Philip Morris pyysi oikeuskansleria esittämään, että tasavallan presidentti ei vahvista uutta tupakkalakia, jos eduskunta sen hyväksyy.
Philip Morrisia hiertää tupakkalain esitys, jossa todetaan selväsanaisesti, että lain tarkoituksena on tupakoinnin poistaminen. Nykyisen lain mukaan tavoitteena on tupakoinnin vähentäminen.
Yhtiö toteaa hallituksen lakiesityksen olevan perustuslain ja EU-oikeuden vastaista.
Philip Morris haastoi viime viikolla oikeuteen Norjan valtion, ja viime syksynä se nosti oikeusjutun Irlannin valtiota vastaan.

| 06:31 | Kiinan vienti ja tuonti supistuivat tammikuussa — YLE Uutiset |
| 06:13 | Poliisien lakkoilu leviää Brasiliassa — YLE Ulkomaat |
| 06:03 | AL: Arabimaat pyytävät Suomelta apua poliisien kouluttamisessa — MTV3.fi |
| 06:00 | Orbanin törmäily on tärvännyt poliitikkojen maineen Unkarissa — MTV3 Ulkomaat |
| 05:59 | "Vähän kuin Suomen pelkokerroin" - lukijat huolissaan lumenpudottajista — MTV3.fi |
| 05:30 | TS: Äidinkielen ylioppilaskoe uudistuu jälleen — MTV3.fi |
Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Kansanterveydeksi!
Suomi voi perustella lakia ja sen sanamuotoa kansanterveydellä. Samoin on perusteltu alkoholimonopolia. Tosin parempia tuloksia saatiin tuberkuloosilailla, neuvoloilla, rokotuksilla...
Tupakan myyntilupa
Voitaisiinhan tupakan myynti lopettaa helposti SUomessa nostamalla myyntilupamaksuja. Kiteen terveyskeskus eli ns. Terveyspalvelukeskus Helli lähetti alueensa kaupoille maksettavaksi tupakan myyntilupamaksun 60 euroa. Sehän ei varmaan kata tupakkasairauksien hoitokuluja Kiteen alueella. Jos lupamaksulla kerättäisiin kohtuullinen osuus tupakkasairauksien hoitomenoista, se nousisi varmaan useihin satoihin euroihin/myyntipiste, eli myyntipisteet harvanisivat. Ainakin tilastot siistiytyisivät, jos ihmiset hankkisivat tupakkansa rajan takaa,
Hohhoijaa
Taitaa olla asiat suomessa hyvin kun tälläisiä ehditään eduskunnassa pohtimaan. Toivottavasti seuraava pääministeri on tupakkimiehiä..
Kaipaamme tupakoivan
Pääministerin ohella myös ryyppymiestä.
Valiojoukko
Seuraavaksi voitaisiin kieltää kaikki muut virvoitusjuomat, lukuun ottamatta erään valmistajan maitoa.
Huumeita
Paras metodi olisi luokitella tupakkatuotteet, nuuska mukaanlukien, rikoslain alaisiksi huumetuotteiksi vuoden tai pari siirtymäkaudella.
Muutetaan lakia siten, että jokaisen tupakasta sairastuneen
hoitokululaskut lähetetään tupakkafirmalle.
Jo muuttuu ääni kellossa
Elintarvikkeista myös lasku valmistajalle?
Lisäaineilla kyllästetyt elintarvikkeet alkanevat olla suurempi syöpäuhka kuin savukkeet.
Katsopa syöpä- ja diabetessairauksien eskaloitumista (tilastoja löytyy) ja vastaavasti lääkemyynnin räjähtämistä viimeisen viiden vuoden aikana.
Siinä vaiheessa varmaan
Siinä vaiheessa varmaan lopetetaan se verotulojen nostaminen tupakkatuotteista ja lähetetään autonvalmistajille lasku jokaisesta ajetusta kolarista.
Joo lasku tuppakka firmoille
Mutta silloin pitää erottaa pienhiukkasten vaikutus syöpä tilastoihin eli autojen päästöt ja siitä päästään pitkälle selvitystielle mikä aiheuttaa itsea siassa mitäkin. Taitaa kuitenkin olla niin että tupakoimaton autoilija aiheuttaa enemmän terveyshaittaa ihmisille kuin autoilematon tupakoitsija.
Jos ajaisit autolla ihmisen yli ja hän vammautuisi, oletko sinäkin valmis maksamaan kaikki ne kulut yksin omasta pussista.? Kysymyshän on lopulta melko samasta asiasta.
TUPAKAN TÄYSKIELTO ON NIMENOMAAN PHILIP MORRISIN INTRESSI
Tämä uutinen on harhautus.
Jos tunnet sen historian, jolla miedot huumeet, sekä oopium aikanaan lobattiin kielletyksi, ja sen, ketkä siitä hyötyivät, ymmärrät väitteen Morrisin intressistä.
Morris itseasiassa tuomittiin taannoin jättikorvauksiin myös Suomen valtiolle laajasta salakuljetustoiminnasta.
Pimeät markkinat ovat kiinnostavimmat, koska niillä hinnat nousevat pilviin - verottomasti.
Hallituksen hyvää tarkoittavien kukkahattutätien olisi korkea aika ymmärtää tämä asia, täydellistä tupakkakieltoa touhutessaan.
Kun muutamien vuosien päästä (10v?) tupakan hallussapidosta aletaan pistämään vankilaan, ovat vankilatkin jo yksityisiä liikelaitoksia, joiden hotellitasoiset hinnat veloitetaan siitä surullisen kuuluisasta veronmaksajien palkasta.
Kieltoyhteiskunta
Kielletään, kielletään, kielletään. Ja suomalaiset lampaat määkivät hiljaa. Onko kenneläkään käynyt sama asia ikinä mielessä, että jokainen kielto syö hiukan ihmisten omaa ratkaisukykyä ja harkintaa pois? Annetaan vaan isoveljen hoitaa ajattelu. Fasismilta haiskahtaa. Tehköön jokainen mitä tahtoo, muita kunnioittaen.
Passiivinen tupakointi on rikos
Näillä tupakanhinnoilla passiiivisesta tupakoinnista koituu tupakan maksajalle ja polttajalle kohtuullisia kuluja. Passiivinen tupakointi on varastamista tai vähintäänkin luvatonta käyttöä. Naapurin parvekkeelta savua nuuhkivat pitäisi velvoittaa maksamaan tupakoitsijalle korvaus edes pieni osuus tupakka-askin järjettömästä hinnasta.
tupakka vaikka apteekkiin
lopetetaan koko myynti, vain reseptillä nykyisille polttajille vaikka aski päivässä apteekista mutta uusia polttajia ei enää avusteta. Nykyisillekkin polttajille ilmaiset vieroituslääkkeet jos halua riittää. Jos joku sanoo että menee kolme askia päivässä niin sou not nyt pitää pärjätä yhdellä. Nimenomaan uusia polttajia ei kaivata, Mutta halua tälläiseen ei tietenkään löydy koska verot pitäisi taas kompensoida jostain.Hoito ym. kulut ei valtiota kiinnosta.
Tupakan totaalikielto on hyväksi kaikille!
Laki on jo säädellyt tupakan vähentämistä ja nyt on aika tehdä tupakkayhtiöille selväksi että se loppuu kokonaan. Koko tupakka on vaaraksi. Meidän perheessä on pieniä lapsia ja vauva jotka kärsii naapuriasunnosta tulevasta tupakansavusta ja hajuhaitasta aiheuttaen pahoinvointia, oskentelua, unettomuutta ja päänsärkyä. Olemme nyt etsineet jo uutta asuntoa jotta saisimme elää mahdollisimman savuttomassa kodissa ja muussa ympäristössä.
Lue historiaa.!!!
Aloita vaikka ihan Yhdysvaltojen kieltolaki ajasta ja ihmettele miksi Caponet saivat niin suuren vallan ja aseman.
Otan osaa jos keskustelu ei auta naapurin kanssa, itse poltan sikarin silloin tällöin ja koetan aina huomioida muut, mutta kyllä sitä on tullut naapuri minulle räyhäämään kuinka se haisee 500m päässä ja voisinko lopettaa. samaan aikaan lehmän paska haisee hänen puoleltaan ja ei silti tulisi mieleeni mennä vaatimaan lehmien lopetusta. Vaikka tuhannet muut sitä lehtien kirjoituspalstoilla vaativat. Typeriä vaatimuksia molemmat.
Vapaa Maa... NOT
Se siitä vapaasta maasta. Kun lähdetään tälle kielto-tielle, niin kohta ei tiedä mikä kaikki on kiellettyä tässä poliisivaltiossa. Kuulostaa kyllä jo kommunismilta tämä Suomen meno.
Kai viina ja seksi on seuraavat kielletyt asiat?! Sattuukohan kukaan muistamaan, mitä tapahtui ku viina kiellettiin (kieltolaki!).
Nähtiinhän tuo jo mitä tapahtui ku tupakka kiellettiin baareissa. Nyt porukka ryyppää ja polttaa kotonaan, jonka seuraamuksista luetaankin iltalehdistä viikottain.
Verotus.
Mitä niillä kielloilla saavutetaan.Huumet on suomessa kriminalisoitu eli käytöstä saa rangaistuksen.Mutta mitä vielä huumeiden käyttö sen kun lisäätyy jatkuvasti.
Jotain muuta voisi keksiä esim.
Tupakkayhtiöille laitettava terveysvero joka maksetaan prosentteina tuodusta tupakkaerästä.Vero ohjataan suoraan tupakoitsijoiden terveyden hoitoon.
Tapio Olavilla...
...aika hyvä provo :).
Se on päivänselvää, että jonkun asian muuttuminen laittomaksi moninkertaistaa hinnan ja luo epäsuorasti suuriakin ongelmia sen ympärille. Kukkahattu sedät ja tädit, kun eivät ymmärrä, että KYSYNTÄ MÄÄRÄÄ TARJONNAN.
"Hivenen" koukuttavasta nikotiinista, kun tehdään laitonta, sen käyttö ei lopu mihinkään. Jos nämä vähemmän KOUKUTTAVAT aineet esim. heroiini/kokaiini ovat olleet laittomia pitkään, ilman suurempaa vaikutusta, niin mitenköhän mahtaa nikotiinin kanssa käydä? http://neuvoa-antavat.stakes.fi/FI/kehittaminen/la...