pakolaisina, edes velivenäläinen ei uskalla tulla suomeen kovien verojen pelossa,

Putinin hyökkäyspanssarivaunustakin kerätään 30 000e päästö vero vaalimaalla

ja päälle 50 000e ilmastovero... No eipähän tarvita puolustusvoimiakaan...

Hyvä. Loppuu se fiskaalinen viinalla tappaminen!

Miksi Jeppe juo?

No siksi, koska viina on valtion verolähde. Turmiolan Tommin ja Jepen on vuodesta 1932 ollut juotava optimaalisesti vaan ei maksimaalisesti.

Mutta..

..jos viinaverorahoja ei enään tipu, mistä maksetaan teidän sossu korvaukset?

vähittäiskauppa

Arvelenpa että EU:sta ei löydy mitään keinoja sen estämiseksi että ruokakaupan hyllystä saisi ostaa vain alkon tuotteita.

Eipäs nuolaista ennen kuin tipahtaa

Älkää nyt vielä innostuko, tämä oli vasta käräjäoikeuden päätös, josta varmasti valitetaan.

Onhan

Onhan tämä ihan ok. juttu . Tänään oli hesarissa just juttu, että alko on vähentämässä tuotevalikoimaansa. Nyt kai voi sitten tilata mieltymystensä mukaan.Johan nämä ovat tulkinneet Eu-lakeja oman mielensä mukaan auto ja alkoholi puolella. Herra Käteisen joukot yrittävät varmasti keksiä uusia keinoja estääkseen tavaran vapaan liikkumisen Suomessa. Fantastista......

Onhan

Onhan tämä ihan ok. juttu . Tänään oli hesarissa just juttu, että alko on vähentämässä tuotevalikoimaansa. Nyt kai voi sitten tilata mieltymystensä mukaan.Johan nämä ovat tulkinneet Eu-lakeja oman mielensä mukaan auto ja alkoholi puolella. Herra Käteisen joukot yrittävät varmasti keksiä uusia keinoja estääkseen tavaran vapaan liikkumisen Suomessa. Fantastista......

anteeksi

Anteeksi lähti kahteen kertaan kommentti, nokialainen näköjään temppuilee. Nyt kokeillaan koneella. Onhan tuo oikeuden päätös kuitenkin niin hyvä asia, että kai se kahteenkin kertaan kestää lähettää.......

Ainakin ministereille kompensoitava

Nyt heti valiokunta tai joku komitea miettimään miten korvata ministereille tämä viinaveroedun katoaminen.

Hovioikeus?

Katsotaan nyt vielä mitä hovioikeus sanoo, itse en paljon luottaisi käräjäoikeuden päätökseen.

Samaa

Samaa mieltä.
Valtionsyyttäjä halunnee asiasta ennakkopäätöksen.
Palatkaamme asiaan uudelleen parin vuoden kuluttua.

Kuka ja koska korvaa takavarikoidut pilalle menneet alkoholijuomat?

Hovioikeuden päätökseen

Hovioikeuden päätökseen menee pari vuotta, siihen asti voi pyörittää kauppaa huoletta.

KANSALLE LISÄÄ JUOMISOPETUSTA ! WoW

Tosi typerä päätös kansamme viinageeniperimälle.
Kuka maksaa seuraukset ?
Eefraimi

Joko saadaan kilpailua ja asiakaspalvelua Alkoon

Loistava uutinen. Nyt pitää vaan Alkon alkaa kilpailu ja asiakaspalvelu. Pieniä viinipuoteja marketteihin ja hyviä tarjouspaketteja esimerkiksi juhannukseksi tai jouluksi. Maistiaisia ja kaikkea mitä asiakas haluaa. Nyt loppui neuvostoalkon aika.

Alkon monopoli on ok!

Kannatan Alkon monopolia.
Alkoholi aiheuttaa liiallisesti käytettynä lieveilmiöitä ja monenlaista haittaa terveydelle.
Alkoholin aiheuttamat kustannukset lankeavat lopulta yhteiskunnan eli veronmaksajan maksettavaksi.
Alkon voitoilla maksetaan haittavaikutusten kulut.

