Pajuojan mukaan säilöön otetulle pitää tarjota vaatetus, johon voi verhoutua, mutta jota ei voi käyttää itsensä vahingoittamiseen. Tällainen vaatetus pitää myös olla poliisin säilytystiloissa saatavilla.
Apulaisoikeusasiamiehen ratkaistavana oli kantelu, jonka tekijä oli otettu kiinni törkeästä rattijuopumuksesta epäiltynä ja toimitettu Seinäjoen poliisivankilaan.
Hänet oli riisuttu alasti, koska hän oli tehnyt paidastaan hirttosilmukan ja kiinnittänyt sen tuuletusaukkoon. Hän joutui olemaan ilkosillaan vajaat puoli tuntia. Sitten hänelle annettiin suojaksi peitto.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
On se Suomi hieno maa kun
On se Suomi hieno maa kun talteen otettu yrittää tappaa itsensä niin saa syytteet ja jos estää sen viemällä vaatteet niin taas on tehty väärin. Loppupeleissä kyseessä kuitenkin vain rattijuoppo joka tässä maassa on merkittävimpiä tieliikenneonnettomuuksien aiheuttajia. Tälläkin haavaa luultavasti nauraa partaansa jossain ja lähtee kohta jälleen ajelemaan, eikä taatusti selvänä.