Uusi Suomi / Kotimaa Perjantai 30.7.10 Aseta US kotisivuksi

Taas sieppaus: Nyt uhrina nuori nainen

Taas sieppaus: Nyt uhrina nuori nainen
Julkaistu: 11.3.2010 17:25

Tämän viikon maanantaina aamupäivällä nuori noin 20-vuotias nainen siepattiin Helsingin keskustassa yksityisasunnon rappukäytävästä.

Nainen pakotettiin väkivaltaisesti erääseen autoon ja sieppauksen aikana naista pidettiin väkisin ainakin kahdessa eri yksityisasunnossa ja kyseisessä autossa.

Naista uhkailtiin vakavasti ja pahoinpideltiin toistuvasti tapahtuman aikana. Sieppaaja on 30-vuotias naisen entinen miesystävä. Poliisi selvitti tapahtuman omien tutkimustensa perusteella.

Sekä sieppaaja että siepattu tavoitettiin erään yksityisasunnon rappukäytävästä Vantaalta myöhään tiistai-iltana. Siepattuna ollut nainen tulee toipumaan fyysisistä vammoistaan.

Tapahtumaa tutkitaan tällä hetkellä törkeänä vapaudenriistona ja pahoinpitelynä. Rikoksesta epäiltyä tullaan esittämään vangittavaksi.

 
Uusi Suomi
Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

Paikat: Helsinki
 
 
 
 

x

Vapaudenriistosta annetut tuomiot (usein ehdollisia)ovat mitättömiä verrattuina uhrin kärsimyksiin,mutta toki linjassa oikeuslaitoksen pahoinpitely,raiskaus,ynm jakamien tuomioiden kanssa.Taannoin,siis vuosikymmen sitten tuomittiin useampi henkilö pankkimurroista (2-3)siis ei väkivaltaa vain omaisuusrikos ja muistaakseni tuomiota tuli noin 10 vuotta,kuvaa hyvin sitä mikä on arvojärjestys,harvemmin taitaa tapostakaan tulla vastaavaa tuomiota.

Tyrmään

Tyrmään ja avain Mariaanien hautaan.

Kirjoita uusi kommentti

Haluatko kommenttisi heti julki kaikkien luettavaksi? Rekisteröidy lukijaksi tästä. Rekisteröityminen on ilmaista ja saat tunnukset käyttöösi välittömästi.

Mikäli olet jo rekisteröitynyt, kirjaudu sisään ennen kommentin lähettämistä.

Kommentointi ei ole mahdollista ilman kirjautumista ajanjaksolla 31.5.-31.8.2010. On mahdollista, että myöskään tämän jälkeen ei kirjautumattomien kommentteja oteta enää vastaan. Sen ratkaisee saamamme lukijapalaute. Lähetä oma mielipiteesi aiheesta täällä.

 
 
 

Luetuimmat

 
 
 
 
 
 
 

Kysely