Yhtiöittämisestä yksityistämiseen

1980-luvulla alkaneen valtion yrityten yhtiöittämisen seurauksena Valtionrautatiet nyk. VR-yhtymä, Posti- ja telelaitos nyk. Itella-konserni ja Tieliikelaitos, nyk. Destia Oy muutettiin liikelaitoksiksi. Samansuuntaisia toimenpiteitä on tehty kunnissakin (esim Vesilaitoksia on yhtiöitetty). Seuraava askel yhtiöittämisestä onkin sitten yksityistäminen. Osalle yhtiöitetyistä yrityksistä onkin jo käynyt näin. Yksityistämisen ovat läpikäyneet mm. Outokumpu, Valmet, Rautaruukki, Enso, ja Postipankki-Leonia-Sampo. Valtion omistusosuus näissä on enää vähäinen. On vain ajan kysymys, koska loputkin yhtiöt yksityistetään. Ihmettelen, mitä niin riemastuttavaa jotkut kirjoittajat yksityistämisessä näkevät?

Kun Neuvostoliitto kaatui alettiin valtion omaisuutta haalia yksityisiin käsiin pilkkahinnalla ja osin laittomin keinoin. Analogia Suomen yksityistämistoimiin ei ole mitenkään kaukaa haettu. Meidän jokaisen Suomen kansalaisen omaisuutta on myyty ja myydän pois pilkkahintaan. En todellakaan ymmärrä mitä sykähdyttävää siinä on, varsinkin kun nämä riemuitsevat eivät saa siitä prosessista senttiäkään omiin taskuihinsa. Päinvastoin, yksityistämisen seurauksena on monelta mennyt työpaikka alta. Yksityistäjät jatkavat voittokulkuaan vaikka yksityistetyn yrityksen kannattavuus osoittautuisikin huonoksi. Yritys voidaan aina myydä voitolla takaisin valtiolle jos vain poliittinen ilmapiiri suosii yksisilmäisesti yksityisomistusta.

Yksityistämisen seurauksena

Yksityistämisen seurauksena monelta on mennyt poliittisin perustein saatu/hankittu suojatyöpaikka alta. Onneksi!

Suomi myynnissä

Kyseessä on ns. tuhokapitalismin oppien mukainen valtiorakenteiden heikentäminen ja yksityistämisen nimissä tapahtuva kansallisen omaisuuden ryöstäminen globaalin eliitin haltuun. Huume- ja muu laiton raha ostaa maailmaa miljardeilla joka päivä. Lyhyesti sanottuna silkkaa kusetusta.

EU:n Toimi

Eikös tämä ollut odotettavissa,kun liityttiin Eu:hun.Monopolit piti purkaa ja vapaat markkinavoimat jylläämään.Kyllä Suomen siirtymäaika on nyt kertakaikkiaan täyttynyt!

Alkoholikaupan Uusi Antti Siilin

Kuka avaa ekana oma Paten Pirtu ja Pontikka tilaviinapuodin

1.Ilmoitus paikallislehteen avaanisesta ma klo 09.30

2.Sinivuokot takavarikoi kaiken klo 09.31

3.Haasta valtio EU-oikeuteen klo 09.32

- koko touhu on 2 minuutissa ohi, voidaan odottaa 3-4 vuotta *oikeus* . laitoksen päätöstä.

Poliisi tekee mitä lainsäätäjä käskee.

Lainsäätäjä on eduskunta.

Eduskunnassa on KOK, Kepu, RKP, rukoilijat ja viherpiipertäjät

Opetelkaa äänestämään palikat, älkääkä valittako

Ei tällaista puotia

Ei tällaista puotia tarvitse edes avata. Pontinkankeitto kotioloissa on helpompaa kuin hampunkasvatus.

Baska Alko

yritin verrata saksalaisen firman hintaa esim. Koskenkorvaan!
Alko ei edes julkaise hintojaan netissä - ihme kurppia!
Saksalainen kertoo sen tarkkaan ja lisäksi kotiin kannettuna.
PITÄÄKÖ MUN NYT MENNÄ VAKOILEEN ALKOON PALJONKO SE KOSKENKORVA MAKSOIKAAN SIELLÄ STNA!
Mistä teillekin palkkaa maksetaan, miettikää sitä hiljaa itseksenne! Gusspäät!

googletappa alkon hinnasto?

googletappa alkon hinnasto?

No kun sanoin ettei voi verrata, niin ei voi, ei mee perille

Alkoholilain 33. pykälän mukaan väkevän alkoholijuoman mainonta, epäsuora mainonta ja muu myynninedistämistoiminta on kielletty.
Tästä syystä emme näytä sivuillamme yli 22 % alkoholia sisältäviä tuotteita.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely